Wieści z ROD 2015


Wigilia w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. St. Staszica w Pile.

 

W świątecznej atmosferze w dniu 19 grudnia 2015 r. odbyło się uroczyste zabranie członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej ROD. W spotkaniu uczestniczył Pan Marian Praczyk Prezes OZ PZD w Pile. Prezes ROD Andrzej Kierzkowski podsumował najważniejsze dokonania w 2015 roku oraz podziękował wszystkim obecnym za wkład pracy oraz złożył życzenia świąteczne i noworoczne. Pan Marian Praczyk przekazał informację o podejmowanych działaniach OZ w zakresie możliwości pozyskiwania dla ROD środków z funduszy unijnych, krajowych i samorządowych oraz zadaniach do wykonania w 2016 r. W imieniu kierownictwa i Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile złożył wszystkim życzenia bożonarodzeniowe oraz noworoczne. Wszyscy uczestniczy uroczystego posiedzenia otrzymali kalendarze na 2016 rok – związkowy oraz pilski kalendarz artystyczny przekazany przez Pana Bogusława Mikitę członka Komisji Rewizyjnej ROD i Prezesa Stowarzyszenia „Porozumienie Samorządowe” w Pile. Atmosfera świąt udzieliła się wszystkim obecnym, którzy przy dźwiękach kolęd podzielili się opłatkiem i złożyli sobie najlepsze, świąteczne życzenia.

A.K.

„PODZIEL SIĘ WIGILIĄ”

Tradycyjnie już w okresie Świąt Bożego Narodzenia w Czarnkowie pod patronatem posłanki na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyska zorganizowany został koncert charytatywny "Podziel się Wigilią". W sobotę 12 grudnia w sali towarzyskiej Miejskiego Centrum Kultury rozbrzmiały dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Był to V Jubileuszowy koncert, a biletem wstępu była świąteczna paczka. W sobotni wieczór na scenie wystąpili: dzieci z kółka wokalnego Marii Gęsickiej, Zbigniew Rolniczak i Julia Kołodziejczak, Kapela Dudziarzy z Połajewa, a także soliści wraz z czarnkowskim chórem Harmonia.

Było wzruszająco, a wokół panowała atmosfera pełna ciepła i serdeczności. Na zakończenie koncertu organizatorzy przygotowali dla wszystkich niespodziankę: urodzinowy tort V edycji "Podziel się Wigilią", którym poczęstowani zostali wszyscy ludzie dobrej woli. Z przekazanych darów przygotowanych zostało ok. 100 paczek, które przekazane zostały najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta i gminy Czarnków. Darczyńcami byli między innymi czarnkowscy działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. St. Staszica, im. Janka z Czarnkowa i „Kolejarz” oraz Klub Seniora w Czarnkowie, 1 Drużyna Harcerska "Puszcza" w Czarnkowie, Sławomir Czarnecki, Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, Zespół Szkół w Romanowie Dolnym, Szkoła Podstawowej w Hucie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gębicach, Spółdzielnia Socjalna w Gajewie, Kinga Jagiełka, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie, Nadleśnictwo Krucz. Kolejny wielki sukces i dowód na to, że wśród nas nie brakuje ludzi o wielkim i otwartym sercu.

Wojciech Urban

Wigilia w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Powstańców Wklp. W Chodzieży.


W dniu 12 grudnia 2015 r. w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży odbyła się wigilia ekumeniczna dla działkowców i podopiecznych Polskiego Związku Pomocy Społecznej. Prezes ogrodu i Prezes Miejskiego Zarządu PKPS w Chodzieży Adam Daszkowski przywitał uczestników i zaproszonych gości. Burmistrz Chodzieży Pan Jacek Gursz przeczytał fragment ewangelii wg św. Łukasza i wraz z księdzem proboszczem kanonikiem Ireneuszem Szypurą złożyli życzenia świąteczne.
W miłej atmosferze, obecni na Wigilii łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia. Świąteczny nastrój tworzyły potrawy wigilijne oraz kolędy śpiewane przez zebranych. Nie zabrakło również skromnych upominków sponsorowanych przez Pana Burmistrza oraz Zarząd Miejski PKPS.
Adam Daszkowski

Działkowcy z ROD im. Libelta w Gołańczy zakończyli sezon wędkarski 2015.

2015 rok był bardzo obfitym w zawody i konkursy okresem dla naszej małej społeczności działkowych wędkarzy. Co za tym idzie, czas ten okazał się mocno wyczerpującym sezonem w połowach ryb i dla łowiących jak i dla samych łowionych. Swój początek nasze zmagania powzięły w niedzielę, 3 maja, a ich kres przypadł również na niedzielę, tyle, że sześć miesięcy później, bo 11 października. Co miesiąc walczyliśmy o jak najlepsze wyniki w Grand Prix, łatwo więc zliczyć, że stawaliśmy w szranki sześciokrotnie. Wynikiem i wagą połowu pierwszego sortu wykazał się Damian Pawłowski, w którego podbieraku przez cały sezon zagościło łącznie 12,21 żywych kilogramów. Na drugim miejscu uplasował się Radosław Brant z wynikiem ledwie 0,22kg mniejszym! Na trzecim stopniu podium stanął Przemysław Michalak z odnotowanymi 10,76 kilogramami niemej zdobyczy. Wszyscy trzej panowie otrzymali stosowne do swych osiagnięć puchary i wyróżnienia. W czerwcu, jak co roku już, dzieciaki przy nadarzającej się okazji Dnia Dziecka rywalizowały ze sobą nad oczkiem działkowym. Przy pomocy swoich opiekunów w osobach mam, dziadków, babć i tatków łowili całkiem niezłe okazy. Lipiec, to jak już mamy w zwyczaju rywalizacja dorosłych o puchar prezesa ROD. W tych zawodach wszyscy łowiący wspięli się na wyżyny swoich umiejetności i fizycznych możliwości by zdobyć choć jeden z połyskujących w podświadomości pucharów. Wędkarzy było aż dziewięciu, więc rywalizacja była o znacznie poszerzonej skali i jednocześnie bardziej zacięta niż zwykle. Pierwszym w tym roku i zarazem obrońcą tytułu z poprzedniego, żartobliwie zwanym grabieżcą głównych nagród i złotych pucharów został (co chyba przestało już kogokolwiek dziwić) Damian Pawłowski z wynikiem 3,53kg, z drugiego miejsca cieszyć się mógł Marian Sobieszczyk z równie znakomitym wynikiem 2,62kg, a trzecim w tym sezonie okazał się być Marek Eitner z niewiele gorszym wynikiem 1,97 kilogramów.
W sierpniu zorganizowaliśmy dwa typy zawodów. Pierwsze, w okresie wakacji były zawody dzieciaków o puchar prezesa ROD. Wymogiem było jedynie to, by wędkujący potrafili sami wędkować, bez bezpośredniej pomocy dorosłych. Tutaj najlepszym okazał się Patryk Michalak, który zapracował na główny puchar i wyróżnienie swoim niebagatelnym wynikiem 3,07kg. Pozostali, tj., za drugie miejsce z wynikiem 2,48kg srebrny medal otrzymał Bartosz Pawłowski, a brązowy medal zawiesił na szyi bo trzecie miejsce zajął Oskar Buksakowski z wynikiem 1,46kg.
Jednak najważniejszymi bo chyba też najbardziej prestiżowymi zawodami w sierpniu były rozgrywki o puchar Burmistrza i tutaj wielkimi umiejętnościami (a może mówimy tu o szczęściu? ) wykazał się Ryszard Rykała, który pokonał zawodowych wędkarzy i swój wynik o wadze 3,12kg wymienił na niemal równie ciężki puchar osobiście wręczony przez pana Burmistrza. Pozostałe dwie nagrody zdobyli kolejno Damian Pawłowski za swoje 2,78kg. i Marian Sobieszczyk z wynikiem 2,36kg.
Tak jak pisałem wyżej był to sezon bardzo napięty, bo i poza konkurencjami nad naszym stawem najbardziej utalentowani wędkarze z naszego kręgu startowali w innych zawodach organizowanych już nie przez nas, a przez koło wędkarskie. Ogród Działkowy imienia Karola Libelta wystawił więc drużynę swoich zawodników w osobach: Damian Pawłowski, Radosław Brant i Marek Eitner, którzy we wrześniu wzięli udział w zawodach o puchar Burmistrza stowarzyszeń działających w obrębie naszej gminy na miejskim jeziorze. W batalii na wędziska brało udział 8 formacji i z dumą mogę obwieścić, że nasza ekipa zdobyła świetne, drugie miejsce i wraz z nim okazały puchar, przegrywając tylko i jedynie z zawodowcami z koła wędkarskiego przy gołanieckim jeziorze Smolary. Nie trzeba chyba nawet wspominać, że nasi działkowcy postanowili za rok wziąć srogi rewanż i odebrać główny puchar by postawić go, gdzie jego należyte miejsce, za południowym brzegiem jeziora. Apetyt nie tylko na rybę wzrasta w miarę jedzenia. A mimo i tak sporego sukcesu cieszymy się z zaostrzonych ambicji naszej brygady!
Ogólnikowo pisząc i streszczając się na sam koniec muszę wspomnieć jednak, iż był to sezon bezdeszczowy, a więc dość trudny z uwagi na różne aspekty życia działkowego.
Ryby i ich środowisko nie są tu wyjątkiem i niestety niezbyt chętnie brały w coraz to bardziej uszczuplanym z wody przez słońce korycie stawu. Do tego stopnia sytuacja stawała się nieciekawa, że zmuszeni byliśmy dolewać dwukrotnie po 100m3 wody z miejskiego wodociągu, tak, by (mówiąc pół żartem, pół serio) przykryć grzbiety rybom.

