Wigilia w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. St. Staszica w Pile.
W świątecznej atmosferze w dniu 19 grudnia 2015 r. odbyło się uroczyste zabranie członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej ROD. W spotkaniu uczestniczył Pan Marian Praczyk Prezes OZ PZD w Pile. Prezes ROD Andrzej Kierzkowski podsumował najważniejsze dokonania w 2015 roku oraz podziękował wszystkim obecnym za wkład pracy oraz złożył życzenia świąteczne i noworoczne. Pan Marian Praczyk przekazał informację o podejmowanych działaniach OZ w zakresie możliwości pozyskiwania dla ROD środków z funduszy unijnych, krajowych i samorządowych oraz zadaniach do wykonania w 2016 r. W imieniu kierownictwa i Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile złożył wszystkim życzenia bożonarodzeniowe oraz noworoczne. Wszyscy uczestniczy uroczystego posiedzenia otrzymali kalendarze na 2016 rok – związkowy oraz pilski kalendarz artystyczny przekazany przez Pana Bogusława Mikitę członka Komisji Rewizyjnej ROD i Prezesa Stowarzyszenia „Porozumienie Samorządowe” w Pile. Atmosfera świąt udzieliła się wszystkim obecnym, którzy przy dźwiękach kolęd podzielili się opłatkiem i złożyli sobie najlepsze, świąteczne życzenia.
A.K.
„PODZIEL SIĘ WIGILIĄ”
Tradycyjnie już w okresie Świąt Bożego Narodzenia w Czarnkowie pod patronatem posłanki na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyska zorganizowany został koncert charytatywny "Podziel się Wigilią". W sobotę 12 grudnia w sali towarzyskiej Miejskiego Centrum Kultury rozbrzmiały dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek. Był to V Jubileuszowy koncert, a biletem wstępu była świąteczna paczka. W sobotni wieczór na scenie wystąpili: dzieci z kółka wokalnego Marii Gęsickiej, Zbigniew Rolniczak i Julia Kołodziejczak, Kapela Dudziarzy z Połajewa, a także soliści wraz z czarnkowskim chórem Harmonia.
Było wzruszająco, a wokół panowała atmosfera pełna ciepła i serdeczności. Na zakończenie koncertu organizatorzy przygotowali dla wszystkich niespodziankę: urodzinowy tort V edycji "Podziel się Wigilią", którym poczęstowani zostali wszyscy ludzie dobrej woli. Z przekazanych darów przygotowanych zostało ok. 100 paczek, które przekazane zostały najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta i gminy Czarnków. Darczyńcami byli między innymi czarnkowscy działkowcy z Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. St. Staszica, im. Janka z Czarnkowa i „Kolejarz” oraz Klub Seniora w Czarnkowie, 1 Drużyna Harcerska "Puszcza" w Czarnkowie, Sławomir Czarnecki, Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie, Zespół Szkół w Romanowie Dolnym, Szkoła Podstawowej w Hucie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Gębicach, Spółdzielnia Socjalna w Gajewie, Kinga Jagiełka, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czarnkowie, Nadleśnictwo Krucz. Kolejny wielki sukces i dowód na to, że wśród nas nie brakuje ludzi o wielkim i otwartym sercu.
Wojciech Urban
Wigilia w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Powstańców Wklp. W Chodzieży.
W dniu 12 grudnia 2015 r. w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży odbyła się wigilia ekumeniczna dla działkowców i podopiecznych Polskiego Związku Pomocy Społecznej. Prezes ogrodu i Prezes Miejskiego Zarządu PKPS w Chodzieży Adam Daszkowski przywitał uczestników i zaproszonych gości. Burmistrz Chodzieży Pan Jacek Gursz przeczytał fragment ewangelii wg św. Łukasza i wraz z księdzem proboszczem kanonikiem Ireneuszem Szypurą złożyli życzenia świąteczne.
W miłej atmosferze, obecni na Wigilii łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia. Świąteczny nastrój tworzyły potrawy wigilijne oraz kolędy śpiewane przez zebranych. Nie zabrakło również skromnych upominków sponsorowanych przez Pana Burmistrza oraz Zarząd Miejski PKPS.
