Aktualności 2017/1


04.07.2017

Edukacja ekologiczna dzieci przedszkolnych w ROD „Nad Nielbą” w Wagrowcu.

13 czerwca 2017 r. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nad Nielbą” w Wągrowcu gościł dzieci z Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy. Kontakt dzieci z przyrodą był dla nich źródłem bogatych przeżyć, wrażeń i doznań. Dzieci zapoznały się z nazewnictwem roślin, wegetacją oraz przeznaczeniem, a ich zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania. Dzieci poczęstowano ciastem, słodyczami i napojami. Na kolejne obcowanie z przyrodą przedszkolaków zaproszono w okresie zbiorów jesienią. Czytaj więcej.

03.07.2017

Obchody 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego.

W dniu 1 lipca 2017 r. w ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie Wielkopolskim zainaugurowane zostały obchody jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Wybór miejsca uroczystości nie był przypadkowy, gdyż jest to najstarszy ogród działkowy w Polsce i Europie, który może się poszczycić blisko dwustuletnią tradycją. Czytaj więcej.

03.07.2017

Komunikat KR PZD z dnia 30 czerwca 2017 r. w sprawie walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2017 r

Krajowa Rada PZD na XIV posiedzeniu w dniu 29 czerwca 2017 r. dokonała oceny walnych zebrań sprawozdawczych w ROD, które odbyły się w tym roku. Czytaj więcej.

01.07.2017

1 lipca br. w Koźminie Wlkp. inauguracja jubileuszu 120-lecia ruchu działkowego.

1 lipca 2017 r. Koźmin Wielkopolski stanie się stolicą polskiego ogrodnictwa działkowego. W zaplanowanej uroczystości udział weźmie prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki oraz działacze ze wszystkich okręgów, działkowcy, a także przedstawiciele lokalnego samorządu terytorialnego, którzy wspólnie zainaugurują tegoroczne obchody jubileuszu 120-lecia istnienia ruchu działkowego. Czytaj więcej.

01.07.2017

Komunikat KR PZD w sprawie wejścia w życie od 1.07. 2017 r. ujednoliconych zasad segregacji śmieci

Od 1 lipca b.r. zasady segregacji śmieci ulegną zmianie za sprawą Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 poz. 19), które wprowadza jednolity system segregacji odpadów. Ma ono na celu zwiększenie poziomu recyklingu. Czytaj więcej.

29.06.2017

Obradowała Krajowa Rada PZD.

W czwartek 29 czerwca 2017 r. odbyło się w Warszawie XIV posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD. W posiedzeniu uczestniczyła Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Czytaj więcej.

29.06.2017

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie środków z tytułu likwidacji ROD przekazanych działkowcom.

Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2017 r. zapoznało się z informacją w sprawie środków z tytułu likwidacji ROD przekazanych na rzecz PZD i działkowców w 2016 roku. Celem przedmiotowego badania było przeprowadzenie analizy obowiązujących przepisów pod kątem ich skuteczności w obronie praw działkowców i PZD w związku z prowadzonymi likwidacjami, oraz wypracowanie ewentualnie nowych kierunków postępowania. Czytaj więcej.

28.06.2017

Czwarte spotkanie BIESIADNA DZIAŁKA w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie.

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Staszica w Czarnkowie wraz z Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie zorganizował w dniu 24 czerwca 2017 r. czwarte spotkanie pn: BIESIADNA DZIAŁKA. Głównym celem spotkania było: obchody Dnia Dziecka, integracja międzypokoleniowa, wskazanie sposobu na spędzenie wolnego czasu, poznanie zasad bezpieczeństwa na działkach. Działkowcy na biesiadę przybyli z dobrym humorem i koszykiem piknikowym. Czytaj więcej.

28.06.2017

Komunikat Prezydium KR PZD z dnia 28 czerwca 2017 r. w sprwie realizacji inwestycji i remontów...

Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 28 czerwca 2017 r. zapoznało się z analizą w sprawie zrealizowanych w PZD inwestycji i remontów w ROD w 2016 roku. Materiał został przygotowany w oparciu o uzyskane przez służby inwestycyjne okręgowych zarządów PZD informacje z rodzinnych ogrodów działkowych oraz uzupełniony o dane ze sprawozdań finansowych z Funduszu Rozwoju ROD na dzień 31 grudnia 2016 r. Czytaj więcej.

28.06.2017

Ustanawianie tytułu prawnego do działki w świetle badań Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD.