Prezes ROD R. Rykała

Zakończenie sezonu w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Zalesie" w Pile.

Nieoficjalną tradycją ROD ,,Zalesie” stało się wstępne podsumowanie mijającego roku. Listopad to czas na spotkanie z działkowcami i omówienie działalności zarządu ogrodu na rzecz wspólnoty. Tak było, dnia 6.11.2015r. W pięknej świetlicy ogrodowej, ogrzanej ciepłem stylowego kominka, prezes zarządu ROD pan Andrzej Krogulec przywitał uczestników zebrania. Szczególnym gościem był Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego – pan Eligiusz Komarowski. Jak co roku nie zabrakło przedstawiciela Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – starszego strażnika leśnego pana Józefa Górznego. Na spotkanie przybył Komendant Straży Miejskiej w Pile pan Wojciech Nosek (nota bene działkowiec ROD ,,Zalesie”) Władze działkowe reprezentowali – Prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Pile pan Marian Praczyk (działkowiec ROD ,,Zalesie”) wraz z wiceprezes panią Marią Fojt.

Pan Andrzej Krogulec podsumował osiągnięcia ogrodu w mijającym roku. Na pierwszy plan wysunęło się zbudowanie nowego wjazdu do parkingów ogrodowych. Uruchomione dosłownie kilka dni temu rozwiązanie zapewnia bezpieczny wjazd i wyjazd oraz wydatnie zwiększa pole parkingowe przed bramą główną ogrodu. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu gminy Szydłowo. Pozostałe zadania roku 2015 wykonano zgodnie z planem. Prezes przedstawił ogólne zamierzenia na przyszły rok. Najważniejszym (propagandowo) zamierzeniem roku 2016 są przewidziane na sierpień obchody XXXV – lecia ROD ,,Zalesie” Po wystąpieniu pana Krogulca głos zabrał przedstawiciel starostwa. Pan Eligiusz Komarowski podkreślił dotychczasową pozytywną współpracę władz ze wszystkimi ogrodami w powiecie i potwierdził jej kontynuację. Pan prezes OZ PZD Marian Praczyk poinformował zebranych o działalności i problemach związku na terenie całego kraju. Z wypowiedzi wynikło, że ,,Zalesie” to jeden z najbardziej prężnie działających ogrodów w regionie. Pani Maria Fojt przedstawiła problemy związane z wprowadzeniem programów elektronicznych ujednolicanych ekonomikę i finanse ogrodów w całym PZD. Poruszyła też sprawy związane z gromadzeniem i usuwaniem nieczystości z ogrodów (nie tylko ,,Zalesia”). Z kolei pan Józef Górzny omówił sprawy tyczące niszczenia i zaśmiecania lasów państwowych. Podkreślił zalety pozytywnej współpracy z władzami ogrodowymi dotyczącymi drażliwej kwestii nieprawidłowości użytkowania terenów leśnych, nie tylko przez działkowców. Nie sposób szczegółowo nakreślić ogrom spraw nurtujących zainteresowane strony. O bieżących i przyszłorocznych problemach ogrodowych mówili m.in.: pani Kazimiera Trompa – prezes komisji rewizyjnej, pan Alojzy Andrzejewski – członek tejże komisji, pani Elżbieta Skonieczna – skarbnik zarządu, pani Janina Rudzik – członek komisji rewizyjnej, pani Małgorzata Wieczorkiewicz – sekretarz zarządu, pan Józef Bartusik – członek zarządu, pan Ryszard Steinke – gospodarz ogrodu i wielu innych uczestników spotkania. Zakończenie uwieńczono wspólną fotografią.
Zenon Artowicz

Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malwa” w Trzciance.

