Okręgowe Dni Działkowca-KORSO 2019


Okręgowe Dni Działkowca i wystawa KORSO 2019 w Pile

W dniu 10 sierpnia 2019 roku w Parku na Wyspie w Pile odbyły się tegoroczne Okręgowe Dni Działkowca. Imprezie towarzyszyła wystawa plonów osiemnastu pilskich rodzinnych ogrodów działkowych pn. „KORSO”. Wśród prezentacji pilskich ogrodów swój pawilon wystawiło Miejskie Koło Pszczelarzy w Pile.
Uroczystość rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego i hymnu działkowców. Działkowców i zaproszonych gości powitał Marian Praczyk Prezes Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Pile. Na uroczystość przybyli: Piotr Głowski Prezydent Piły, który objął patronatem nasze święto oraz parlamentarzyści: posłowie na Sejm RP Maria Małgorzata Janyska, Krzysztof Paszyk, europoseł Adama Szejnfeld, członek Zarządu Województwa Wlkp. Jacek Bogusławski, w imieniu Przewodniczącego Sejmiku Wlkp. radny Romuald Ajchler, radni Rady Miasta Piły Teresa Kasior, Marek Andruszkiewicz oraz radni Rady Powiatu Paweł Jarczak i Zdzisław Zdzierela.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach podkreślali znaczenie ogrodów działkowych dla społeczności lokalnej, które są zielonymi płucami miast, propagują i wytwarzają ekologiczną żywność oraz są terenami wypoczynku dla działkowców i ich rodzin. Deklarowali wsparcie dla dalszego rozwoju naszych ogrodów.
Przybyłym gościom działkowcy tradycyjnie wręczyli kosze z kwiatami i owocami z działek. Prezes Okręgu PZD Marian Praczyk podziękował gościom oraz działkowcom za wsparcie i zaangażowanie w zorganizowanie wystawy, która jest wieloletnią tradycją działkowców.
Listy z życzeniami przekazali poseł na Sejm RP Marta Kubiak (czytaj tutaj) i członek Zarządu Woj. Wlkp. Jacek Bogusławski (czytaj tutaj).
Przewodniczący Okręgowej Komisji Konkursowej Tadeusz Truty ogłosił laureatów konkursów okręgowych ogłoszonych przez OZ PZD dla ROD i działek w 2019 roku.
Laureatami okręgowego konkursu „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019” zostały ROD: I miejsce „Gwda” w Pile, II miejsce „Kolejarz” w Czarnkowie, III miejsce „Kolejarz” w Pile, IV Miejsce „40-lecia WP” w Pile.
W ramach konkursu „Wzorowa Działka 2019” wyróżniono 8 działek z ROD: „Nad Nielbą” w Wągrowcu, „Zielony Zakątek” w Chodzieży, im. St. Staszica w Czarnkowie, „Pod Słonecznikiem” w Wyrzysku i „Kolejarz” w Pile.
Laureaci konkursów otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe.
Do konkursu krajowego nominowali zostali ROD „Gwda” w Pile oraz działka z ROD „Pod Słonecznikiem” w Wyrzysku.
Goście odwiedzili wszystkie stoiska Rodzinnych Ogrodów Działkowych, składali życzenia i wpisywali się do kronik ogrodów. Prezydent Piły dla uczestniczących w wystawie ogrodów ufundował upominki rzeczowe w postaci pawilonów ogrodowych.
Tradycyjnie delegacje działkowców i gości złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikami Stanisława Staszica przy wyspie i pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa.
Oprawę muzyczną i występy zespołów przygotowało Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.
Galerię zdjęć z uroczystości oglądaj tutaj.
Relację z uroczystości na portalach www.facebook.com/pg/miastopila oglądaj tutaj i tentnoregionu.pl oglądaj tutaj.
AK