Adam Daszkowski
Działkowcy z ROD im. Libelta w Gołańczy zakończyli sezon wędkarski 2015.
2015 rok był bardzo obfitym w zawody i konkursy okresem dla naszej małej społeczności działkowych wędkarzy. Co za tym idzie, czas ten okazał się mocno wyczerpującym sezonem w połowach ryb i dla łowiących jak i dla samych łowionych. Swój początek nasze zmagania powzięły w niedzielę, 3 maja, a ich kres przypadł również na niedzielę, tyle, że sześć miesięcy później, bo 11 października. Co miesiąc walczyliśmy o jak najlepsze wyniki w Grand Prix, łatwo więc zliczyć, że stawaliśmy w szranki sześciokrotnie. Wynikiem i wagą połowu pierwszego sortu wykazał się Damian Pawłowski, w którego podbieraku przez cały sezon zagościło łącznie 12,21 żywych kilogramów. Na drugim miejscu uplasował się Radosław Brant z wynikiem ledwie 0,22kg mniejszym! Na trzecim stopniu podium stanął Przemysław Michalak z odnotowanymi 10,76 kilogramami niemej zdobyczy. Wszyscy trzej panowie otrzymali stosowne do swych osiagnięć puchary i wyróżnienia. W czerwcu, jak co roku już, dzieciaki przy nadarzającej się okazji Dnia Dziecka rywalizowały ze sobą nad oczkiem działkowym. Przy pomocy swoich opiekunów w osobach mam, dziadków, babć i tatków łowili całkiem niezłe okazy. Lipiec, to jak już mamy w zwyczaju rywalizacja dorosłych o puchar prezesa ROD. W tych zawodach wszyscy łowiący wspięli się na wyżyny swoich umiejetności i fizycznych możliwości by zdobyć choć jeden z połyskujących w podświadomości pucharów. Wędkarzy było aż dziewięciu, więc rywalizacja była o znacznie poszerzonej skali i jednocześnie bardziej zacięta niż zwykle. Pierwszym w tym roku i zarazem obrońcą tytułu z poprzedniego, żartobliwie zwanym grabieżcą głównych nagród i złotych pucharów został (co chyba przestało już kogokolwiek dziwić) Damian Pawłowski z wynikiem 3,53kg, z drugiego miejsca cieszyć się mógł Marian Sobieszczyk z równie znakomitym wynikiem 2,62kg, a trzecim w tym sezonie okazał się być Marek Eitner z niewiele gorszym wynikiem 1,97 kilogramów.
W sierpniu zorganizowaliśmy dwa typy zawodów. Pierwsze, w okresie wakacji były zawody dzieciaków o puchar prezesa ROD. Wymogiem było jedynie to, by wędkujący potrafili sami wędkować, bez bezpośredniej pomocy dorosłych. Tutaj najlepszym okazał się Patryk Michalak, który zapracował na główny puchar i wyróżnienie swoim niebagatelnym wynikiem 3,07kg. Pozostali, tj., za drugie miejsce z wynikiem 2,48kg srebrny medal otrzymał Bartosz Pawłowski, a brązowy medal zawiesił na szyi bo trzecie miejsce zajął Oskar Buksakowski z wynikiem 1,46kg.
Jednak najważniejszymi bo chyba też najbardziej prestiżowymi zawodami w sierpniu były rozgrywki o puchar Burmistrza i tutaj wielkimi umiejętnościami (a może mówimy tu o szczęściu? ) wykazał się Ryszard Rykała, który pokonał zawodowych wędkarzy i swój wynik o wadze 3,12kg wymienił na niemal równie ciężki puchar osobiście wręczony przez pana Burmistrza. Pozostałe dwie nagrody zdobyli kolejno Damian Pawłowski za swoje 2,78kg. i Marian Sobieszczyk z wynikiem 2,36kg.