 

W dniu 5 września 2015 działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malwa” w Trzciance świętowali Dzień Działkowca. Najpierw dla najmłodszych. Dzieci wśród dźwięków muzyki brały udział w różnych konkursach, a każde z nich zostało nagrodzone. Na tą część Dnia Działkowca była zaproszona grupa dzieci z pobliskiego domu dziecka „Przyjazny Dom” prowadzonego przez Stowarzyszenie „Pomagajmy Dzieciom”. Niespodzianką dla dzieci był przyjazd wozu straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Trzciance. Strażacy opowiadali dzieciom o swojej służbie oraz pokazali wyposażenie pojazdu bojowego. Na zakończenie zademonstrowali ratowanie osoby poszkodowanej oraz rozdali wszystkim uczestnikom zabawy broszury dotyczące zabezpieczenia p.poż. „Gdzie DYM tam POŻAR”. Dzień Działkowca dla dorosłych rozpoczął się od powitania przez Prezesa Zarządu ROD, który w krótkim powitaniu poinformował o pracy oraz o stanie prac legislacyjno-prawnych związanych z nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Zapoznał uczestników z życzeniami przesłanymi przez Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego. Wśród zaproszonych gości był Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile Marian Praczyk, który przekazał informację o sytuacji w Związku oraz życzył działkowcom obfitych plonów, realizacji wszystkich zamierzeń oraz wiele zadowolenia i satysfakcji z uprawianej działki. Pomimo deszczowej pogody zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Dzięki zabawie zacieśniły się kontakty i przyjaźnie między działkowcami.
Za udzieloną pomoc w organizacji Dnia Działkowca przekazano podziękowania dla:
- Spółdzielni Inwalidów w Trzciane – nagrody dla dzieci.
- PSP Komenda Powiatowa Czarnków + Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Trzciance – pokaz wozu strażackiego.
- Trzcianeckiego Domu Kultury w Trzciance – sprzęt nagłaśniający.

Andrzej Palczyński
Prezes ROD „Malwa” w Trzciance.

[pobierz] 4.5 MB List Burmistrza Trzcianki

Krzysztofa Czarneckiego z życzeniami dla działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Malwa" w Trzciance z okazji uroczystości Dnia Działkowca w dniu 5 września 2015 r.

Jubileusz 35 – lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalinka” w Pile.


W dniu 5 września 2015 na terenie naszego ogrodu odbyła się niecodzienna uroczystość. Tego dnia świętowaliśmy koralowy jubileusz. Otwierając uroczystość Prezes zarządu Marian Ostaszewski serdecznie przywitał przybyłych działkowców oraz zacnych gości w osobach: Wicestarostę Pilskiego Stefana Piechockiego, Prezydenta Piły Piotra Głowskiego oraz Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Marię Fojt.
W swoim wystąpieniu Prezes nawiązał do początków powstania ogrodu oraz do aktualnej sytuacji naszego stowarzyszenia „najstarsi działkowcy pamiętają cały trud budowania, zagospodarowania ogrodu i działki. Mozolne przeobrażanie wysypisk, nieużytków i bagien w piękny, kwitnący ogród. Dziś to zielony skarb każdego miasta, doceniany przez środowisko i samorządy, ale niekiedy z uporem zwalczany przez niektóre środowiska polityczne. Świętując nasz jubileusz jako działkowcy, możemy dziś czuć się bezpiecznie. Mamy dobrą ustawę o ROD, którą z wielkim trudem i po ciężkich bojach sami wywalczyliśmy nie tylko dla siebie, ale również dla następnych pokoleń”.
Prowadzący uroczystość Wiceprezes Piotr Bury i Sekretarz Danuta Michalska przedstawili w skrócie historię powstania „Kalinki”: „w 1979 r. ówczesny Zarząd Wojewódzki Polskiego Związku Działkowców w Pile – uwzględniając potrzeby mieszkańców Piły oraz ich dążenia do gospodarowania na działkach – podjął starania o przydzielenie odpowiedniego terenu. Pierwotnie władze miasta zaproponowały jako – jako teren przyszłego ogrodu – łąki znajdujące się miedzy rzeką Gwdą a drogą Piła – Kalina. Nazwę ogrodu przyjęto od pobliskiej miejscowości Kalina. Stąd wzięła się nazwa naszego ogrodu „Kalinka”. Wiosną 1980 r. w czasie roztopów podniósł się poziom wody w rzece i woda zalała na okres kilku tygodni teren proponowanego ogrodu. Po zasięgnięciu opinii okolicznych mieszkańców organizatorzy doszli do wniosku, że sytuacja taka może powtarzać się w przyszłości – zrezygnowali z pierwotnie oferowanego terenu – nazwa „Kalinka” jednak pozostała. W kolejnej ofercie wskazano tereny pastwisk i gruntów ornych administrowanych przez Gminę Szydłowo, bezpośrednio przyległych do terenu miasta Piły. Propozycja została przyjęta. Są to tereny obecnego ROD „Kalinka”. Teren miał różna strukturę. Należało go zrekultywować i zmeliorować. W rejonie bagien należało zawieść ziemi. Przygotowaniem terenu pod ogród zajęło się ówczesne Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych. Ogromnego wsparcia w tworzenie naszego ogrodu wniosły zakłady pracy z terenu miasta Piły.5 maja 1980 r. w Sali widowiskowej Domu Kolejarza w Pile odbyło się zebranie założycielskie, na którym zostały wybrane władze statutowe naszego ogrodu, tj. zarząd, komisja rewizyjna i komisja rozjemcza.

Zaproszeni goście przekazali gratulacje oraz życzyli działkowcom i ich rodzinom satysfakcji i dalszej owocnej pracy na rzecz ogrodu. Pani Maria Fojt Wiceprezes OZ PZD w imieniu Prezesa Krajowej Rady PZD Eugeniusza Kondrackiego złożyła życzenia i przekazała pamiątkowy puchar, dyplom oraz wydawnictwa związkowe.
Z okazji jubileuszu przeprowadzono w ogrodzie konkurs plastyczny dla dzieci. Tego też dnia uhonorowano nagrodami i dyplomami młodych artystów. Wśród nich znaleźli się: Izabela Hałas, Kacper Krzeszewski, Antosia Strzelecka, Pola Rybacka, Julia Sadoch, Alicja Ostaszewska, Kacper Chrabkiewicz, Nadia Michalska, Julia Leciej, Wojtek Kordek, Roksana Sokołowska oraz Izabela Ostaszewska. Dla dzieci przygotowano atrakcyjne konkursy, gry i zabawy. Wyróżniono także 20 działkowców posiadających najpiękniejsze działki. Zasłużeni działkowcy otrzymali odznaczenia PZD: brązowe, srebrne i złote odznaki „zasłużony działkowiec” a kol. Henryk Siwkowski, wieloletni Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odznakę „za zasługi dla PZD”. Imprezę finansowo i rzeczowo wsparli: Starosta Pilski Franciszek Tamas, Prezydent Piły Piotr Głowski oraz Wójt Gminy Szydłowo Dariusz Chrobak. Licznie zgromadzeni działkowcy świętowali w miłej atmosferze. Wieczorem bawili się przy akompaniamencie zespołu muzycznego do późnych godzin nocnych. Tak więc „Kalince” stuknęło 35 lat.

Oglądaj jubileusz na portalu pila.naszemiasto.pl oraz na portalu dzienniknowy.pl

Marian Ostaszewski
Prezes ROD

 

Dzień Działkowca 2015 w ROD im. Szymona Wachowiaka w Wągrowcu.