Wyniki kontroli Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD wykazały, że nie wszystkie zarządy ROD w pełni prawidłowo wdrożyły w życie nowe regulacje prawne dotyczące ustanawiania tytułów prawnych do działki, a wynikające z norm zawartych w art. 27, art. 41 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych oraz § 75 Statutu PZD. Czytaj więcj.

28.06.2017

Informacja z posiedzenia Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD.

W dniach 20-23 czerwca 2017 roku odbyło się jedenaste w obecnej kadencji posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Czytaj więcej.

23.06.2017

Przegląd prasy o działkowcach i Związku.

W najnowszym Przeglądzie Prasy m.in. o ujęciu nastolatków, którzy w Szczecinie podpalali altanki, o groźnym barszczu Sosnowskiego, wycince drzew w Mławie oraz konkursie "Zielona ławeczka". Czytaj więcej.

22.06.2017

Dzień Dziecka w ROD "Borek" we Wronkach.

Dzień Dziecka w Rodzinnych Ogrodach Działkowych na Borku odbył się po raz drugi w historii ogrodu. W tym roku także zabawą uczczono Dzień Dziecka. 10 czerwca 2017 r. nadeszła ta chwila, że o godzinie 15.00 prezes Zbigniew Ferfet i Wiceprezes Andrzej Kubiak powitali wszystkich milusińskich i ich opiekunów na zorganizowanym Dniu Dziecka na placu rekreacyjnym. Pod hasłem: Działkowcy Dzieciom po raz drugi w historii naszego ogrodu. Były konkursy zręcznościowe takie jak: rzut lotkami do tarczy, piłeczkami do puszek, beretem na odległość, oponami do celu. Był slalom z taczkami z piłkami plażowymi (jako utrudnienie), z łyżeczką w ręku z piłką ping-pongową oraz biegi w workach. Czytaj więcej.

21.06.2017

Nie przegap! Nowy, letni „Mój Ogródek”, już w sprzedaży!

W lipcowym numerze „Mojego Ogródka” doradzamy jak pozbyć się os i szerszeni, a także jak zwalczyć turkucia podjadka szkodnika, który podgryza nasze uprawy w ogrodzie warzywnym. Zainspirujemy do stworzenia na działce: egzotycznego zakątka, mini kompozycji, jak również rabat utrzymanych w równowadze gatunkowej, czyli zgodnie z naturą. Doradzimy, jak stworzyć na działce sezonowe oświetlanie i jak wspólnie bawić się z dziećmi własnoręcznie wykonanymi zabawkami. Czytaj więcej.

21.06.2017

Czytajcie „działkowca”!

W trakcie wakacyjnego wypoczynku na działkach łączmy przyjemne z pożytecznym i pamiętajmy o pielęgnacji roślin i innych niezbędnych pracach, a niezastąpionym doradcą w tym zakresie będzie z pewnością lipcowe wydanie „działkowca”, w którym znaleźć można wiele praktycznych porad. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury. Będą najnowsze trendy w ogrodowej modzie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów! Czytaj więcej.

19.06.2017

Dzień Dziecka w ROD ,,Zalesie” w Pile.

Niestety nie można napisać jak co roku ,,...w piękny słoneczny dzień ...” Dzień nie był słoneczny. Niemniej był piękny. Każdy Dzień Dziecka jest i musi być wspaniały. Tak byłow sobotę 17. czerwca br. W ROD ,,Zalesie” świętowały dzieci, wnuczki i prawnuczki działkowców. Dokładnie o godz.12.00 rozpoczęła się piękna impreza. Jak zawsze największą popularnością cieszyła się jazda na kucyku. Nie zabrakło też innych ciekawych zabaw i konkursów. Czytaj więcej.

19.06.2017

Dzień Dziecka w ROD "Malwa" w Pile.

10 czerwca 2017 r. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Malwa” w Pile zorganizował piknik z okazji Dnia Dziecka. Uroczystość odbyła się pod patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego, który osobiście zaszczycił swoją obecnością i aktywnie uczestniczył w imprezie, w której wzięło udział 240 dzieci. Czytaj więcej.

14.06.2017

Dzień Dziecka w Chodzieży.