Tak jak pisałem wyżej był to sezon bardzo napięty, bo i poza konkurencjami nad naszym stawem najbardziej utalentowani wędkarze z naszego kręgu startowali w innych zawodach organizowanych już nie przez nas, a przez koło wędkarskie. Ogród Działkowy imienia Karola Libelta wystawił więc drużynę swoich zawodników w osobach: Damian Pawłowski, Radosław Brant i Marek Eitner, którzy we wrześniu wzięli udział w zawodach o puchar Burmistrza stowarzyszeń działających w obrębie naszej gminy na miejskim jeziorze. W batalii na wędziska brało udział 8 formacji i z dumą mogę obwieścić, że nasza ekipa zdobyła świetne, drugie miejsce i wraz z nim okazały puchar, przegrywając tylko i jedynie z zawodowcami z koła wędkarskiego przy gołanieckim jeziorze Smolary. Nie trzeba chyba nawet wspominać, że nasi działkowcy postanowili za rok wziąć srogi rewanż i odebrać główny puchar by postawić go, gdzie jego należyte miejsce, za południowym brzegiem jeziora. Apetyt nie tylko na rybę wzrasta w miarę jedzenia. A mimo i tak sporego sukcesu cieszymy się z zaostrzonych ambicji naszej brygady!
Ogólnikowo pisząc i streszczając się na sam koniec muszę wspomnieć jednak, iż był to sezon bezdeszczowy, a więc dość trudny z uwagi na różne aspekty życia działkowego.
Ryby i ich środowisko nie są tu wyjątkiem i niestety niezbyt chętnie brały w coraz to bardziej uszczuplanym z wody przez słońce korycie stawu. Do tego stopnia sytuacja stawała się nieciekawa, że zmuszeni byliśmy dolewać dwukrotnie po 100m3 wody z miejskiego wodociągu, tak, by (mówiąc pół żartem, pół serio) przykryć grzbiety rybom.
Prezes ROD R. Rykała
Zakończenie sezonu w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Zalesie" w Pile.
Nieoficjalną tradycją ROD ,,Zalesie” stało się wstępne podsumowanie mijającego roku. Listopad to czas na spotkanie z działkowcami i omówienie działalności zarządu ogrodu na rzecz wspólnoty. Tak było, dnia 6.11.2015r. W pięknej świetlicy ogrodowej, ogrzanej ciepłem stylowego kominka, prezes zarządu ROD pan Andrzej Krogulec przywitał uczestników zebrania. Szczególnym gościem był Etatowy Członek Zarządu Powiatu Pilskiego – pan Eligiusz Komarowski. Jak co roku nie zabrakło przedstawiciela Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – starszego strażnika leśnego pana Józefa Górznego. Na spotkanie przybył Komendant Straży Miejskiej w Pile pan Wojciech Nosek (nota bene działkowiec ROD ,,Zalesie”) Władze działkowe reprezentowali – Prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Pile pan Marian Praczyk (działkowiec ROD ,,Zalesie”) wraz z wiceprezes panią Marią Fojt.
Pan Andrzej Krogulec podsumował osiągnięcia ogrodu w mijającym roku. Na pierwszy plan wysunęło się zbudowanie nowego wjazdu do parkingów ogrodowych. Uruchomione dosłownie kilka dni temu rozwiązanie zapewnia bezpieczny wjazd i wyjazd oraz wydatnie zwiększa pole parkingowe przed bramą główną ogrodu. Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wsparciu gminy Szydłowo. Pozostałe zadania roku 2015 wykonano zgodnie z planem. Prezes przedstawił ogólne zamierzenia na przyszły rok. Najważniejszym (propagandowo) zamierzeniem roku 2016 są przewidziane na sierpień obchody XXXV – lecia ROD ,,Zalesie” Po wystąpieniu pana Krogulca głos zabrał przedstawiciel starostwa. Pan Eligiusz Komarowski podkreślił dotychczasową pozytywną współpracę władz ze wszystkimi ogrodami w powiecie i potwierdził jej kontynuację. Pan prezes OZ PZD Marian Praczyk poinformował zebranych o działalności i problemach związku na terenie całego kraju. Z wypowiedzi wynikło, że ,,Zalesie” to jeden z najbardziej prężnie działających ogrodów w regionie. Pani Maria Fojt przedstawiła problemy związane z wprowadzeniem programów elektronicznych ujednolicanych ekonomikę i finanse ogrodów w całym PZD. Poruszyła też sprawy związane z gromadzeniem i usuwaniem nieczystości z ogrodów (nie tylko ,,Zalesia”). Z kolei pan Józef Górzny omówił sprawy tyczące niszczenia i zaśmiecania lasów państwowych. Podkreślił zalety pozytywnej współpracy z władzami ogrodowymi dotyczącymi drażliwej kwestii nieprawidłowości użytkowania terenów leśnych, nie tylko przez działkowców. Nie sposób szczegółowo nakreślić ogrom spraw nurtujących zainteresowane strony. O bieżących i przyszłorocznych problemach ogrodowych mówili m.in.: pani Kazimiera Trompa – prezes komisji rewizyjnej, pan Alojzy Andrzejewski – członek tejże komisji, pani Elżbieta Skonieczna – skarbnik zarządu, pani Janina Rudzik – członek komisji rewizyjnej, pani Małgorzata Wieczorkiewicz – sekretarz zarządu, pan Józef Bartusik – członek zarządu, pan Ryszard Steinke – gospodarz ogrodu i wielu innych uczestników spotkania. Zakończenie uwieńczono wspólną fotografią.
