Aktualności 2018/1


31.07.2018

Jubileusz 55-lecia ROD im. St. Staszica w Pile

28 lipca 2018 r. działkowcy z ROD im. St. Staszica w Pile obchodzili swoje święto – Jubileusz 55-lecia powstania ogrodu. W obchodach działkowego święta licznie uczestniczyli działkowcy oraz zaproszeni goście: Marian Praczyk członek Krajowej Rady PZD i Prezes Okręgu Pilskiego, Eligiusz Komarowski Starosta Pilski, Piotr Głowski Prezydent Piły oraz radni Rady Miasta Marek Andruszkiewicz i Jan Szewdziński. Uroczystość, która byłą objęta patronatem honorowym przez Starostę Pilskiego, rozpoczęto odegraniem hymnu działkowców. Działkowców i zaproszonych gości powitał Andrzej Kierzkowski Prezes ROD. W swoim wystąpieniu przedstawił historię ogrodu, wymienił osoby, które na przestrzeni lat przyczyniły się do jego rozwoju. Wielu z tych działaczy i działkowców nie doczekało dzisiejszego Jubileuszu. Ich pamięć uczczono minutą ciszy. Czytaj więcej.

31.07.2018

Jubileusz ROD "Przemysłówka" w Pile

W dniu 28 lipca 2018 roku działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego świętowali jubileusz 40 lecia powstania ogrodu. Uroczystość odbyła się na terenie ogrodu. Na zaproszenie Zarządu ROD na uroczystość przybyli działkowcy z rodzinami oraz: Maria Fojt - Wiceprezes Okręgu PZD w Pile, Eligiusz Komarowski - Starosta Powiatu Pilskiego, który objął patronat honorowy nad imprezą jubileuszową, Piotr Głowski - Prezydent Miasta Piły, Marek Andruszkiewicz i Jan Szwedziński - Radni Rady Miejskiej w Pile oraz przedstawiciele ROD "Za Parkiem" w Pile. Uroczystość rozpoczęto hymnem Związku Działkowców. Czytaj więcej.

26.07.2018

Jubileusz 65 lecia ROD „Za Parkiem” w Pile

Blisko stu działkowców uczestniczyło w sobotę 21 lipca 2018 r. w Jubileuszu 65 – lecia ROD „Za Parkiem” w Pile. Na uroczystość przybyli: Marian Praczyk – Prezes OZ Piła, Piotr Głowski – Prezydent Miasta Piły, Starosta Pilski – Eligiusz Komarowski, Radni Rady Miasta Piły: Lucjan Szutkowski, Jan Ficermann, Jacek Bogusławski, Przemysław Pochylski – Członek Zarządu Powiatu oraz Prezesi ROD: Tadeusz Truty, Genowefa Chomont, Alicja Rozmus, Ryszard Grzelak, Stanisław Smoguła. Czytaj więcej.

26.07.2018

Dzień Działkowca w ROD im. W. Sikorskiego w Pile

14 lipca 2018 r. jak co roku na terenie ROD im. W. Sikorskiego w Pile odbył się Dzień Działkowca. Uroczystość zaszczycił obecnością Starosta Pilski Eligiusz Komarowski. Przybyli również zaprzyjaźnieni Prezesi pilskich ROD. Prezes ROD przedstawił przybyłym gościom krótką historię ogrodu oraz przypomniał o nadchodzącym 65 – leciu istnienia ROD, które będzie miało w roku 2019. Czytaj więcej.

24.07.2018

SIERPNIOWY „Mój Ogródek” W SPRZEDAŻY OD 20 LIPCA!

W sierpniowym „Moim Ogródku” pomożemy wybrać najlepsze nowe dostępne na rynku odmiany piwonii, a także krok po kroku polecimy jak robić sadzonki z egzemplarzy już rosnących na rabacie. Tylko u nas znajdziecie czytelną i przejrzystą nazwową ściągawkę, która przyda się do prac działkowych w pełni sezonu! Podpowiemy – co posadzić w pobliżu iglaków, tak aby mieć na działce zadbaną mieszaną rabatę składającą się z iglaków, krzewów liściastych i bylin. Koniec lata to najlepszy czas na przesadzanie krzewów iglastych. Jeśli masz to w planach, skorzystajcie z naszych porad! Czytaj więcej.

22.07.2018

Zmagania brydżowe w ROD „Malwa” w Pile

18 lipca 2018 r. w ROD „Malwa” w Pile odbył się II Działkowy Turniej Brydża Sportowego. Turniej otworzył prezes ogrodu Ryszard Grzelak, następnie głos zabrał wiceprezes Koła Brydżowego Klubu Seniora Pan Włodzimierz Michalski. W rozgrywkach (system każdy z każdym) uczestniczyło 14 drużyn tj. 28 uczestników. Zmagania turniejowe rozpoczęły się o godz. 10:00. Gra zakończyła się o godz. 14:00 podsumowaniem i wręczeniem pucharów dla zwycięzców oraz upominków dla wszystkich uczestników od Starosty Eligiusza Komarowskiego. Czytaj więcej.

22.07.2018

Czytajcie „działkowca”!

W sprzedaży pojawił się już najnowszy – sierpniowy numer „działkowca”– największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Czytaj więcej.

22.07.2018

Informator Działkowca 8/2018

Do ROD w całej Polsce oraz do okręgowych zarządów PZD w najbliższym czasie trafi sierpniowy numer Informatora Działkowca. W tym numerze – Krajowa Rada znowelizowała Regulamin ROD, ważne zmiany w projekcie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, informacja o okresowych kontrolach poboru wód w ogrodach, a także – dlaczego warto dopisać się do działki współmałżonka oraz jak postępować w przypadku pojawienia się barszczu Sosnowskiego na działce. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

19.07.2018

Wczasy „Pod orzechami" w ROD im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży

W sobotę 14 lipca 2018 roku w Domu Działkowca zebrali się wszyscy uczestnicy letniego wypoczynku w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży aby podczas biesiady podsumować i zakończyć tegoroczne wczasy dla emerytów i rencistów. Na zaproszenie Prezesa Zarządu ROD Adama Daszkowskiego przybyli sponsorzy wczasów Burmistrz Miasta Chodzieży Jacek Gursz oraz Prezes Chodzieskiego Klubu Gospodarczego Roman Pietruszka. Okręgowy Zarząd PZD w Pile reprezentowała Wiceprezes Maria Fojt, która w imieniu Polskiego Związku Działkowców podziękowała Zarządowi ROD za kontynuację tej formy wypoczynku w ogrodzie dla emerytów miasta Chodzieży oraz za włożony wysiłek członków Zarządu ROD w ich organizację. Czytaj więcej.

18.07.2018

65 lat Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz” w Czarnkowie

Rodzinny Ogród Działkowy „Kolejarz” w Czarnkowie obchodził w dniu 7 lipca 2018 roku jubileusz 65 lecia powstania ogrodu. Z tej okazji na zaproszenie Prezesa Zarządu ROD Władysława Górskiego na uroczyste obchody do ogrodu przybyli: działkowcy z rodzinami, Maria Fojt Wiceprezes Okręgu Pilskiego PZD w Pile, która reprezentowała również Prezesa Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondrackiego, Prezes ROD im. St. Staszica Wojciech Urban i ROD im. Janka z Czarnkowa Andrzej Kraft, Poseł na Sejm RP Małgorzata Janyska z PO, Starosta Czarnkowsko - Trzcianecki Tadeusz Teterus oraz Zastępca Starosty Jacek Klimaszewski, Zastępca Burmistrza Czarnkowa Grzegorz Kaźmierczak, Przewodniczący Rady Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego Bogdan Tomaszewski, Przewodniczący Rady Miasta w Czarnkowie Andrzej Tradla, Kierownik MOPS - Radna Rady Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego członek PZD Ewa Kozłowicz, Komendant Powiatowy Policji Inspektor Piotr Ryżek. Uroczystość rozpoczęto hymnem Polskiego Związku Działkowców. Czytaj więcej. Galerię z uroczystości oglądaj tutaj.

18.07.2018

Jubileuszowe wyróżnienia dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych od Starosty Pilskiego

18 lipca 2018 r. Eligiusz Komarowski Starosta Pilski uhonorował z okazji Jubileuszu trzy pilskie Rodzinne Ogrody Działkowe. Uroczystość odbyła się w Starostwie Powiatowym, a pamiątkowe grawertony wręczyli – Starosta Pilski oraz członkowie Zarządu Powiatu. Grawertony odebrali Czesław Wiśniewski Prezes Zarządu ROD „Za Parkiem”, z okazji Jubileuszu 65-lecia, Jolanta Elicka Prezes Zarządu ROD „Nafta” i Władysław Kowalski Wiceprezes ROD „Calineczka”, z okazji Jubileuszu 55-lecia. Czytaj więcej.

10.07.2018

Wielkie sprzątanie ulicy Chopina w Pile

W ostatni czerwcowy weekend działkowcy z kilku pilskich ogrodów położonych przy ul. Chopina w Pile wzięli udział w społecznej akcji „Moje osiedle – czyste osiedle” przy ul. Chopina. Organizatorami akcji byli: Straż Miejska w Pile, Związek Międzygminny PRGOK, Polski Związek Działkowców - Okręg w Pile, ENERIS Ochrona Środowiska, Pilskie Centrum Pomocy Bliźniemu Monar-Markot. Podczas integracyjnej imprezy udało się, dosyć sprawnie zapełnić kilka worków śmieci, przypomnieć sobie zasady odnośnie segregacji odpadów. Na społeczników czekała kawa, domowej roboty ciasto oraz grochówka. Czytaj więcej.

09.07.2018

Festyn rodzinny w ROD im. Przemysława w Rogoźnie

Zarząd ROD im. Przemysława w Rogoźnie w dniu 7 lipca 2018 r. zorganizował Dzień Działkowca połączony z Piknikiem Rodzinnym. Okręg Pilski reprezentował kol. Andrzej Kierzkowski członek Okręgowej Rady PZD. Uroczystość rozpoczęto hymnem działkowców i wciągnięciem flagi związkowej na maszt. Prezes Andrzej Skomurski powitał uczestników spotkania i stwierdził, że wystarczy dobry humor, a pełen piknikowy koszyk zapełnił Zarząd ogrodu. Podczas uroczystości zostali wyróżnieni działkowcy posiadający najciekawsze i najładniejsze działki. Wybór był trudny, gdyż wszystkie działki są ładne. Wyróżnionych działkowców uhonorowano dyplomami i upominkami. Czytaj więcej.

04.07.2018

Wczasy dla seniorów w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży

W dniu 2 lipca 2018 roku rozpoczęły się w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży wczasy dla seniorów. Zarząd ROD od 44 lat udostępnia Domu Działkowca oraz tereny ogólne ogrodu seniorom miasta Chodzieży na letni wypoczynek. W bieżący roku na 14 - dniowym turnusie wypoczywa w ogrodzie 40 seniorów niepełnosprawnych. Wczasy sfinansował Burmistrz Chodzieży oraz Chodzieski Klub Gospodarczy. Obsługę wypoczywających zabezpieczają działkowcy ROD. Opiekunem wczasów jest p. Helena Frąckowiak - sekretarz Zarządu ROD. Czytaj więcej.

04.07.2018

V BIESIADNA DZIAŁKA w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie

Rodzinny Ogród Działkowy im. St. Staszica w Czarnkowie w partnerstwie z Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie oraz Czarnkowską Spółdzielnią Mieszkaniową w Czarnkowie zorganizował w dniu 30 czerwca 2018r. spotkanie pn: V Biesiadna Działka. To piąte jubileuszowe spotkanie, w którym zawsze współorganizatorem było Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie ,w tym roku jubileusz 60-lecia obchodzi Czarnkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Czarnkowie i w ramach obchodów jubileuszu Zarząd Spółdzielni postanowił współuczestniczyć w organizacji biesiady. Głównym celem spotkania były: obchody Dnia Dziecka, profilaktyka ppoż. i bezpieczeństwo oraz integracja i aktywizacja międzypokoleniowa. Czytaj więcej.

02.07.2018

Publikujemy nowelizację Regulaminu ROD

Regulamin ROD jest podstawowym dokumentem obowiązującym w ogrodach działkowych. Normuje m. in. zagadnienia dotyczące funkcjonowanie ogrodu, jego zagospodarowanie, zasady użytkowania działki, a także odnosi się do kwestii porządkowych. Co więcej, dokument ten obowiązuje nie tylko działkowców, ale każdą osobę przebywającą na terenie ogrodu. W dniu 28 czerwca br. Krajowa Rada PZD uchwaliła nowelizację Regulaminu ROD. Ta zmiana była przede wszystkim podyktowana koniecznością dostosowania regulaminu ROD do nowych zapisów statutowych, wprowadzających szereg rozwiązań, które należało włączyć w obieg prawa związkowego. Nowelizacja nie polegała jednak tylko na dostosowaniu regulaminu do statutu, ale obejmowała również korektę niektórych przepisów w stworzenie optymalnych warunków do korzystania z działek i funkcjonowania ogrodów. Czytaj więcej.