W dniu 11 czerwca 2017 roku Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Chodzieży wspólnie z Urzędem Miasta urządzili w ogrodzie „Zielony Zakątek” festyn z okazji Dnia Dziecka dla dzieci działkowców i dzieci mieszkańców miasta. Uroczystość otworzył Pan Henryk Koźlarek, Przewodniczący Kolegium Prezesów i Prezes ROD „Zielony Zakątek”. Powitał w imieniu zarządów wszystkich ogrodów licznie przybyłe dzieci wraz z rodzinami oraz zaproszonych gości. Okręgowy Zarząd PZD w Pile reprezentowali Maria Fojt Wiceprezes OZ Pile oraz Iga Dmitroca, pracownik biura. Czytaj więcej.

14.06.2017

Program finansowo-księgowy dla ROD

Krajowa Rada PZD po długich negocjacjach podpisała umowę na program DGCS PZD System, program dedykowany dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Aktualnie w biurze KR PZD przy udziale ekspertów z DGCS i przedstawicieli z Zarządów ROD trwają prace nad opracowaniem modułu ogrody działkowe. Moduł ten dedykowany jest dla Zarządów ROD, będzie posiadał nowoczesne rozwiązania pozwalające na sprawne prowadzenie ewidencji wszystkich informacji niezbędnych do prawidłowego zarządzania i funkcjonowania ROD. Czytaj więcej.

08.06.2017

Kolejne spotkanie Trzcianeckich Prezesów ROD z Burmistrzem

W dniu 05 czerwca 2017r w siedzibie Urzędu Miasta odbyło się kolejne spotkanie Burmistrza Trzcianki p. Krzysztofa Czarneckiego z Prezesami ROD działających na terenie miasta Trzcianka. Spotkaniu przewodniczył Marian Praczyk – Prezes OZ PZD w Pile. Wprowadzenia podsumowującego zakończone zebrania sprawozdawcze ROD w Trzciance dokonał Prezes OZ Marian Praczyk omawiając szczegółowo problemy wynikające z dyskusji. Wszystkie zebrania sprawozdawcze na terenie Trzcianki odbyły się w spokojnej atmosferze, były dobrze przygotowane, przy rzeczowej dyskusji i rozsądnym podejściu do opłat ogrodowych proponowanych przez Zarządy ROD, zatwierdzanych bez większych trudności. Podczas spotkania ustalono, że wystawa KORSO na terenie Trzcianki będzie odbywała co dwa lata. Kolejną edycję trzcianeckiego Święta Działkowców zaplanowano na wrzesień 2018 r. Czytaj więcej.

08.06.2017

08.06.2017

Prace nad nowelizacją statutu PZD.

W dniu 6 czerwca 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. nowelizacji statutu PZD. Efektem jej prac ma być wypracowanie propozycji zmian, w celu dostosowania statutu do nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Czytaj więcej.

08.06.2017

Krajowa Rada PZD wydała „Poradnik początkującego działkowca”.

Zaczynasz swoją przygodę z działką? Jesteś już działkowcem, ale wciąż brakuje ci ogrodniczej wiedzy? Chcesz zająć się uprawą, warzyw, owoców, a może tylko chcesz założyć piękny zielony trawnik, który będzie ozdobą działki i przyjemnym miejscem wypoczynku? Odpowiedzi na te pytania, a także na inne, które mogą pojawić się wśród najmłodszych stażem użytkowników działek znajdziesz w najnowszej książce pt. „Poradnik początkującego działkowca”. Czytaj więcej.

08.06.2017

Informacja z posiedzenia Komisji do spraw skarg Krajowej Rady PZD.

W dniu 7 czerwca br. w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji do spraw skarg powołanej przez Krajową Radę PZD, któremu przewodniczył Pan Jerzy Adamski. Czytaj więcej.

07.06.2017

Dzień Dziecka w ROD im. K. Libelta w Gołańczy.

Jest piękne i słoneczne popołudnie, plac rekreacyjny wypełniony po brzegi dziećmi i wnukami działkowców, ponad zielonymi wierzchołkami drzew naszego ogrodu płyną dźwięki dziecięcej muzyki, a nasza maskotka - Wielki Ptak zaprasza wszystkie dzieci do zabawy. Bowiem Zarząd ROD w Gołańczy w dniu 2 czerwca 2017r. zorganizował spotkanie z okazji Dnia Dziecka. Program był bardzo bogaty - każde dziecko mogło wziąć udział i wykazać się swoimi wiadomościami, sprawnością, pomysłowością i wyobraźnią. Czytaj więcej.

07.06.2017

KOMUNIKAT Prezydium KR PZD z dnia 5 czerwca 2017 r. ws. zmiany zasad wycinki drzew.