Zenon Artowicz
Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malwa” w Trzciance.
W dniu 5 września 2015 działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malwa” w Trzciance świętowali Dzień Działkowca. Najpierw dla najmłodszych. Dzieci wśród dźwięków muzyki brały udział w różnych konkursach, a każde z nich zostało nagrodzone. Na tą część Dnia Działkowca była zaproszona grupa dzieci z pobliskiego domu dziecka „Przyjazny Dom” prowadzonego przez Stowarzyszenie „Pomagajmy Dzieciom”. Niespodzianką dla dzieci był przyjazd wozu straży pożarnej z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Trzciance. Strażacy opowiadali dzieciom o swojej służbie oraz pokazali wyposażenie pojazdu bojowego. Na zakończenie zademonstrowali ratowanie osoby poszkodowanej oraz rozdali wszystkim uczestnikom zabawy broszury dotyczące zabezpieczenia p.poż. „Gdzie DYM tam POŻAR”. Dzień Działkowca dla dorosłych rozpoczął się od powitania przez Prezesa Zarządu ROD, który w krótkim powitaniu poinformował o pracy oraz o stanie prac legislacyjno-prawnych związanych z nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych. Zapoznał uczestników z życzeniami przesłanymi przez Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego. Wśród zaproszonych gości był Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile Marian Praczyk, który przekazał informację o sytuacji w Związku oraz życzył działkowcom obfitych plonów, realizacji wszystkich zamierzeń oraz wiele zadowolenia i satysfakcji z uprawianej działki. Pomimo deszczowej pogody zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. Dzięki zabawie zacieśniły się kontakty i przyjaźnie między działkowcami.
Za udzieloną pomoc w organizacji Dnia Działkowca przekazano podziękowania dla:
- Spółdzielni Inwalidów w Trzciane – nagrody dla dzieci.
- PSP Komenda Powiatowa Czarnków + Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Trzciance – pokaz wozu strażackiego.
- Trzcianeckiego Domu Kultury w Trzciance – sprzęt nagłaśniający.
Andrzej Palczyński
Prezes ROD „Malwa” w Trzciance.
Krzysztofa Czarneckiego z życzeniami dla działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Malwa" w Trzciance z okazji uroczystości Dnia Działkowca w dniu 5 września 2015 r.
Jubileusz 35 – lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalinka” w Pile.
W dniu 5 września 2015 na terenie naszego ogrodu odbyła się niecodzienna uroczystość. Tego dnia świętowaliśmy koralowy jubileusz. Otwierając uroczystość Prezes zarządu Marian Ostaszewski serdecznie przywitał przybyłych działkowców oraz zacnych gości w osobach: Wicestarostę Pilskiego Stefana Piechockiego, Prezydenta Piły Piotra Głowskiego oraz Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD Marię Fojt.
