Wieści z ROD 2019


Edukacja ekologiczna w ROD im. W. Sikorskiego w Pile

W dniach 24 i 25 września 2019 roku w ogrodzie ROD im. W. Sikorskiego gościły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2. W dniu 24.09.2019 grupa z klasy I E- 20 uczniów pod opieką Pani Magdaleny Bandurskiej i Pauliny Taraszczuk oraz 2 mam. W dniu 25.09.2019 grupa dzieci z klasy IIIB pod opieką wychowawczyni Pani Beaty Szwarc- Gazdy oraz 5 rodziców. Zarząd ROD przygotował potrawy z grilla, a kiełbaski przynieśli uczniowie. Po ciepłym posiłku odbył się konkurs z wiedzy o znajomości warzyw uprawianych na terenie ogrodu. Zarząd udostępnił plac zabaw, boisko do piłki siatkowej i piłki nożnej oraz zorganizował konkurs rzutu do kosza. Na koniec uczniowie zostali uhonorowani słodyczami i podziękowali Zarządowi za wspólnie spędzony czas. Galerię zdjęć oglądaj tutaj.
Tadeusz Truty
Prezes ROD

Dzień Działkowca w ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy

W sobotę 21 września 2019 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy odbył się Dzień Działkowca. Imprezę wspierał Powiat Pilski. Gminę Łobżenica reprezentował radny Aleksander Tadych. Okręg PZD w Pile reprezentował Ryszard Pisula członek Okręgowej Rady.
Uroczystość była okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych działkowców, którzy udzielali się w pracach na rzecz ogrodu. Wręczenia odznaczeń Zasłużony Działkowiec dokonali przedstawiciel Okręgu Ryszard Pisula i Prezes ROD Robert Mrotek.
Podczas imprezy przeprowadzone zostały liczne konkursy dla dzieci i dorosłych. Zabawa w miłej atmosferze trwała do późnych godzin wieczornych.
Zarząd naszego ogrodu pragnie serdeczne podziękować wszystkim, którzy wsparli oraz pomagali w organizacji tej uroczystości. Dziękujemy za upieczenie ciast, przygotowanie sałatek, zimnych przystawek, grilla i innych smakołyków.
Zdjęcia z uroczystości oglądaj tutaj.
RM

Jubileusz 55-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielony Zakątek” w Chodzieży

14 września 2019 roku działkowcy z ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży obchodzili Jubielusz 55-lecia swojego. Jubileusz rozpoczęto odsłuchaniem Hymnu Polskiego Związku Działkowców. Na uroczystość przybyli bardzo licznie działkowcy ze swoimi rodzinami i zaproszeni goście, a wśród nich m.in.: Marian Praczyk –prezes Okręgu PZD w Pile, Maria Fojt – przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD i wiceprezes Okręgu PZD w Pile, Jacek Gursz – Burmistrz Chodzieży, Mirosław Juraszek –Starosta Chodzieski, prezesi wszystkich ogrodów działkowych w Chodzieży oraz Tadeusz Dąbrowicz - przyjaciel i współpracownik Ogrodu. Wojciech Wrzeszcz - Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielony Zakątek”- swoim okolicznościowym wystąpieniu najpierw przywitał zaproszonych gości i działkowiczów, a następnie przybliżył wszystkim historię Ogrodu od jego powstania do chwili obecnej oraz wymienił osoby, które były jego prezesami.
Chwilą ciszy uczczono także tych działkowców, którzy odeszli na wieczną działkową wachtę.
Przy okazji Jubileuszu nie mogło też zabraknąć podziękowań życzeń, gratulacji, odznaczeń
i wyróżnień.
Prezes Wojciech Wrzeszcz, m.in. złożył i wręczył podziękowania władzom związkowym - Marii Fojt i Marianowi Praczykowi, władzom samorządowym – Burmistrzowi Jackowi Gurszowi i Staroście Chodzieskiemu Mirosławowi Juraszkowi, wszystkim prezesom ROD w Chodzieży oraz panu Tadeuszowi Dabrowiczowi za współpracę i wszelkiego rodzaju wsparcie finansowe, rzeczowe, a także okazywaną życzliwość w działaniu na rzecz ogrodu.
Zaproszeni Goście w swoich wystąpieniach również składali życzenia. Maria Fojt i Marian Praczyk
w imieniu Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego przekazali pamiątkowy puchar i dyplom oraz pamiątkowy grawerton od Zarządu Okręgu PZD w Pile. Życzenia i dyplomy przekazali także Burmistrz Jacek Gursz i Starosta Mirosław Juraszek, a Burmistrz Jacek Gursz przekazał jeszcze pieniądze na wystrój Domu Działkowca. Kolegium prezesów ROD w Chodzieży oprócz życzeń
i kwiatów obdarowało też upominkiem pieniężnym ROD Zielony Zakątek. Natomiast Pan Tadeusz Dąbrowicz ufundował drzewko - dąb, które zostało posadzone na terenie Ogrodu.
Z okazji jubileuszu ogrodu wyróżniono odznakami związkowymi najbardziej zaangażowanych w pracy na rzecz ogrodu osób i działkowców.
Po części oficjalnej prezes Wojciech Wrzeszcz zaprosił najstarszego działkowicza Pana Ludwika Kadzbana i 5-cio letniego wnuczka działkowiczów Państwa Sławomira i Anny Przychodzeń oraz zaproszonych gości do symbolicznego posadzenia drzewka „Dąb Kostek”.
W część artystycznej ze swoim pięknym pokazem wystąpił zespół taneczny pod kierunkiem pani Iwony Kasprzyk.
Obchody zakończono wspólnym poczęstunkiem przy muzyce, ognisku oraz pieczonym ziemniaku, a zabawa w miłej „ogrodowej” i koleżeńskiej atmosferze trwała do późnych godzin nocnych.
Pełną informację z przebiegu uroczystości czytaj tutaj. Galerię zdjęć oglądaj tutaj.

Danuta Wrzeszcz

 

Otwarte Dni Działkowca w ROD im. Przemysława w Rogoźnie

14 września 2019 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Przemysława obchodzono Dzień Działkowca. Uroczystość miała charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Święto rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego i hymnu działkowców.
Część oficjalną otworzyli Andrzej Skomurski Prezes i Grażyna Sierakowska Wiceprezes ROD, którzy powitali działkowców i zaproszonych gości: Mariana Praczyka Prezesa i Marię Fojt Wiceprezesa Okręgu PZD w Pile. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach złożyli życzenia działkowcom z okazji ich święta oraz podziękowali członkom zarządu, komisji rewizyjnej i działkowcom za ich pracę na rzecz ogrodu.
Dzień Działkowca był okazją do wyróżnienia najbardziej zasłużonych działkowców, których udekorowano odznaczeniami „Za Zasługi dla ROD”. Wśród wyróżnionych legitymację z numerem 1 otrzymał Jacek Runowski wieloletni gospodarz ogrodu, a Zofię Bożymowską udekorowano jako najstarszą działkowiczkę ogrodu.
Zarząd ogrodu przygotował program dla dzieci. Gry i zabawy z dziećmi prowadziła Grażyna Sierakowska, a oprawę muzyczną zapewnił Krzysztof Bedyński. Poczęstunek dla gości i działkowców przygotowano z produktów działkowych. Wielkim powodzeniem cieszył się chleb ze smalcem i ogórek przygotowany przez Anielę Adamską i Irenę Tronia oraz kiełbaski z ogniska p. Nadolińskiego i Górnego. Dobra zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
A. Skomurski.

 

Dzień Działkowca w ROD im. Przemysława w Rogoźnie

Dzień Działkowca w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie

W minioną sobotę, 7 września 2019r mimo niesprzyjającej aury, w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Stanisława Staszica w Czarnkowie obchodzono Dzień Działkowca 2019. To tradycyjne dożynki działkowe.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu Polskiego Związku Działkowców. Prezes Zarządu-Wojciech Urban serdecznie przywitał działkowców i przybyłych na uroczystość gości w osobach: kol. Stanisław Lemieszka-Członek OZ PZD w Pile, kol. Władysław Górski-Prezes ROD „Kolejarz” w Czarnkowie, kol. Andrzej Kraft-Prezes ROD im. Janka z Czarnkowa, Pan Wiesław T. Grott - Prezes Zarządu Czarnkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mł. insp. Adam Filip - Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Czarnkowie i Pani Ewa Kozłowicz - Kier. MOPS w Czarnkowie. Pani Maria, Małgorzata Janyska- Posłanka na Sejm RP z okazji naszego święta przekazała list z życzeniami. Była również delegacja z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów na czele z Przewodniczącą Kol. Grażyną Kicińską.
Podsumowaliśmy w czasie naszego święta obecny sezon, który nie był łatwy i łaskawy zmagaliśmy się z suszą i upałami, zmuszeni byliśmy regulować zużycie wody, ale coś urosło co widać na prezentowanej wystawie naszych owoców i warzyw.
Dzień Działkowca obchodzony w ROD im. Stanisława Staszica w Czarnkowie to już tradycja.
Dzień Działkowca to wielkie święto ruchu działkowego, to również okazja do integracji działkowców, to okazja do spotkania się z osobami życzliwymi ruchowi działkowemu. To również możliwość pokazania naszych pięknych działek. Dzień Działkowca to również doskonały moment, by na forum publicznym podkreślić, jak ważnym elementem życia działkowców w ogrodzie jest ogromny wkład pracy i sił jakie działkowcy wkładają by ogród był piękniejszy, bezpieczniejszy, przyjazny środowisku a działkowcom pracowało i wypoczywało się lepiej na swoich działkach. Dzięki pracy działkowców nasz ogród stał się wielkim bukietem kwiatów, warzyw i owoców oraz oazą wypoczynku.
W tym roku po raz drugi w historii czarnkowskich ogrodów ustanowiono tytuł w kategorii Działkowiec-Spółdzielca 2019. Wyróżniono działkowców z ROD: „Kolejarz”, im. Janka z Czarnkowa i im. St. Staszica w Czarnkowie. Puchary i dyplomy zostały ufundowane przez Zarząd Czarnkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Czarnkowie, a wręczył je prezes Wiesław T. Grott wraz z prezesami czarnkowskich ogrodów.
Zarząd ROD im. Stanisława Staszica doceniając wysiłek oraz czas jaki działkowcy poświęcają aby działki były piękne i estetycznie zagospodarowane postanowił przyznać nagrody w postaci dyplomów, pucharów i upominków w kategoriach Działka Roku 2019 i Rekreacyjna Działka Roku 2019. Został również podsumowany konkurs Pomidor Roku 2019.
Na naszą imprezę przybyła nowo powstająca kapela składająca się z czarnkowskich grajków a to był ich pierwszy i myślimy, że nie ostatni występ, zostali bardzo gorąco przyjęci. Mimo, że świętowaniu towarzyszył delikatny deszczyk to i tak bawiono się długo i radośnie.
Przygotowany poczęstunek w postaci pajdy chleba z wyśmienitym smalcem i ogórkiem, pieczona kiełbaska oraz bardzo smaczne placki były bardzo przyjemnym dopełnieniem całości .
Do zobaczenia za rok.