W dniu 5 września 2015 roku Zarząd ROD im. Sz. Wachowiaka w Wągrowcu zorganizował kolejny Dzień Działkowca. Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego Pan Michał Piechocki, Burmistrz Miasta Wągrowca Pan Krzysztof Poszwa, Dyrektor Biura Okręgowego Zarządu PZD w Pile Pan Andrzej Kierzkowski, Prezes ROD „Kolejarz” w Wągrowcu Pani Joanna Juszczyk, Radny Rady Miasta Wągrowca Pan Grzegorz Kamiński, Kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu aspirant Robert Grzelak, bibliotekarki Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu oraz Pani Katarzyna Kluczyńska – Centrum Ogrodnicze Marman w Wągrowcu. Zaproszonych gości oraz działkowców powitała prezes Zarządu Elżbieta Rożnowska, która w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie przeczytała fragment „Lalki” Bolesława Prusa. Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, zainicjowana przez prezydenta Komorowskiego, miała w tym roku swoją czwartą odsłonę pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział - Czytanie nas jednoczy. Dziś czytają młodzi, starsi, Polacy z wielkich miast i małych miejscowości. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach dziękowali działkowcom za pielęgnowanie „zielonych płuc miasta”, życząc wszystkim dużo zdrowia oraz bogatych plonów. Na ręce Prezes Zarządu zostały skierowane listy z gratulacjami od Burmistrza Miasta Wągrowca Pana Krzysztofa Poszwy i Prezesa OZ w Pile Pana Mariana Praczyka. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawne wierszyki, konkursy, gry oraz zabawy ruchowe dla najmłodszych działkowców, które zorganizowały Bibliotekarki Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami i słodyczami, a na ich buziach gościł uśmiech i wielka radość. Wspólna biesiada przy muzyce, zabawie i grillowaniu trwała do późnych godzin wieczornych.
Elżbieta Rożnowska
Prezes ROD.

Jubileusz 60 – lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Władysława Sikorskiego w Pile.

Uroczystość Jubileuszu 60 – Lecia ogrodu, która odbyła się w dniu 22 sierpnia 2015 r. otworzył Prezes ROD Tadeusz Truty, który przywitał działkowców oraz zaproszonych gości w osobach Marii Fojt Wiceprezesa Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Piotra Głowskiego Prezydenta Piły i Eligiusza Komarowskiego członka Zarządu Powiatu Pilskiego. W swoim wystąpieniu przedstawił historię ogrodu, w której wymienił działaczy w tym Prezesów ROD, którzy na przestrzeni 60 lat sprawowali tą funkcję. W ostatnich latach zrealizowano szereg inwestycji. Jedną z najważniejszych była elektryfikacja ogrodu podjęta uchwałą walnego zebrania w 2009 roku. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 65 tys. zł, z czego 1/3 to dotacja z Okręgowego Zarządu. Prezydent Piły Piotr Głowski pogratulował tak wspaniałego Jubileuszu, odniósł się do obaw działkowców i zapewnił ich, że dzisiaj i w przyszłości nie ma żadnych planów likwidacji ogrodu. Wiceprezes OZ PZD Maria Fojt przekazała życzenia od Prezesa Krajowej Rady PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego i wręczyła pamiątkowy puchar, a od Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile pamiątkowy grawerton. Zasłużonych działkowców udekorowano odznaczeniami związkowymi. Złotą odznaką Zasłużony Działkowiec: Halinę Kamińską, Mirosława Wariana i Juliana Tutaka. Srebrną odznaką Zasłużony Działkowiec: Wiesława Ciupę, Tadeusza Smulskiego. Brązową odznaką Zasłużony Działkowiec: Elżbietę Tanalską, Gabrielę Przewoźniczak, Józefę Treścińską, Krzysztofa Iwanickiego i Józefa Wójcika. Wcześniej podczas Krajowych Dnia Działkowca w Tczewie w dniu 29 sierpnia 2015 r. Czesław Cysewski został udekorowany odznaką Za Zasługi Dla Polskiego Związku Działkowców. Wyróżniono Krystynę Zientkowską za wieloletnią pracę społeczną na rzecz działkowców i ogrodu. Wśród 11 laureatów okręgowego konkursu „Wzorowa Działka Roku 2015” są dwie działki prowadzone przez małżeństwa z ogrodu - Maria i Mirosław Warian oraz Barbara i Czesław Cysewscy – zostaną oni wyróżnieni podczas Okręgowych Dni Działkowca w dniu 12 września 2015 roku w Czarnkowie. Po zakończeniu części oficjalnej działkowcy wraz z rodzinami bawili się na wspólnym pikniku.

Tadeusz Truty
Prezes ROD

 

Jubileusz 65-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz”

w Wągrowcu.

W dniu 22 sierpnia 2015 roku Rodzinny Ogród Działkowy im. Kolejarz w Wągrowcu świętował Jubileusz 65-lecia. W uroczystości, oprócz Działkowców i ich rodzin udział wzięli zaproszeni goście: Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile – Marian Praczyk, członek Prezydium OZ PZD w Pile – Lech Pluciński, Prezes ROD im. Sz. Wachowiaka – Elżbieta Rożnowska, Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego – Michał Piechocki, asystent Burmistrza Miasta Wągrowca – Remigiusz Priebe, przedstawiciel Wójta Gminy Wągrowiec – Krzysztof Smogulecki, Radny Powiatu Piotr Pałczyński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Dariusz Bąk, Radny Rady Miejskiej - Grzegorz Kamiński, Radny Rady Miejskiej – Grzegorz Kamiński, Komendant Straży Miejskiej – Zbyszko Sygierycz, dzielnicowi – Ewa Jańczak i Agnieszka Tomczak, Katarzyna Kluczyńska z Centrum ogrodniczego „Marman” oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Prezes ROD Joanna Juszczyk powitała działkowców i zaproszonych gości. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych działkowców i na ich cześć wypuszczono 4 białe gołębie. Marian Praczyk Prezes OZ PZD w Pile udekorował zasłużonych działkowców. Odznaką Za Zasługi dla PZD uhonorowano Edwarda Kłosowskiego i Tadeusza Marciniaka. Złotą Odznaką wyróżniono Barbarę Komasę, Leona Lewandowskiego, Henryka Zawadzkiego i Henryka Piotrowskiego. Srebrną odznakę otrzymali: Barbara Linetty, Joanna Juszczyk, Zygmunt Komasa i Jerzy Szulz. Brązową odznakę otrzymali: Bogna Zielińska, Blandyna Sommerfeld, Irena Marciniak, Piotr Kostecki, Mariusz Macek i Tadeusz Rypina.
Bardzo ważnym i wzruszającym momentem było umocowanie tablicy pamiątkowej na kamieniu przez byłych Prezesów ROD i Prezesa OZ PZD.
Rozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejszą Działkę ROD 2015”. Do konkursu zgłoszono 9 działek. I miejsce zajęli: Joalanta i Waldemar Wojnowscy, II Miejsce- Blandyna i Jan Sommerfeld, III miejsce- Ewa i Maciej Pazderscy. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Kubisz, Ewa Konowalska, Tomasz Kaczmarek, Urszula i Waldemar Walasek, Lech Januchowski i Krzysztof Pazderski. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Dla najmłodszych działkowców zorganizowano bieg działkowy, a wychowawczynie z przedszkola zabawy ruchowe i gry. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Dorosłych zaproszono na mierzenie ciśnienia i porady dietetyka, a wieczorem na obserwację gwiazd profesjonalnym sprzętem astronomicznym. Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna, a radości i świętowania nie było końca.

Zdjęcia z jubileuszu na portalu nasze miasto oglądaj tutaj.

Joanna Juszczyk
Prezes ROD „Kolejarz” w Wągrowcu.