W swoim wystąpieniu Prezes nawiązał do początków powstania ogrodu oraz do aktualnej sytuacji naszego stowarzyszenia „najstarsi działkowcy pamiętają cały trud budowania, zagospodarowania ogrodu i działki. Mozolne przeobrażanie wysypisk, nieużytków i bagien w piękny, kwitnący ogród. Dziś to zielony skarb każdego miasta, doceniany przez środowisko i samorządy, ale niekiedy z uporem zwalczany przez niektóre środowiska polityczne. Świętując nasz jubileusz jako działkowcy, możemy dziś czuć się bezpiecznie. Mamy dobrą ustawę o ROD, którą z wielkim trudem i po ciężkich bojach sami wywalczyliśmy nie tylko dla siebie, ale również dla następnych pokoleń”.
Prowadzący uroczystość Wiceprezes Piotr Bury i Sekretarz Danuta Michalska przedstawili w skrócie historię powstania „Kalinki”: „w 1979 r. ówczesny Zarząd Wojewódzki Polskiego Związku Działkowców w Pile – uwzględniając potrzeby mieszkańców Piły oraz ich dążenia do gospodarowania na działkach – podjął starania o przydzielenie odpowiedniego terenu. Pierwotnie władze miasta zaproponowały jako – jako teren przyszłego ogrodu – łąki znajdujące się miedzy rzeką Gwdą a drogą Piła – Kalina. Nazwę ogrodu przyjęto od pobliskiej miejscowości Kalina. Stąd wzięła się nazwa naszego ogrodu „Kalinka”. Wiosną 1980 r. w czasie roztopów podniósł się poziom wody w rzece i woda zalała na okres kilku tygodni teren proponowanego ogrodu. Po zasięgnięciu opinii okolicznych mieszkańców organizatorzy doszli do wniosku, że sytuacja taka może powtarzać się w przyszłości – zrezygnowali z pierwotnie oferowanego terenu – nazwa „Kalinka” jednak pozostała. W kolejnej ofercie wskazano tereny pastwisk i gruntów ornych administrowanych przez Gminę Szydłowo, bezpośrednio przyległych do terenu miasta Piły. Propozycja została przyjęta. Są to tereny obecnego ROD „Kalinka”. Teren miał różna strukturę. Należało go zrekultywować i zmeliorować. W rejonie bagien należało zawieść ziemi. Przygotowaniem terenu pod ogród zajęło się ówczesne Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych. Ogromnego wsparcia w tworzenie naszego ogrodu wniosły zakłady pracy z terenu miasta Piły.5 maja 1980 r. w Sali widowiskowej Domu Kolejarza w Pile odbyło się zebranie założycielskie, na którym zostały wybrane władze statutowe naszego ogrodu, tj. zarząd, komisja rewizyjna i komisja rozjemcza.
Zaproszeni goście przekazali gratulacje oraz życzyli działkowcom i ich rodzinom satysfakcji i dalszej owocnej pracy na rzecz ogrodu. Pani Maria Fojt Wiceprezes OZ PZD w imieniu Prezesa Krajowej Rady PZD Eugeniusza Kondrackiego złożyła życzenia i przekazała pamiątkowy puchar, dyplom oraz wydawnictwa związkowe.
Z okazji jubileuszu przeprowadzono w ogrodzie konkurs plastyczny dla dzieci. Tego też dnia uhonorowano nagrodami i dyplomami młodych artystów. Wśród nich znaleźli się: Izabela Hałas, Kacper Krzeszewski, Antosia Strzelecka, Pola Rybacka, Julia Sadoch, Alicja Ostaszewska, Kacper Chrabkiewicz, Nadia Michalska, Julia Leciej, Wojtek Kordek, Roksana Sokołowska oraz Izabela Ostaszewska. Dla dzieci przygotowano atrakcyjne konkursy, gry i zabawy. Wyróżniono także 20 działkowców posiadających najpiękniejsze działki. Zasłużeni działkowcy otrzymali odznaczenia PZD: brązowe, srebrne i złote odznaki „zasłużony działkowiec” a kol. Henryk Siwkowski, wieloletni Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odznakę „za zasługi dla PZD”. Imprezę finansowo i rzeczowo wsparli: Starosta Pilski Franciszek Tamas, Prezydent Piły Piotr Głowski oraz Wójt Gminy Szydłowo Dariusz Chrobak. Licznie zgromadzeni działkowcy świętowali w miłej atmosferze. Wieczorem bawili się przy akompaniamencie zespołu muzycznego do późnych godzin nocnych. Tak więc „Kalince” stuknęło 35 lat.