Wojciech Urban
Prezes ROD im. St. Staszica

w Czarnkowie

Dzień Działkowca w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie

Wystawa KORSO 2019 Rodzinnych Ogrodów Działkowychw Chodzieży

Wystawa KORSO 2019 działkowców z Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Chodzieży odbyła się 31 sierpnia 2019 roku i kolejny już raz była organizowana wspólnie z innymi imprezami miejskimi i powiatowymi, to jest SPORTOWE ZAKOŃCZENIE WAKACJI oraz SMAKI ZIEMI CHODZIESKIEJ.
Otwarcia tej wspólnej imprezy, która miała miejsce przy terenie MOSIR-u w Chodzieży, dokonali Jacek Gursz –Burmistrz Chodzieży, Mirosław Juraszek-Starosta Chodzieski oraz Marian Praczyk –Prezes Zarządu Okręgu Pilskiego PZD.
Piękne stoiska z wystawą plonów chodzieskich działkowców odwiedzali i podziwiali organizatorzy imprez, liczni mieszkańcy Chodzieży i Powiatu Chodzieskiego oraz zaproszeni goście. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających nasze stoiska, a wśród nich byli między innymi Pan Adam Szejnfeld – parlamentarzysta Ziemi Chodzieskiej, Pan Błażej Parda - Poseł na Sejm RP, Pan Jacek Bogusławski - Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Pan Mirosław Juraszek - Starosta Chodzieski, Pan Jacek Gursz - Burmistrz Miasta Chodzieży.
Na koniec wszyscy wystawcy zostali uhonorowani pucharami i okolicznościowymi dyplomami.
Wspólne imprezy uświetnili swoimi występami młodzi artyści chodziescy a na koniec tego dnia odbyła się 1. Chodzieska Gala Disco Polo.

Wojciech Wrzeszcz
Prezes ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży

KORSO 2019 Chodzież
KORSO 2019 Chodzież

ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy na dożynkach Powiatowo - Gminnych w Łobżenicy

W dniu 8 września 2018 roku działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. T. Kościuszki w Łobżenicy brali udział w Powiatowo - Gminnych Dożynkach w Łobżenicy reprezentując Gminę Łobżenica oraz Związek.
Liczna delegacja działkowców z dziećmi i Prezesem ROD Robertem Mrotek na czele uczestniczyła w barwnym korowodzie dożynkowym. Plony z działek jechały z działkowcami na stadion miejski na platformie pięknie przystrojonej roślinami ozdobnymi oraz symbolami Związku. Działkowcy z koszem z plonami z działek zostali powitani gromkimi brawami przez władze samorządowe i uczestników dożynek. Zarząd ROD na terenie stadionu wystawił również stoisko promujące rodzinny ogród działkowy jego osiągnięcia oraz wydawnictwa Polskiego Związku Działkowców.
Rodzinny Ogród Działkowy otrzymał podziękowanie za udział i zaangażowanie podczas Powiatowo - Gminnych Dożynek w Łobżenicy od Burmistrza Łobżenicy Piotra Łososia i Przewodniczącego Rady Miejskiej Antoniego Kopieja.
M. F.

80. rocznica tragicznej śmierci burmistrza Wągrowca Szymona Wachowiaka

W 80. rocznicę śmierci na grobie Szymona Wachowiaka patrona Rodzinnych Ogródków Działkowych w imieniu wszystkich działkowiczów wiązankę kwiatów złożyli prezes Zarządu ROD Tadeusz Kroll i skarbnik Stefania Gieczewska. Szymon Wachowiak burmistrz Wągrowca zginął wraz z pięcioma pracownikami podczas bombardowania wągrowieckiego Ratusza 02.09.1939 roku.

TK

Dzień Działkowca w ROD im. K. Libelta w Gołańczy

Dnia 31 sierpnia 2019 r. Zarząd Stowarzyszenia ROD im. K. Libelta w Gołańczy zorganizował spotkanie członków PZD w naszym ogrodzie.
Zaproszonych gości w osobach: Burmistrza MiG Gołańcz pana Mieczysława Durskiego wraz z małżonką, państwo Annę i Sławomira Gawrysiak, pana Grzegorza Szcześniaka wraz z małżonką powitał prezes pan Ryszard Rykała. Piknik jest okazją do integracji członków PZD, dlatego szczególnie powitano nowych członków w naszych szeregach: panią B. Tomkowiak, pana L. Pierzchalskiego, państwo J. i M. Kłos, panią N. Konrad, państwo A. i J. Kowalskich oraz państwo D. i M. Woźniak. Program prowadziła pani Teresa Romel - sekretarz Zarządu ROD.
Burmistrz w swoim wystąpieniu podziękował za współpracę, organizowanie spotkań, życząc wszystkim zdrowia, pogody ducha, aktywnego wypoczynku, ciekawych pomysłów i ich realizacji przy urządzaniu swoich działek. Podkreślił, że działki są coraz piękniejsze, co też upiększa naszą „Małą Ojczyznę” Gołańcz.
Spotkanie to też okazja do składania podziękowań, wyróżnień i nagrodzenia aktywnych działkowców:
- Marlenie Maternowskiej, Joannie Marciniak, Marcinowi Gizie - za reprezentowanie na dożynkach w 2018 roku
- Bernadecie Ślipko, Jadwidze Ciaciuch, Marioli Romel, Izabeli Pawłowskiej, Elżbiecie Pendzińskiej - za różne formy pomocy
Komisja dokonując przeglądu działek i kierując się regulaminem wybrała ich 13 do konkursu. W konkursie Najładniejsza Działka 2019 zwyciężyli: I miejsce- M. i K. Bejma, II miejsce - J. Frydrych, III miejsce - A. i H. Wachowiak. Pozostałe działki zostały wyróżnione.
W tym roku firma Sumin z Wargowa ufundowała nagrody dla Zarządu ROD, księgowej, gospodarza i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, które wręczy przedstawiciel ww. firmy - pan G. Szcześniak. Serdecznie dziękujemy.
Wręczony został również upominek naszej seniorce - pani M. Pociecha.
W zawodach wędkarskich:
- o Puchar Burmistrza zwyciężyli: I miejsce - M. Sobieszczyk, II miejsce - R. Brant, III miejsce - Damian Pawłowski
- o Puchar Prezesa ROD: I miejsce - M. Sobieszczyk, II miejsce - M. Eitner, III miejsce - Damian Pawłowski
Dziękujemy sponsorom: Burmistrzowi MiG Gołańcz, Radzie MiG Gołańcz, radnej- pani Barbarze Iwińskiej, pani Danucie Wysockiej - sklep „Małe ZOO”, panu Grzegorzowi Szcześniak, państwu E. i D. Pendzińskim, firmom: Sumin z Wargowa i FanDRUK z Gołańczy oraz wszystkim, którzy mieli swój wkład na rzecz ogrodu w minionym roku.
Na koniec prowadząca koleżankom i kolegom działkowcom życzyła dobrego humoru, udanego biesiadowania przy ognisku i wesołej zabawy przy dźwiękach muzyki pana Daniela Kachelskiego. Spotkanie zarejestrowała na zdjęciach pani M. Romel.
Zapraszamy na stronę na Facebook ’u „ROD im. K. Libelta w Gołańczy”.

Teresa Romel - sekretarz ROD

 

Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Nad Nielbą" w Wągrowcu

W dniu 31 sierpnia 2019 roku Zarząd ROD "Nad Nielbą" w Wągrowcu zaprosił działkowców z rodzinami na festyn z okazji Dnia Działkowca. Pogoda dopisała więc licznie działkowcy z dziećmi przybyli na teren ogólny ogrodu aby wspólnie świętować. Obchody Dnia Działkowca rozpoczęto hymnem Polskiego Związku Działkowców. Następnie Prezes ROD Pan Wojciech Girus powitał przybyłych działkowców oraz zaproszonych gości: Marię Fojt Wiceprezes Okręgu PZD w Pile, Wicestarostę Powiatu Wągrowieckiego Michała Piechockiego, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Wągrowcu Jakuba Zadrogę, który reprezentował również Burmistrza Wągrowca Jarosława Berendta oraz Radnego Rady Miasta Wągrowca Tomasza Mazurek członka PZD.
Prezes ROD w swoim wystąpieniu podziękował członkom zarządu i działkowcom za ich pracę ogrodu. Następnie w imieniu Zarządu ROD wyróżnił dyplomami oraz upominkami trzy działki, które zostały laureatami konkursu pn." Wzorowa Działka Roku 2019 ". Zarząd ogrodu przygotował program dla dzieci. Gry i zabawy z dziećmi i rodzicami prowadziły panie przedszkolanki z przedszkola im. J. Brzechwy. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody za udział w konkursach, słodycze i napoje oraz poczęstunek. Zarząd ROD przygotował również wystawę plonów z działek.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach złożyli działkowcom życzenia z okazji Dnia Działkowca. Przewodniczący Rady Miejskiej przekazał działkowcom kosiarkę spalinową - wspólny prezent od Rady Miejskiej i Burmistrza Wągrowca Jarosława Berendta. Przewodniczący Rady Miejskiej z Prezesem ROD Wojciechem Girus i Maria Fojt zwiedził ogród i zapoznał się ze stanem zagospodarowania i potrzebami inwestycyjnymi ROD.
Wszyscy uczestnicy festynu zostali poczęstowani grochówką, chlebem ze smalcem i ogórkiem. Bawili się do późnych godzin wieczornych.
M.F.