 

Pilscy działkowcy uczcili 76 rocznicę wybuchu II wojny swiatowej.

76 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę - tak rozpoczęła się II wojna światowa, będąca najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości. W dniu 1 września 2015 r. w Pile uczczono to wydarzenie składając kwiaty pod pomnikiem przy pl. Zwycięstwa. Wśród licznych delegacji pod pomnik przybyli pilscy działkowcy, którzy wystawili poczet sztandarowy i złożyli kwiaty. Delegację reprezentowali działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Lipami” w Pile w osobach Renata Gomularz, Irena Czaińska, Marian Nowiński, Jerzy Polak i Andrzej Tadych.

Wystawa plonów KORSO w Chodzieży.

23 sierpnia 2015 r. w kościele p.w. św. Floriana, nabożeństwem w intencji działkowców i pszczelarzy oraz ich rodzin rozpoczęła się czterdziesta wystawa plonów KORSO w Chodzieży. Po nabożeństwie działkowcy i zaproszeni goście wraz z pocztami sztandarowymi Okręgowego Zarządu PZD w Pile oraz Koła Pszczelarzy w Chodzieży przemaszerowali wraz z orkiestra dętą z Rogoźna do Parku im. ks. dr. Janusza Ostrowskiego gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości. W przemarszu i uroczystości obok chodzieskich działkowców udział wzięli między innymi zaproszeni: Prezes OZ PZD w Pile Marian Praczyk, Wiceprezes OZ PZD w Pile Maria Fojt, Wicestarosta Powiatu Chodzieskiego Mirosław Juraszek, Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, Przewodnicząca Rady Miasta Chodzieży Mirosława Kutnik oraz parlamentarzyści ziemi pilskiej – poseł na Sejm RP Romuald Ajchler i senator RP Mieczysław Augustyn. Swoje plony zaprezentowało 8 Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Chodzieży. Uroczystość rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego i hymnu działkowców. Prezes ROD Pod Gruszą Jolanta Mysiak przedstawiła historię naszych ogrodów, z których najstarszy im. Powstańców Wlkp. w tym roku obchodzi 65 rocznicę powstania. W swoim wystąpieniu przypomniała historię wystaw plonów, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń miasta Chodzieży. Zaproszeni goście podziękowali działkowcom za efekty swojej pracy w postaci warzyw owoców i kwiatów. Po raz kolejny zapewnili działkowcom swoje wsparcie w rozwój ogrodnictwa działkowego. Wszystkim ogrodom biorącym udział w wystawie wręczono okolicznościowe listy, dyplomy i puchary. Szczególne podziękowanie od działkowców otrzymał Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży, któremu wręczono pamiątkowy grawerton za wieloletnią aktywną pomoc i wspieranie chodzieskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych i działkowców.

Adam Daszkowski
Prezes ROD Powstańców Wlkp.
w Chodzieży

 

Pilscy działkowcy reprezentowali miasto Piłę na dożynkach powiatowo-gminnych w Osieku nad Notecią.


W dniu 23 sierpnia 2015 r. w Osieku nad Notecią (gm. Wyrzysk) 11 osobowa delegacja pilskich działkowców na czele z Prezesem OZ Marianem Praczykiem i Wiceprezesem OZ Marią Fojt reprezentowała miasto Piłę na dożynkach powiatowo – gminnych. W korowodzie wystawiono poczet sztandarowy Okręgowego Zarządu PZD oraz kosz z plonami i kwiatami. W kościele pw. Św. Józefa została odprawiona msza w intencji rolników, po której korowód przeszedł ulicami wsi w kierunku stadionu. Na stadionie wśród wielu wystawców swoje stoisko zaprezentowali działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Słonecznikiem” w Wyrzysku. Gospodarze uroczystości: starosta Franciszek Tamas, burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska oraz Ewa Pawlaczyk, sołtys Osieka nad Notecią powitali wszystkich gości, a potem pokroili i podzielili wśród mieszkańców chleby, które wręczyli im starostowie dożynek. Plik filmowy z dożynek oglądaj tutaj.

K.A.

Wystawa KORSO w Pile.

W dniu 15 sierpnia 2015 roku w Pile, po raz kolejny, spotkali się działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców. Tego dnia na wyspie, pod patronatem Prezydenta Piły Piotra Głowskiego odbyła się wystawa „Korso”. W wystawie swoje stoiska zaprezentowało 9 Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu miasta. Działkowcy zaprezentowali swoje plony – warzywa, owoce, przetwory, nalewki i piękne kwiaty. Zwiedzających częstowano produktami z działek oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Wystawie towarzyszył występ zespołu artystycznego z Klubu Seniora w Pile. Prezes Okręgowego Zarządu PZD – Mariana Praczyk i Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD – Maria Fojt powitali przybyłych na wystawę Piotra Głowskiego Prezydenta Piły, Franciszka Tamasa Starostę Pilskiego i Eligiusza Komarowskiego Członka Zarządu. Goście odwiedzili wszystkie stoiska Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Działkowcy wręczyli Prezydentowi i Staroście kosze z kwiatami i owocami z działek. Prezes OZ Marian Praczyk podziękował gościom za wsparcie w zorganizowanie wystawy, która jest wieloletnią tradycją działkowców. Na dowód tego przekazał wycinek z gazety „Motywy – Tygodnik Związku Harcerstwa Polskiego” z dnia 12 października 1975 r., z treści którego wynika, że pierwsza wystawa KORSO w Pile odbyła się we wrześniu 1975 r. (czytaj tutaj). Prezes Marian Praczyk podziękował także Zarządom ROD oraz działkowcom za zaangażowanie w organizacje wystawy i wręczył uczestnikom pamiątkowe dyplomy. Dla uczestników wystawy władze samorządowe miasta i powiatu ufundowały nagrody rzeczowe. Każdy z ogrodów otrzymał – od Prezydenta bon towarowy na zakup narzędzi ogrodniczych, a od Starosty zestaw piknikowy. Życzenia i podziękowania za zaangażowanie i wkład w organizację tegorocznej wystawy kwiatów i plonów Korso przesłali działkowcom: Maria Małgorzata Janyska Posłanka na Sejm RP (czytaj tutaj), Stanisław Kalemba Poseł na Sejm RP (czytaj tutaj), Maks Kraczkowski Poseł na Sejm RP (czytaj tutaj) i Romuald Ajchler. Owoce i warzywa ze stoisk przekazano do Pilskiego Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot.

K.A.

35 - lat Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. A. Waszkiewicza przy ul. Lipowej w Pile.