Oglądaj jubileusz na portalu pila.naszemiasto.pl oraz na portalu dzienniknowy.pl
Marian Ostaszewski
Prezes ROD
Dzień Działkowca 2015 w ROD im. Szymona Wachowiaka w Wągrowcu.
W dniu 5 września 2015 roku Zarząd ROD im. Sz. Wachowiaka w Wągrowcu zorganizował kolejny Dzień Działkowca. Swoją obecnością zaszczycili nas Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego Pan Michał Piechocki, Burmistrz Miasta Wągrowca Pan Krzysztof Poszwa, Dyrektor Biura Okręgowego Zarządu PZD w Pile Pan Andrzej Kierzkowski, Prezes ROD „Kolejarz” w Wągrowcu Pani Joanna Juszczyk, Radny Rady Miasta Wągrowca Pan Grzegorz Kamiński, Kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu aspirant Robert Grzelak, bibliotekarki Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu oraz Pani Katarzyna Kluczyńska – Centrum Ogrodnicze Marman w Wągrowcu. Zaproszonych gości oraz działkowców powitała prezes Zarządu Elżbieta Rożnowska, która w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie przeczytała fragment „Lalki” Bolesława Prusa. Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, zainicjowana przez prezydenta Komorowskiego, miała w tym roku swoją czwartą odsłonę pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział - Czytanie nas jednoczy. Dziś czytają młodzi, starsi, Polacy z wielkich miast i małych miejscowości. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach dziękowali działkowcom za pielęgnowanie „zielonych płuc miasta”, życząc wszystkim dużo zdrowia oraz bogatych plonów. Na ręce Prezes Zarządu zostały skierowane listy z gratulacjami od Burmistrza Miasta Wągrowca Pana Krzysztofa Poszwy i Prezesa OZ w Pile Pana Mariana Praczyka. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawne wierszyki, konkursy, gry oraz zabawy ruchowe dla najmłodszych działkowców, które zorganizowały Bibliotekarki Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wągrowcu. Wszystkie dzieci zostały obdarowane upominkami i słodyczami, a na ich buziach gościł uśmiech i wielka radość. Wspólna biesiada przy muzyce, zabawie i grillowaniu trwała do późnych godzin wieczornych.
Elżbieta Rożnowska
Prezes ROD.
Jubileusz 60 – lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Władysława Sikorskiego w Pile.
Uroczystość Jubileuszu 60 – Lecia ogrodu, która odbyła się w dniu 22 sierpnia 2015 r. otworzył Prezes ROD Tadeusz Truty, który przywitał działkowców oraz zaproszonych gości w osobach Marii Fojt Wiceprezesa Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Piotra Głowskiego Prezydenta Piły i Eligiusza Komarowskiego członka Zarządu Powiatu Pilskiego. W swoim wystąpieniu przedstawił historię ogrodu, w której wymienił działaczy w tym Prezesów ROD, którzy na przestrzeni 60 lat sprawowali tą funkcję. W ostatnich latach zrealizowano szereg inwestycji. Jedną z najważniejszych była elektryfikacja ogrodu podjęta uchwałą walnego zebrania w 2009 roku. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 65 tys. zł, z czego 1/3 to dotacja z Okręgowego Zarządu. Prezydent Piły Piotr Głowski pogratulował tak wspaniałego Jubileuszu, odniósł się do obaw działkowców i zapewnił ich, że dzisiaj i w przyszłości nie ma żadnych planów likwidacji ogrodu. Wiceprezes OZ PZD Maria Fojt przekazała życzenia od Prezesa Krajowej Rady PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego i wręczyła pamiątkowy puchar, a od Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile pamiątkowy grawerton. Zasłużonych działkowców udekorowano odznaczeniami związkowymi. Złotą odznaką Zasłużony Działkowiec: Halinę Kamińską, Mirosława Wariana i Juliana Tutaka. Srebrną odznaką Zasłużony Działkowiec: Wiesława Ciupę, Tadeusza Smulskiego. Brązową odznaką Zasłużony Działkowiec: Elżbietę Tanalską, Gabrielę Przewoźniczak, Józefę Treścińską, Krzysztofa Iwanickiego i Józefa Wójcika. Wcześniej podczas Krajowych Dnia Działkowca w Tczewie w dniu 29 sierpnia 2015 r. Czesław Cysewski został udekorowany odznaką Za Zasługi Dla Polskiego Związku Działkowców. Wyróżniono Krystynę Zientkowską za wieloletnią pracę społeczną na rzecz działkowców i ogrodu. Wśród 11 laureatów okręgowego konkursu „Wzorowa Działka Roku 2015” są dwie działki prowadzone przez małżeństwa z ogrodu - Maria i Mirosław Warian oraz Barbara i Czesław Cysewscy – zostaną oni wyróżnieni podczas Okręgowych Dni Działkowca w dniu 12 września 2015 roku w Czarnkowie. Po zakończeniu części oficjalnej działkowcy wraz z rodzinami bawili się na wspólnym pikniku.