W dniu 17 czerwca 2017 r. wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania drzew z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Czytaj więcej.

07.06.2017

Piknik z okazji Dnia Dziecka w ROD 40-lecia Wojska Polskiego w Pile.

4 czerwca 2017 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 40-lecia Wojska Polskiego w Pile odbył się uroczysty piknik z okazji Dnia Dziecka. Na spotkanie przybyli między innymi zaproszeni goście w osobie Pana Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego oraz Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Pile Mariana Praczyka. Zaplanowaną zabawę połączoną z różnymi atrakcjami nie przerwała nawet kapryśna pogoda z przelotnymi opadami deszczu. Czytaj więcej.

07.06.2017

TVP traci rzesze widzów.

Telewizja Polska stała się mniej obiektywna, a jej programy informacyjne są w opinii respondentów coraz mniej wiarygodne – wynika z ostatnich sondaży. Ma to spore przełożenie na wyniki oglądalności. Według majowych danych zarówno TVP1 jak i TVP 2 tracą ogromną liczbę widzów. Czytaj więcej.

07.06.2017

Dzień Dziecka w ROD "Za Parkiem" w Pile.

175 dzieci gościło 3 czerwca 2017 r. z okazji Dnia Dziecka w ROD „Za Parkiem” w Pile. Zarząd ROD zorganizował festyn dla dzieci i wnuków działkowców. Honorowy Patronat przyjął Starosta Pilski Pan Eligiusz Komarowski, który również przybył na festyn. Okręgowy Zarząd PZD reprezentowała Pani Iga Dmitroca. Czytaj więcej.

01.06.2017

KOMUNIKAT KR PZD z dnia 1 czerwca 2017 r. ws. zmian w postępowaniach administracyjnych.

Z dniem 1 czerwca 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego (KPA), która w znaczący sposób wpłynie na postępowania prowadzone przed organami administracji publicznej. Zmiany te mogą mieć znaczenie zarówno dla działkowców, którzy mogą być stronami takich postępowań (np. w sprawach dotyczących usunięcia drzewa na działce lub przed PINB), jak i organów PZD. Czytaj więcej.

31.05.2017

VIII posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

W dniu 30 maja 2017 r. odbyło się VIII posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile z udziałem członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD. Zebraniu przewodniczył Prezes OZ PZD Marian Praczyk. Główne tematy posiedzenia dotyczyły aktualnej sytuacji w Związku w tym informacji z ostatniego posiedzenia KR PZD, przyjęcia zbiorczego bilansu z ROD za 2016 r. i zbiorczego preliminarza za 2017 r., roszczeń do gruntów ROD i podejmowanych działaniach przez OZ PZD, oceny walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2017 roku oraz spotkania z Rzecznikiem Praw Obywatelskich w Pile w dniu 22 maja 2017 r. Czytaj więcej.

30.05.2017

Uczestnicy posiedzenia Okręgowego Zarządu PZD w Pile piszą list do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mieliśmy nadzieję, że uchwalenie nowej ustawy pozwoli nam na spokojne funkcjonowanie. Były to jednak nadzieje płonne. Nadal obserwujemy jak przeciwnicy naszego stowarzyszenia nie ustają w walce o likwidację naszego Związku i wszelkimi sposobami dążą do skłócenia środowiska działkowców. Pukają do drzwi polityków, parlamentarzystów, mediów, a także do Rzecznika Praw Obywatelskich, a w swoich skargach przedstawiają sprawy, które de facto nie mają pokrycia w rzeczywistości ukrywając przy tym swoje faktyczne intencje… Nie zgadzamy z treścią tego pisma, w którym ubolewa Pan nad losem skarżących krytykując Ustawodawcę, który w procesie legislacyjnym przyjął procedurę wyodrębniania się stowarzyszeń ogrodowych ze struktur PZD, jako ponoć uciążliwą i uniemożliwiającą wyodrębnienie w przypadku dużych ogrodów. Konkretnie dotyczy to spełnienia wymogu kworum, które wynosi 50% działkowców, która w oparciu o demokratyczną wolę większości rozstrzyga o tym, czy dany ogród pozostaje w strukturach PZD. Jakoś dziwnie pominął Pan milczeniem ważny zapis w ustawie o ROD z 2013 roku, że w przypadku braku kworum tzw. „zebranie wyłączeniowe” może odbyć się w drugim terminie przy obniżonym progu tj. 30%, jedynie minimalnie zwiększając do 2/3 wymóg większości za. Nie zgadzamy się w tej sprawie z interpretacją Rzecznika gdyż Sejm RP zgodnie art. 120 Konstytucji, uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Czy zatem warunki określone w ustawie o rod są wygórowane i czy niemożliwe do spełnienia! Pytamy, więc czy Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że mniejszość w tak ważnej sprawie winna decydować o wyłączeniu ze struktury? Fundamentalną zasadą wyłączenia jest jednak to, by to większość działkowców, a nie grupa wichrzycieli, wyraziła taką wolę. Czytamy w liście członków Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile uczestników posiedzenia OZ. Czytaj więcej.