29.06.2018

Wirtualny spacer po lipcowym numerze miesięcznika "Mój Ogródek"

Lato to okres, gdy najobficiej kwitną róże – dlatego w lipcowym numerze miesięcznika "Mój Ogródek" nie mogło zabranąć różanego poradnika! Ponadto polecamy: przewodnik po gatunkach i odmianach lawendy, pomysły na rabaty w cieniu, 15 gatunków na sezon letni oraz ABC uprawy kosaćców bródkowych. Dla amatorów roślin użytkowych przydatna będzie lista warzyw, które należy wysiać w lipcu, porady – jak uprawiać i pielęgnować pomidory w ogrodzie, a także ciekawe przepisy na preparaty z ziół. Dla wszystkich właścicieli ogrodów, działek, balkonów i tarasów – mnóstwo ciekawych inspiracji na urządzenie kameralnego kącika do wypoczynku. Zachęcamy do lektury! Link do filmu – wirtualny przewodnik po „Moim Ogródku” [LINK]

29.06.2018

Lipcowy numer Informatora Działkowca

W lipcowym wydaniu: informacja Krajowego Zarządu PZD ws. przetwarzania danych osobowych, nowy projekt tzw. specustawy mieszkaniowej – skuteczne działania PZD, wypowiadanie umów dzierżawy działkowej wg nowych zasad, a także – jak bezpiecznie usunąć azbest z działki, porady ogrodnicze na lipiec, nowa oferta sklepu dzialkowiecsklep.pl. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

28.06.2018

Wirtualny spacer po lipcowym numerze miesięcznika "działkowiec"

W lipcowym numerze "działkowca" pachnąco i kolorowo. Tematem miesiąca są "Rośliny dla relaksu" – pachnące, poprawiające nastrój, pozwalające się wyciszyć... Poza tym polecamy przewodnik po kolorowych jeżówkach oraz wdzięcznych łubinach – najciekawsze odmiany i zasady uprawy. Zdradzamy tajemnice uprawy wonnej tuberozy. Podpowiadamy, jak wykorzystywać w ogrodzie modne żurawki. Zachęcamy do skorzystania z porad architektów krajobrazu, którzy prezentują sposoby na zagospodarowanie wąskiej przestrzeni przy elewacji, założenie strumyka w ogrodzie; podpowiadają, na co zwrócić uwagę wybierając meble do wypoczynku i jak zmodernizować nawierzchnię ścieżki na działce. Jak zawsze – porady ekspertów z zakresu ochrony roślin, uprawy roślin owocowych i warzyw. Zachęcamy do lektury! Link do filmu – wirtualny przewodnik po „działkowcu” [LINK]

21.06.2018

Dzień Dziecka w ROD „Podlasie” w Pile

16 czerwca Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Podlasie” w Pile zorganizował festyn z okazji Dnia Dziecka dla dzieci działkowców i społeczności lokalnej. Festyn odbył się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który również wziął udział w imprezie. Okręgową Radę PZD Piła reprezentował Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów. Dla dzieci były dmuchane zamki, wata cukrowa, konkursy, zabawy, malowanie twarzy. Uczestników zabawy odwiedził przewodnik policyjny z psami oraz strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej. Dzieci uczestniczące w imprezie otrzymywały słodycze, a za udział w konkursach nagrody. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze. Czytaj więcej.

21.06.2018

Czytajcie „działkowca”!

Uwaga: już w sprzedaży najnowszy – lipcowy numer „działkowca” – największe pismo ogrodnicze na rynku, w którym znaleźć można wiele aktualnych informacji związanych z uprawą, urządzaniem i modernizacją działki. Nie zabraknie też tematów ekologicznych, porad zdrowotnych a także wieści z ogrodów! Czytaj więcej.

21.06.2018

LIPCOWY „Mój Ogródek” W SPRZEDAŻY OD 20 CZERWCA!

W lipcowym „Moim Ogródku” prezentujemy 15 gatunków na sezon, które sprawią, że działka będzie kwitnąca, kolorowa i atrakcyjna aż do późnej jesieni. Podpowiemy jak założyć rabatę na trawniku. Krok po kroku wyjaśnimy etapy jej powstawania, uwzględniając praktyczne rozwiązania i sztuczki architekta krajobrazu. W numerze przedstawiamy praktyczne porady i wskazówki – co i jak ciąć latem na działce, aby nasze nasadzenia były zdrowe i bujnie rosły. Polecamy i inspirujemy do sadzenia kolorowych gatunków rojników, z których można zrobić dekoracyjne zestawienia, m.in. obrazy. Duży wybór rojników w przystępnych cenach naleźć można w naszym sklepie www.dzialkowiecsklp.pl Podpowiadamy jak wykorzystać zebrane z działki i łąki zioła, a także czym ugasić letni upał. Zachęcamy do kolekcjonowania superdodatku – „Zaprojektuj swój ogród”. W lipcowym wydaniu już cz. 8! Kolekcjonując wszystkie części uzbierasz praktyczny poradnik w zakresie projektowania, jakiego nie ma na rynku! Czytaj więcej.

18.06.2018

Edukacja ekologiczna dla dzieci w ROD im. Wł. Sikorskiego w Pile

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Wł. Sikorskiego w Pile zorganizował Dzień Dziecka dla grupy 35 dzieci w wieku 4 i 6 lat na terenie ogrodu. W trakcie imprezy, która odbyła się 12 czerwca 2018 r., zorganizowano konkursy między innymi gra w piłkę siatkową, rzut piłką do kosza oraz konkurs ze znajomości warzyw. Dzieci zostały uhonorowane nagrodami i słodyczami. Opiekunami dzieci były wychowawczynie z Przedszkola nr 3 - Joanna Jaworska, Anna Kołodziejczyk, Irena Rachwał i Jolanta Błachowiak. Czytaj więcej.

18.06.2018

Dzień Dziecka w ROD „Malwa” w Pile

Ponad 210 dzieci wzięło udział w imprezie z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się 2 czerwca 2018 r. w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Malwa” w Pile. Piknik odbył się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który również wziął udział w imprezie. Były gry, zabawy i konkursy, które prowadziła firma Kleksowe Szaleństwo zajmująca się animacją dla dzieci. Swoje umiejętności zaprezentowali również strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej oraz policjanci z KPP. Konkurs ekologiczny dotyczący między innymi segregacji odpadów komunalnych poprowadził prezes ROD Ryszard Grzelak. Czytaj więcej.

16.06.2018

Narady szkoleniowe w Okręgu Pilskim

W dniach 5 – 8 czerwca 2018 r. w Okręgu Pilskim odbył się cykl narad szkoleniowych dla Prezesów, Sekretarzy i Przewodniczących Komisji Rewizyjnych w ROD. Przeprowadzono łącznie 5 szkoleń: w Czarnkowie, Chodzieży, Pile, Wągrowcu i Złotowie. W szkoleniach udział wzięli przedstawiciele 80% ROD z naszego okręgu. Główną tematyką przeprowadzonych narad było bezpieczeństwo w ROD, ochrona danych osobowych w związku z RODO, gospodarka wodna oraz nowelizacja regulaminu ROD. Poruszone zostały także tematy szkoleń dla nowych działkowców. Czytaj więcej.

13.06.2018

Spotkanie Prezesów ROD miasta Piły z Prezydentem

11 czerwca 2018 r. w Domu Działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Gwda” w Pile odbyło się spotkanie Prezesów Zarządów ROD miasta Piły z Prezydentem Miasta Piły – dr Piotrem Głowskim, Zastępcą Prezydenta – Krzysztofem Szewcem, Dyrektorem Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej – Jerzym Macem oraz Komendantem Straży Miejskiej w Pile – Wojciechem Noskiem. Spotkaniu przewodniczył Prezes Okręgu Pilskiego PZD – Marian Praczyk. Spotkanie było poświęcone tematom, które zgłoszono podczas walnych zebrań sprawozdawczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Miasta Piły, a wobec których działkowcy i Zarządy ROD oczekują pomocy i wsparcia od władz samorządowych i Prezydenta Miasta. Czytaj więcej.

13.06.2018

Komisja Konkursowa Krajowej Rady PZD w Okręgu Pilskim

W dniu 11 czerwca 2018 roku Komisja Konkursowa Krajowej Rady PZD oceniała ogród i działkę w Okręgu Pilskim zgłoszone do konkursów krajowych ogłoszonych przez Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców na 2018 roku. Okręgowy Zarząd PZD w Pile zgłosił do konkursów krajowych pn. Rodzinny Ogród Roku 2018 oraz Wzorowa Działka Roku 2018 - laureatów konkursów okręgowych w 2017 roku. Czytaj więcej.

13.06.2018

Dzień Dziecka w Chodzieży

W dniu 3 czerwca 2018 roku Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Chodzieży wraz z Burmistrzem Chodzieży p. Jackiem Gursz zorganizowały festyn z okazji "Dnia Dziecka" dla dzieci z ogrodów i społeczności lokalnej. Impreza odbyła się na terenie rekreacyjnym Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Zielony Zakątek. Festyn otworzył Przewodniczący Kolegium Prezesów miasta Chodzieży p. Jan Stefańczyk. Na zaproszenie chodzieskich zarządów ogrodów w festynie udział wzięli: Maria Fojt Wiceprezes OZPZD w Pile, Jacek Gursz Burmistrz Chodzieży, oraz Mirosław Juraszek Wicestarosta Chodzieski. Czytaj więcej.

11.06.2018

III Marszobieg Przedszkolaka nr 1 im. Kubusia Puchatka w Rogoźnie

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Przedszkolu nr1 im. Kubusia Puchatka w Rogoźnie przez cały rok podejmowane były działania mające na celu poznawanie symboli narodowych i tradycji przez dzieci, oraz zainteresowanie dziejami Polski w przystępnej dla przedszkolaków formie. W związku z tym w dniu 4 czerwca 2018 zorganizowano III Marszobieg dla rodziców z dziećmi pod hasłem "Przedszkolaki świętują wraz z Rodzicami 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę". Czytaj więcej.

08.06.2018

Starosta pilski wspiera Rodzinne Ogrody Działkowe

6 czerwca 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Pile uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie kwotą 41 tys. złotych dla 29 Rodzinnych Ogrodów Działkowych powiatu pilskiego. Umowę podpisali: Eligiusz Komarowski Starosta Pilski i Przemysław Pochylski etatowy członek Zarządu oraz Marian Praczyk Prezes i Maria Fojt Wiceprezes Okręgowej Rady PZD w Pile. Umowę podpisano w obecności wszystkich prezesów ROD powiatu pilskiego. Czytaj więcej.

05.06.2018

Dzień Dziecka w ROD „Za Parkiem” w Pile

2 czerwca 2018 Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Za Parkiem” w Pile zorganizował festyn z okazji Dnia Dziecka. Patronat nad festynem przyjął starosta pilski Eligiusz Komarowski. Okręgowy Zarząd reprezentowała Kierownik Biura – p. Iga Dmitroca. W festynie uczestniczyło 140 dzieci. Obecni byli również rodzice i dziadkowie. W trakcie festynu organizowane były gry i zabawy oraz konkursy, takie jak: bieg w workach, strzelanie piłką do bramki, rozpoznawanie warzyw i owoców, zabawy ze skakankami. Wszystkie konkursy i zabawy były nagradzane a każde z dzieci otrzymało paczkę ze słodyczami. Czytaj więcej.

30.05.2018

XII posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Pile

29 maja 2018 r. odbyło się XII posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Pile z udziałem członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD i zaproszonych gości. Zebraniu przewodniczył Prezes OR PZD Marian Praczyk. Na wstępie posiedzenia uczczono minutą ciszy niedawno zmarłego zasłużonego działacza naszego Związku Jana Webera. Zaproszonym gościom uroczyście wręczono pamiątkowe medale z okazji 120 lecia ogrodów działkowych w Polsce. Czytaj więcej.

28.05.2018

Gmina Piła wspiera Polski Związek Działkowców

W aktualnościach z miasta Piły „Z pierwszej ręki” opublikowano dwa artykuły: Gmina Piła docenia wysiłek, jaki działkowcy wkładają w rozwój miasta i udziela im Finansowego wsparcia. Działkowcy mają swój budżet obywatelski oraz Dziękujemy i prosimy o jeszcze – rozmowa z Marianem Praczykiem Prezesem i Marią Fojt Wiceprezesem Okręgowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Pile. Czytaj więcej.

23.05.2018

Komunikat w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji...

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony nowy projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Do powyższego projektu wprowadzono art. 5 ust. 2, który zawiera bardzo ważny zapis dla rodzinnych ogrodów działkowych. Zgodnie z nim wykluczona będzie możliwość lokalizacji inwestycji mieszkaniowej lub inwestycji towarzyszących m.in. na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Wprowadzenie takiej ochrony dla rodzinnych ogrodów działkowych pokazuje, iż działania Krajowego Zarządu PZD były potrzebne i wskazane, a także wywołały zamierzony skutek. Z aktualnym projektem ustawy można zapoznać się na stronie https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12309302/katalog/12496178. Czytaj więcej.

23.05.2018

Czytajcie „działkowca”!