Obchody Jubileuszu 35 – lecie ROD im. ,,Spółdzielca " w Trzciance

Dnia 24 sierpnia 2019r. na terenie ROD im. ,,Spółdzielca” odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 35 – lecia ogrodu. Na uroczystość przybyli licznie działkowcy z rodzinami oraz zaproszeni goście. Po wysłuchaniu hymnu polskiego Związku Działkowców Prezes ROD Sebastian Zdanowski powitał przybyłych działkowców oraz gości: Marię Fojt Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD - Wiceprezes Okręgu PZD w Pile, Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Trzciance Janinę Kamińską, Zastępcę Burmistrza Trzcianki Dominikę Wiśniewską, członka Zarządu Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego Krzysztofa Czarneckiego, Radnego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Adam Bogrycewicza, Radnego Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego Tadeusza Teterusa, Zygmunta Czarnego - Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile, Prezesów ROD miasta Trzcianki Pawła Kolendowicza, Andrzeja Palczyńskiego oraz Marka Ratajczaka.
Prezes przedstawił historię ogrodu. W swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy budowali ogród oraz tym, którzy wsparli finansowo budowę infrastruktury ogrodowej - Krajową Radę PZD, Okręgowy Zarząd PZD i władze Miasta Trzcianki. Z okazji Jubileuszu ROD wyróżniono odznaką "Za Zasługi dla PZD" Marię Orwat – wieloletnią członkinię Zarządu ROD pełniącą funkcję Skarbnika od początku istnienia ROD.
Srebrną odznakę "Zasłużonego Działkowca" otrzymał Sebastian Zdanowski pełniący funkcję prezesa Ogrodu od 2015r. Zarząd ROD wyróżnił również brązowymi odznakami „Zasłużony Działkowiec” następujących członków ROD: Katarzyna Pachowicz, Mariola Walkowiak, Marta Zdanowska, Mirosława Klimaszewska, Robert Zuszma, Robert Kaczorowski, Piotr Skowroński, Jerzy Zuszma.
Odznaki wręczyła Maria Fojt Wiceprezes Okręgu PZD w Pile wraz z Prezesem ROD Sebastianem Zdanowskim. Zastępca Burmistrza Dominika Wiśniewska wręczyła wszystkim odznaczonym upominki od Burmistrza Trzcianki.
Zarząd ROD podziękował także osobom nie będącymi członkami Ogrodu, ale bezpośrednio z nim współpracującym i uczestniczącym w jego rozwoju. Odznaką za "Zasługi dla ROD" otrzymali: Krzysztof Czarnecki, Regina Sołtysik, Anna Dajerling, Jan Pochwowicz i Mirosław Siciński. Odznaki wręczył Prezes ROD Sebastian Zdanowski. Wszystkie odznaczone osoby otrzymały także upominki, które ufundował Urząd Miasta i Gminy Trzcianka.
W tym momencie gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności złożył Ogrodowi Członek Zarządu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i sympatyk ogrodnictwa, były Burmistrz Trzcianki – pan Krzysztof Czarnecki.
Zarząd ROD z okazji Jubileuszu ROD podziękował również najstarszym członkom ogrodu uczestniczącym w jego budowie i rozwoju do dnia Jubileuszu. Są to : Regina Sołtysik, Barbara Ubycha, Leszek Matejczyk, Zdzisław Wejman, Stanisław Mickiewicz, Barbara Malinowska, Janusz Budniak Stanisław Wejman, Zbigniew Kłos, Antoni Ściepura, Mariola Walkowiak, Prakseda Brzezińska, Maria Orwat, Jan Pochwowicz. Osoby wyróżnione otrzymały dyplom z podziękowaniami oraz upominek od Ogrodu. Listy gratulacyjne wręczyli Wiceprezes Okręgowego Zarządu p. Maria Fojt, Prezes ROD Sebastian Zdanowski oraz Wiceprezes ROD Piotr Skowroński.
Następnie oddano głos zaproszonym gościom. Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz Wiceprezes Okręgu Maria Fojt przekazała życzenia członkom samorządu ROD oraz rodzinom działkowym od Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusza Kondrackiego i wręczyła Prezesowi ROD puchar i pamiątkowy dyplom. Przekazała również życzenia od Prezesa Okręgu PZD w Pile Mariana Praczyka.
Życzenia z listami gratulacyjnymi przekazali: zastępca Burmistrza Trzcianki pani Dominika Wiśniewska wraz z Joanną Kamińską, członek Rady Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego Tadeusz Teterus, prezesi trzcianeckich ogrodów działkowych; Zygmunt Czarny - Radny Rady Miejskiej w Trzciance, Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile, Prezes ROD Słonecznik, Paweł Kolendowicz – prezes ROD Transportowiec i Andrzej Palczyński - Prezes ROD Malwa w Trzciance.
Działkowcy podziękowali również Prezesowi ROD Sebastianowi Zdanowskiemu za jego pracę na rzecz ogrodu i zaangażowanie w promowanie ogrodu i ruchu ogrodnictwa działkowego wśród społeczności lokalnej.
W tym roku ROD im. Spółdzielca oddał do użytku nowy obiekt administracyjny - Biuro dla Zarządu. Dofinansowanie do modernizacji zakupionej altany na biuro dla Zarządu ogrodu popłynęło z Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Warszawie. Swój wkład miał także Urząd Miasta i Gminy Trzcianka. Prace remontowe zostały wykonane w systemie gospodarczym tzn. nieodpłatnie przez działkowców. Członkowie Zarządu z chętnymi działkowcami pracowali od ubiegłego roku nad wykończeniem budynku i zagospodarowaniem terenu. Prace trwały praktycznie do dnia jubileuszu ogrodu. W tym uroczystym dniu Zarząd zaprosił zatem działkowców i gości do oficjalnego otwarcia biura Zarządu. Symboliczne przecięcie wstęgi dokonali zaproszeni goście i prezesi Ogrodu.
Z okazji Jubileuszu przygotowano tort, którym poczęstowano wszystkich uczestników. Czas słodkiego poczęstunku został umilony przez koncert młodej skrzypaczki Nadii Król, utalentowanej nastolatki, która uczy się grać na skrzypcach od 5 roku życia pod kierunkiem pana Tomasza Dolskiego.
Następnie zaproszono gości na wspólne biesiadowanie przy muzyce, grillu i grochówce.
W trakcie Jubileuszu rozstrzygnięto także ogłoszony wcześniej konkurs pt: ,,Historia mojej działki”. Jury postanowiło wyróżnić dwie prace i przyznać im egzekwo pierwsze miejsce, ponieważ były jednakowo piękne i rzeczowe a ich przygotowanie zajęło uczestniczkom sporo czasu i energii. Dyplom i nagrodę rzeczową otrzymały panie Marta Zdanowska i Mirosława Klimaszewska.
W czasie zabawy nie zabrakło oczywiście pełnych emocji i uśmiechu konkursów dla dzieci jak i dorosłych. Zorganizowano m.in. konkurs plastyczny pt.: ,,Moja ulubiona działka”, przeciąganie liny, rzuty do celu. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursach otrzymały nagrody główne jak również nagrody pocieszania. Dorośli natomiast świetnie dali sobie radę w konkursach: wiedzy botanicznej, przeciąganiu liny, ,,Niewidomy taczkowy” czy transport ,,rannego” na noszach. Działkowicze dobrze bawili się w trakcie zabawy tanecznej do późnych godzin nocnych.
Marta Zdanowska
ROD im. Spółdzielca" w Trzciance.

Dzień działkowca w ROD "Na Skarpie" w Pile

W dniu 17 sierpnia 2019 roku świętowali z okazji Dnia Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Na Skarpie" w Pile. Na uroczystość licznie przybyli działkowcy i ich przyjaciele. Uroczystość otworzył Prezes ROD Krzysztof Rólkiewicz, który powitał działkowców oraz zaproszonych gości: Marię Fojt Wiceprezes Okręgu PZD, Marię Kubica Przewodniczącą Rady Miasta Piły, dr Piotra Głowskiego Prezydenta Miasta Piły, Arkadiusza Kubich Wicestarostę Pilskiego, Marię Janyska Poseł na Sejm RP, byłego europosła Adama Szejnfelda.
Zaproszeni goście złożyli działkowcom życzenia z okazji Dnia Działkowca. Maria Fojt w swoim wystąpieniu odniosła się do stanowiska Okręgowego Zjazdu Delegatów PZD w sprawie wyborów parlamentarnych. Zwróciła się do działkowców i ich rodzin z apelem o udział w jesiennych wyborach parlamentarnych i poparcie tych kandydatów do Sejmu i Senatu, którzy nas wspierali i którym bliskie są sprawy ogrodów działkowych i Polskiego Związku Działkowców. Przekazała życzenia od Prezesa Okręgu PZD Mariana Praczyka. Impreza odbyła się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.
Uczestnicy biesiadowali przy muzyce i poczęstunku do późnych godzin wieczornych.

Krzysztof Rólkiewicz
Prezes ROD

Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kalinka” w Pile

Obchody „Dnia Działkowca” w ROD „Kalinka” w Pile stały się tradycją. Od wielu lat działkowcy w tym dniu spotykają się w ogrodzie aby uroczyście obchodzić święto plonów. Tak też stało się 17 sierpnia 2019 r. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Pilski, Eligiusz Komarowski, który imprezę wsparł finansowo.
Prezes Zarządu - Marian Ostaszewski serdecznie przywitał działkowców oraz przybyłych na uroczystość: Panią Marię Fojt – Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej i Wiceprezes Okręgu PZD w Pile, Panią Marię Małgorzatę Janyskę – Posłankę na Sejm RP, Panią Marię Kubicę – Przewodniczącą Rady Miasta w Pile, Pana Adama Szejnfelda – byłego Posła do Parlamentu Europejskiego, Pana Arkadiusza Kubicha – Wicestarostę Pilskiego oraz Pana Piotra Głowskiego – Prezydenta Piły.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu Polskiego Związku Działkowców. Prezes Zarządu Marian Ostaszewski w swoim wystąpieniu podziękował działkowcom za trud wkładany w uprawę działek oraz działalność na rzecz rozwoju ogrodu. Nawiązał także do tradycji obchodów święta plonów w ogrodach działkowych, która sięga okresu międzywojennego: „Święto to w ogrodach działkowych integrujące społeczność ogrodową podobnie jak u rolników obchodzone jest w czasie, kiedy można ocenić efekty pracy na działkach. Zwyczaj uroczystych obchodów Dnia Działkowca w Polsce jest kontynuowany przez wiele zarządów rodzinnych ogrodów działkowych, które wzbogaciły tę piękną tradycję o własne inicjatywy i działania. Zarząd naszego ogrodu również kontynuuje tą piękną tradycję organizując uroczyste obchody Dnia Działkowca. Jest to najlepsza okazja aby pokazać rolę i znaczenie działki i ogrodów działkowych oraz ruchu ogrodnictwa działkowego dla nas i dla społeczności, w których żyjemy”.
Zarząd ROD „Kalinka” doceniając wysiłek wkładany w estetykę działki i jej zagospodarowanie wyróżnił dyplomem okolicznościowym i nagrodą książkową o tematyce ogrodniczo-działkowej następujących działkowców: Bożenę i Andrzeja Marszał, Janusza Pęciak, Stefana Krygier, Zbigniewa Siwińskiego, Angelikę i Andrzeja Nowak, Danutę Tekiel, Danutę i Zdzisława Rozpłoch, Hannę i Kazimierza Zdanowicz, Krystynę i Stefana Słowik oraz Danutę Michalską.
Wielu działkowcom podczas uroczystości zasłały wręczone odznaczenia związkowe. Za szczególne zasługi na rzecz Polskiego Związku Działkowców oraz ogrodnictwa działkowego w Polsce - odznaczenie „Za zasługi dla PZD” Krajowy Zarząd PZD w Warszawie przyznał: Zofii Zubilewicz oraz Andrzejowi Marszałowi. Za działalność na rzecz Polskiego Związku Działkowców oraz należyte utrzymanie działki - Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Warszawie - przyznał złote odznaki „Zasłużony Działkowiec” następującym członkom Związku: Eugeniuszowi Zbroniec, Julianowi Kordek , Annie Drzewieckiej, Halinie Kozłowskiej . W imieniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców – Pana Eugeniusza Kondrackiego wręczenia odznaczeń dokonała Pani Maria Fojt - Przewodniczącą Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD w Warszawie. Srebrne odznaki „Zasłużony Działkowiec” Okręgowy Zarząd PZD w Pile przyznał następującym działkowcom: Bronisławowi Bilik , Piotrowi Bury, Bogusławowi Wład , Danucie Lipińskiej , Marii Nyka , Benedyktowi Smarz . Brązowe odznaki „Zasłużony Działkowiec” Zarząd ROD przyznał następującym działkowcom: Januszowi Dzięcielewskiemu , Zenonowi Ciurzyńskiemu, Krystynie Słowik, Mariannie Młodożyńskiej, Adamowi Młodożyńskiemu, Janowi Wojtkiewiczowi, Stanisławowi Cabanek, Andrzejowi Majewskiemu, Tadeuszowi Głowackiemu , Eugenii Pawlak , Janowi Adamczyk, Elżbiecie Hering , Danucie Tekiel.
W imieniu Prezesa Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Pile – Pana Mariana Praczyka - o uhonorowanie działkowców srebrnymi i brązowymi odznaczeniami poproszona została Pani Marię Fojt.
Odznakę specjalną Polskiego Związku Działkowców „Za zasługi Dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kalinka” za szczególne zasługi na rzecz naszego ogrodu, w szczególności za wkład w jego rozwój, wzrost jego znaczenia dla społeczności lokalnej oraz propagowanie idei ogrodnictwa działkowego i postaw proekologicznych, Zarząd Rodzinnego Ogrodu działkowego „Kalinka” przyznał następującym działkowcom: Janowi Karnowskiemu – wieloletniemu gospodarzowi ROD w uznaniu jego wieloletniej pracy i wysiłku w tworzenie i zagospodarowywanie ROD, Henrykowi Machnaczowi - wieloletni Prezes Zarządu ROD, Henrykowi Siwkowskiemu – wieloletniemu Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Tadeuszowi Podgajnemu – wieloletniemu elektrykowi ogrodu, Albinie Kordek – wieloletniej gospodyni ogrodu, Eugenii Malinowskiej – wieloletniej Skarbnik Zarządu, wielkiej społeczniczce, bezinteresownej i uczynnej w pracy promującej ogród. W imieniu Zarządu ROD uhonorowanie odznaczeniami dokonał Prezesa Zarządu ROD - Marian Ostaszewski.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach gratulowali działkowcom osiągnięć w pracy na rzecz rozwoju ogrodu. Podkreślali duże znaczenie ogrodnictwa działkowego dla społeczności lokalnej oraz środowiska naturalnego. Gratulowali otrzymanych odznaczeń i wyróżnień. Byli pod wrażeniem infrastruktury jaka posiada ogród. Duże zainteresowanie wzbudził plac zabaw zmodernizowany w bieżącym roku z udziałem środków z Funduszu Rozwoju ROD przyznanych w ramach dotacji przez Krajowy Zarząd PZD w Warszawie i wyposażony w nowe urządzenia zabawowe. Przybyła na uroczystość Pani Maria Fojt na ręce Prezesa przekazała list gratulacyjny z pozdrowieniami i życzeniami dla działkowców naszego ogrodu. W swoim wystąpieniu podziękowała za kultywowanie przez nasz ogród pięknej tradycji „działkowych dożynek”. Podkreśliła także znaczenie nowej ustawy o ROD dla dalszego rozwoju ruchu ogrodnictwa działkowego, apelowała o powszechny udział działkowców w nadchodących wyborach do Parlamentu. Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski przekazał Zarządowi ROD namiot ogrodowy.
Dla dzieci przygotowane zostały gry, konkursy i zabawy. Każdy z uczestników i zwycięzcy w poszczególnych konkursach otrzymali nagrody. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się przejażdżka na konikach.
Licznie zgromadzeni działkowcy świętowali w miłej atmosferze przy grochówce, kiełbasce i pajdzie chleba ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem. Wieczorem bawili się przy akompaniamencie zespołu muzycznego do późnych godzin nocnych.