29.05.2017

Zarząd ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy przekazał 3 działki do dyspozycji Szkoły Podstawowej.

Zarząd ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy przekazał 3 działki do dyspozycji Szkoły Podstawowej im. KEN w Łobżenicy. Celem tego przedsięwzięcia jest wprowadzenie dzieci w obszar edukacji ekologiczno - przyrodniczej. Pracy w ogrodzie jest wiele. Nakład finansowy jest również ogromny. Udało się nam otrzymać dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jesteśmy w trakcie zagospodarowywania terenu. Prace działkowe rozpoczęły się już w marcu. Teren został przygotowany pod uprawę. Uczniowie posadzili drzewka i krzewy owocowe, została zasiana trawa. Gdy trawa wzejdzie postawimy klatkę meteorologiczną, która już czeka na swoje miejsce w terenie. Czytaj więcej.

26.05.2017

Działkowcy okręgu pilskiego na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W dniu 22 maja 2017 r. w Pile gościł Rzecznik Praw Obywatelskich. W Sali Miejskiej Inwest Parku odbyła się otwarta konferencja na temat polityki senioralnej. Wśród zaproszonych gości byli nie tylko seniorzy, ale także parlamentarzyści, samorządowcy oraz działkowcy. Działkowców na spotkanie zaprosił senator RP Mieczysław Augustyn. Pan senator wcześniej obiecał takie spotkanie, by umożliwić działkowcom przedstawienie swoich problemów związanych w szczególności z atakami przeciwników naszego Związku, mediów, niektórych polityków i instytucji na działaczy samorządowych ROD i naszą ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych. Spotkanie zdominowane było głównym tematem dot. polityki senioralnej, stąd też na sprawy nas działkowców zabrakło czasu. Dwóch przedstawicieli Związku „usiłowało” zabrać głos lecz ich wypowiedzi zostały przerwane z uwagi na brak czasu. Czytaj więcej.

26.05.2017

1 lipca br. w Koźminie Wlkp. inauguracja jubileuszu 120-lecia ruchu działkowego.

1 lipca 2017 r. Koźmin Wielkopolski stanie się stolicą polskiego ogrodnictwa działkowego. W zaplanowanej uroczystości udział weźmie prezes PZD Pan Eugeniusz Kondracki oraz działacze ze wszystkich okręgów, działkowcy, a także przedstawiciele lokalnego samorządu terytorialnego, którzy wspólnie zainaugurują tegoroczne obchody jubileuszu 120-lecia istnienia ruchu działkowego. Czytaj więcej.

26.05.2017

NSA – sprzedaż altany wolna od podatku PIT.

Na stronie Naczelnego Sądu Administracyjnego pojawiło się uzasadnienie korzystnego dla działkowców wyroku w sprawie opodatkowania sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na działce (sygn. akt II FSK 3660/16). Sąd w pełni podzielił w nim stanowisko działkowca, reprezentowanego przez doradcę podatkowego Mariusza Przyborowskiego, i utrzymał w mocy korzystny dla działkowców wyrok WSA w Bydgoszczy (sygn. akt I Sa/Bd 526/16). Tym samym NSA potwierdził, że dzięki specyficznym regulacjom zawartym w ustawie o ROD, zbywając własność altany i pozostałych naniesień i nasadzeń (przy okazji przenoszenia prawa do działki) działkowiec z reguły skorzysta ze zwolnienia podatkowego. Czytaj więcej.

26.05.2017

Działkowi włamywacze zatrzymani. Grozi im 10 lat więzienia.