Historia ogrodu sięga czasów, kiedy ogród działkowy znajdował się obok stadionu żużlowego od strony ul. Kusocińskiego i Kossaka. Wraz z rozwojem miasta, tereny te zostały przekazane pod budownictwo mieszkaniowe. Ogród działkowy został przeniesiony 35 lat temu na tereny przy ul. Lipowej i Lelewela. Teren 14 ha został przekazany w wieczyste użytkowanie ROD, posiada wpis do księgi wieczystej. Na terenie ogrodu zlokalizowanych jest 375 działek. Obchody 35-lecia, które odbyły się w dniu 20 czerwca 2015 r. były okazją do podsumowania dorobku. Były też okazją do wspomnień z okresu jego zakładania oraz zachodzących w nim zmian. Aktualnie wiele działek dzięki ciężkiej pracy i zaangażowania działkowców są pięknie zagospodarowane i stanowią ozdobę ogrodu. Jubileusz był też okazją do podziękowania za pracę byłemu Zarządowi na czele z Prezesem J. Chmielnickim, Wiceprezesem J. Pysiewiczem. Sekretarzem S. Straszewskim. W uznaniu zasług i wkład pracy, 12 działkowców zostało wyróżnionych srebrną, 14 działkowców brązową odznaką Zasłużony Działkowiec. Dyplomami uznania nagrodzonych zostało 22 działkowców. Gościem specjalnym na uroczystości 35-lecia była Pani Maria Fojt Wiceprezes Okręgowego Związku Działkowców w Pile, która wręczyła odznaczenia wyróżnionym działkowcom oraz przekazała dyplom i list gratulacyjny od Prezesa Polskiego Związku Działkowców. Po zakończeniu części oficjalnej działkowcy wraz z rodzinami bawili się na wspólnym pikniku. Przygotowane zostały specjalne gry i zabawy dla dzieci i konkurencje rekreacyjne dla dorosłych. Pozostały czas został spędzony przy muzyce i wesołej zabawie w gronie rodzinnym i przyjaciół.

V-ce Prezes ROD
Sławomir Bartkowiak
ROD im. A. Waszkiewicza w Pile.

Delegacja pilskich działkowców na uroczystości Święta Wojska Polskiego.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzono ustawą z dnia 30 lipca 1992. Dzień ten upamiętnia rocznicę bitwy warszawskiej, stoczonej 15 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięska bitwa powstrzymała pochód Armii Czerwonej na Zachód i uważana jest za jedno z największych bojowych osiągnięć polskiego oręża. Uroczystości 95 rocznicy Święta Wojska Polskiego w Pile odbyły się w dniu 14 sierpnia 2015 r. przy pomniku na Placu Zwycięstwa. Przedstawiciele władz miasta, powiatu, wojska oraz liczne delegacje złożyli wiązanki kwiatów. Delegację Okręgowego Zarządu PZD w Pile oraz poczet sztandarowy reprezentowali: Marian Praczyk – Prezes Okręgowego Zarządu, Jadwiga Cerkoska z ROD im. Sempołowskiej oraz Lech Gorzkowski, Sławomir Bartkowiak, Zbigniew Kijek i Krzysztof Muszyński z ROD im. Waszkiewicza. Wśród innych delegacji uczestniczyli również działkowcy: Urszula Kwiatkowska z ROD im. St. Staszica i Stanisław Smoguła z ROD im. Kolejarz– reprezentowali Cech Rzemiosł Różnych, Jan Ficerman z ROD im. Belferek reprezentował Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Tadeusz Daukszewicz z ROD im. 40 – Lecia WP reprezentował Stowarzyszenie Misji Pokojowych ONZ.

A.K.

Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. St. Staszica w Pile.

To już 52 Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. St. Staszica w Pile. Ogród został utworzony w 1963 r. ale nieformalnie działkowcy zaczęli uprawiać działki na obecnym terenie 68 lat temu.

Uroczystość tegorocznego Dnia Działkowca, która odbyła się w dniu 8 sierpnia 2015 r. otworzył Prezes ROD Andrzej Kierzkowski. Po odegraniu hymnu działkowców przywitał członków naszego Związku przybyłych wraz z rodzinami oraz przedstawiciela Okręgowego Zarządu PZD w Pile Sekretarza Mariana Ostaszewskiego.

W swoim wystąpieniu Prezes przedstawił krótką historię ogrodu, informację z XII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD, aktualną sytuację w Związku oraz złożył życzenia wszystkim działkowcom.

Marian Ostaszewski serdecznie pogratulował wyróżnionym działkowcom. Podziękował za kultywowanie pięknej tradycji – uroczystego obchodzenia Dnia Działkowca, działkowych dożynek – która zrodziła się w okresie międzywojennym. W swojej wypowiedzi nawiązał także do determinacji działkowców w walce o zachowanie ogrodów, prawa do działek oraz altan zbudowanych z ich środków. Na ręce Prezesa ROD im. St. Staszica po odczytaniu przekazał list gratulacyjny podpisany przez Prezesa OZ PZD w Pile, Mariana Praczyka.
Podczas uroczystości następujących działkowców udekorowano brązową odznaką Zasłużony Działkowiec: Małgorzata Niespodziana, Małgorzata Prus, Maria Łada, Ewa Rabiega, Urszula Marciniak, Gertruda Kulawik, Jolanta Niezborała, Krzysztof Niezborała, Czesław Pachowicz, Dariusz Roszak i Aleksander Wewiórka. Za wzorowe prowadzenie działki w 2015 roku uchonorowano: Helenę i Jerzego Bąkowiak, Mariana Chojkę, Ewę i Stanisława Czerwińskich, Ewę Dąbrowską, Elżbietę i Tomasza Jackowiak, Zdzisława Kamińskiego, Żanetę i Sławomira Knioła, Marię i Mirosława Łada, Jolantę i Krzysztofa Niezborała oraz Ewę i Janusza Pilarczyk. Działkowcom wręczono dyplomy oraz upominki. Po oficjalnych uroczystościach działkowcy biesiadowali przy muzyce i grochówce. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
A.K.

Jubileusz 35-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nad Nielbą" w Wągrowcu.