Marian Ostaszewski – Prezes Zarządu ROD „Kalinka”

Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kalinka” w Pile
Dzień Działkowca w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kalinka” w Pile

Działkowcy z Rogoźna na dożynkach w Karolewie

31 sierpnia 2019 r. we wsi Karolewo odbyły się dożynki Gminy Rogoźno. W uroczystości brali udział przedstawiciele władz powiatu, posłowie na Sejm RP oraz przedstawiciele poszczególnych sołectw. W korowodzie dożynkowym swoje kosze z plonami złożyli działkowcy z ROD „Czerwony Mak”, im. Marcinkowskiego i im. Przemysława w Rogoźnie. Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski w swoim przemówieniu m.in. podziękował działkowcom, podkreślił rolę ruchu działkowego dla społeczności lokalnej oraz zapewnił dalsze wsparcie dla jego rozwoju.

AS

Jubileusz 35 – lecia ROD „Ceramik” w Chodzieży

24 sierpnia 2019 r. Rodzinny Ogród Działkowy „CERAMIK” w Chodzieży obchodził 35 rocznicę powstania ogrodu. Z tej okazji odbyło się jubileuszowe spotkanie działkowców i zaproszonych gości. Z zaproszonych gości na uroczystość przybyli: Adam Daszkowski członek Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży oraz prezesi i przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Chodzieży.
Uroczystość otworzył Jacek Woźniak Wiceprezes ROD witając przybyłych Gości i pozostałych zebranych. Następnie odśpiewano Hymn Działkowców, a okolicznościowy referat odczytała Jolanta Ksycka - Prezes ogrodu.
Goście w swoich wystąpieniach złożyli działkowcom i Zarządowi ROD życzenia, wręczając okolicznościowe puchary, dyplomy i pamiątki. Adam Daszkowski przekazał od Eugeniusza Kondrackiego Prezesa Polskiego Związku Działkowców pamiątkowy puchar oraz od OZ PZD w Pile pamiątkowy ryngraf.
Jubileusz był doskonałą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych działkowców. Jolanta Ksycka została wyróżniona złotą odznaką Zasłużony Działkowiec. 10 działkowców wyróżniono srebrną odznaką, a 9 brązową Zasłużony Działkowiec.
Po zakończeniu części oficjalnej działkowcy biesiadowali przy muzyce do późnych godzin wieczornych.
JK

Jubileusz 40- lecia ROD "Pod Lipami" w Pile

W dniu 10 sierpnia 2019 roku działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Pod Lipami" w Pile świętowali jubileusz 40 -lecia powstania ogrodu. Na zaproszenie Zarządu ROD na uroczystość, która odbyła się na terenie ogrodu przybyło wielu działkowców z rodzinami oraz dziećmi. Uroczystość rozpoczęto hymnem działkowców. Prezes ROD Marian Nowiński powitał wszystkich przybyłych działkowców oraz zaproszonych gości: Marię Fojt Wiceprezes Okręgu PZD w Pile, która reprezentowała również Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, Marię Bratkowską Członka Zarządu Powiatu Pilskiego, dr Piotra Głowskiego Prezydenta Miasta Piły, europosła Adama Szejnfelda oraz Jacka Bogusławskiego Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Historię rodzinnego ogrodu działkowego przedstawił skarbnik ROD Bogusław Skonieczny. W swoim wystąpieniu odniósł się do osiągnięć ogrodu, który jest aktywny w prezentowaniu osiągnięć społeczności lokalnej podczas wystawy KORSO, obronie praw działkowców i Związku. Bierze udział w konkursach. Był laureatem konkursu krajowego ROD ROKU. W okresie 40. lat funkcję Prezesa Zarządu ROD sprawowali Andrzej Żurkowski, Ryszard Fabisiak, Wacław Stępyra, Renata Gomularz, Stanisław Kołodziej, Wanda Zwolińska i Marian Nowiński, którzy przez 40 lat wspólnie z działkowcami budowali infrastrukturę ogrodu i dbali aby był on zagospodarowany zgodnie z planem zagospodarowania.
Z okazji jubileuszu wyróżniono najbardziej zasłużonych działkowców odznaką "Za Zasługi Dla PZD" - Joannę Skonieczną i Wandę Zwolińską.
Złotą odznaką "Zasłużony Działkowiec" wyróżniono - Jana Galewskiego, Jerzego Pawlak i Andrzeja Kacprowicza.
Zarząd ROD wyróżnił odznaką "Za Zasługi Dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego" - Renatę Gomularz wieloletnią Prezes ROD, Bogusława Skoniecznego - wieloletniego skarbnika ROD oraz dr Piotra Głowskiego Prezydenta Miasta Piły. Wręczono również srebrne i brązowe odznaki "Zasłużony Działkowiec".
Prezes Marian Nowiński wręczył od Zarządu ROD listy gratulacyjne z okazji Jubileuszu 40 - lecia - 18. działkowcom, którzy posiadają działki od powstania ogrodu i budowali nasz ogród. Wręczono również 8 dyplomów działkowcom, którzy posiadają pięknie zagospodarowane działki.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Maria Fojt odniosła się w swoim wystąpieniu do osiągnięć ogrodu. Złożyła życzenia od Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego i przekazała Prezesowi ROD pamiątkowy puchar wraz z dyplomem. Przekazała również życzenia od Prezesa Okręgu PZD Mariana Praczyka.
Maria Bratkowska przekazała działkowcom życzenia z okazji jubileuszu oraz pamiątkowy ryngraf z życzeniami od Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który objął patronatem imprezę jubileuszową.
Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski z okazji jubileuszu złożył życzenia i przekazał na ręce prezesa ROD prezent - namiot ogrodowy. Życzenia przekazali również Poseł na Sejm Maria Janyska oraz Adam Szejnfeld. Jacek Bogusławski przekazał życzenia od Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.
Zarząd przygotował również gry i zabawy dla dzieci, które zostały obdarowane upominkami. Impreza przebiegała w miłej rodzinnej atmosferze. Wszyscy jej uczestnicy bawili się przy muzyce i poczęstunku do późnych godzin wieczornych.

Bogusław Skonieczny
ROD "Pod Lipami" w Pile

Jubileusz 40- lecia ROD "Pod Lipami" w Pile

Jubileusz 65-lecia ROD im. Wł. Sikorskiego w Pile

27 lipca 2019 roku na terenie ROD im. Wł. Sikorskiego w Pile odbył się Jubileusz 65-lecia powstania ogrodu. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością działkowcy oraz zaproszeni goście: Marian Praczyk Prezes Okręgu PZD w Pile, Eligiusz Komarowski Starosta Pilski, Maria Kubica Przewodnicząca Rady Miasta Piła, a także zaprzyjaźnieni prezesi ROD „Za Parkiem” – Czesław Wiśniewski, „Gwda” - Genowefa Chomont i „Malwa” – Ryszard Grzelak.
Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym i hymnem działkowców. Prezes ogrodu Tadeusz Truty przywitał działkowców i zaproszonych gości, a następnie zapoznał uczestników z historią powstania ogrodu.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach złożyli życzenia i przekazali pamiątkowe puchary. Marian Praczyk członek Krajowej Rady PZD w imieniu Eugeniusza Kondrackiego Prezesa PZD wręczył pamiątkowy puchar z okazji Jubileuszu 65-lecia ogrodu.
Jubileusz był doskonałą okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych działkowców. 4 działkowców wyróżniono srebrną odznaką Zasłużony Działkowiec i 4 Za zasługi dla ROD. 14 działkowców wyróżniono za konkurs Ładna działka.
Każdy z wyróżnionych otrzymał pamiątkowe dyplomy, puchary oraz upominki ufundowane przez Starostę Powiatu Pilskiego i Prezydenta Miasta Piły. Jubileusz objęty był patronatem Starosty Pilskiego i wspierany przez Powiat Pilski.
Po zakończeniu części oficjalnej działkowcy biesiadowali przy muzyce do późnych godzin wieczornych.

AK

Jubileusz 65-lecia ROD im. Wł. Sikorskiego w Pile

Dzień Działkowca w ROD „Za Parkiem” w Pile

Dnia 3 sierpnia 2019 r. na terenie ogrodu „Za Parkiem” w Pile Zarząd ROD zorganizował Dzień Działkowca. Z zaproszonych gości przybyli: Marian Praczyk – Prezes Okręgu PZD w Pile, Maria Fojt – Wiceprezes Okręgu PZD, Arkadiusz Kubich – Wicestarosta Pilski oraz reprezentanci Prezydenta Miasta Piły – Radni :Emilia Piechocka oraz Ryszard Małecki, a także zaprzyjaźnieni Prezesi ROD Miasta Piły. Srebrną odznaka Zasłużony Działkowiec zostały wyróżnione 3 osoby: Teresa Barcz, Grażyna Rudnik i Stanisław Behrendt, a odznaką Zasłużony dla ROD wyróżniono 8 działkowców. W ogrodowym konkursie na najładniejsza działkę uczestniczyło 261 działek, z czego wyróżniono 12 najlepszych działkowców, którzy otrzymali dyplomy, książki, oraz puchary i drobne upominki od Starosty Pilskiego, które wręczył Wicestarosta Arkadiusz Kubich. W imprezie uczestniczyło 104 działkowców, a zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Cz.W.