Działkowy sezon to czas, w którym policja notuje zwiększoną ilość incydentów związanych z włamaniami do altan. Dzięki dobrej współpracy zarządów ROD z miejscową policją i strażą miejską w wielu miastach Polski proceder ten udaje się z sukcesem ograniczyć, a w przypadku kradzieży mienie często zostaje odzyskane. Tak jak w jednym z ogrodów w Pile, gdzie policjantom udało się zatrzymać sprawców i odzyskać skradzione z altan przedmioty. Zatrzymanym mężczyznom grozi do 10 lat więzienia - informuje www.wielkopolska.policja.gov.pl.

25.05.2017

Apel do zarządów ROD ws. uczczenia jubileuszu 120-lecia istnienia ogrodnictwa działkowego w Polsce

Krajowa Rada PZD dla uczczenia jubileuszu 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich podczas XIII posiedzenia KR PZD skierowała Apel do zarządów ROD, w którym zacheca wszystkie ogrody do upamiętnienie jubileuszu, ale też zachęciła do uczestnictwa wszystkich, którzy cenią własną działkę, ogród oraz idee ogrodnictwa działkowego. Obchody jubileuszu zostaną zainaugurowane w najstarszym ogrodzie w Polsce, który znajduje się w Koźminie Wielkopolskim. Ponadto powołano także Honorowy Komitet Organizacyjny obchodów jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego oraz zaktualizowano program obchodów. Czytaj więcej.

25.05.2017

XIII posiedzenie Krajowej Rady PZD - podsumowanie - 25.05.2017.

W dniu 24 maja br. w Warszawie odbyło się się XIII posiedzenie Krajowej Rady PZD pod przewodnictwem prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Uczestniczyli w nim członkowie Krajowej Rady oraz Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt. Wśród najważniejszych tematów obrad znalazły się: nowelizacja statutu PZD, skargi i zażalenia dotyczące przede wszystkim przestrzegania prawa w Związku i ogrodach oraz tegoroczne obchody 120-lecia ogrodnictwa działkowego na ziemiach polskich. Czytaj więcej.

25.05.2017

Wystąpienie Prezesa PZD podczas XIII posiedzenia KR PZD ws. skarg i zażaleń.

Rozpatrywanie skarg i zażaleń, reagowanie na zgłaszane problemy, to jedna z ważnych dziedzin działalności Związku na wszystkich szczeblach, w tym także w Krajowej Radzie PZD. Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego podczas XIII posiedzenia KR PZD w dniu 24 maja 2017 r. Czytaj dalej.

25.05.2017

Obowiązek dostosowania statutu PZD do nowelizacji ustawy – Prawo o stowarzyszeniach.

"Obowiązujący już ponad 18 miesięcy Statut PZD jest nie tylko całkowicie dostosowany do ustawy o ROD, ale również do sytuacji Związku, potrzeb ogrodów działkowych i przyszłości ruchu działkowego w Polsce. Można więc powiedzieć, że statut jest dobrym dokumentem, zapewniającym sprawne funkcjonowanie ogrodów, zabezpieczającym prawa działkowców, precyzującym prawa władz ogrodowych, ale także obowiązki członków Związku i organów Związku". Zachęcamy do zapoznania sie z całością referatu Prezesa PZD wygłoszonego podczas XIII plenum KR PZD. Czytaj więcej.

22.05.2017

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie czasowych zajęć terenów ROD w 2016 roku.

Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 18 maja 2017 r. zapoznało się z analizą dotyczącą czasowych zajęć terenów rodzinnych ogrodów działkowych PZD w 2016 roku. Materiał został przygotowany na podstawie złożonych przez OZ PZD sprawozdań z czasowych zajęć terenów w 2016 r.. Zaprezentowana analiza pozwoliła na ustalenie skali zjawiska czasowych zajęć terenów ROD oraz ograniczeń dla ROD związanych z realizacją inwestycji celu publicznego. Pozwoliła ona także na określenie kierunków pożądanych działań OZ PZD w zakresie czasowych zajęć terenów. Czytaj więcej.

22.05.2017

Działki w wyodrębnionym ROD „Stradomka” w Łapanowie – na sprzedaż!

Do KR PZD, jak i OZ PZD napływają liczne zapytania listowne, e-mailowe oraz telefoniczne od działkowców z ROD, które wyodrębniły się na podstawie ustawy o ROD. Zapytania dotyczą interpretacji ustawy o ROD, Statutu PZD czy też Regulaminu ROD. Zgłaszane są również indywidualne problemy związane z funkcjonowaniem ogrodów „wyodrębnionych” oraz kierowane są prośby o udzielenie wsparcia prawnego przez PZD. Czytaj więcej.