W sprzedaży jest już najnowszy – czerwcowy numer „działkowca” – największego pisma ogrodniczego na rynku, wypełniony mnóstwem atrakcyjnych tematów przygotowanych z myślą o zróżnicowanych potrzebach Czytelników. W nowej rubryce „Porady prawne dla działkowców” znaleźć można wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Czy trzeba płacić za wywóz śmieci z ROD, jeśli nie korzysta się z pojemnika ogrodowego?”, „Gdzie powinna być zamieszczona informacja finansowa nt. prowadzenia ROD w poprzednim roku?”. Czytaj więcej.

19.05.2018

CZERWCOWY „Mój Ogródek” W KISOKACH OD 21 MAJA!

W czerwcowym „Moim Ogródku” prezentujemy krzewy dla leniwych, którzy kochają swoją działkę, ale czasem nie mają na nią wystarczająco dużo czasu, a chcą aby była atrakcyjna i różnorodna przez cały rok. W numerze przedstawiamy praktyczne porady i wskazówki – co posadzić w cienistych zakątkach, które znaleźć można na każdej działce, a które również zasługują na interesującą oprawę. Doradzamy jak pozbyć się zielonego nalotu „glonów” ze ścian tarasu altanki i z sezonowego basenu, który dla naszego zdrowia musi być czysty i bezpieczny. Czytaj więcej.

15.05.2018

Kurczę, ale super rajd...! Czarnków 12 maja 2018 roku

Tak w rozmowie z rówieśnikiem o trzecim etapie Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach" powiedział jeden z uczniów czarnkowskiej "Jedynki". A rzeczywiście wyjazd w drugą sobotę maja miał nietypowy przebieg, a patronował mu czarnkowski Rodzinny Ogród Działkowy im. Stanisława Staszica. Po pierwsze trasa wycieczki była wyjątkowo krótka, gdyż liczyła nieco ponad 20 kilometrów. Po drugie zwyczajowy półmetek był niemal na finiszu. Po trzecie turystów odwiedzili niespodziewani goście. A po czwarte do wygrania były niecodzienne nagrody. Na starcie, tradycyjnie przed Czarnkowskim Domem Kultury, stanęło dokładnie 99 rowerzystów, w tym 51 ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy najpierw ścieżką rowerową, a później leśnym duktem dotarli do Śmieszkowa, gdzie po wymagającym podjeździe urządzono pierwszy odpoczynek. Czytaj więcej.

11.05.2018

Usuwamy azbest z terenów ROD miasta Piły

Dzięki dotacji uzyskanej z WFOŚiGW Gmina Piła przystąpiła do realizacji zadania związanego z usuwaniem azbestu z terenów ROD miasta Piły. W ubiegłym roku dzięki podobnym działaniom udało się usunąć z terenów Rodzinnych Ogrodów ponad 15,5 tony tego niebezpiecznego wyrobu. Wyłoniona w przetargu firma zdemontuje, odbierze z terenów ROD oraz przetransportuje wyroby azbestowe w miejsce utylizacji. Wnioski o usuwanie wyrobów azbestowych można pobrać ze strony Urzędu Miasta Piły: http://bip.pila.pl/subcontent.php?cms_id=727 lub bezpośrednio w biurze Okręgowego Zarządu PZD w Pile. Podobne działania prowadzą inne Gminy na terenie naszego Okręgu. Azbest stanowi jedno z najgorszych zanieczyszczeń. Dzięki dofinansowaniu można usunąć go za darmo. Usuwać można płyty faliste lub rury azbestowo – cementowe.

11.05.2018

ABC sadzenia z „Moim Ogródkiem”

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że lato to nie czas na sadzenie roślin – szczególnie drzew i krzewów. Dzięki temu, że większość roślin produkowana jest w pojemnikach, możemy je sadzić przez cały sezon: od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Warto poznać dobre rady ich sadzenia i wskazówki – co zrobić tuż po ich kupieniu, ponieważ obecnie kupujemy rośliny nie tylko osobiście w centrach ogrodniczych, ale również za pośrednictwem sklepów internetowych, a taki zakup wymaga odpowiednich czynności, tak aby rośliny były zdrowe, a działka atrakcyjna. Czytaj więcej.

10.05.2018

Działkowcy Okręgu Pilskiego na obchodach 73. Rocznicy Dnia Zwycięstwa

8 maja 2018 r. obchodzimy w Polsce Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zakończenie II Wojny Światowej w Europie. W Pile uroczystości odbyły się na Pl. Zwycięstwa. Poczet sztandarowy reprezentowali: Genowefa Chomont z ROD „Gwda”, Ryszard Grzelak i Lesław Matuszczak z ROD „Malwa”. Wiązankę kwiatów złożyli Alicja Rozmus, Jerzy Semeniuk i Kazimierz Bagniewski z ROD 40 Lecia WP. Uroczystości w Chodzieży odbyły się pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność. Chodzieskich działkowców reprezentowali: Halina Laskowska z ROD 550 Lecia M. Chodzieży, Helena Frąckowiak z ROD im. Powstańców Wielkopolskich, Jan Grdeń z ROD „Zielony Zakątek” i Jan Stefańczyk z ROD „Kolejarz”. Czytaj więcej.

09.05.2018

Zdrowie prosto z działki!

Już nie możemy doczekać się pierwszych truskawek z działki. Nikt nie musi przekonywać, że takie są oczywiście najsmaczniejsze. Jednak warto wiedzieć także, dlaczego są takie zdrowe i jak je spożywać, aby czerpać z nich jak najwięcej witamin, błonnika, polifenoli i innych prozdrowotnych związków. Najwcześniej – już w maju – pojawiają się owoce jagody kamczackiej. Są bardzo smaczne, i choć nie sprawiają kłopotów w uprawie, nadal są rzadko spotykane na działkach. A szkoda – to bogactwo m.in. antocyjanów i pierwszych witamin. Dlaczego jeszcze trzeba posadzić jagodę kamczacką? Przeczytajcie w czerwcowym „działkowcu”. Warto! Czytaj więcej.

08.05.2018

Spotkanie z Posłem PSL Krzysztofem Paszykiem w Pile

7 maja br. w biurze poselskim Posła PSL ziemi pilskiej, Krzysztofa Paszyka odbyło się spotkanie w sprawie niepokojących zapisów mocno ostatnio dyskutowanego projektu tzw. specustawy mieszkaniowej. W spotkaniu udział wzięli: Prezes OR PZD Marian Praczyk, Wiceprezes Maria Fojt, Kierownik biura w Pile Iga Dmitroca oraz Prezesi ROD „Malwa” Piła Ryszard Grzelak i ROD im. Wł. Sikorskiego w Pile Tadeusz Truty. Poseł miał okazję wcześniej zapoznać się z analizą i stanowiskiem Związku w sprawie ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Na spotkaniu wyraził swoje obawy co do założeń jej projektu oraz poinformował, że przygotuje interpelację poselską w tej sprawie. Czytaj więcej.

07.05.2018

Święto Konstytucji 3 Maja w Rogoźnie z udziałem działkowców

3 maja 2018 r. w Rogoźnie odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji. W tym roku Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji przed siedzibą Urzędu Miejskiego. Stamtąd pochód, prowadzony przez flagi Rzeczypospolitej i Rogoźna udał się do kościoła św. Wita. Po mszy św. odbył się przemarsz przez miasto pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono wieńce i wiązanki. W uroczystościach tych brały udział delegacje Rogozińskich Ogrodów Działkowych: im. Przemysława, „Czerwony Mak”, im. K. Marcinkowskiego oraz im. J. Słowackiego. Na zakończenie ceremonii orkiestra odegrała „Rotę”, a po jej zakończeniu wyprowadzono sztandary. Czytaj więcej.

03.05.2018

Pilscy działkowcy na uroczystych obchodach święta Konstytucji 3 Maja

227 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Uroczystości obchodów święta odbyły się przy pomniku Stanisława Staszica w Pile. Wśród delegacji pilskich władz, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół kwiaty złożyli oraz wystawili poczet sztandarowy pilscy działkowcy. Kwiaty pod pomnikiem złożyli Maria Fojt Wiceprezes Okręgowego Rady PZD, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów w Pile oraz Grażyna Szymankiewicz i Roman Gryzło z ROD im. St. Staszica w Pile. Poczet Sztandarowy reprezentowali Anna Węglarczyk, Elżbieta Zdunek i Mirosław Grochowski z ROD im. St. Staszica w Pile. Czytaj więcej.

01.05.2018

XXI posiedzenie Krajowej Rady PZD

W dniu 26 kwietnia 2018 roku odbyło się XXI posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu uczestniczyła również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD Pani Maria Fojt. Wiodącym tematem tego posiedzenia było bezpieczeństwo w ROD. Narastająca ilość zjawisk zagrażających bezpieczeństwu działkowców i ich majątkowi w ogrodach w całym kraju pokazały jak ważna i aktualna jest to kwestia. Czytaj więcej.

29.04.2018

Wsparcie władz Miasta Piły dla pilskich działkowców

Uchwałę w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Piła na zadania służące tworzeniu warunków dla rozwoju stowarzyszeń ogrodowych prowadzących rodzinne ogrody działkowe na terenie Gminy Piła przyjęli radni Rady Miasta Piły na ostatniej LII Sesji, która odbyła się 24 kwietnia br. Projekt uchwały przedstawił Przewodniczący Rady Miasta Piły Pan Rafał Zdzierela. Uchwała ma obowiązywać bezterminowo. Na Sesję licznie przybyli Prezesi pilskich ogrodów działkowych, m.in. Prezes ROD „40 – lecia WP” – p. Alicja Rozmus, Prezes ROD „Gwda” Piła p. Genowefa Chomont, Prezes ROD „ Za Parkiem” w Pile – p. Czesław Wiśniewski, Prezes ROD „ Malwa” Piła – p. Ryszard Grzelak, Prezes ROD im. Sikorskiego Piła - p. Tadeusz Truty oraz Prezes ROD „Podlasie” w Pile – p. Lech Gorzkowski. Czytaj więcej.

28.04.2018

Przedstawiciele PZD na konferencji prasowej w Pile z Posłem PSL Krzysztofem Paszykiem

Konferencja prasowa, która odbyła się 27 kwietnia 2018 r., poświecona była akcji zbierania podpisów pod projektem obywatelskim „emerytura bez podatków". Na zaproszenie Posła Krzysztofa Paszyka w spotkaniu uczestniczyli Wicestarosta Powiatu Pilskiego Stefan Piechocki, Wiceprzewodnicząca Związku Emerytów i Rencistów w Pile Krystyna Hipnarowicz oraz przedstawiciele mediów lokalnych. Okręgową Radę Polskiego Związku Działkowców w Pile reprezentowali: Maria Fojt - Wiceprezes OR PZD oraz Ryszard Grzelak - Prezes ROD Malwa w Pile. Poseł poinformował o założeniach projektu obywatelskiego, który zakłada pomoc dla emerytów. Stwierdził, że emerytom potrzebny jest równie program 500 Plus. Zwrócił się do przedstawicieli Związku o włączenie się w akcje zbierania podpisów. Ryszard Grzelak zapewnił posła, że działkowcy włączą się w akcje zbierania podpisów na listach oparcia dla projektu obywatelskiego, gdyż użytkownicy działek to w większości emeryci i renciści oraz coraz więcej młodych rodzin działkowych. Maria Fojt poinformowała posła, że na dzisiejszej konferencji zajmuje głos w bardzo sprawie ważnej dla działkowców. Chodzi o projekt tzw. specustawy mieszkaniowej, który został opublikowany w dniu 13 marca 2018 roku na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Czytaj więcej.

27.04.2018

Konsultacje publiczne w sprawie specustawy mieszkaniowej

W dniu 27 kwietnia 2018 r., w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zorganizowana została debata dotycząca zgłoszonych w ramach konsultacji społecznych uwag do projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. W spotkaniu wzięło udział około 50 osób reprezentujących instytucje, stowarzyszenia i komitety. Z ramienia Polskiego Związku Działkowców w debacie wziął udział Piotr Gadzikowski – członek Krajowego Zarządu PZD i Prezes Okręgu Toruńsko – Włocławskiego PZD w Toruniu, oraz Agnieszka Rudawska – pracownik Wydziału Gospodarki Gruntami jednostki krajowej PZD. Czytaj więcej.

27.04.2018

Obradowała Komisja ds. Oświaty Ogrodniczej Jednostki Krajowej PZD

Dnia 25 kwietnia 2018 r. obradowała Komisja ds. Oświaty Ogrodniczej w składzie: Edward Galus (Przewodniczący) – OZ Świętokrzyski oraz członkowie Teresa Strzelec – OZ w Opolu, Barbara Kokot – OZ w Bydgoszczy, Krzysztof Podlewski OZ Mazowiecki i Piotr Wilms – OZ w Gorzowie Wielkopolskim. W spotkaniu wzięła również udział mgr inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych JK PZD. Komisja pracowała nad programem narady instruktorów etatowych ds. ogrodniczych, która planowana jest na miesiąc maj. Zapoznała się ze sprawozdaniami z działalności oświaty ogrodniczej z Okręgów PZD za 2017 rok i z planami pracy z zakresu działalności ogrodniczej okręgów na 2018 r. Czytaj więcej.