Piknik integracyjny w ROD im. St. Staszica w Pile

3 sierpnia 2019 r. w ROD im. St. Staszica w Pile odbył się piknik integracyjny z okazji Dnia Działkowca. Piknik rozpoczęto odegraniem hymnu działkowców. Z zaproszonych gości w uroczystości udział wzięli Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD i Wiceprezes Okręgu PZD w Pile oraz Arkadiusz Kubich Wicestarosta Pilski. Uroczystość objęta była patronatem Starosty Pilskiego.
Zaproszeni goście oraz prezes ogrodu w swoich wystąpieniach złożyli życzenia działkowcom z okazji ich święta. Wicestarosta Arkadiusz Kubich oświadczył, że działkowcy są ludźmi czynu, ogrody i działki są pięknie zagospodarowane, a powiat pilski będzie nadal wspierał ogrody działkowe. Działkowców zaproszono na wystawę plonów KORSO 2019 połączoną z Okręgowym Dniem Działkowca, które odbędą się 10 sierpnia w Parku na Wyspie w Pile.
7 działkowców udekorowano odznaczeniami Za Zasługi dla ROD. Odznaczonym oraz działkowcom wręczono gadżety ufundowane przez Starostę Pilskiego promujące Powiat Pilski oraz Prezydenta Piły promujące Gminę Piła.
Po zakończeniu części oficjalnej działkowcy biesiadowali przy muzyce i grillu.

Galerię zdjęć oglądaj tutaj.
AK

 

50 – lecie ROD „Polam” w Pile

W dniu 20 lipca 2019 r. działkowcy z ROD „Polam” w Pile obchodzili 50 – lecie powstania ogrodu. W obchodach działkowego święta licznie uczestniczyli działkowcy oraz zaproszeni goście: Marian Praczyk – Prezes Okręgu PZD w Pile, Eligiusz Komarowski – Starosta Pilski, Beata Dudzińska – Wiceprezydent Piły oraz Tadeusz Daukszewicz - Prezes Koła SKMP ONZ. Uroczystość objął patronatem Starosta Pilski. Działkowców i zaproszonych gości powitał Henryk Banach, Prezes ROD, który przedstawił historię ogrodu, następnie Prezes Marian Praczyk w imieniu KR PZD oraz Okręgu złożył podziękowanie za pracę na rzecz ogrodu oraz wręczył na ręce Prezesa ROD pamiątkowy puchar i dyplom z okazji 50 – lecia od Prezesa KR PZD Eugeniusza Kondrackiego. Następnie Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych działkowców odznakami związkowymi. Działkowcy biesiadowali przy muzyce do późnych godzin wieczornych.

HB

Jubileusz 55-lecia ROD „Wielatowo” w Złotowie

13 lipca 2019 r. działkowcy z ROD „Wielatowo” w Złotowie obchodzili Jubileusz 55-lecia powstania ogrodu. Uroczystość odbyła się pod patronatem burmistrza Złotowa.
ROD „Wielatowo” został utworzony w 1964 roku. Przy zakładaniu ogrodu bardzo dużą pomoc otrzymano od złotowskich zakładów pracy min.: Spółdzielni „Drzewiarz”, Spółdzielni „Młot”, Spółdzielni „Inwalidów” oraz Państwowego Ośrodka Maszynowego.
Dzięki ich pomocy zostały wykonane prace dotyczące budowy infrastruktury ogrodu (studnie, woda ogrodowa hydrofornia, ogrodzenie).
W chwili obecnej w ogrodzie jest dwóch użytkowników działek którzy legitymują się 53-letnim stażem uprawiania działki, a są to Pani Urszula Masel i Pani Janina Wróbel oraz jeden z 52-letnim stażem, jest nim obecny gospodarz ogrodu Pan Jerzy Bielecki.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Marian Praczyk Prezes Okręgu PZD w Pile, Jadwiga Skórcz Skarbnik Urzędu Miejskiego w Złotowie, Piotr Koselke Prezes ROD „Polna” w Złotowie oraz miejscowe media.
Po wystąpieniach Prezesa ROD Ryszarda Pisuli oraz zaproszonych gości z okazji Jubileuszu wyróżniono zasłużonych działkowców odznaczeniami związkowymi oraz nagrodami rzeczowymi.
Podczas uroczystości przeprowadzono konkursy dla dzieci oraz działkowców. Uczestnikom konkursów wręczono nagrody. Działkowcy raczyli się grochówką i kiełbaską oraz bawili się przy muzyce w wykonaniu zespołu muzycznego do późnych godzin wieczornych.
Duże podziękowania kierujemy do Pana Ryszarda Goławskiego Starosty Złotowskiego, Pana Adama Pulita Burmistrza Miasta Złotowa oraz Pana Grzegorza Karbowiaka Prezesa SBL w Złotowie za wszelką pomoc, współpracę oraz wsparcie w organizację naszej uroczystości.

Galerię zdjęć oglądaj tutaj.

Ryszard Pisula
Prezes ROD

Turniej Brydża Sportowego w ROD „Malwa” w Pile

16 lipca 2019 r. w ROD „Malwa” w Pile odbył Turniej Brydża Sportowego. To już III edycja regularnie odbywającego się turnieju o Puchar Prezesa. Powiat Pilski wsparł to wydarzenie, fundując puchary dla zwycięzców i upominki dla wszystkich uczestników turnieju. Gościem turnieju był Przemysław Pochylski, członek Zarządu Powiatu w Pile, który złożył gratulacje laureatom. Informację oraz galerię zdjęć z turnieju oglądaj tutaj.

AK

Spotkanie działkowców z władzami Wągrowca

10 lipca 2019 r. w urzędzie miasta działkowcy spotkali się z Tomaszem Krancem Starostą Wągrowieckim i Jarosławem Berendtem Burmistrzem Miasta. Działkowców reprezentowali: Marian Praczyk Prezes Okręgu w Pile, Wojciech Girus Prezes, Alicja Gaszyńska Wiceprezes i Zofia Sobecka Skarbnik z ROD „Nad Nielbą”, Piotr Kosecki Prezes z ROD „Kolejarz” i Tadeusz Kroll Prezes ROD im. Szymona Wachowiaka.
Prezes Okręgu Marian Praczyk zapoznał włodarzy miasta z ruchem działkowym w naszym regionie. Prezesi poszczególnych ogrodów przedstawili problemy i osiągnięcia swoich ogrodów oraz prosili o wsparcie dla dalszego rozwoju rodzinnych ogrodów działkowych.
Przedstawiciele władz bardzo przychylnie ustosunkowali się do spraw przedstawionych przez obecnych działaczy działkowych i wyrazili chęć współpracy i pomocy w miarę swoich możliwości.
Spotkanie odbyło się w bardzo przyjaznej i miłej atmosferze, obydwie strony zadeklarowały chęć częstszych spotkania i bycia ze sobą w kontakcie.

Alicja Gaszyńska
Wiceprezes ROD „Nad Nielbą”.

Czterdzieste piąte „Wczasy Pod Orzechami” w ROD im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży

1 lipca br. w ROD im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży rozpoczęto po raz 45 „Wczasy Pod Orzechami”. Wczasy organizowane są dla emerytów i rencistów, w większości niepełnosprawnych z terenu miasta i okolic. W bieżącym roku z tej formy wypoczynku codziennie w godz. 9.00 – 15.00, przez 2 tygodnie skorzystają 52 osoby. Zarząd oddaje dla wczasowiczów Dom Działkowca oraz tereny ogólne ogrodu. Uczestnicy wypoczynku będą spędzać czas w otoczeniu zieleni działkowej, a ich obsługę zapewniają działkowcy.
Wczasy otworzył i powitał uczestników Prezes ROD Adam Daszkowski i Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz, który przekazał informacje z życia miasta i najbliższych planów.
Dla wypoczywających przeprowadzono pogadankę na temat bezpieczeństwa seniorów, przygotowaną przez funkcjonariuszy KPP w Chodzieży. Ponadto zaplanowany jest wykład honorowego Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wlkp. Romana Grewlinga oraz konkursy sprawnościowe, gry i zabawy zespołowe.
Zakończenie wczasów uwieńczy tradycyjna biesiada.
Wczasy zostały sfinansowane przez Burmistrza i Chodzieski Klub Gospodarczy. Wsparcia finansowego udzieliły także Bank Spółdzielczy w Chodzieży oraz firmy rodzinne „Drewpol” i „Mate”.

Prezes ROD
Adam Daszkowski

Festyn Działkowy w ROD „Calineczka” w Pile

W dniu 15.06.2019 r. w ROD „Calineczka” w Pile odbyła się integracyjna zabawa działkowa połączona z festynem z okazji Dnia Dziecka. Prezes Adam Pająk dokonał otwarcia imprezy witając Czesława Wiśniewskiego – Przewodniczącego Kolegium Prezesów ROD pow. pilskiego. W trakcie festynu można było wspólnie pograć w piłkę, badmintona, poprzeciągać linę, spróbować jazdy gokartem, były również biegi, zorganizowano festyn na podobieństwo znanego niegdyś teleturnieju „Od przedszkola do Opola”. Dla wszystkich przewidziane zostały nagrody w postaci słodyczy, napojów, a dla dzieci zabawki. Wieczorem odbyły się wspólne zawody w piłkę siatkową na specjalnie przygotowanym na tę okazję boisku oraz tenisa stołowego. W festynie wzięło udział około 70 osób.

Wiceprezes ROD „Calineczka” w Pile
Władysław Kowalski

VI BIESIADNA DZIAŁKA w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie

Rodzinny Ogród Działkowy im. St. Staszica w Czarnkowie w partnerstwie z Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie oraz Czarnkowską Spółdzielnią Mieszkaniową w Czarnkowie zorganizował w dniu 22 czerwca 2019r. spotkanie pn.: VI BIESIADNA DZIAŁKA .

Głównym celem spotkania były: obchody Dnia Dziecka, profilaktyka ppoż. i bezpieczeństwo, integracja i aktywizacja międzypokoleniowa.

Działkowcy na biesiadę przybyli z dobrym humorem i koszykiem piknikowym.

Biesiadę zaszczycił swoją obecnością: Burmistrz Miasta Czarnków Pan Andrzej Tadla, Członek Zarządu Okręgowej Rady PZD w Pile kol. Stanisław Lemieszka, Prezes ROD Kolejarz w Czarnkowie kol. Władysław Górski, Z-ca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie mł. insp. Adam Filip.