22.05.2017

Nie przegap! Czerwcowy „Mój Ogródek”, już jest na rynku.

W nowym numerze polecamy wiele akcyjnych pomysłów do samodzielnego wykonania na działce: m.in. kwitnące ample, spirale z iglaków, bądź też ziołową rabatę. Zainspirujemy do zainstalowania na działce wodnych elementów – fontann, pryskadełek, źródełek, przydatnych zwłaszcza w upalne lato. Doradzamy, jak usunąć chwasty z trawnika, a także jak uchronić drzewka owocowe przed ogrodowymi złodziejkami, czyli ptakami. Czytaj więcej.

22.05.2017

Sąd na wniosek PZD unieważnił uchwałę rady gminy w sprawie opłaty za wywóz śmieci w ROD.

Od wejścia w życie kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach PZD podejmuje liczne działania na rzecz zmiany niekorzystnych zapisów, w szczególności odnoszących się do ryczałtowej stawki opłaty za wywóz śmieci z terenów ROD. Czytaj więcej.

19.05.2017

Edukacja przyrodnicza w praktyce dla przedszkolaków w Wągrowcu.

18 maja 2017 roku na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz” w Wągrowcu odbyła się wiosenna edukacja przyrodnicza w praktyce dla przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Wągrowcu. Celem przewodnim spotkania było kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody oraz rozwijanie wrażliwości na jej piękno. Podczas spotkania wykorzystano metody podające, problemowe i aktywizujące, a także operacyjne i improwizacje muzyczno- ruchowe. Praca z dziećmi oparta była na wierszu Doroty Gellner „Co to jest przyroda?”. W jego oparciu maluchy wyodrębniały elementy przyrody, nazywały je, a także poznawały w praktyce, częściowo polisensorycznie. Zajęcia prowadziła Prezes ROD „Kolejarz” mgr Joanna Juszczyk. Informację z wiosennej edukacji zamieszczono na portalu internetowym miasta Wągrowiec czytaj tutaj.

19.05.2017

Czytajcie „działkowca”!

W najnowszym, czerwcowym wydaniu „działkowca” znajdziecie wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u schyłku wiosny. Nie zabraknie też inspiracji związanych z wyborem ciekawych roślin i elementów małej architektury. Będą nowe trendy w uprawie, artykuły o zdrowym odżywianiu, wieści z ogrodów oraz wiele innych, aktualnych tematów! Czytaj więcej.

19.05.2017

Czy PZD utrudnia wyłączanie się stowarzyszeń ze Związku?

To pytanie w minionym tygodniu padło co najmniej kilka razy z ust dzwoniących lub piszących do KR PZD dziennikarzy. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Wystarczy przypomnieć sobie, kto jest autorem obecnie obowiązującej ustawy o ROD, która wprowadziła taką możliwość. Czy zatem racjonalne i logiczne byłoby, gdyby autor tych zapisów, próbował blokować ich realizację? Najlepszą odpowiedzią na tak zadane pytanie są statystyki. Te zaś jasno wskazują, iż na ok. 250 ogrodów, które uznały za zasadne wyłączenie się ze struktur związkowych, problemy w sądzie rejestrowym miało zaledwie niespełna 3% z nich. Czytaj więcej.

19.05.2017

Przegląd publikacji medialnych o PZD, działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o panującej modzie na działki w ROD, o pogodzie, która uprzykrza w tym roku życie działkowców, o planowanych w ogrodach inwestycjach, o bezpieczeństwie w ROD i o problamach działkowców we Wrocławiu i Rzeszowie. Zachęcamy do czytania. Czytaj więcej.

15.05.2017

„Sprzedaż” działki a podatek dochodowy od osób fizycznych.

Do Krajowej Rady PZD napływają liczne zapytania działkowców na temat podatku dochodowego od osób fizycznych, a w szczególności: czy przy „sprzedaży” działki w ROD od ceny uzyskanej w wyniku przeniesienia dzierżawy działkowej i sprzedaży nasadzeń i naniesień należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych? Czytaj więcej.

12.05.2017

Komunikat Krajowej Rady PZD dot. usuwania azbestu w ROD.

Samorządy rozpoczęły kolejną edycję programu usuwania azbestu. Polska zobowiązała się, że do 2032 roku całkowicie się go pozbędzie ze swojego terenu. Warunkiem otrzymania dotacji jest złożenie wniosku do właściwego Urzędu Gminy. Czytaj więcej.