Tadeusz Truty
Prezes ROD
Jubileusz 65-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz”
w Wągrowcu.
W dniu 22 sierpnia 2015 roku Rodzinny Ogród Działkowy im. Kolejarz w Wągrowcu świętował Jubileusz 65-lecia. W uroczystości, oprócz Działkowców i ich rodzin udział wzięli zaproszeni goście: Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile – Marian Praczyk, członek Prezydium OZ PZD w Pile – Lech Pluciński, Prezes ROD im. Sz. Wachowiaka – Elżbieta Rożnowska, Wicestarosta Powiatu Wągrowieckiego – Michał Piechocki, asystent Burmistrza Miasta Wągrowca – Remigiusz Priebe, przedstawiciel Wójta Gminy Wągrowiec – Krzysztof Smogulecki, Radny Powiatu Piotr Pałczyński, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej – Dariusz Bąk, Radny Rady Miejskiej - Grzegorz Kamiński, Radny Rady Miejskiej – Grzegorz Kamiński, Komendant Straży Miejskiej – Zbyszko Sygierycz, dzielnicowi – Ewa Jańczak i Agnieszka Tomczak, Katarzyna Kluczyńska z Centrum ogrodniczego „Marman” oraz przedstawiciele lokalnych mediów.
Prezes ROD Joanna Juszczyk powitała działkowców i zaproszonych gości. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych działkowców i na ich cześć wypuszczono 4 białe gołębie. Marian Praczyk Prezes OZ PZD w Pile udekorował zasłużonych działkowców. Odznaką Za Zasługi dla PZD uhonorowano Edwarda Kłosowskiego i Tadeusza Marciniaka. Złotą Odznaką wyróżniono Barbarę Komasę, Leona Lewandowskiego, Henryka Zawadzkiego i Henryka Piotrowskiego. Srebrną odznakę otrzymali: Barbara Linetty, Joanna Juszczyk, Zygmunt Komasa i Jerzy Szulz. Brązową odznakę otrzymali: Bogna Zielińska, Blandyna Sommerfeld, Irena Marciniak, Piotr Kostecki, Mariusz Macek i Tadeusz Rypina.
Bardzo ważnym i wzruszającym momentem było umocowanie tablicy pamiątkowej na kamieniu przez byłych Prezesów ROD i Prezesa OZ PZD.
Rozstrzygnięto konkurs na „Najpiękniejszą Działkę ROD 2015”. Do konkursu zgłoszono 9 działek. I miejsce zajęli: Joalanta i Waldemar Wojnowscy, II Miejsce- Blandyna i Jan Sommerfeld, III miejsce- Ewa i Maciej Pazderscy. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Kubisz, Ewa Konowalska, Tomasz Kaczmarek, Urszula i Waldemar Walasek, Lech Januchowski i Krzysztof Pazderski. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Dla najmłodszych działkowców zorganizowano bieg działkowy, a wychowawczynie z przedszkola zabawy ruchowe i gry. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody. Dorosłych zaproszono na mierzenie ciśnienia i porady dietetyka, a wieczorem na obserwację gwiazd profesjonalnym sprzętem astronomicznym. Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa taneczna, a radości i świętowania nie było końca.
Zdjęcia z jubileuszu na portalu nasze miasto oglądaj tutaj.
Joanna Juszczyk
Prezes ROD „Kolejarz” w Wągrowcu.