Dużą niespodziankę dzieciom sprawili przybyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie którzy umożliwili milusińskim przebywanie w samochodzie bojowym oraz przekazali kilka cennych rad i zasad odnośnie profilaktyki i bezpieczeństwa ppoż. Największa radość jednak była gdy strażacy rozwinęli węże i moment w którym z nich zaczęła wydobywać się piana gaśnicza, radość co się dzieje - w czerwcu śnieg ?
Dzieci z bliskimi uczestniczyły w licznych zabawach i konkursach z nagrodami. Biesiadowano przy ognisku, pieczono znakomite kiełbaski. Organizatorzy zadbali o ciasto i znakomitą kawę oraz znaną już w środowisku pajdę chleba ze smalcem o rożnych smakach z małosolnym ogórkiem. Były wspólne zabawy i tańce przy żywej muzyce. Dla każdego coś miłego i smacznego. Wspólnej zabawie towarzyszyła radość i uśmiech dziecka, który był największym podziękowaniem dla organizatorów. Bawiono się wyśmienicie i już podjęto rozmowy z partnerami związane z realizacją kolejnych wydarzeń na ROD im. Stanisława Staszica w Czarnkowie.

Prezes
ROD im. St. Staszica w Czarnkowie
Wojciech Urban

VI Biesiadna Działka - ROD im. St. Staszica w Czarnkowie

Dzień Dziecka w ROD „Malwa” w Pile

Upalne czerwcowe popołudnie było świetną okazją do zorganizowania kolejnego Dnia Dziecka, który tradycyjnie, co roku odbywa się w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „ Malwa” w Pile.
Dzieci licznie przybyły wraz ze swoimi rodzicami lub opiekunami na plac ogrodu. Prezes ROD Ryszard Grzelak przywitał przybyłe na imprezę maluchy. Najmłodsi mieli okazję pochwalić się swoimi talentami w różnych konkurencjach. Były gry, zabawy i konkursy, zamek dmuchany, przyjechali również strażacy, dzięki którym dzieci mogły usiąść za sterami wozu strażackiego i przez chwilę poczuć się jakby byli nimi naprawdę. Każde dziecko otrzymało słodkie upominki. Wspólnej zabawie towarzyszyły radosne śmiechy – największe podziękowanie za wspaniałą zabawę.
ID

Dzień Dziecka w ROD „Kolejarz” w Pile

W sobotnie czerwcowe popołudnie Zarząd najstarszego w Pile Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz” w Pile zorganizował Dzień Dziecka dla dzieci działkowców.

Zarząd ROD przygotował dzieciom wiele atrakcji m. in. gry, zabawy, konkurs rysunkowy, puszczano bańki mydlane, malowano twarze. Ogrodzony teren ogólny ROD położony tuż przy domu działkowca, w bezpośrednim sąsiedztwie działek stworzył dzieciom miłą atmosferę do zabawy na łonie natury.
Wiele radości sprawiły dzieciom wyścigi, w których mogły uczestniczyć wraz z rodzicami. Zarząd zafundował najmłodszym również poczęstunek – pieczone kiełbaski, napoje i słodycze. Dzieci bawiły się wspaniale. Dużą atrakcją cieszyli się przybyli na imprezę strażacy, którzy wywołali spore poruszenie wśród dzieci. Wóz strażacki wyposażony w łódź ratunkową powodował, że każdy choć na moment chciał poczuć się jak prawdziwy strażak. Prezes ROD wraz z dziećmi wręczył przybyłym strażakom podziękowanie za obecność na imprezie, miłe chwile upamiętnione zostały na wspólnym zdjęciu. Radosne uśmiechy dzieci były największym podziękowaniem dla organizatorów.

(ID)

 

Dzień Dziecka w ROD „Borek” we Wronkach

Na Placu Rekreacyjnym w dniu 8.06.2019 roku o godzinie 15.00 odbył się Dzień Dziecka. Zebranych milusińskich i ich opiekunów powitał v-ce Prezes kolega Andrzej Kubiak, dopiero później dołączył Prezes Zbigniew Ferfet, który wcześniej uczestniczył w XI Zjeździe Delegatów PZD w Pile.
Milusińskim zapewniono konkursy zręcznościowe takie jak: rzut lotkami do tarczy, piłeczkami do puszek, oponami do celu, biegi we workach oraz slalom z piłką umieszczoną na taczce. Z zabaw należy wyróżnić: malowanie na foli, rysowanie działki rodziców lub dziadków oraz zabawy edukacyjne, przygotowane przez Nadleśnictwo Wronki. Do dyspozycji dzieciaków były huśtawki, przeciwwaga (ważka), rowerek, hulajnoga oraz mini taczki. Jako atrakcję, należy uznać malowanie buzi dzieciakom przez Magdalenę Ogrodowczyk-Kucza, która również użyczyła nagłośnienia. Najlepsi w konkursach zostali wyróżnieni nagrodami, niezależnie każdy dzieciak otrzymał torbę z upominkiem, ufundowany z kasy związkowej oraz sponsorów.
Sponsorzy i wybitnie udzielający się członkowie otrzymali podziękowanie w formie dyplomu. Serwowano kawę ze słodyczami oraz Hod-Dogi nie tylko dla dzieci ale również dla ich opiekunów.
Festyn przygotowali członkowie Zarządu oraz zaangażowani członkowie: Wojciech Lewicki, Szymański Tadeusz, Bogusław Lancman, profesjonalnie prowadził i zachęcał do zabawy kol. Kwieciński Jacek. Wsparcie w organizację Dnia Dziecka udzielili: UMiG Wronki pod patronatem burmistrza, Przedsiębiorstwo Komunalne, Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” we Wronkach i Lasy Państwowe Nadleśnictwo Wronki.
Po uśmiechniętych buziach było widać, że dzieciaki bawiły się dobrze, tym bardziej, że pogoda dopisała. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, tym małym i dużym za stworzenie miłej atmosfery i zapraszamy już za rok.
Galerię zdjęć oglądaj tutaj.

Zarząd ROD

 

Dzień Dziecka w ROD im. W. Sikorskiego w Pile

W dniu 10 czerwca 2019 r. na zaproszenie Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Wł. Sikorskiego w Pile, z okazji Dnia Dziecka do ogrodu przybyła grupa 41 Przedszkolaków - Skrzaty i Misiaki z Publicznego Przedszkola nr 3 w Pile. Festyn otworzył Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Wł. Sikorskiego Pan Tadeusz Truty, który powitał przybyłe dzieci oraz Panie Przedszkolanki – Angelikę Kucznier i Hannę Borucką. Zarząd przygotował dla dzieci wspólną zabawę i liczne konkursy, za które wszyscy otrzymali upominki. Festynowi towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda. Z wyrazami wdzięczności dzieci wręczyły Zarządowi podziękowanie za zaangażowanie w przygotowanie ciekawego spotkania, za życzliwość, serce i ogromny uśmiech na twarzy oraz wręczyły przygotowany przez siebie album z ulubionymi roślinami.

TT

Festyn z okazji Dzień Dziecka w Chodzieży

W dniu 2 czerwca 2018 roku na zaproszenie Kolegium Prezesów Miasta Chodzieży oraz Burmistrza Miasta Chodzieży Pana Jacka Gursza do Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Zielony Zakątek przybyły dzieci z miasta oraz wszystkich 9. rodzinnych ogrodów działkowych miasta Chodzieży na festyn z okazji Dnia Dziecka .
Impreza odbyła się na terenie ogólnym Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Zielony Zakątek.
Festyn otworzył Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego pan Wojciech Wrzesz, który powitał przybyłe dzieci z rodzicami i dziadkami, zarządy ogrodów oraz zaproszonych gości. Zaprosił dzieci do konkursów i zabaw przygotowanych przez zarządy ogrodów oraz do zabawy na plac zabaw, który został w bieżącym roku doposażony o nowe urządzenia zabawowe przez Burmistrza Chodzieży. Na zaproszenie chodzieskich zarządów ogrodów w festynie udział wzięli: Maria Fojt Wiceprezes Okręgu PZD w Pile, Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży, oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Chodzieży Pani Mirosława Kutnik. Wszyscy zaproszeni goście życzyli dzieciom dobrej zabawy bo to ich święto i winny się w tym dniu dobrze bawić.
W festynie uczestniczyło bardzo dużo dzieci z rodzinami.
Zarządy oraz władze miasta przygotowały dla dzieci wiele atrakcji, konkursów sportowych, gier i zabaw. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, które ufundowali liczni sponsorzy pozyskani przez zarządy ogrodów. Oprawę muzyczną zapewnił Chodzieski Domu Kultury . Uczestnikom zaprezentowały się dziecięce zespoły taneczne prowadzone przez Panią Iwonę Kasprzyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Chodzieży. Na co dzień dzieci uczą się tańczyć w Domu Działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Zielony Zakątek.
Festynowi towarzyszyła piękna upalna pogoda. Miejskie Wodociągi i Kanalizacji w Chodzieży wszystkich spragnionych częstowały wodą prosto z kranu z sokami na życzenie. Dzieci mogły zwiedzić wóz strażacki . Na festynie przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji mieli dużo pracy gdyż dzieci licznie przybyły aby zasiąść za kierownicą samochodu policyjnego. Policjanci uczyli dzieci bezpiecznego poruszania się po drogach. Dzieci odwiedzili również strażacy z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Chodzieży.
Wszyscy uczestnicy festynu zostali poczęstowani kiełbaską z grilla.
M. F.

 

Dzień Dziecka w Chodzieży

Działkowcy gościli rowerzystów

Na tle dwóch poprzednich, trzeci etap Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach", zorganizowany przez czarnkowską Rowerową Sekcję Turystyczną, był na wskroś nietypowy. I choć wycieczka była stosunkowo krótka, to na uczestników czekało kilka niespodzianek.

Po pierwsze w trzecią sobotę maja wyjątkowo dopisała pogoda. Było ciepło, niemal bezwietrznie, a zza nielicznych chmur często pokazywało się słońce. Po drugie rzadko zdarza się zmiana pierwotnie ustalonej trasy. Organizatorzy doszli jednak do wniosku, że wcześniejsze opady deszczu mogły uczynić nieprzejezdną glinianą drogę do Lubasza i wytyczyli zupełnie nowy szlak. Po trzecie zwyczajowy półmetek był niemal na finiszu, a po czwarte do wygrania były niecodzienne nagrody.

Na starcie, tradycyjnie przed Czarnkowskim Domem Kultury, stanęło dokładnie 99 rowerzystów, w tym 54 ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy najpierw ścieżką rowerową, a później leśnym duktem dotarli do Śmieszkowa, gdzie po wymagającym podjeździe urządzono pierwszy odpoczynek. Następnie grupa skierowała się polną drogą w stronę Brzeźna, na której asfaltową atrakcję stanowił wiadukt nad obwodnicą Czarnkowa. Jednak najbardziej malowniczy okazał się kolejny odcinek, wiodący do Białężyna, równo oddzielający zieleń wschodzących zbóż od żółci kwitnącego rzepaku. Po przerwie, w celu scalenia peletonu, ostatnie kilometry prowadziły szosą przez Grzępy i ponownie Śmieszkowo, by zakończyć rajd na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Stanisława Staszica w Czarnkowie. Tam, na specjalnie przygotowanym terenie, objętym tymczasowo pracami modernizacyjnymi, rowerzystów powitał prezes Wojciech Urban, mówiąc później o zmieniającym się charakterze potocznie zwanych "działek", które otwierają się na współpracę z innymi grupami. Konsekwencją tego była deklaracja corocznych spotkań w tej formie. Tymczasem trwał piknik. W plenerowy biurze podbijano książeczki, a nad ogniskiem smażono kiełbasy, które wraz z bułką i oranżadą oraz nagrodami do "worka szczęścia" ufundowali gospodarze. Nie trudno się więc domyślić, że wśród upominków pojawiły się publikacje dotyczące ogrodnictwa i... kwiaty doniczkowe. Część obdarowanych, zwłaszcza młodszych, kręciła nosem, ale z pewnością w domu rośliny znajdą godne miejsce na balkonie czy parapecie.
Życzenia wraz z drobnymi upominkami i soczkami z okazji tej imprezy przekazała Posłanka na Sejm RP Pani Maria Małgorzata Janyska.
Działkową biesiadę zakończyła wspólna fotografia, po której, niemal nie pedałując, rowerzyści zjechali do Czarnkowa pokonując łącznie 24 kilometry.