27.04.2018

Biuletyn Informacyjny nr 6/2018

W Biuletynie Informacyjnym KZ nr 6/2018 m.in. materiały z XX posiedzenia Krajowej Rady PZD z 14.03.2018 r., sprowadzanie z działalności Prezydium KR i Krajowej Rady PZD w roku 2017, otwarty plan pracy KR i Krajowego Zarządu na rok 2018, ocena projektu ustawy o zmianie niektórych ustawa w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno- budowlanego oraz informacja o szkoleniach dla nowych działkowców w okręgach PZD. Czytaj więcej.

25.04.2018

Informator Działkowca

W tym tygodniu do ROD w całej Polsce oraz okręgowych zarządów PZD trafi majowy numer Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji m. in.: projekt tzw. specustawy mieszkaniowej zagrożeniem dla ROD i działkowców; nowe prawo wodne; dlaczego warto uczestniczyć w walnym zebraniu, dokumenty z jakimi członek ROD ma prawo zapoznać się przed walnym zebraniem, Otwarty Program Rozwoju ROD, opieka nad działką podczas nieobecności działkowca, stanowisko PZD w sprawie wyborów samorządowych oraz najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

25.04.2018

Biuletyn Informacyjny nr 5/2018

W Biuletynie Informacyjny KZ nr 5 /2018 m.in. opinia i stanowisko Krajowego Zarządu PZD dot. projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, pismo jednostki krajowej do Ministra Inwestycji i Rozwoju, opinie zespołów prawnych powołanych od oceny projektu, stanowiska organów terenowych oraz pisma Okręgów do Ministra Inwestycji i Rozwoju. Ponadto informacja o działaniach Krajowego Zarządu w związku z wejściem w życie ustawy Prawo wodne. Czytaj więcej.

22.04.2018

27 edycja Agro Targów i VI Krajowa Wystawa Miasto i Ogród w Pile

W dniach 21 – 22 kwietnia 2018 r. w Pile w centrum miasta w Parku na Wyspie odbyła się 27 edycja Agro Targów i VI Krajowa Wystawa Miasto i Ogród. Głównym organizatorem wystawy jest Urząd Miasta w Pile, natomiast współorganizatorem Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Zespół Doradczy w Pile. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył Marian Praczyk Prezes Okręgu PZD w Pile. Wystawę odwiedziło wielu działkowców z Piły i okolic. Odwiedzający mogli zakupić sadzonki i krzewy oraz skorzystać z porad specjalistów z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wystawie towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych. Fotorelację z targów oglądaj na portalu asta24.pl - tutaj oraz na portalu pila.naszemiasto.pl - tutaj.

22.04.2018

Spotkanie z Prezydentem Miasta Piły

W dniu 20 kwietnia 2018 roku w Urzędzie Miasta w Pile odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgowej Rady PZD z Prezydentem Miasta Piotrem Głowskim. Okręgową Radę PZD reprezentowali: Marian Praczyk - Prezes Okręgu, Maria Fojt - Wiceprezes Okręgu, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów m. Piły oraz Ryszard Grzelak członek OR PZD. Podczas spotkania Prezydent poinformował, że na Sesję Rady Miasta Piły w dniu 24 kwietnia 2018 roku został przygotowany projekt uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania dotacji celowych ze środków budżetu Gminy Piła na zadania służące tworzeniu warunków dla rozwoju stowarzyszeń ogrodowych prowadzących rodzinne ogrody działkowe na terenie gminy Piła. Czytaj więcej.

21.04.2018

22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku w Ameryce a od 1990 roku na całym świecie również w Polsce. Celem jest uświadomienie ludzi o różnych realnych zagrożeniach dla środowiska naturalnego, do których świadomie lub mniej świadomie się przyczyniamy i które możemy ograniczyć. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem. Motywem przewodnim w tym roku jest walka z odpadami plastikowymi. Niestety Polska jest w grupie liderów jeśli chodzi o ,,produkcję” odpadów plastikowych. Czytaj więcej.

21.04.2018

Czytajcie „działkowca”!

Uwaga: już w sprzedaży najnowszy majowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy, pełen aktualnej wiedzy, porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! Nie przegapcie też okazji i zamówcie pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy! Czytaj więcej.

20.04.2018

Nowa linia autobusowa dla pilskich działkowców

Kilkuletnie starania Okręgowego Zarządu PZD w Pile o otwarcie nowej linii autobusowej i przystanku zakończyły się sukcesem. 20 kwietnia 2018 r. z udziałem Prezydenta Piły Piotra Głowskiego, Prezesa Okręgu PZD w Pile Mariana Praczyka, Przewodniczącego Kolegium Prezesów ROD pow. pilskiego Czesława Wiśniewskiego oraz innych przedstawicieli władz miasta i działkowców dokonano uroczystego otwarcia nowej linii i przystanku autobusowego przy ul. Paderewskiego i Koszalińskiej. Zakończenie długo oczekiwanej inwestycji realizowanej przez Miasto Piła pozwoli 2/3 pilskich działkowców użytkujących działki w 15 Rodzinnych Ogrodach Działkowych w tym rejonie na dojazd komunikacją miejską do swoich działek. Od 28 kwietnia na potrzeby pilskich działkowców zostaną uruchomione dwie linie. Pierwsza nr 20 będzie kursowała w dni powszednie z pl. Konstytucji do ul. Paderewskiego, zatrzymując się na przystankach pośrednich, tj. przy al. Piastów, ul. Wodnej, al. Niepodległości i ul. Koszalińskiej. Natomiast w weekendy i święta funkcjonowała będzie linia nr 2. Szczegóły na stronie Miasto Piła - czytaj tutaj. Informacje i zdjęcia z otwarcia na stronie – czytaj tutaj.

18.04.2018

W majowym "Moim Ogródku"

Wiosna, wiosna, nareszcie możemy ją naprawdę poczuć i zobaczyć. I u nas bardzo wiosennie i pracowicie w tym numerze. Przede wszystkim polecam na temat miesiąca „Strzelać kolorem”(s. 4). Przedstawiamy w nim te gatunki i odmiany, które robią WOW swoją barwą i obok, których nie można przejść obojętnie. Po zimie koniecznie musicie przeczytać „Idealny trawnik” (s. 22), czyli, jak mieć „angielski trawnik”. W maju jest też najwyższy czas na upiększanie balkonu i tarasu. Przygotowaliśmy dla Was „Balkon z różnych stron” (s. 19), czyli dobór roślin na balkon skierowany na różne strony świata. Nie omińcie też „Warzywnika dla zapracowanych” (s. 26 – dowiecie się, jak uprawiać warzywa, aby zajmowało nam o jak najmniej czasu, a jeśli dopiero myślicie o warzywniku to polecam „Dla spóźnialskich” (s. 29) , czyli dla tych co chcą jeszcze w tym oku cieszyć się własnymi warzywami, ale nic nie zrobili. A jeśli chcecie mieć „Truskawki jeszcze w tym roku” zapraszam na str. 37. Wszystko możecie obejrzeć w wirtualnym przewodniku [LINK] Pozdrawiam Magdalena Kondracka Redaktor naczelna.

17.04.2018

Walne zebranie sprawozdawcze w ROD im. K. Libelta w Gołańczy

W dniu 10 kwietnia 2018r. członkowie PZD ROD im. K. Libelta w Gołańczy spotkali się na spotkaniu walnym. Zebranie otworzył Prezes Zarządu ROD pan Ryszard Rykała, który powitał zaproszonych gości w osobach: pana Mariana Praczyka prezesa OZ PZD w Pile i pana Mieczysława Durskiego - Burmistrza MiG Gołańcz oraz zebranych członków. Jednogłośnie wybrano przewodniczącego zeb rania - pana Jacka Domagalskiego oraz sekretarza - panią Teresę Romel. Przewodniczący zebrania udzielił głosu prezesowi ROD, księgowej pani Marii Różnowskiej i przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej - panu Józefowi Kmiotek. To oni przedstawili sprawozdania z działalności za 2017 r. oraz plan pracy i preliminarz finansowy na 2018r.Czytaj więcej.

15.04.2018

Pilscy działkowcy uczcili ofiary mordu katyńskiego

13 kwietnia 2018 roku w Pile odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Wśród licznych delegacji, pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu na placu Staszica kwiaty złożyła delegacja pilskich działkowców – Ryszard Grzelak z ROD „Malwa”, Józef Treściński z ROD im. Wł. Sikorskiego i Marian Nowiński z ROD „Pod Lipami”.

12.04.2018

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 12 kwietnia 2018 roku odszedł od nas na wieczny spoczynek Śp. Jan Weber. Od 1964 roku członek Związku. W Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Za Parkiem" w Pile w latach 1974 - 1996 był członkiem Zarządu ROD, od 1996 roku Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ROD, a od 2002 roku członek Okręgowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców w Pile. Przez wiele lat społecznie wykonywał swoje obowiązki dla dobra działkowców, ogrodów działkowych okręgu pilskiego oraz Polskiego Związku Działkowców. Za wybitne zasługi dla rozwoju ogrodów działkowych oraz współudział w tworzeniu, umacnianiu oraz obronie Związku wyróżniony Medalem Jubileuszowym z okazji 120 lat ogrodów działkowych w Polsce.

12.04.2018

Zarząd ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy kontynuuje elektryfikację ogrodu

9 kwietnia 2018r w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w Łobżenicy rozpoczęto kolejny etap elektryfikacji. W tym roku planowane jest podłączenie działek wzdłuż 2 alei od działek szkolnych. Oba odcinki łącznie będą miały ponad 600 metrów długości! Na ten etap prac pozyskano 50% dofinansowania z gminy Łobżenica w kwocie 12.000 zł. Pozostałe 50% jest finansowane przez działkowców. Czytaj więcej.

12.04.2018

Pomidory bez chemii – z majowym "działkowcem" jest to możliwe

Groźne choroby pomidora (głównie zaraza zimniaka) często zniechęcają do uprawy tego smacznego warzywa, niektórzy wręcz uważają, że bez chemicznych środków ochrony nie osiągną sukcesu. Tymczasem warto sięgnąć po majowe wydanie miesięcznika „działkowiec” aby przekonać się, że można zbierać zdrowe i dorodne pomidory z działkowych upraw bez stosowania „chemii”! Czytaj więcej.

09.04.2018

Kolejne stanowiska działkowców z Okręgu Pilskiego w sprawie projektu ustawy...

Działkowcy Okręgu Pilskiego kwestionują niektóre propozycje w projekcie ustawy z dnia 15 marca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących przygotowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów, a swoje zastrzeżenia wyrazili w pismach adresowanych do Ministra Jerzego Kwiecińskiego z ROD: "Na Rozdrożu" w Okonku, "Pod Lipami" w Pile, "Zielony Zakątek" w Chodzieży, im. Marcinkowskiego w Rogoźnie, "Nad Nielbą" w Wagrowcu, "Powstańców Wlkp." w Chodzieży i "Zalesie w Pile. Czytaj więcej.

09.04.2018

Obrady Komisji ds. nowelizacji Regulaminu ROD

Dnia 05.04.2018 obradowała Komisja ds. nowelizacji Regulaminu ROD. Prezes PZD Eugeniusz Kondracki dokonał wprowadzenia i przypomniał o potrzebie znowelizowania Regulaminu ROD w związku z dostosowaniem jego zapisów do nowego Statutu i koniecznością wprowadzenia zmian, które wpłyną na poprawę funkcjonowania ogrodów. Czytaj więcej.

09.04.2018

Nie przegap! W majowym „Moim Ogródku” Truskawki jeszcze w tym roku!

Nie przegap! W majowym „Moim Ogródku” Truskawki jeszcze w tym roku! Cenimy je za wspaniały smak i wartości dietetyczne. Są łatwe w uprawie – aby je uzyskać nie trzeba wielu skomplikowanych zabiegów. Owocują od wiosny do jesieni. Warto je mieć na działce i na balkonie. Sposoby uprawy. Zagony to najwygodniejszy i najpopularniejszy sposób uprawy. Truskawki jednak można uprawiać inaczej z pomysłem – w pojemnikach uprawowych, skrzyniach lub skrzynkach, a nawet doniczkach balkonowych. Szczegółowy opis odmian i sposobów uprawy truskawek znaleźć można w artykule „Truskawki jeszcze w tym roku”, który ukaże się w majowym „Moim Ogródku”. Nowy – majowy numer „Mojego Ogródka” dostępny na rynku już od 20 kwietnia! Czytaj więcej.

07.04.2018

Biuletyn Informacyjny nr 4/2018

Nowe prawo wodne. Uchwała i wytyczne KZ PZD. Jak stosować, obowiązki Zarządu ROD. Stanowisko Krajowego Zarządu PZD w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Prawnicy Związku o wpływie ustawy na istnienie i rozwój ogrodów działkowych. Ważne Komunikaty Krajowego Zarzadu. Wzór nowej deklaracji członkowskiej. Czytaj więcej.

07.04.2018

Biuletyn Informacyjny nr 3/2018

Ważne dokumenty: zarejestrowany Statut PZD obowiązuje od 23 lutego 2018 r. Program rozwoju ROD uchwalony przez Krajową Radę. Współczesne znaczenie ogrodów działkowych w artykułach naukowców i praktyków. Czytaj więcej.