Pilscy działkowcy uczcili 76 rocznicę wybuchu II wojny swiatowej.
76 lat temu Niemcy zaatakowały Polskę - tak rozpoczęła się II wojna światowa, będąca najkrwawszym konfliktem w dziejach ludzkości. W dniu 1 września 2015 r. w Pile uczczono to wydarzenie składając kwiaty pod pomnikiem przy pl. Zwycięstwa. Wśród licznych delegacji pod pomnik przybyli pilscy działkowcy, którzy wystawili poczet sztandarowy i złożyli kwiaty. Delegację reprezentowali działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Lipami” w Pile w osobach Renata Gomularz, Irena Czaińska, Marian Nowiński, Jerzy Polak i Andrzej Tadych.
Wystawa plonów KORSO w Chodzieży.
23 sierpnia 2015 r. w kościele p.w. św. Floriana, nabożeństwem w intencji działkowców i pszczelarzy oraz ich rodzin rozpoczęła się czterdziesta wystawa plonów KORSO w Chodzieży. Po nabożeństwie działkowcy i zaproszeni goście wraz z pocztami sztandarowymi Okręgowego Zarządu PZD w Pile oraz Koła Pszczelarzy w Chodzieży przemaszerowali wraz z orkiestra dętą z Rogoźna do Parku im. ks. dr. Janusza Ostrowskiego gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości. W przemarszu i uroczystości obok chodzieskich działkowców udział wzięli między innymi zaproszeni: Prezes OZ PZD w Pile Marian Praczyk, Wiceprezes OZ PZD w Pile Maria Fojt, Wicestarosta Powiatu Chodzieskiego Mirosław Juraszek, Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, Przewodnicząca Rady Miasta Chodzieży Mirosława Kutnik oraz parlamentarzyści ziemi pilskiej – poseł na Sejm RP Romuald Ajchler i senator RP Mieczysław Augustyn. Swoje plony zaprezentowało 8 Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Chodzieży. Uroczystość rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego i hymnu działkowców. Prezes ROD Pod Gruszą Jolanta Mysiak przedstawiła historię naszych ogrodów, z których najstarszy im. Powstańców Wlkp. w tym roku obchodzi 65 rocznicę powstania. W swoim wystąpieniu przypomniała historię wystaw plonów, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń miasta Chodzieży. Zaproszeni goście podziękowali działkowcom za efekty swojej pracy w postaci warzyw owoców i kwiatów. Po raz kolejny zapewnili działkowcom swoje wsparcie w rozwój ogrodnictwa działkowego. Wszystkim ogrodom biorącym udział w wystawie wręczono okolicznościowe listy, dyplomy i puchary. Szczególne podziękowanie od działkowców otrzymał Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży, któremu wręczono pamiątkowy grawerton za wieloletnią aktywną pomoc i wspieranie chodzieskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych i działkowców.
Adam Daszkowski
Prezes ROD Powstańców Wlkp.
w Chodzieży
Pilscy działkowcy reprezentowali miasto Piłę na dożynkach powiatowo-gminnych w Osieku nad Notecią.
W dniu 23 sierpnia 2015 r. w Osieku nad Notecią (gm. Wyrzysk) 11 osobowa delegacja pilskich działkowców na czele z Prezesem OZ Marianem Praczykiem i Wiceprezesem OZ Marią Fojt reprezentowała miasto Piłę na dożynkach powiatowo – gminnych. W korowodzie wystawiono poczet sztandarowy Okręgowego Zarządu PZD oraz kosz z plonami i kwiatami. W kościele pw. Św. Józefa została odprawiona msza w intencji rolników, po której korowód przeszedł ulicami wsi w kierunku stadionu. Na stadionie wśród wielu wystawców swoje stoisko zaprezentowali działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Słonecznikiem” w Wyrzysku. Gospodarze uroczystości: starosta Franciszek Tamas, burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska oraz Ewa Pawlaczyk, sołtys Osieka nad Notecią powitali wszystkich gości, a potem pokroili i podzielili wśród mieszkańców chleby, które wręczyli im starostowie dożynek. Plik filmowy z dożynek oglądaj tutaj.
K.A.