W dniu 8 sierpnia 2015 roku działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nad Nielbą" w Wągrowcu obchodzili bardzo uroczyście swój jubileusz 35 lecia powstania ogrodu. Impreza odbyła się na terenie rekreacyjnym ogrodu. Uroczystość otworzyła Prezes Zarządu ROD p. Krystyna Zych, która powitała przybyłych działkowców z rodzinami oraz zaproszonych gości: Marię Fojt, która reprezentowała Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego oraz Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Pile Mariana Praczyka, p. Józefa Kasprzaka - Prezesa Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. K. Świerczewskiego w Nowym Tomyślu, p. Eugeniusza Pyrzyńskiego który był jednym z współzałożycieli ogrodu. Obecnie pełni w ogrodzie funkcje Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ROD oraz przedstawicieli miejscowej prasy.
Po odegraniu hymnu Polskiego Związku Działkowców Prezes p. Krystyna Zych przedstawiła szczegółową historię ogrodu. Następnie głos zabrała Maria Fojt, która odniosła się do osiągnięć ogrodu i ludzi, którzy poświecili wiele czasu i pracy przy zagospodarowaniu ogrodu oraz budowie jego infrastruktury. Dziś ogród jest pięknie zagospodarowany i utrzymany. Działkowcy na pięknie zagospodarowanych działkach spędzają wiele godzin razem z rodzinami, dziećmi i wnuczętami. Na taki sukces w zagospodarowaniu ogrodu pracowali przez 35 lat członkowie zarządów ROD, którymi kierowali Prezesi: Zbigniew Skrętny, Henryk Zygmunt, Tadeusz Zalewski, Ewa Zawłocka i Krystyna Zych oraz całe rodziny działkowców. Następnie odczytała życzenia od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Wręczyła Prezes ROD okolicznościowy dyplom oraz puchar Prezesa PZD. Przekazała również okolicznościowe życzenia od Prezesa OZ PZD w Pile Mariana Praczyka. Życzenia przekazał również na ręce Prezes ROD p. Józef Kasprzak. Następnie M. Fojt wręczyła działkowcom odznaki związkowe: złote, srebrne i brązowe "Zasłużony Działkowiec".
Zarząd ROD wręczył podziękowania zasłużonym działaczom za ich pracę w 35-leciu. Dyplomy takie otrzymali: Krystyna Zych, Eugeniusz Pyrzyński oraz Włodzimierz Messjasz. Wręczono również dyplomy i nagrody działkowcom - laureatom konkursów ogrodowych:
- pn. "Działka rekreacyjna" - laureaci: Barbara Ziółkowska, Paweł Wojciechowski oraz Danuta Pietrzak ,
- pn. "Działka warzywna" - laureaci: Mieczysław Kasperski, Wyszysława Lipińska oraz Danuta Szkudlarek.
Zarząd ROD z okazji jubileuszu zaprezentował na stoisku wystawę owoców, warzyw i kwiatów oraz zdjęcia najładniejszych działek. Działkowcy biesiadując przeglądali kronikę ogrodu, którą zarząd ROD prowadzi od początku powstania ogrodu. Kronika jest wzorowo prowadzona. Udokumentowano w niej wszystkie wydarzenia oraz wizyty ważnych gości w ogrodzie.
Podczas uroczystości Zarząd ROD dla dzieci przygotował bardzo atrakcyjny program. Gry i zabawy z dziećmi prowadziły członkinie PZD z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu.
Przy wspólnym posiłku rodziny działkowe wysłuchały występu znanego artysty disco polo Krzysztofa Koniarka z Wągrowca. Niestety biesiadę późnym wieczorem przerwała burza i oczekiwany deszcz.
A. Daszyńska Sekretarz ROD "Nad Nielbą" w Wągrowcu

50 lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im.” Huty Szkła Ujście” w Ujściu.

Już 50 lat istnieje nasz ogród, początkowo jako Pracowniczy Ogród Działkowy, a obecnie Rodzinny Ogród Działkowy im. „Huty Szkła Ujście” w Ujściu. Uroczystości odbyły się w dniu 25 lipca br. Na uroczystość przybyli zaproszenie goście: Marian Praczyk Prezes OZ PZD w Pile, Tadeusz Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD powiatu pilskiego, Franciszek Tamas Starosta Pilski, Stefan Piechocki Wicestarosta Pilski, Przemysław Zdunek Dyrektor Ujskiego Domu Kultury, Monika Łukaszewska Przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Chodzieży. Nie zabrakło również weteranów założycieli naszego ogrodu – Władysława Wierciaka wieloletniego Prezesa i Władysława Wilka członka zarządu ówczesnego POD im. XX-Lecia PRL. Na uroczystość Jubileuszu Ogrodu przybyli licznie działkowcy z rodzinami.
Historię powstania naszego ogrodu przedstawił Prezes Zarządu ROD Stefan Gawrych. Z okazji Jubileuszu zasłużonych działkowców wyróżniono odznaczeniami związkowymi. Odznaką „Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” wyróżnieni zostali: Jan Maślanka i Henryka Gawrych. Złotą odznaką „Zasłużony Działkowiec”: Michał Turleja, Elżbieta Twardecka, Alicja Nowak, Alicja Gendera, Józef Izban, Andrzej Idzikowski i Piotr Kotecki. 9 działkowców uhonorowano srebrną odznaką „Zasłużony Działkowiec”. Krajowa Rada PZD ufundowała pamiątkowy puchar, który w imieniu Prezesa KR PZD Eugeniusza Kondrackiego wręczył Marian Praczyk Prezes OZ PZD w Pile. Nie zabrakło również życzeń od zaproszonych gości. Dla wszystkich uczestników przygotowano skromne upominki w postaci długopisów, a uroczystość zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin wieczornych.
Informację z Jubileuszu opatrzoną 34 zdjęciami zamieszczono na portalu nasze miasto pod adresem http://pila.naszemiasto.pl/artykul/rod-im-huty-szkla-ujscie-swietowal-50-lecie,3463909,artgal,t,id,tm.htmlv

 Henryka Gawrych.

Wczasy "Pod Orzechami" w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży.

W dniu 18 lipca 2015 r. na terenie ROD im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży odbyła się biesiada kończąca kolejne 41 wczasy „Pod Orzechami” organizowane corocznie dla seniorów. Organizatorami wypoczynku byli: Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży, Burmistrz Chodzieży, Zarząd Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Chodzieży oraz Chodzieski Klub Gospodarczy. Wczasy są organizowane dla osób starszych i niepełnosprawnych z terenu miasta. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego, na cały okres wczasów oddał dla ich uczestników oprócz świetlicy, teren całego ogrodu. Tam też wielu wczasowiczów zawiązało przyjaźnie z działkowcami. Dla wypoczywających zorganizowano: pogadanki na tematy geriatryczne przeprowadzone przez rehabilitanta, konkursy sprawnościowe oraz gry i zabawy zespołowe, zorganizowano rejs statkiem spacerowym po Jeziorze Miejskim i całodzienną wycieczkę autokarową do skansenu w Osieku. Uczestnicy wczasów chwalili się również swoimi zdolnościami artystycznymi – zorganizowano bowiem wystawy prac rękodzielniczych tj. rysunków, pocztówek, obrazów, robótek ręcznych itp. Zakończenie wczasów swoją obecnością zaszczycili: Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży, przedstawiciele Zarządu Miejskiego PKPS w Chodzieży oraz członkowie Zarządu ROD. Nie można również nie wspomnieć o pomocy jaką corocznie udziela Bank Spółdzielczy w Chodzieży, Palarnia kawy z Sułaszewa gm. Margonin – "Prima Poland" Sp. z o.o., firma rodzinna "Drewpol: pp. Jagiełłów ze Strzelczyk, a także pp. Skibiccy z firmy "Kogucik" w Chodzieży, pp. Marczyńscy z firmy "Netto-Mar", czy p. Mateusz Józwowiak - z firmy "Mate". Posiłki zapewniła firma "Micek&Micek". Wczasy pod orzechem są znakomitą okazją do wypoczynku dla seniorów z Chodzieży. Jest to nie tylko wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu na odpoczynku, ale również możliwość do nauczenia się nowych umiejętności. Na zakończenie zaproszono wszystkich wczasowiczów na 42 wczasy pod orzechami.

Prezes ROD
Adam Daszkowski.

[pobierz] 0.1 MB Uchwała nr 167/2015 Prezydium Krajowej Rady PZD

z dnia 15 lipca 2015 roku w sprawie rozstrzygnięcia konkuru krajowego

Wzorowa Działka Roku 2015

[pobierz] 0.1 MB Uchwała nr 166/2015 Prezydium Krajowej Rady PZD

z dnia 15 lipca 2015 roku w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego

Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2015

ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy promuje przynależność do PZD.