06.04.2018

KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD w sprawie kontroli ROD dokonywanych przez Wody Polskie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (dalej: Wody Polskie) rozpoczęło okresowe (kwartalne) kontrole korzystania z wód przez Rodzinne Ogrody Działkowe. Kontrole prowadzone są przez właściwe miejscowo zlewnie i dotyczą warunków ustalonych w decyzjach administracyjnych (pozwoleniach wodnoprawnych) wydanych na podstawie ustawy Prawo wodne. Celem prowadzonych kontroli jest ustalenie ilości pobieranych wód, a w konsekwencji - wysokości opłat zmiennych za pobór wód. Czytaj więcej.

06.04.2018

Stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w...

Krajowa Komisja Rewizyjna PZD uznaje za konieczne dokonanie niezbędnych korekt w projekcie specustawy mieszkaniowej, zabezpieczających prawny interes rodzinnych ogrodów działkowych jak i samych działkowców. Stwierdzamy, że idea uproszczonych procedur w zakresie budownictwa mieszkaniowego jest słuszna, lecz przyznanie przywilejów jednej grupie społecznej nie może odbywać się kosztem innej grupy społecznej. Zdajemy sobie sprawę, że uchwalenie w pośpiechu ustawy „Mieszkanie +” jest spełnieniem przez rząd obietnic wyborczych, jednakże ten niedoskonały akt legislacyjny uchwalony w proponowanej wersji spowoduje chaos w procesie planistycznym jednostek samorządu terytorialnego. Może również przynieść niepowetowane szkody polskim działkowcom i rodzinnym ogrodom działkowym. Czytaj więcej.

30.03.2018

Zastrzeżenia działkowców z Okręgu Pilskiego w sprawie projektu ustawy z dn. 15 marca 2018 r.

Działkowcy Okręgu Pilskiego kwestionują niektóre propozycje w projekcie ustawy z dnia 15 marca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących przygotowanych przez Ministra Rozwoju i Finansów, a swoje zastrzeżenia wyrazili w pismach adresowanych do Ministra Jerzego Kwiecińskiego: Okręgowy Zarząd PZD w Pile – czytaj tutaj, Kolegium Prezesów Powiatu Pilskiego – czytaj tutaj, ROD „Kalinka” w Pile – czytaj tutaj, ROD „Kolejarz” w Pile – czytaj tutaj.

28.03.2018

Posiedzenie Kolegium Prezesów w Pile

 23 marca 2018 r. w sali Starostwa Powiatowego w Pile odbyło się posiedzenie Kolegium Prezesów powiatu pilskiego. Posiedzeniu przewodniczył Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium. W zebraniu uczestniczyli Prezesi rodzinnych ogrodów działkowych, Marian Praczyk Prezes Okręgowej Rady PZD oraz Iga Dmitroca kierownik biura. Uczestników poinformowano o pracach Zarządu Kolegium, w tym m.in.: ... czytaj więcej.

27.03.2018

Krajowy Zarząd PZD wypowiedział się w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu ...

W dniu dzisiejszym posiedzenie Krajowego Zarządu PZD zostało zdominowane przez bardzo głośny w ostatnich dniach temat związany z projektem tzw. specustawy mieszkaniowej. Członkowie KZ PZD dokonali oceny powyższego projektu, a następnie przyjęli opinię opracowaną przez prawników KZ PZD, którą zamieszczamy poniżej. Mimo, iż Związek został pominięty przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w procedurze konsultacji społecznych, powyższa opinia została przekazana wraz z pismem (które również załączamy) do Resortu, jak i wysłana drogą elektroniczną na adres: grzegorz.kubaszewski@mi.gov.pl. Czytaj więcej.

27.03.2018

Wjazd na teren rodzinnego ogrodu działkowego

Problemy i konflikty wynikające z obowiązujących w PZD zasad wjazdu pojazdów mechanicznych na teren ROD, wbrew pozorom nie dotyczą jedynie ogrodów o dużej powierzchni. Coraz więcej działkowców, nawet tych, którzy posiadają działki w mniejszych ogrodach lub działki znajdujące się stosunkowo niedaleko parkingu, domaga się umożliwienia im dojazdu do własnych działek samochodami. Kwestia ta bardzo często stanowi temat skarg kierowanych do organów PZD, a także jest niekiedy przedmiotem zażartej dyskusji na walnych zebraniach. Czytaj więcej.

27.03.2018

Otwarty program rozwoju ROD

W dniu 14 marca 2018 r. uchwałą nr 1/XX/2018 członkowie Krajowej Rady PZD przyjęli „Otwarty Program Rozwoju ROD”. Powyższy Program odpowiada na aktualną sytuację społeczeństwa i wyrażane potrzeby na posiadanie działki. Program jest otwarty, aby każdy okręg mógł realizować zadania wynikające z sytuacji i potrzeb występujących na ich terenie. Ma on również charakter ciągły, który będzie stałym elementem działalności PZD, realizowanym w poszczególnych miejscowościach w miarę pojawiania się zapotrzebowania na działki. Czytaj więcej.

21.03.2018

Wirtualny przewodnik po miesięczniku „Mój Ogródek”

Z kwietniowym numerem nie pogubicie się w wiosennych pracach ogrodowych. Znajdziecie w nim cenne rady dotyczące sadzenia, stosowania oprysków, pielęgnacji i doboru roślin ozdobnych oraz użytkowych. Dowiecie się m.in. jak stworzyć swój pierwszy sad, jak ważny jest odpowiedni dobór gatunków w warzywniku i czym osłaniać wrażliwe gatunki. Prezentujemy też znane i mało znane gatunki o pięknych kwiatach. Nasi projektanci podpowiedzą, jak ciekawie zaaranżować taras, wnętrze ogrodowe i symetryczne kompozycje. Link do filmu –wirtualny przewodnik po „Moim Ogródku” [TUTAJ]

20.03.2018

Wiosna zawitała do nas

Dzisiaj astronomiczna, jutro kalendarzowa. Działkowcy Okręgu Pilskiego z niecierpliwością oczekują na ocieplenie i przygotowują swoje działki do sezonu 2018. Poniżej wiersz naszego kolegi z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bratek” w Krzyżu Wlkp.

20.03.2018

Komunikat Krajowego Zarządu PZD kierowany do Zarządów ROD nieposiadających siedzib

Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych wymusza na wszystkich podmiotach – w tym na Polskim Związku Działkowców oraz wszystkich jego podległych jednostkach - konieczność dostosowania do dnia 25 maja 2018 r. procedur oraz zabezpieczeń funkcjonujących w organizacji do wymogów tego rozporządzenia. Czytaj więcej.

20.03.2018

KWIETNIOWY „Mój Ogródek” OD 20 MARACAW SPRZEDAŻY! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom!

W bieżącym numerze polecamy wiosenny przewodnik. Zajdziesz w nim praktyczne porady i wskazówki ułatwiające wszystkie ogrodowe czynności, które sprawią, że działka będzie zadbana, atrakcyjna i zdrowa. Przedstawiamy rośliny uwodzące zapachem, którymi można obsadzić działkę i cieszyć się miłym ich aromatem przez cały senon – od wiosny, aż po jesień. Zachęcamy do sadzenia letnich, egzotycznych kwiatów cebulowych, które upiększą zarówno działkowe kompozycje, jak i donice na balkonie czy tarasie. W kwietniowym wydaniu „Mojego Ogródka” pomagamy „otulić” wysiane do gruntu warzywa i kwiaty jednoroczne, proponując praktyczne tuneliki, osłony, szklarenki, lekkie, przenośne i wygodne idealne na działkowe grządki. Czytaj więcej.

19.03.2018

Informator Działkowca

Do ogrodów w całej Polsce i okręgowych zarządów w najbliższym tygodniu trafi kwietniowe wydanie Informatora Działkowca. Wśród najważniejszych informacji: walne zebrania – co każdy działkowiec powinien wiedzieć, nowy Statut PZD i prace nad zmianą Regulaminu ROD, PZD walczy o obniżenie opłat za śmiecie z terenów ROD, zakaz spalania na terenie ROD, obowiązek kompostowania, konkurs krajowy "Wzorowa Działka Roku 2018" oraz najnowsza oferta sklepu "działkowiec". Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

17.03.2018

Sprawy z dyżurów telefonicznych

Podczas dzisiejszego telefonicznego dyżuru prawników Krajowego Zarządu padło wiele pytań o walne zebrania w ROD. m.in.: „Jakie dokładnie materiały powinny zostać wyłożone przed walnym zebraniem w ROD?” oraz „Jak należy zawiadomić o walnym zebraniu w ROD e-mailem, aby mogło ono zostać uznane za doręczone skutecznie?” W zakładce Prawo Sprawy z dyżurów telefonicznych zamieszczamy odpowiedzi na te pytania. Czytaj więcej.

16.03.2018

Czytajcie „działkowca”!

Uwaga: na rynku od 20 marca najnowszy, kwietniowy numer „działkowca” – nie wolno go Wam przegapić! W okresie wiosennego szczytu prac na działkach skorzystajcie z porad największego na rynku magazynu ogrodniczego z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy! Czytaj więcej. Link promujący oglądaj tutaj.

16.03.2018

Zielona Rzeczpospolita Wiosna 2018

W najnowszym numerze „Zielonej Rzeczpospolitej” – Wiosna w ROD 2018- Walne zebrania w ROD, który w następnym tygodniu trafi do wszystkich ogrodów przeczytać można o m.in. o rejestracji znowelizowanego statutu PZD, opłatach za wodę wg nowego prawa wodnego, budowie siedzib dla Zarządów ROD, stanowisku PZD w spr. projektu ustawy reprywatyzacyjnej i pracach nad nowelizacją Regulaminu ROD. Ponadto w numerze: Przewodnik po walnych zebraniach, bezpieczeństwie w ROD, zasadach wycinki drzew i krzewów oraz przepisach dot. budowy altan na działkach. Zachęcamy do czytania, również w wersji on-line ! Przypominamy, że Zielona Rzeczpospolita jest przeznaczona dla działkowców i rozprowadzana bezpłatnie przez Zarządy ROD. Czytaj więcej.

16.03.2018

PZD ponownie wystąpił o zmianę ustawy „śmieciowej” w zakresie ROD

W dniu 8.03.2018 r. PZD korzystając z okazji, że został poproszony o konsultację projektu Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wzorów sprawozdań o odpadach komunalnych, odebranych nieczystościach ciekłych oraz realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi, ponownie przedstawił problemy działkowców związane z obecnie obowiązującymi systemami wywozu śmieci i zwrócił się o informację, czy resort Środowiska zgodnie z zapowiedziami rozpoczął prace legislacyjne dotyczące zmiany ustawy „śmieciowej”, a jeżeli tak, to poprosił o uwzględnienie PZD w konsultacjach społecznych dotyczących przygotowywanych rozwiązań prawnych. Czytaj więcej.

15.03.2018

Nowy Statut PZD

Uprawomocniło się postanowienie Sądu z dnia 23 lutego 2018r. o wpisie do KRS zmiany Statutu PZD. Zgodnie z przyjętą wykładnią ustawy prawo o stowarzyszeniach uchwała o zmianie statutu wywiera skutki prawne nie od chwili jej podjęcia, lecz od daty dokonania wpisu zmiany statutu do KRS. W myśl tej zasady zmiany Statutu PZD uchwalone 9 grudnia 2017 roku przez XIII Krajowy Zjazd Delegatów wywarły skutek prawny od 23 lutego 2018r. Należy pamiętać, że decyzją XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD część nowelizacji ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019r. Dlatego też publikujemy tekst jednolity znowelizowanego Statutu PZD zawierający pouczenia (w formie przypisów przy §40; §60; § 144) wyjaśniające kwestię zmiany wchodzącej w życie od 1 stycznia 2019r. Jedynie sygnalizacyjnie przypominamy, że odroczenie wejścia w życie nowelizacji w stosunku do w/w przepisów podyktowane było koniecznością zachowania jednolitych zasad odbywania walnych zebrań (konferencji delegatów) w ROD w 2018r. Czytaj więcej.

15.03.2018

Stanowisko Krajowej Rady PZD z dnia 14 marca 2018 r. w sprawie wyborów samorządowych

Jesienią tego roku odbędą się wybory samorządowe. Wybierane będą władze gmin, powiatów, województw i miast. Są one ważne ze względu na to, że od wybranych w nich osób zależy późniejsza bezpośrednia współpraca na gruncie lokalnym z mieszkańcami. Krajowa Rada PZD uznaje, że Związek powinien aktywnie uczestniczyć w zbliżających się wyborach samorządowych, które mają zasadnicze znaczenie dla losu tysięcy ogrodów działkowych w Polsce. Czytaj więcej.

15.03.2018

XX posiedzenie Krajowej Rady PZD

W dniu 14 marca 2018 r. odbyło się w Warszawie XX posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD. W posiedzeniu uczestniczyła Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Pierwszym merytorycznym tematem posiedzenia był program rozwoju ROD. Prezes PZD wskazał, że prace nad programem, w których aktywnie uczestniczyły okręgi, trwają od wielu miesięcy. Przeprowadzone w całym kraju badania wskazały, że obecny potencjał działek w PZD nie zaspokaja istniejących potrzeb, dlatego też podjęto prace nad programem. Czytaj więcej.

