Delegacja OZ PZD w Pile na Krajowych Dniach Działkowca w Tczewie 29.08.2015.


W dniu 29 sierpnia 2015 r. 55-cio osobowa delegacja z naszego okręgu uczestniczyła w uroczystych obchodach Dni Działkowca w Tczewie. „Prawdziwe zwycięstwo demokracji” pod takim hasłem przewodnim na Bulwarach Nadwiślańskich w Tczewie odbywały się 56 obchody Krajowych Dni Działkowców. Było tłumnie, gwarnie i radośnie. Działkowcy przywieźli ze sobą piękne kosze dożynkowe, które ozdobiły scenę w namiocie, gdzie odbywały się oficjalne uroczystości.

W obchodach uczestniczyło ponad 700 działkowców z całej Polski, a także zacni goście. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Premier Ewa Kopacz, minister środowiska Maciej Grabowski parlamentarzyści wszystkich ugrupowań, w tym posłowie PO: Jan Kulas, Jerzy Borowczak, Sławomir Neumann, poseł PiS: Kazimierz Smoliński, posłowie SLD: Zbyszek Zaborowski i Joanna Senyszyn, poseł Twojego Ruchu: Andrzej Lewandowski. Wśród licznie przybyłych przedstawicieli władz lokalnych w uroczystości uczestniczył Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz.

Burmistrz Chodzieży w swoim wystąpieniu powiedział: Nie wyobrażam sobie miasta bez wsparcia i działalności ROD. To, co się dzieje tam, to zaczątek obywatelskiego społeczeństwa i miejsce wielu fantastycznych inicjatyw i rzeczy, które tworzą się dla miast. Życzę wam wszystkiego dobrego. Mając takie władze i takiego prezesa oraz wsparcie pani premier jestem spokojny o przyszłość ogrodów działkowych.

Z wystawionych koszy dożynkowych 3 z nich zostały zaprezentowane przez naszych działkowców: kosz z OZ od wszystkich działkowców z okręgu, od działkowców ROD miasta Chodzieży i laureatów konkursu krajowego „ROD Roku 2015” – ROD „Malwa” w Pile.

Wśród odznaczonych oraz laureatów konkursów znaleźli się nasi działkowcy i ogród z naszego okręgu. Pan Czesław Cysewski z ROD im. Wł. Sikorskiego w Pile został uhonorowany odznaczeniem Za Zasługi Dla Polskiego Związku Działowców. Pan Henryk Dłużak z ROD im. St. Staszica w Czarnkowie został uhonorowany złotą odznaką Zasłużony Działkowiec.

Prezydium KR PZD zdecydowało o uhonorowaniu zasłużonych prezesów zarządów ROD, którzy zakończyli swoją posługę wraz z końcem minionej kadencji. To wydarzenie bezprecedensowe, bowiem po raz pierwszy w historii Związku wyróżniono tak liczną grupę pracujących społecznie Prezesów ROD. To osoby, które przez wiele lat, często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, pełniły swoje obowiązki z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem. W sumie w całej Polsce uhonorowano ponad 342 byłych Prezesów ROD, którzy przestali pełnić swoje funkcje. Z naszego okręgu uhonorowano 15 Prezesów ROD. Podczas uroczystości w Tczewie Pan Aleksander Kubiak były Prezes ROD im. Wł. Broniewskiego w Okonku odebrał dyplom i upominek w postaci wiecznego pióra.

Ważną częścią uroczystości było nagrodzenie uczestników konkursów krajowych, które są tradycją Związku. Nagrody za udział w konkursie „Wzorowa Działka 2015” wręczyła Premier Ewa Kopacz wspólnie z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim. Wśród 8 laureatów tego konkursu znaleźli się Bernardyna i Henryk Sas ROD „Słonecznik” w Trzciance. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy, nagrody rzeczowe o wartości 1 000 zł oraz wydawnictwa związkowe i roczną prenumeratę miesięcznika „działkowiec”.

Nagrodę za udział w konkursie krajowym „Najlepszy ROD roku 2015” w kategorii za działalność statutową został wyróżniony ROD „Malwa” w Pile. Wyróżnionym przyznano puchar, tablicę okolicznościową oraz nagrodę pieniężną wartości 2 000 zł.

Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs na najlepsze ciasto z owocami ogrodowymi. Konkurs cieszył się ogromną popularnością. W sumie zgłoszono ponad 40 ciast. Z naszego okręgu udział w konkursie wzięli Panie: Renata Gomularz i Maria Fojt z ROD „Pod Lipami” w Pile, Genowefa Chomont z ROD „Gwda” w Pile i Wiesława Kamińska z ROD im. M. Drzymały w Pile.

Uczestnicy imprezy bardzo chwalili doskonałą organizację tegorocznych obchodów Krajowych Dni Działkowca oraz atmosferę, jaka panowała na tczewskich Bulwarach Nadwiślańskich. Mieszkańcy Tczewa okazali się niezwykle gościnni dla działkowców i licznych gości, którzy w ten sobotni dzień odwiedzili Tczew. Działkowcom towarzyszyła też pogoda - było słonecznie i ciepło, co sprzyjało radosnemu biesiadowaniu i nawiązywaniu przyjaźni. Uczestnicy Krajowych Dni Działkowca mogli posilić się grochówką z prawdziwego zdarzenia i posłuchać koncertów lokalnych artystów. Był śmiech, rozmowy, muzyka i tańce. Było radośnie, gwarno, a także podniośle i uroczyście. Była radość i przyjacielska atmosfera, wokół której nie można było przejść obojętnie.

Informacje z uroczystości Krajowych Dni Działkowca także na stronie Krajowej Rady PZD czytaj i ogladaj tutaj.