Powołany przez Zarząd ROD im. T. Kościuszki Zespół ds. Promocji, w dniu 25 lipca 2015 r. zorganizował stoisko promocyjne na stacji kolejki wąskotorowej w Łobżenicy, podczas obchodów V Międzynarodowego Zlotu Miłośników Kolejek Wąskotorowych w ramach 120 -lecia Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej. Na stoisku rozdawano ulotki i foldery, udzielano zainteresowanym informacji oraz zapoznawano z przepisami PZD i możliwościami uzyskania działki w Łobżenicy. Podobne stoisko przy współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Łobżenicy zorganizowano w dniu 27 maja 2015 r. w parku miejskim w Łobżenicy w ramach imprezy kulturalno-edukacyjnej „NATURALISKO”. Stoisko odwiedzili m.in. Burmistrz m. Łobżenicy Piotr Łosoś oraz poseł na Sejm RP Stanisław Chmielewski. Zespół ds. Promocji opracował stronę internetową na portalu społecznościowym Facebook – adres strony https://www.facebook.com/pages/Rodzinny-Ogr%C3%B3d-Dzia%C5%82kowy-w-%C5%81o%C5%BCenicy/1591600824423266
Robert Mrotek
Prezes ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy.

Spotkanie BIESIADNA DZIAŁKA w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie.


Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Staszica w Czarnkowie wraz z Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie zorganizował w dniu 20 czerwca 2015 r. drugie spotkanie pn: BIESIADNA DZIAŁKA. Głównym celem spotkania było: - integracja międzypokoleniowa, - wskazanie sposobów na spędzenie wolnego czasu, - poznanie możliwości samorealizacji poprzez wolontariat, - poznanie zasad bezpieczeństwa na działkach. Działkowcy na biesiadę mimo niesprzyjającej aury przybyli z dobrym humorem i koszykiem piknikowym. Biesiadę zaszczycili swoją obecnością: Kol. Marian Praczyk – Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Pan Bogdan Tomaszewski – przewodniczący Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, Pan Grzegorz Kaźmierczak – Zastępca Burmistrza Miasta Czarnkowa, Pan Sławomir Jagła – Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Czarnkowie, Pani Ewa Kozłowicz - Radna Rady Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego, Kierownik MOPS w Czarnkowie i członek naszego ogrodu. Dla dzieci przygotowano liczne zabawy i konkursy z nagrodami, a dla wszystkich uczestników biesiadę przy ognisku i wspólne śpiewanie przy muzyce. Największą atrakcją dla milusińskich były jednak przejażdżki wspaniałymi motocyklami, które zapewnili dzieciom motocykliści TUR MC Poland Prospect Chaper Czarnków. Dużą niespodziankę dzieciom sprawili również policjanci drogówki Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie obdarowując ich drobnymi upominkami w postaci odblasków, baloników, kamizelek oraz umożliwiając milusińskim przebywanie w samochodzie policyjnym łącznie z użyciem sygnałów dźwiękowych. Wspólnej zabawie towarzyszyła radość i uśmiech dziecka, który był największym podziękowaniem dla organizatorów. Bawiono się wyśmienicie, a tańce i śpiewy trwały do późnych godzin.

Wojciech Urban
Prezes ROD im. St. Staszica w Czarnkowie.

DZIEŃ DZIECKA NA OGRODZIE „LIBELTA” W GOŁAŃCZY

W słoneczny i ciepły siódmy dzień czerwca 2015r. zarząd ROD w Gołańczy zorganizował zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami swoim milusińskim Dzień Dziecka. Dzień przez dzieci wyczekiwany jak co roku, który zresztą ma dodatkowe znaczenie - zwiastuje niedalekie już, zbliżające się coraz większymi krokami wakacje. Przedsmak ponad dwumiesięcznej zabawy musieliśmy więc zaserwować tak by oczekiwanie na nią osłodzić możliwie najbardziej. Nic tak nie umila czasu jak muzyka, a my mieliśmy szczęście wejść w kontakt z jednym z członków z miejscowego zespołu KFIATY, który niewiele się zastanawiając zgodził się wesprzeć naszą inicjatywę swoją grą. Tak więc przy żywej muzyce sączącej się do uszu przez soczyście zielone liście, po bujnej trawie połyskującej w promieniach słońca (a wszystko to na placu rekreacyjnym przy biurze zarządu działek) dzieci rywalizowały ze sobą w konkurencjach fizyczno-sprawnościowych jak i tradycyjnie już w wędkarstwie. Każdy z maluchów mógł więc sprawdzić się odpowiadającej mu dyscyplinie i odnieść mały sukces. Śmiech i chichot niósł się wśród altanek a świetny nastrój udzielał się także dorosłym, którzy notabene również brali udział w niektórych ze zmagań. Wszystkie dzieciaki odebrały z rąk zarządu upominki, a troje zwycięzców w poszczególnych konkurencjach otrzymało nagrody co jak zwykle wywołało na małych twarzach ogromne uśmiechy, których nie jeden banan by się nie powstydził. Rodzice małych zawodników mogli posilić się kiełbaskami z ogniska i grilla, czemu wcale się nie opierali, można wręcz rzec, że takiej kolejki do opiekanych kiełbas jeszcze nie widzieliśmy, nie licząc może "kartkowych czasów" poprzedniego wieku. Po tak udanym dniu, trudno nie widzieć sensu organizowania podobnych rodzinnych wydarzeń w ogrodach działkowych co niechybnie uczynimy już za rok, po drodze zawiązując kolejne przedsięwzięcia.

Prezes ROD Ryszard Rykała

 

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze w ROD ,,Zalesie” w Pile

Dnia 18.04.2015r. w ogrodowej świetlicy odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze ROD ,,Zalesie” Ze względu na frekwencję zebranie rozpoczęło się w drugim terminie o godz.10.00. W zebraniu uczestniczył Prezes OZ Marian Praczyk (działkowiec ROD ,,Zalesie”) i Członek Prezydium OZ Marian Ostaszewski. Wśród zaproszonych gości był przedstawiciel policji z posterunku w Szydłowie i przedstawiciel Straży Leśnej Zdrojowa Góra. Zebranie przebiegało zgodnie z uchwalonym porządkiem. Po przyjęciu stosownych uchwał i ożywionej dyskusji wybrano nowy zarząd, komisję rewizyjną i delegatów na okręgowy zjazd delegatów. Skład Zarządu ROD ,,Zalesie”: Andrzej Krogulec – prezes, Zenon Artowicz – wiceprezes, Henryk Kacperski – wiceprezes, Elżbieta Skonieczna – sekretarz, Aleksandra Bolesta – skarbnik, członkowie: Józef Bartusik, Zbigniew Siłakowski, Jerzy Skonieczny i Krzysztof Stawikowski. Komisja Rewizyjna: Kazimiera Trąpa – przewodnicząca, Janusz Witkowski – wiceprzewodniczący, Zygmunt Laskowski – sekretarz Alojzy Andrzejewski – członek, Janina Rudzik – członek. Delegatami na okręgowy zjazd delegatów zostali: Zenon Artowicz, Jerzy Barbaś, Andrzej Krogulec i Marian Praczyk.
                                                                                                                                     Zenon Artowicz