13.03.2018

Posiedzenie Okręgowej Rady PZD w Pile

12 marca 2018 r. obradowała Okręgowa Rada PZD w Pile z udziałem członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD. Głównymi tematami posiedzenia było podsumowanie działalności w 2017 roku oraz przyjęcie planu pracy, preliminarza finansowego i in. na rok 2018. Zebraniu przewodniczył Prezes Okręgowej Rady PZD Marian Praczyk. Na wstępie minutą ciszy uczczono pamięć Pana Andrzeja Hellaka członka Okręgowego Zarządu PZD w Pile i Prezesa ROD „Bratek” w Krzyżu Wlkp., zmarłego 25 lutego br. Omawiając aktualną sytuację ogrodów i Związku Prezes Marian Praczyk poinformował o nowych rozwiązaniach wynikających ze zmiany Statutu PZD uchwalonego 9 grudnia 2017 r. i zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zwrócił uwagę na przebieg szkoleń i przygotowania do walnych zebrań sprawozdawczych w roku 2018. W swoim wystąpieniu przekazał ponadto informacje dot. zmian przepisów prawa wodnego, ochronę danych osobowych i in. Czytaj więcej.

12.03.2018

Sprawy z dyżurów prawnych

W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym nabyciem prawa do działki w ROD oraz członkom organów PZD porad prawnych w sprawach związanych z nabyciem, posiadaniem, zbyciem prawa do działki w ROD oraz członkostwem w PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas zagadnieniami, z którymi zwrócono się do prawników w trakcie ubiegłotygodniowego dyżuru: "Czy informacja finansowa dotycząca prowadzenia ROD za ubiegły rok musi zostać umieszczona na tablicy ogłoszeń w ROD?" oraz "Czy uprzedzenie działkowca na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej w związku z brakiem płacenia opłat ogrodowych może przybrać postać wezwania do zapłaty?" Czytaj więcej.

12.03.2018

Informacja z posiedzenia Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców

Krajowa Komisja Rewizyjna Polskiego Związku Działkowców w dniu 8 marca 2018 roku odbyła w Warszawie swoje kolejne posiedzenie w obecnej kadencji. Omówiła, m.in. przeprowadzone w dniach 5-7 marca 2018 roku badanie rocznego sprawozdania finansowego jednostki krajowej w 2017 roku. Szczegółowe badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-7 marca 2018 roku i dokonane w oparciu o źródłowe dokumenty i objęte zostały nim środki budżetowe i fundusze wydzielone. Czytaj więcej.

10.03.2018

Nadzwyczajne XIX posiedzenie Krajowej Rady PZD z dnia 8 marca 2018 r

W dniu 8 marca 2018 r. odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki. Powodem zwołania nadzwyczajnego posiedzenia, była rejestracja przez sąd rejestrowy nowego Statutu PZD oraz rozpoczęcie prac nad nowelizacją Regulaminu ROD. Na posiedzeniu obecna była również w pełnym składzie Krajowa Komisja Rewizyjna. Czytaj więcej.

10.03.2018

Przegląd mediów – dobowy raport z incydentów w rodzinnych ogrodach działkowych

Krajowa Rada nieustanie monitoruje i śledzi wszelkie doniesienia medialne, których ogrody działkowe stanowią tło tragicznych wydarzeń. Niestety, ale w dalszym ciągu na każde pozytywne zdarzenie w kwestii porządku i bezpieczeństwa w ROD przypada więcej niepożądanych, czy wręcz nieakceptowalnych incydentów. Sytuacja sukcesywnie ulega poprawie, ale w dalszym ciągu pozostaje wiele do zrobienia. Wobec powyższego Krajowa Rada PZD po raz kolejny apeluje do zarządów ogrodów o częstsze patrolowanie ogrodów i zgłaszanie wszelkich podejrzanych sytuacji funkcjonariuszom policji. Czytaj więcej.

10.03.2018

Konkursy – „ROD Roku 2018” i „Wzorowa Działka Roku 2018”

Krajowy Zarząd PZD 8 marca 2018 r. przyjął uchwały i wytyczne w sprawie dwóch konkursów krajowych – „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2018” i „Wzorowa Działka Roku 2018”. Treści uchwał i regulaminy konkursów dostępne są w zakładce KONKURSY [LINK]. Będą również opublikowane w Biuletynie nr 4/2018. Termin zgłaszania ogrodów i działek mija 30 maja 2018 r (decyduje data stempla pocztowego).

08.03.2018

Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej członkom i pracownikom Polskiego Związku Działkowców w Dniu Kobiet składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze czuły się doceniane.
Członkowie Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

05.03.2018

Wyróżnienia „Trzcianecka Sarenka” dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Trzciance

3 marca 2018 r. w Trzciance obchodzono 287. rocznicę nadania Trzciance praw miejskich. Liczne delegacje, a wśród nich delegacja reprezentowana przez Mariana Praczyka Prezesa OZ PZD w Pile oraz Prezesów ROD w Trzciance złożyła kwiaty i wystawiła poczet sztandarowy pod Krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy oraz pomnikiem upamiętniającym 250. rocznicę Nadania Trzciance Praw Miejskich i Budowniczych Trzcianki. Kolejnym elementem obchodów była uroczysta Msza Święta w intencji miasta i mieszkańców. Po zakończonej Mszy, wszyscy udali się do Hali Sportowo-Widowiskowej, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia „Trzcianecka Sarenka” w różnych kategoriach. Czytaj więcej.

02.03.2018

Przegląd mediów – raport odnotowanych przypadków śmierci z powodu wychłodzenia

Fala mrozów przetaczająca się nad Polską w ostatnich dniach, niestety pozostawiła po sobie tragiczne żniwo wielu śmierci z powodu wychłodzenia. Tragedie te nie ominęły niestety ogrodów działkowych i w wielu przypadkach to właśnie w altanach działkowych odnajdywano zamarzniętych bezdomnych. Czytaj więcej.

02.03.2018

RPO odpowiedział na pismo Prezesa PZD w sprawie projektu ustawy reprywatyzacyjnej

Problem roszczeń do gruntów ROD ma olbrzymie znaczenie dla działkowców. Poza utratą działek i zainwestowanego na nich majątku są oni narażeni na procesy o tzw. bezumowne korzystanie z gruntów, w których właściciele lub ich spadkobiercy żądają się od nich kwot idących w miliony złotych. Dlatego też PZD od lat zabiegał o ustawowe rozwiązanie problemu i wprowadzenie zasady, wyłączającej możliwość zwrotów gruntów „w naturze”. Z uwagi na to, na informację, że Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej Związek aktywnie włączył się w proces prac legislacyjnych dotyczących w/w projektu ustawy. Czytaj więcej.

02.03.2018

Pytanie z dyżuru prawnego: „Jak należy prawidłowo przeprowadzić procedurę podziału ROD

Procedurę podziału rodzinnego ogrodu działkowego, w tym praw i obowiązków organów PZD, opisuje szczegółowo uchwała Nr 222/2015 Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 30.09.2015 r. w sprawie łączenia i podziału rodzinnych ogrodów działkowych. Zgodnie z ww. uchwałą organem PZD, który decyduje o podziale Rodzinnego Ogrodu Działkowego oraz sprawuje nadzór nad całością spraw związanych z podziałem ogrodu na każdym etapie postępowania podziałowego jest Prezydium właściwego miejscowo Okręgowego Zarządu PZD. Czytaj więcej.

01.03.2018

Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie rejestracji zmiany Statutu PZD

Krajowy Zarząd PZD (dotychczasowe Prezydium Krajowej Rady) informuje, że Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy zarejestrował w Krajowym Rejestrze Sądowym zmiany Statutu z 9 grudnia 2017 roku, które zostały uchwalone podczas Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. Oznacza to, że wszystkie zarejestrowane postanowienia wchodzą w życie zgodnie z uchwałą Krajowego Zjazdu, tj. większość z nowych rozwiązań zaczęła obowiązywać wraz z rejestracją, zaś część nowelizacji (dotycząca głównie walnych zebrań) wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2019 roku. Czytaj więcej.

01.03.2018

Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie budowy siedzib dla zarządów ROD

W związku z uchwałami Prezydium KR PZD z dnia 23 stycznia 2018 roku: nr 2/2018 i nr 3/2018, Krajowy Zarząd PZD informuje, że wystąpił do biur architektoniczno-projektowych oraz producentów gotowych obiektów o przesłanie ofert na wykonanie projektów lub dostarczenie gotowych obiektów, przeznaczonych na pomieszczenia dla zarządów ROD. Czytaj więcej.

28.02.2018

Odpowiedź na pytanie ważne dla wszystkich działkowców

Podczas ostatniego telefonicznego dyżuru prawnego prawnika Krajowej Rady zostało zadane pytanie odnośnie likwidacji ROD „Jak wygląda procedura związana z wypłatą odszkodowań dla działkowców w przypadku likwidacji ROD?”. Odpowiedź na to ważne pytanie zamieszczona została w zakładce Prawo – sprawy z dyżurów telefonicznych. Czytaj więcej.

27.02.2018

Sprawy z dyżurów telefonicznych

W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym nabyciem prawa do działki w ROD oraz członkom organów PZD porad prawnych w sprawach związanych z nabyciem, posiadaniem, zbyciem prawa do działki w ROD oraz członkostwem w PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas zagadnieniami, z którymi zwrócono się do prawników w trakcie ubiegłotygodniowego dyżuru. Czytaj więcej.

26.02.2018

Ostatnie pożegnanie Śp. Andrzeja Hellaka

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 25 lutego 2018 roku odszedł od nas na wieczny spoczynek Śp. Andrzej Hellak członek Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Pile, Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bratek” w Krzyżu Wlkp. Przez wiele lat społecznie wykonywał swoje obowiązki dla dobra działkowców, ogrodów działkowych okręgu pilskiego oraz Związku. Był członkiem Okręgowej Komisji Rozjemczej oraz Okręgowego Zarządu PZD. Od 2001 roku członek zarządu a od 2005 roku Prezes Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

25.02.2018

Rodzinne Ogrody Działkowe Miasta Piły wyróżnione Syriuszem - nagrodą Prezydenta Miasta Piły

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Piły Piotra Głowskiego w dniu 24 lutego 2018 roku członkowie Okręgowego Zarządu PZD uczestniczyli w uroczystości podsumowującej wydarzenia roku 2017. W uroczystości uczestniczyli: Marian Praczyk - Prezes OZ PZD, Maria Fojt - Wiceprezes OZ PZD, Czesław Wiśniewski- Przewodniczący Kolegium Prezesów miasta Piły, członkowie OZ PZD - Genowefa Chomont, Ryszard Grzelak i Stanisław Smoguła. Podczas uroczystości Prezydent Miasta Piły wyróżnił wielu zasłużonych ludzi którzy wyróżniają się w sposób szczególny w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz tych co budują i kreują pozytywny wizerunek miasta Piły. Czytaj więcej.

23.02.2018

Biuletyn Informacyjny nr 2/2018

W najnowszym Biuletynie Informacyjnym KR m. in. o: XVIII posiedzeniu Krajowej Rady PZD, podjętych przez Prezydium KR w dn. 8.12.2017 i 14.12.2017 r. uchwałach: w sprawie programu komputerowego DGCS System; w sprawie instruktorów ogrodniczych; w sprawie planu wydawniczego na 2018; przyznanych dotacji dla ROD. Ponadto o pracach nad „Programem Rozwoju ROD”, siedzibach dla zarządów ROD, nowelizacji Regulaminu ROD, działaniach PZD w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej, naradzie prezesów i dyrektorów biur, kontrolach w ROD oraz poborze wody przez ROD w świetle nowej ustawy Prawo wodne z 20.07.2017 r. Zachęcamy do czytania ! Czytaj więcej.

20.02.2018

WIOSENNY MARCOWY „Mój Ogródek” OD 20 LUTEGO W SPRZEDAŻY!

W numerze przedstawiamy oryginalne gatunki ozdobne prowadzone w formie miniaturowego drzewka, na tzw. nóżce. Takie atrakcyjne okazy sprawdzą się zarówno w działkowych kompozycjach, jak i w donicy na balkonie czy trasie. W marcowym wydaniu pomagamy usystematyzować plan pracy w warzywniku, który obejmuje zarówno czynności wykonywane w pomieszczeniu (np. przegląd nasion) oraz bezpośrednio na grządce. Czytaj więcej.

16.02.2018

Czytajcie "działkowca" !

Uwaga: już wkrótce w sprzedaży pojawi się najnowszy, marcowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Pełen aktualnej wiedzy, ważnych informacji, porad i wspaniałych inspiracji na rozpoczynający się sezon! Nie wolno przegapić tego numeru! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy! Czytaj więcej.