Galerię zdjęć oglądaj tutaj.
Marcin Małecki

Walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze w ROD im. Stanisława Staszica w Pile

6 kwietnia 2019 roku w świetlicy Domu Działkowca odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Staszica. Zebranie otworzył Prezes Zarządu Andrzej Kierzkowski, który przywitał przybyłych działkowców oraz członka Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile Adama Daszkowskiego. Zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych działkowców. Zebraniu przewodniczyła Elżbieta Zdunek księgowa ogrodu.
Część sprawozdawczą referowali.:

  • Prezes Andrzej Kierzkowski – sprawozdania merytoryczne za 2018 rok i za okres kadencji. Wśród realizowanych zadań jako najważniejsze przedstawił modernizację sieci energetycznej w ogrodzie rozpoczętą w 2015 r. i rozłożoną na okres kadencji. Modernizację sieci realizowano przy wsparciu Krajowej Rady PZD, która na ten cel przyznała dotację w wysokości 6 000,-zł oraz dotacji z Urzędu Miasta Piły w wysokości 7 000,-zł.
  • Księgowa Elżbieta Zdunek – sprawozdanie finansowe za 2018 r. oraz projekt preliminarzy finansowych na 2019 r.
  • Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ROD Mirosław Kwaśniewski – sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej oraz ocenę działalności ROD z wnioskiem do członków walnego zebrania o przyjęcie absolutorium dla ustępującego Zarządu ROD.
  • Wiceprezes Roman Gryzło – program działania na okres kadencji i plan pracy Zarządu ROD na 2019r. W ramach przedstawionych dokumentów jako jedno z najważniejszych zadań przedstawił wniosek w sprawie przyjęcia zadania remontowego dot. realizacji II etapu modernizacji sieci energetycznej.

Do Komisji Wyborczej wpłynęły kandydatury osób dotychczas pełniących funkcje w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej uzupełnione o jednego kandydata. Przedstawione kandydatury przyjęto jednogłośnie. Prezesem Zarządu pozostał Andrzej Kierzkowski, a Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Mirosław Kwaśniewski.
Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków przedstawił projekty 14 uchwał, które zostały przyjęte w głosowaniach.
W toku dyskusji działkowcy poruszali m.in. realizację zadań wynikających z przedstawionych sprawozdań i przyjętych planów, a wśród nich sprawy dotyczące wywozu odpadów komunalnych, czyszczenia rowów melioracyjnych, uporządkowania ul. Paderewskiego i in.
Zebranie przebiegało w rzeczowej atmosferze.

AK

Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze w ROD im. St. Staszica w Pile

Spotkanie przedstawicieli PZD z Burmistrzem Okonka

W dniu 8 marca 2019 roku odbyło się spotkanie z Burmistrzem Okonka Panem Andrzejem Jasiłek, który został wybrany w jesiennych wyborach samorządowych.
Głównym celem spotkania było zapoznanie Burmistrza z samorządami ROD miasta Okonka oraz przedstawienie problemów ogrodów i ich potrzeb w zakresie potrzeb infrastruktury ogrodowej.
W spotkaniu uczestniczyli Prezes Okręgu PZD w Pile Marian Praczyk, Wiceprezes Okręgu PZD Maria Fojt, Prezes ROD im. Wł. Broniewskiego Bogusław Chodor. Zarząd ROD "Na Rozdrożu" reprezentowali Prezes - Piotr Fryc członek Okręgowej Rady PZD w Pile, Maria Miszta - Radna Rady Gminy Okonek, członek PZD oraz Jadwiga Bielacka Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej ROD.
Prezes Okręgu PZD Marian Praczyk poinformował Burmistrza, że Zarządy ROD miasta Okonka mają problemy z powodu braku siedzib dla potrzeb zarządów ogrodów i porosił o wskazanie jednego wspólnego biura z zasobów Gminy dla ogrodów. Prezesi poinformowali Burmistrza, że podczas walnych zebrań sprawozdawczo - wyborczych wystąpią do działkowców o podjęcie uchwał o zakupie altan ogrodowych celem ich adaptacji na biura ROD. Poinformowali również o innych problemach ROD. Zaprosili Burmistrza na walne zebrania sprawozdawczo - wyborcze, które odbędą się w dniach 15 i 21 marca br.
Pan Burmistrz poinformował uczestników spotkania, że będzie współpracować z Zarządami ROD oraz Związkiem na bieżąco w rozwiązywaniu problemów. Pomoże Uzgodniono, że po walnych zebraniach w ROD odbędzie następne spotkanie z Prezesami i wówczas wypowie się na temat pomocy Gminy w sprawach które zgłosili.
Spotkanie przebiegało w życzliwej atmosferze.
M. F.

Spotkanie Prezesów ROD z Burmistrzem Trzcianki

W dniu 7 marca 2019 roku w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Działkowców z Burmistrzem Miasta Trzcianki p. Krzysztofem Wojciechem Jaworskim, który został wybrany Burmistrzem w jesiennych wyborach samorządowych.
W spotkaniu udział wzięli Marian Praczyk - Prezes Okręgu PZD w Pile, Maria Fojt Wiceprezes Okręgu PZD w Pile oraz Prezesi ROD m. Trzcianki: Zygmunt Czarny- Radny Rady Miejskiej, członek OZPZD - ROD Słonecznik, Andrzej Palczyński członek Okręgowej Rady PZD - ROD Malwa, Paweł Kolendowicz - ROD Transportowiec, Andrzej Bąkorowski - ROD Relaks i Sebastian Zdanowski - ROD Spółdzielca.
Głównym celem spotkania było poinformowanie nowego Burmistrza o ogrodach funkcjonujących w Trzciance ich problemach oraz stanie ich zagospodarowania.
Prezes Okręgu PZD Marian Praczyk poinformował Burmistrza o działalności ROD na terenie Okręgu Pilskiego, województwa Wielkopolskiego i działalności Polskiego Związku Działkowców oraz o działalności samorządów ROD m. Trzcianki na rzecz rodzin działkowych i społeczności lokalnych oraz o organizacji wystawy KORSO na terenie miasta przez wszystkie ROD i festynów na terenie ogrodów dla dzieci. Ogrody miasta Trzcianki: Transportowiec, Słonecznik i Relaks oraz działki z ogrodów Trzcianki były laureatami Konkursów Krajowych organizowanych przez Krajową Radę PZD w Warszawie. Poinformował o podjętej uchwale przez Radę Miasta Trzcianki, która daje podstawę dofinansowania realizowanych inwestycji w ogrodach. Dotację zgodnie z ta uchwałą otrzymał ROD Transportowiec w 2018 roku. Poza tym władze miasta doprowadziły w 2018 roku wodę miejską do ROD Spółdzielca. Dodał, że Polski Związek Działkowców również wspiera dotacjami finansowymi ogrody realizujące budowę i modernizację infrastruktury ROD.
Prezesi ROD poinformowali Burmistrza o problemach związanych z kosztami wywozu śmieci oraz opłatami do Przedsiębiorstwa "Wody Polskie" związanymi z poborem wody z własnych ujęć do celów ogrodniczych przez działkowców. Odnieśli się do utrzymania porządku przy terenach ogrodów i złym stanie dróg dojazdowych do ROD Spółdzielca i Transportowiec.
Wiceprezes Okręgu PZD Maria Fojt poinformowała Burmistrza o aktualnych problemach ROD i Związku w związku z nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawą śmieciową oraz o podejmowanych działaniach przez samorządy Związku.
Na poruszone tematy odpowiedział Burmistrz Trzcianki, który poinformował uczestników spotkania, że Gmina swoją uchwałą uruchomiła budżet obywatelski w wysokości 320 tys. złotych z którego winny skorzystać ogrody. Zarządy ROD winny zgłosić w sierpniu br. zadanie do realizacji przez ogrody z uzasadnieniem w ramach budżetu obywatelskiego. Środki finansowe z funduszu obywatelskiego będą dostępne w 2020 roku. Zaprosił działkowców aby aktywnie włączyli się poprzez głosowanie na zadanie zgłoszone przez samorządy ROD.
Prezes Andrzej Palczyński poinformował Burmistrza, że ROD Malwa wystąpił do WFOŚ w Poznaniu z dwoma projektami dotyczącymi edukacji ekologicznej. Projekty dotyczą dzieci z przedszkoli i szkół.
Prezes M. Praczyk w imieniu Prezesów ROD zaprosił Burmistrza Trzcianki na walne zebrania sprawozdawczo - wyborcze w ROD w br. oraz na Okręgowy Zjazd PZD w dniu 8 czerwca. Burmistrz podziękował za zaproszenie i zapewnił o swoim uczestnictwie.

M.F.

 

Tłusty czwartek w ROD „Kolejarz” Piła

Dnia 28.02.2019 Zarząd ROD „Kolejarz” w Pile zorganizował z okazji „tłustego czwartku” spotkanie integrujące działkowców przy wyśmienitym poczęstunku – świeżych pączkach z zaprzyjaźnionej piekarni. Pojawili się zaproszeni goście – Prezesi ROD „Gwda” i „Malwa” Piła oraz przedstawiciel Okręgowego Zarządu. Przy okazji tłustego czwartku z racji tego, że ostatki za pasem, była również okazja do potańczenia, rozmów i wzajemnej integracji.
Głównym pomysłodawcą imprezy był Prezes ROD, Stanisław Smoguła, jednocześnie członek Okręgowej Rady PZD w Pile.

(I.D)

Walne zebranie sprawozdawczo - wyborcze w ROD "Za Parkiem" w Pile

W dnia 1 marca 2019 roku w ROD "Za Parkiem" w Pile odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze członków PZD. Zebranie otworzył Prezes ROD Czesław Wiśniewski. Okręgowy Zarząd PZD na zebraniu reprezentowała Wiceprezes Okręgu PZD Maria Fojt. Zebranie odbyło się w drugim terminie. W czasie oczekiwania na drugi termin Prezes ROD Czesław Wiśniewski poinformował uczestników zebrania o kosztach wywozu śmieci z terenu ROD i problemach z tym związanych w ogrodzie. Następnie głos zabrała Maria Fojt, która przekazała informację o podejmowanych działaniach przez Krajowy Związek PZD i OZPZD w sprawach:
- nowelizacji ustawy o nieruchomościach w zakresie zwrotu nieruchomości zbędnych dla realizacji celu wywłaszczenia, której zapisy grożą niekorzystnymi decyzjami dla ROD i działkowców. Poinformowała, że Związek przekazał do Sejmu RP stanowisko w tej sprawie. Członkowie OZPZD spotkali się z posłem PiS Marcinem Porzucek oraz dwukrotnie z senatorem PO Mieczysławem Augustynem i nadal będą kontynuowane spotkania z posłami celem przedstawienia problemów ROD i Związku.
- polityce planistycznej miast i zajętym stanowisku Związku w tej sprawie. Poinformowała o zapisach w m.p.z.p. miasta Piły dla ogrodów zagospodarowanych w granicach miasta Piły,
- pomocy ROD z Krajowego Zarządu PZD w formie dotacji z Funduszu Rozwoju ROD, Funduszu na budowę siedzib dla ROD, pożyczek z Funduszu Samopomocowego PZD oraz z Gminy Piła i Powiatu Pilskiego do realizowanych inwestycji i remontów infrastruktury ogrodów oraz działań na rzecz społeczności lokalnych,
- wynikach wyborów samorządowych i znaczenia tych wyborów dla Związku i ROD,
- podejmowanych działaniach przez Związek w sprawie projektu nowelizacji "ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach",
- ustawie Prawo wodne oraz utworzonym Funduszu Amortyzacyjnym w PZD - jego celu i zasadności utworzenia dla ROD.
Zebranie przebiegało zgodnie z przyjętym porządkiem obrad. Na Przewodniczącego zebrania powołano Pana Józefa Piechowskiego. Sprawozdanie z działalności Zarządu w roku 2018 i za kadencję przedstawił Prezes Czesław Wiśniewski. Sprawozdanie finansowe przedstawiła Księgowa ROD. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ROD Pan Rudnik Jan dokonał oceny merytoryczno - finansowej Zarządu ROD za 2018 rok i za okres kadencji. Postawił wniosek o udzielenie absolutorium dla ustępującego Zarządu ROD. Komisja Rewizyjna ROD przedstawiła sprawozdania ze swojej działalności. Wydała pozytywną opinię do planu pracy oraz preliminarza finansowego ROD oraz preliminarzy: Funduszu Rozwoju ROD i Funduszu Oświatowego na 2019 rok.
Zarząd wyróżnił odznaką "Za Zasługi Dla ROD" członków PZD, którzy wykonali wiele prac w ROD. Odznaki wręczył Prezes ROD - Józefowi Piechowskiemu, Józefowi Barcz, Jadwidze Cerkaskiej, Elżbiecie Michalak, Ryszardowi Małeckiemu, Janowi Rudnik, Stanisławowi Jachimowicz, Józefowi Nieszporek oraz Michałowi Poteckiemu.
W dyskusji działkowcy poruszyli problem czyszczenia rowów przebiegających przez ROD oraz odniesiono się do wysokości kosztów wywozu śmieci z terenu ROD. W dyskusji głos zabrała Maria Fojt, która podziękowała ustępującym członkom samorządu ROD za ich prace na rzecz ogrodu, za działalność na rzecz działkowców i społeczności lokalnej, za udostępnienie ROD dzieciom ze szkół oraz obronę Związku. Skierowała słowa podziękowania do działkowców ogrodu, którzy od kilku lat modernizują swoje działki przestrzegając przepisów regulaminu ROD i ustawy o ROD. Działki są pięknie zagospodarowane na których wypoczywają z rodzinami i uprawiają warzywa, owoce i kwiaty.
Walne zebranie przyjęło sprawozdania, udzieliło Zarządowi absolutorium, przyjęto uchwały w sprawie opłat ogrodowych. Zebranie przyjęło uchwałę w sprawie modernizacji budynku ROD - I etap -wymiana dachu z eternitu oraz w sprawie pożyczki na ten cel z Funduszu Samopomocowego PZD w wysokości 20 tys. złotych. Przyjęło również Apel do Marszałka Senatu RP w sprawie ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Dokonano wyboru: Zarządu ROD w 5-osobowym składzie oraz Komisji Rewizyjnej w 3 -osobowym składzie. Prezesem został wybrany Pan Czesław Wiśniewski a Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Pan Przemysław Piechocki. Wybrano delegatów na Okręgowy Zjazd PZD w Pile -p. Czesława Wiśniewskiego oraz p. Zbigniewa Aniserowicza.
Zebranie przebiegało w życzliwej atmosferze.

Czesław Wiśniewski
Prezes ROD

Wyróżnienie dla Chodzieskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych

W dniu 2 marca 2019 roku w Chodzieskim Domu Kultury odbyła się specjalna gala podsumowująca wydarzenia 2018 roku w Chodzieży. Podczas gali został rozstrzygnięty miejski plebiscyt „Chodzież Potrafi ".
Galę otworzył Burmistrz Chodzieży Pan Jacek Gursz, który powitał przybyłych mieszkańców i zaproszonych gości, a przede wszystkim przedstawicieli organizacji pozarządowych i stowarzyszeń. Stwierdził, że gala „Chodzież Potrafi" to gala dla ludzi z Chodzieży wyjątkowych z pomysłem, energią oraz aktywnych . Władze samorządowe naszego miasta wspomagają wszystkie organizacje pozarządowe, które spełniają nasze marzenia i realizują coś dla innych. Nie zapominają o ludziach potrzebujących. Angażują się, aby upiększać nasze miasto. Realizują swoje hobby od dzieci, młodzieży po ludzi dojrzałych. Dla mnie to zaszczyt współpracować z takimi ludźmi oraz z takimi organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami. Gala ma pokazać ludzi sukcesu w działaniach w ciszy bez rozgłosu - razem dla innych. Dziś jest ten dzień aby tą działalność pokazać i wyróżnić. Podziękował wszystkim za ich działalność, rywalizacje i odniesione sukcesy w 2018 roku.
Do miejskiego plebiscytu „Chodzież Potrafi" nominowano 21 stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Wśród nich nominowane zostały Rodzinne Ogrody Działkowe miasta Chodzieży za organizację imprez dla mieszkańców oraz za współorganizację wczasów dla seniorów. W 2018 roku 9 ROD miasta Chodzieży zorganizowało wiele imprez adresowanych dla społeczności lokalnej. Na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Zielony Zakątek" wspólnie z Burmistrzem Chodzieży w dniu 3 czerwca zarządy ROD zorganizowały festyn z okazji Dnia Dziecka dla dzieci działkowców i miasta Chodzieży. W dniu 1 września podczas Okręgowego Dnia Działkowca zaprezentowały na wystawie pn. KORSO wyhodowane w ogrodach warzywa, owoce i kwiaty. Plony z wystawy przekazały do jednostek pomocy społecznej. W dniach 3-15 lipca odbyły się w ROD im. Powstańców Wielkopolskich wczasy dla 40 emerytów i rencistów. Organizatorem był Zarząd ROD oraz władze samorządowe miasta Chodzieży. W dniu 8 grudnia Zarząd ROD im. Powstańców Wlkp. zorganizował z Burmistrzem Miasta Chodzieży „wigilię ekumeniczną" dla 78 emerytów, rencistów i osób samotnych miasta Chodzieży.
Podczas gali wyróżniono 11 laureatów konkursu „Chodzież Potrafi" oraz Burmistrz Miasta Chodzieży wręczył nagrodę specjalną „Serce Dla Chodzieży" Panu Eugeniuszowi Sobkowskiemu. Rodzinne Ogrody Działkowe m. Chodzieży zostały laureatem konkursu. Pamiątkowy dyplom dla Chodzieskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych odebrał Przewodniczący Kolegium Prezesów Pan Jan Stefańczyk. W uroczystej gali na zaproszenie Burmistrza uczestniczyła Maria Fojt Wiceprezes Okręgu PZD w Pile oraz Prezesi ROD im. 550 - lecia Chodzieży Pani Halina Laskowska, Prezes ROD „Zielony Zakątek" Pan Wojciech Wrzeszcz. Laureaci konkursów oraz uczestnicy gali wysłuchali koncertu Chodzieskiej Orkiestry Dętej oraz muzyków z Chodzieskiego Domu Kultury.

Halina Laskowska
Prezes ROD "550-lecia Chodzieży"
w Chodzieży, Członek Okręgowej
Rady PZD w Pile.

Podsumowanie dokonań roku 2018 w ROD „ Zielony Zakątek” w Chodzieży

W dniu 9 lutego 2019 roku Prezesa Zarządu ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży Pan Wojciech Wrzeszcz zaprosił członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej ROD oraz działkowców, którzy w 2018 roku aktywnie włączyli się w realizację zadań przyjętych przez walne zebranie członków PZD w 2018 roku. W spotkaniu Prezesa Okręgu PZD w Pile reprezentowała Maria Fojt Wiceprezes Okręgu PZD.
Prezes ROD Wojciech Wrzeszcz powitał licznie przybyłych działkowców oraz Wiceprezes Okręgu PZD. Następnie skierował słowa podziękowania do członków samorządu ROD, a przede wszystkim do działkowców za przepracowanie wiele godzin pracy w 2018 roku na rzecz ogrodu przy remoncie kanalizacji sanitarnej i deszczowej, utwardzaniu dróg, pracach przy Domu Działkowca, za pomoc przy organizacji Dnia Dziecka dla dzieci z ogrodów miasta Chodzieży i społeczności lokalnej oraz przy przygotowaniu wystawy owoców, warzyw i kwiatów podczas wystawy KORSO na terenie miasta. Poinformował działkowców, że w 2019 roku ogród obchodzić będzie jubileusz 55 - lecia oraz o planach Zarządu ROD na 2019 rok. Podziękował również Okręgowemu Zarządowi PZD w Pile za pomoc przy zarządzaniu ogrodem .
Maria Fojt podziękowała wszystkim działkowcom oraz Zarządowi ROD za ich zaangażowanie w zarządzanie ogrodem oraz dbałość o infrastrukturę ogrodową i podejmowane działania w obronie ustawy o ROD i Polskiego Związku Działkowców. Przestawiła działania Związku w związku z nowelizacją ustawy śmieciowej oraz o projekcie zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami i konsekwencjach jakie niosą propozycje zmian dla działkowców i rodzinnych ogrodów działkowych. Uczestnicy spotkania jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie zwrotu zbędnych dla realizacji celów wywłaszczenia.
Spotkanie integracyjne przygotowane przez Zarząd ROD i działkowców przebiegało w miłej atmosferze.
M.F.

 

Działkowcy chodziescy na uroczystościach 74. Rocznicy wyzwolenia Chodzieży

22 stycznia 2019 roku z okazji 74. rocznicy wyzwolenia Chodzieży spod okupacji hitlerowskiej i 99. rocznicy powrotu miasta w granice RP po zaborach, pod pomnikiem pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zniczy. Wśród licznych delegacji kwiaty złożyli działkowcy reprezentujący Rodzinne Ogrody Działkowe w Chodzieży: Jan Stefańczyk Przewodniczący Kolegium Prezesów i Prezes ROD „Kolejarz” oraz Prezesi Halina Laskowska ROD „550-lecia m. Chodzieży” i Wojciech Wrzeszcz ROD „Zielony Zakątek”.

AK

 

Zarząd ROD "Pod Lipami" w sprawie zagrożeń dla istnienia ogrodów - 11.01.2019

Jako działkowcy, Członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej ROD "Pod Lipami" w Pile z niepokojem odbieramy informacje w sprawie proponowanych zmian w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, dotyczących gruntów zajmowanych przez ogrody działkowe w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Czytaj więcej.

Zarząd ROD "Malwa" w Pile: Nie możemy milczeć - 11.01.2019

W imieniu 251 rodzin posiadających działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Malwa" w Pile wyrażamy sprzeciw dla tak niekorzystnych zapisów proponowanych w miejscowych planach zagospodarowania miast w Warszawie, Łodzi i Gdańsku dla gruntów ogrodów działkowych. Czytaj więcej.