16.02.2018

Porady prawne

Po poradach prawnych w Krajowej Radzie w dniu dzisiejszym zamieszczamy odpowiedzi na 2 ważne zagadnienia dotyczące wlanych zebrań w ROD: 1. Czy przy podejmowaniu uchwał przez walne zebranie w ROD powinno liczyć się głosy wstrzymujące? i 2. Jakie są skutki prawne nie podjęcia przez walne zebranie w ROD uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności zarządu ROD i sprawozdania finansowego ROD? Odpowiedzi zamieszczone są (TUTAJ)

16.02.2018

Przegląd mediów - raport z pożarów i incydentów z udziałem bezdomnych

Polski Związek Działkowców jak co roku z należną uwagą monitoruje i śledzi, informacje napływające z mediów dotyczące bezpieczeństwa i bytowania bezdomnych na terenach ogrodów działkowych w okresie zimowym. W skutek działań i kampanii podejmowanych przez PZD we współpracy ze służbami mundurowymi, sytuacja z roku na rok ulega poprawie. Jednakże w dalszym ciągu, żniwo zimy w ogrodach działkowych jest przerażające. Czytaj więcej.

16.02.2018

Włamania, kradzieże i dewastacja mienia na działkach

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym działkowcy borykają się z licznymi kradzieżami i dewastacją altan. Informacje o tego typu zdarzeniach przekazywane są przez lokalne media z całej Polski. Czytaj więcej.

15.02.2018

Raport z akcji służb mundurowych przeprowadzanych na terenach ROD

Wszystkie przykłady działań, interwencji i kampanii społecznych mających na celu ratowanie zdrowia i życia osób korzystających z rodzinnych ogrodów działkowych są uważnie śledzone przez władze PZD. Obecna sytuacja ze względu na liczne przypadki „zimowania” na działkach bezdomnych nadal wymaga ogromnych nakładów pracy, to poniższe przykłady pokazują, że warto podejmować kolejne wysiłki w celu ochrony mienia i życia osób na terenach ogrodów. Czytaj więcej.

15.02.2018

Informacja o szkoleniach dla nowych działkowców w okręgach PZD

Polski Związek Działkowców przywiązuje dużą wagę do szkolenia kandydatów na nowych działkowców. Od poziomu ich wiedzy zależy sposób zagospodarowania działek. Osoby świadome swoich praw i obowiązków, znające przepisy obowiązujące w PZD i na terenie ROD rzadziej popełniają błędy, które mogą stać się przyczyną skarg. Czytaj więcej.

14.02.2018

73. rocznica powrotu Piły do Macierzy

14 lutego 2017 r. pod pomnikiem na Pl. Zwycięstwa obchodzono 73 rocznicę powrotu Piły do Macierzy. Wśród delegacji pilskich władz, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół kwiaty złożyli oraz wystawili poczet sztandarowy pilscy działkowcy. Poczet sztandarowy reprezentowali działkowcy z ROD „Za Parkiem”: Józef Nieszporek, Józef Barcz i Jan Rudnik. Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Maria Fojt Wiceprezes OZ, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów i Prezes ROD „Za Parkiem” oraz Prezesi Tadeusz Truty ROD im. gen. Wł. Sikorskiego, Ryszard Grzelak ROD „Malwa” i Rozalia Banasik z ROD „Za Parkiem”. Czytaj więcej.

14.02.2018

Komunikat PZD w sprawie projektu ustawy reprywatyzacyjnej skierowanego do ponownych analiz

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami medialnymi, projekt ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. został przedstawiony Komitetowi Stałemu Rady Ministrów i po jego decyzji - wrócił do ponownych analiz Ministerstwa Sprawiedliwości. Przewodniczący Komitetu – p. Jacek Sasin w jednym z wywiadów poinformował, że projekt wymaga dalszych analiz i wyliczeń, a także zastanowienia się, jak zapisać przepisy ograniczające krąg osób, które mogą stać się beneficjentami ustawy. Czytaj więcej.

13.02.2018

Przedstawiciele pilskich działkowców na spotkaniu u Prezydenta Miasta

8 lutego 2018 r. przedstawiciele pilskich działkowców spotkali się z Prezydentem Miasta. W spotkaniu uczestniczyli Piotr Głowski Prezydent Piły, Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu PZD, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD powiatu pilskiego i Prezes ROD „Za Parkiem” oraz prezesi Genowefa Chomont – ROD „Gwda”, Tadeusz Truty - ROD im. gen. Władysława Sikorskiego, Ryszard Grzelak - ROD „Malwa”. Spotkanie poświęcone było omówieniem współpracy w 2018 roku i możliwości wsparcia w realizacji programów przez ogrody ze strony władz samorządowych. Czytaj więcej.

13.02.2018

Uwaga: Najnowszy program ochrony roślin już w marcowym „działkowcu”!

Drodzy Czytelnicy, w marcowym wydaniu „działkowca” (na rynku od 20 lutego 2018 r.), publikujemy obszerny program ochrony „Jak przewidywać i zwalczać szkodniki”, natomiast w kwietniowym „działkowcu” ukaże się kolejna cześć programu: „Jak przewidywać i zwalczać choroby”. W obydwu częściach programu, w czytelnej, tabelarycznej formie przedstawione zostaną najważniejsze szkodniki i choroby na roślinach ozdobnych, sadowniczych i warzywnych, wraz ze sposobami ich prognozowania, terminami zwalczania oraz zestawieniem środków ochrony dopuszczonych do stosowania w amatorskim ogrodnictwie ekologicznym. Czytaj więcej.

12.02.2018

Obradowało Prezydium KR PZD

W dniu 8 lutego br. Prezydium KR PZD spotkało się na drugim w tym roku posiedzeniu, aby omówić najważniejsze bieżące sprawy i podjąć istotne funkcjonowania ogrodów i Związku decyzje zgodnie ze swoimi kompetencjami. Posiedzeniu przewodniczył Prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki, a oprócz członków Prezydium KR wzięła w nim udział także Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Pani Maria Fojt. Czytaj więcej.

09.02.2018

Narady szkoleniowe w okręgu pilskim

W okresie 26 stycznia – 8 lutego 2018 r. w okręgu pilskim odbyły się narady szkoleniowe, w których uczestniczyli prezesi ROD, przewodniczący komisji rewizyjnych ROD, księgowi i inni członkowie samorządów ogrodowych. Przeprowadzono łącznie 6 szkoleń w dwóch grupach, oddzielnie dla księgowych i skarbników oraz prezesów ROD, przewodniczących komisji rewizyjnych ROD i in. - w Czarnkowie, Pile, Wągrowcu, Chodzieży, Złotowie i Wronkach. Szkolenia prowadzili: Marian Praczyk Prezes OZ, Maria Fojt Wiceprezes OZ, Wojciech Urban Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD, Brunon Semrau Skarbnik OZ, Andrzej Kierzkowski członek Prezydium OZ oraz Iga Dmitroca kierownik biura OZ i Aldona Góral główna księgowa OZ. Czytaj więcej.

09.02.2018

Komunikat Prezydium Krajowej Rady w sprawie pożarów i bytowania osób bezdomnych na terenach ROD

Prezydium Krajowej Rady PZD zapoznało się z doniesieniami medialnymi z ostatnich miesięcy przedstawiającymi skalę problemu zjawisk niebezpiecznych w ROD, dotyczącymi m.in. pożarów i problemu bezdomnych. Wobec przytłaczających statystyk, istniejących problemów i skali zjawisk Prezydium KR PZD w dniu 8 lutego 2018 r. przyjęło następujące stanowisko i zalecenia. Czytaj więcej.

09.02.2018

Komunikat Prezydium Krajowej Rady w sprawie kradzieży i aktów wandalizmu na terenach ROD

Zgodnie z niezmiennym stanowiskiem Prezydium Krajowej Rady potępia każdy przypadek wandalizmu, który głęboko godzi w dobrą reputację Rodzinnych Ogrodów Działkowych jako bezpiecznego i rodzinnego miejsca sprzyjającego wypoczynkowi i rekreacji. Działania w zakresie zapobiegania kradzieżom i wandalizmom na terenach ROD od zawsze są przedmiotem zainteresowania Prezydium Krajowej Rady. Czytaj więcej.

06.02.2018

Komunikat Krajowej Rady PZD z dnia 06.02.2018 r. w sprawie zmiany przepisów prawa wodnego

W dniu 01 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20.07.2017 r. Prawo wodne, która w znacznym stopniu zmieniła dotychczasowe zasady gospodarowania wodami. Wprowadzone ww. ustawą uregulowania, implementujące do polskiego porządku prawnego przepisy unijne (w szczególności Ramowej Dyrektywy Wodnej), mają istotne znaczenie dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Czytaj więcej.

06.02.2018

Komunikat w sprawie walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2018 roku

Do 15 maja we wszystkich rodzinnych ogrodach działkowych PZD mają się odbyć walne zebrania sprawozdawcze, na których członkowie stowarzyszenia podejmą najistotniejsze decyzje dla funkcjonowania ROD i jego finansów. Czytaj więcej.

06.02.2018

Sprawy z dyżurów telefonicznych

W zakładce „Prawo. Sprawy z dyżurów telefonicznych” zamieszczone zostały nowe odpowiedzi na pytania, z którymi zwrócono się do prawników KR podczas telefonicznego dyżuru prawnego w ubiegłym tygodniu. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas zagadnieniami. Czytaj więcej.

02.02.2018

Wystąpienie Prezesa Związku do Sekretarza Stanu Kazimierza Smolińskiego w Min. Infrastruktury

W dniu 9 grudnia 2017 r. w sprawie roszczeń do gruntów rodzinnych ogrodów działkowych i znaczenia ustawy reprywatyzacyjnej wypowiedział się Nadzwyczajny XIII Krajowy Zjazd Delegatów PZD. W swoim stanowisku, Zjazd m.in. podkreślił, że obrona rodzinnych ogrodów działkowych przed roszczeniami jest jednym z najważniejszych zadań PZD. Polski Związek Działkowców winien dalej pomagać ogrodom objętym roszczeniami broniąc je w postępowaniach sądowych, administracyjnych oraz regulować stan prawny, walczyć o odszkodowania, przyznawać działki zamienne, wzmacniać służby prawne, ale również zaangażować się w prace nad dużą ustawą reprywatyzacyjną celem uniemożliwienia zwrotu gruntów ROD „w naturze”. Czytaj więcej.

01.02.2018

Podtopienia w ROD „Kolejarz” w Pile

Po raz kolejny wraz ze zwiększoną ilością opadów zimowych rzeka Gwda dała się we znaki działkowcom z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz” w Pile. Podniesiony poziom wody dosięgnął kilku działek rodzinnych czyniąc szkody. Pozalewane są rabatki, nasadzenia, podtopione altanki. Prognozy na najbliższy okres nie zapowiadają zmiany w tym stanie rzeczy, co może spowodować pogłębienie problemu i utrzymanie się go przez dłuższy okres czasu. Szkody w infrastrukturze ogrodowej będą do oszacowania po opadnięciu wody. Czytaj więcej.

01.02.2018

Krajowa Rada w sprawie projektu ustawy reprywatyzacyjnej

Krajowa Rada PZD wystąpiła do Ministerstwa Infrastruktury i innych organów państwowych o wsparcie przy pracach dotyczących dużej ustawy reprywatyzacyjnej. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji w dalszym ciągu trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych. W chwili obecnej trwa jego opiniowanie. Czytaj więcej.

01.02.2018

Będzie nowelizacja Regulaminu ROD

Ostatnia zmiana statutu PZD, która oczekuje obecnie na rejestrację sądową, rodzi konieczność dostosowania pozostałych przepisów związkowych do tej zmiany. Dotyczy to zwłaszcza regulaminu ROD, który jest najczęściej stosowanym dokumentem w ogrodach działkowych. Normuje bowiem m. in. funkcjonowanie ogrodu, jego zagospodarowanie, zasady użytkowania działki, a także odnosi się do kwestii porządkowych. Czytaj więcej.

01.02.2018

Idee i zasady funkcjonowania kolegiów prezesów

Zebrane do tej pory – pozytywne – doświadczenia związane z działalnością kolegiów prezesów, były podstawą dla Prezydium KR PZD do podjęcia w dniu 14 listopada 2017 r., uchwały nr 147/2017 w sprawie zadań i trybu pracy kolegiów prezesów, która ustanawia obowiązek powołania kolegiów prezesów przez Prezydia Okręgowych Zarządów dla przedstawicieli wszystkich ogrodów działkowych. Czytaj więcej.

30.01.2018

Komunikat w sprawie regulacji stanu prawnego gruntów ROD

Od wejścia w życie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych tj. od 18 stycznia 2014 roku., Polski Związek Działkowców poprzez wszystkie swoje struktury, podejmuje aktywne działania w zakresie pozyskiwania decyzji potwierdzających prawo PZD do gruntów ROD o nieuregulowanym stanie prawnym. Czytaj więcej.

30.01.2018

Siedziby dla zarządów ROD

Zdając sobie sprawę, iż nie wszystkie ogrody mają siedziby dla zarządów ROD, Prezydium KR PZD w dniu 23 stycznia 2018 r. przeanalizowało powyższy problem i przyjęło w tej sprawie dwie bardzo ważne uchwały. Czytaj więcej.

30.01.2018

Jakie znaczenie ma lista obecności dla ważności walnego zebrania członków PZD w ROD?

Członek każdego organu Związku potwierdza swoją obecność własnoręcznie złożonym podpisem na liście obecności. Lista obecności musi być wcześniej przygotowana i w odpowiedni sposób oznakowana – jakiego dotyczy organu PZD, w jakim dniu jest posiedzenie, kto imiennie z członków danego organu bierze udział oraz musi być miejsce na własnoręczny podpis uczestnika. Czytaj więcej.

30.01.2018

Sprawy z dyżurów telefonicznych

W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym nabyciem prawa do działki w ROD oraz członkom organów PZD porad prawnych w sprawach związanych z nabyciem, posiadaniem, zbyciem prawa do działki w ROD oraz członkostwem w PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas zagadnieniami, z którymi zwrócono się do prawników w trakcie ubiegłotygodniowego dyżuru. Czytaj więcej.

25.01.2018

Narada prezesów OZ i dyrektorów biur okręgów PZD - Dzień drugi

25 stycznia 2018 r. kontynuowano naradę prezesów OZ i dyrektorów biur okręgów PZD dotyczącą bieżących spraw dotyczących Związku. Obrady otworzył Pan Prezes Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

25.01.2018

Biuletyn Informacyjny nr 1/2018

Najnowszy Biuletyn Informacyjny nr 1/2018 w całości poświęcony jest Nadzwyczajnemu XIII Zjazdowi Delegatów Polskiego Związku Działkowców, który odbył się w dniu 9 grudnia 2017 r. w Warszawie. W numerze m.in. dwa referaty Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego nt. nowelizacji statutu oraz nt. rosnącego zapotrzebowania na działki i możliwości rozwoju ROD; wystąpienia Delegatów na Zjazd; uchwały Zjazdu w tym uchwała w spr. zmiany statutu PZD wraz z tekstem jednolitym statutu oraz podjęte przez Zjazd stanowiska. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

25.01.2018

Narada prezesów OZ i dyrektorów biur okręgów PZD - DZIEŃ PIERWSZY

24 stycznia br. w Warszawie rozpoczęła się zaplanowana na dwa dni narada prezesów okręgowych zarządów i dyrektorów biur okręgów PZD. Narada została zorganizowana, aby omówić najważniejsze obecnie sprawy dla Związku i przyjąć wspólnie działania, jakie należy podejmować w poszczególnych omawianych dziedzinach. Czytaj więcej.

25.01.2018

Prezydium KR zainicjowało prace nad nowelizacją Regulaminu ROD

W związku z koniecznością dostosowania pozostałych przepisów związkowych do zmienionego statutu (który oczekuje na rejestrację sądową) Prezydium KR obradujące w dniu 23 stycznia 2018 r. postanowiło zainicjować prace nad nowelizacją Regulaminu ROD i podjęło w tej sprawie uchwałę nr 20/2018. Prezydium uznało, że należy rozpocząć szerokie konsultacje wewnątrzzwiązkowe w celu dostosowania regulaminu do obowiązującego prawa, jak również udoskonalenia zapisów regulaminu dla pożytku działkowców i ROD. Prezydium zachęca wszystkie struktury Związku i działkowców do aktywnego włączenia się w konsultacje poprzez zgłaszanie własnych wniosków i propozycji w celu wypracowania optymalnego kształtu regulaminu ROD. Czytaj więcej.

24.01.2018

Program komputerowy dla ROD jest gotowy

Zadania wynikające z umowy zawartej 25 maja 2017 roku na opracowanie programu komputerowego dla ROD zostały wykonane w terminie a tym samym w wyniku intensywnych prac został zakończony pierwszy etap związany z opracowaniem bardzo oczekiwanego przez ROD programu komputerowego DGCS PZD SYSTEM. Czytaj więcej.

19.01.2018

Spotkanie przedstawicieli OZ PZD i ROD w Pile z kierownictwem PRGOK

19 stycznia 2018 r. doszło do spotkania przedstawicieli działkowców z Małgorzatą Stypułą Przewodniczącą i Elżbietą Sieg Zastępcą Przewodniczącego Zarządu Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Ze strony działkowców w spotkaniu uczestniczyli Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu PZD, Iga Dmitroca kierownik biura OZ, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD powiatu pilskiego i Prezes ROD „Za Parkiem” w Pile oraz Prezesi ROD z Piły: Genowefa Chomont ROD „Gwda”, Tadeusz Truty ROD im. gen. Władysława Sikorskiego, i Andrzej Kierzkowski ROD im. Stanisława Staszica. Czytaj więcej.

19.01.2018

Czytajcie „działkowca”!

W sprzedaży pojawił się już lutowy numer „działkowca” – największy na rynku magazyn ogrodniczy z ogromnym doświadczeniem i tradycją w przekazywaniu wiedzy ogrodniczej! Znaleźć w nim można przydatne porady na temat najważniejszych prac zimą i na przedwiośniu a także wiele wspaniałych inspiracji na zbliżający się sezon! Warto też skorzystać z okazji i zamówić pakiet rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z gwarancją bezpłatnej dostawy! Czytaj więcej.

19.01.2018

NOWY LUTOWY „Mój Ogródek” JUŻ W SPRZEDAŻY! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom!

W bieżącym numerze pomagamy zaaranżować miejsce przy letniej altance. Proponujemy kilka gotowych projektów, wraz z opisem do realizacji na własnej działce. Doradzamy jak stworzyć żywy minilas w szklanym pojemniku, który jest obecnie hitem sprzedaży w sklepach internetowych. Zachęcamy do uprawy ogrodowych krzewinek – niedużych, nisko rosnących krzewów, których walory ozdobne zaspokoją nawet najbardziej wybredne i wyszukane gusta. Czytaj więcej.

16.01.2018

Pocztówki z zawiadomieniem na walne zebranie w ROD

Jednostka krajowa PZD jak co roku wydrukowała i przekazała do biur okręgów PZD, na swój koszt, zawiadomienia na walne zebrania sprawozdawcze w ROD w formie kartki pocztowej. Od 17 stycznia 2018 r. zarządy ROD będą bezpłatnie mogły odbierać karty pocztowe z zawiadomieniem na walne zebranie z biur okręgów PZD. Czytaj więcej.

16.01.2018

Przystanek dla działkowców

Urząd Miasta Piły realizując wnioski z zebrań w Rodzinnych Ogrodach Działkowych zlokalizowanych w kompleksie ulic Paderewskiego i Koszalińskiej po konsultacji z Miejskim Zakładem Komunikacji w Pile przygotował zatoczkę autobusową, z miejscem do zawracania autobusów komunikacji miejskiej. Wraz z nadejściem nowego sezonu działkowego działkowcy nie posiadający własnych środków transportu chcący dojechać do własnych ogrodów i działek będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej. Czytaj więcej.

15.01.2018

Krajowa Rada PZD poinformowała RPO o działaniach Związku dotyczących ustawy reprywatyzacyjnej

W dniu 12 stycznia 2017 r. KR PZD przekazała do Rzecznika Praw Obywatelskich pismo wraz z informacją o działaniach Związku dotyczących projektu ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. Czytaj więcej.

15.01.2018

Szkolenia przed zebraniami w Okręgu Pilskim

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Pile zaprasza na szkolenia. Odbędą się one:
• 26.01.2018 r. w Czarnkowie
• 27.01.2018 r. w Pile
• 02.02.2018 r. w Wągrowcu
• 05.02.2018 r. w Chodzieży
• 06.02.2018 r. w Złotowie
• 08.02.2018 r. we Wronkach
Zaproszenia pisemne wraz z terminami i miejscami wysłane zostały w dniu 15.01.2018 r. do wszystkich Prezesów ROD naszego Okręgu. Szkolenia dotyczyć będą spraw związanych z przygotowaniem Walnych Zebrań Sprawozdawczych w ROD w 2018 roku. Tematyka szkoleń:

11.01.2018

Sprawy z dyżurów telefonicznych

W każdy piątek w godzinach 10.00-15.00 prawnicy Krajowej Rady PZD udzielają działkowcom, osobom zainteresowanym nabyciem prawa do działki w ROD oraz członkom organów PZD porad prawnych w sprawach związanych z nabyciem, posiadaniem, zbyciem prawa do działki w ROD oraz członkostwem w PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi przez nas zagadnieniami, z którymi zwrócono się do prawników w trakcie ubiegłotygodniowego dyżuru. Czytaj tutaj.

11.01.2018

PZD uczestniczył w debacie „Projekt ustawy reprywatyzacyjnej – szanse i zagrożenia"

W dniu 9 stycznia 2018 r. w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie odbyła się debata „Projekt ustawy reprywatyzacyjnej – szanse i zagrożenia”. Debata została zorganizowana przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie. Czytaj więcej.

11.01.2018

Wzór uchwały zarządu ROD w sprawie zawarcia umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem

W zakładce PRAWO – wzory dokumentów zamieściliśmy wzór uchwały zarządu ROD w sprawie zawarcia umowy dzierżawy działkowej ze współmałżonkiem działkowca. Czytaj więcej.

10.01.2018

Jak i komu zarząd ROD dostarcza zaproszenie na walne zebranie?

Krajowa Rada PZD zachęca Zarządy ROD do korzystania z gotowych Kart – Zawiadomień, specjalnie w tym celu opracowanych i wydanych przez Krajową Radę. Czytaj więcej.

10.01.2018

Kto zapłaci za szkody na terenie ROD?

W ubiegłym tygodniu, w jednym z warszawskich ogrodów miała miejsce następująca sytuacja: kierowca samochodu osobowego jadąc ulicą stracił kontrolę nad prowadzonym pojazdem przejechał przez chodnik i pas zieleni oddzielający jezdnię od ogrodu działkowego, staranował ogrodzenie ROD i wjechał na jedną z działek. Nikt nie został ranny, powstały jednak szkody w mieniu ogrodu. Czytaj więcej.

06.01.2018

Działka po zmarłym działkowcu a niezgłoszenie w terminie wniosku przez osoby bliskie

Do prawników PZD często kierowane są pytania – zarówno ze strony rodzin zmarłych działkowców, jak i członków zarządów ROD, o prawa (roszczenia) przysługujące bliskim zmarłego działkowca w sytuacji, gdy uchybili oni terminowi na zgłoszenie wniosku o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu. Czytaj więcej.

05.01.2018

Nowe wzory dokumentów - zamiana praw do działek

W Biurze Prawnym PZD przygotowane zostały wzory dokumentów przydatnych przy dokonywaniu zamiany praw do działek w ROD, tj.: - umowy zamiany praw do działek; - wniosku o zatwierdzenie przeniesienia praw do działek; - uchwały zarządu ROD w sprawie zatwierdzenia przeniesienia praw do działek. Dokumenty znajdują się w zakładce PRAWO „wzory dokumentów” pod nazwą „ZAMIANA DZIAŁEK”oraz na naszej stronie Prawo w PZD/Dokumenty i druki dla zarządów ROD.

03.01.2018

Przyśpieszenie prac dotyczących ustawy reprywatyzacyjnej

W dniu 20 października 2017 r. na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości pojawił się projekt ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. (przygotowany przez Sekretarza Stanu w MS – Patryka Jakiego). Od samego początku, w prace legislacyjne dotyczące w/w ustawy mocno zaangażował się Polski Związek Działkowców (XIII Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZD, Krajowa Rada PZD oraz Prezydium KR PZD). Czytaj więcej.

02.01.2018

Prace nad „Programem rozwoju ROD”

Uchwałą Nadzwyczajnego XIII Krajowego Zjazdu Delegatów Polskiego Związku Działkowców z dnia 9 grudnia 2017 r. zobowiązano Krajową Radę PZD do opracowania kompleksowego „Programu rozwoju ROD”. Aby zrealizować powyższe zadanie, Prezydium KR PZD na swym posiedzeniu, które odbyło się w dniu 28 grudnia 2017 r., przyjęło założenia do „Programu rozwoju ROD”. Czytaj więcej.

02.01.2018

Starania PZD o objęcie gruntów ROD ustawą reprywatyzacyjną

W związku z opracowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości projektem ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r. oraz ogromnym problemem roszczeń do gruntów ROD, Polski Związek Działkowców podejmuje liczne działania, mające na celu zabezpieczenie interesów ROD i działkowców w w/w dużej ustawie reprywatyzacyjnej. Czytaj więcej.

02.01.2018

99. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Pile

W dniu 29 grudnia 2017 roku odbyły się w Pile uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego - 1918-1919 w Wielkopolsce. Oddano hołd Powstańcom Wielkopolskim, którzy podjęli walkę o niepodległość i zwyciężyli. Wiązanki kwiatów pod obeliskiem z tablicą pamiątkową -" Wieczna chwała Powstańcom Wielkopolskim 1918-1919, którzy cierpieli i umarli za Polskę w Pile" złożyło wiele delegacji, również delegacja Polskiego Związku Działkowców Okręg w Pile reprezentowana przez Mariana Praczyka Prezesa OZ PZD, Marię Fojt Wiceprezesa OZ PZD, Genowefę Chomont - Prezes ROD "Gwda w Pile, Ryszarda Grzelak -Prezes ROD Malwa w Pile oraz Tadeusz Truty - Prezes ROD im. Sikorskiego w Pile. Czytaj więcej.