12.05.2017

Przegląd publikacji medialnych o Związku, ogrodach i działkowcach.

W najnowszym przeglądzie mediów m.in. o: powracającej modzie na działki, o tym jak wybrać i kupic działkę w ROD, o historii kilku ogrodów w związku z obchodzonym w tym roku 120-leciem ogrodnictwa działkowego w Polsce oraz o bezpieczeństwie w ROD i szkoleniach dla działkowców, jakie prowadzą strażnicy miejscy. Zachęcamy do czytania. Czytaj więcej.

10.05.2017

Informacja finansowa dotycząca prowadzenia ROD.

Okręgowy Zarząd PZD w Pile przypomina, że najpóźniej do dnia 1 lipca 2017 r. zarządy ROD zobowiązane są przedstawić działkowcom informację finansową dotyczącą prowadzenia ROD za 2016 r. Wymóg ten wynika z art. 33 ust. 2-4 ustawy o ROD. Informacja finansowa ma zawierać dane o wpływach i wydatkach prowadzonego ROD w podziale na źródła pochodzenia i wydatkowane cele oraz zestawienie środków wpłacanych przez działkowców w podziale na wydatki na:...czytaj więcej.

08.05.2017

Delegacja pilskich działkowców na obchodach 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

8 maja 1945 r. Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która zakończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Nadal jednak toczyły się walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero jej kapitulacja - 2 września 1945 r. - była końcem II wojny światowej, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. W czasie II wojny światowej zginęło około 6 mln obywateli polskich. Szacuje się, że połowę z nich stanowili polscy Żydzi. Uroczystości w Pile odbyły się pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa. Czytaj więcej.

05.05.2017

Prosimy o to, aby nie burzyć tego, co jest dobre, sprawdzone i akceptowane przez działkowców.

W naszym ogrodzie, użytkownikami działek są w większości ludzie starsi, którzy swój trud i niemałe środki włożyli w zagospodarowanie swoich działek. Dzisiaj gdy słyszymy o kolejnych próbach ingerencji w nasz związek i kolejnych próbach zmiany naszej ustawy o ROD, to w żaden sposób nie potrafimy przejść do porządku. Bowiem wiemy, że zmierzają one tylko i wyłącznie do likwidacji naszego związku i ogrodów, w których ziemia jest bardziej cenna, niż dobro polskiego działkowca. – Piszą w liście do Pani Premier działkowcy z ROD „Słonecznik” w Trzciance. Czytaj więcej.

04.05.2017

Informator działkowca.

Najnowsze wydanie Informatora Działkowca możesz już znaleźć na tablicach informacyjnych w swoim ogrodzie. Wśród najważniejszych informacji: o problemie usuwania nieczystości ciekłych z terenów ROD i łamaniu prawa, o dzikich wysypiskach śmieci wokół ogrodów, o przetrzymywaniu zwięrząt w ROD, o dyżurach prawnych w KR i OZ PZD, o mandatach za spalanie na działce i o walnych zebraniach, które trwają do 15 maja br. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

04.05.2017

Przegląd mediów o działkowcach, ogrodach i Związku.

W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o majowym weekendzie w ogrodach, w tym o spalaniu, ataku zimy, podtopieniach i inicjatywach organizowanych w ROD, a podanto o szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa, jakie straż miejska i policja prowadzą dla działkowców w wielu reginach kraju, o zmianie pokoleniowej na działkach, o inwestycjach, które likwidują działki na warszawskim Gocławiu i w Gdańsku oraz o trwających wciąż walnych zebraniach sprawozdawczych w ROD. Zachęcamy do czytania. Czytaj więcej.

03.05.2017

Pilscy działkowcy na uroczystych obchodach święta Konstytucji 3 Maja.

226 lat temu, 3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uroczystości obchodów święta odbyły się przy pomniku Stanisława Staszica w Pile. Wśród delegacji pilskich władz, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół kwiaty złożyli oraz wystawili poczet sztandarowy pilscy działkowcy. Czytaj więcej.

01.05.2017

Akcja sadzenia drzew w ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy.

29 kwietnia 2017 r. działkowcy Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Łobżenicy im. T. Kościuszki, w celu ochrony ogrodu przed spalinami, podjęli inicjatywę utworzenia buforu wzdłuż ogrodzenia przy drodze do Trzebonia. W tym celu posadzili ponad 150 drzew m.in. buki, sosny i świerki oraz prowadzili prace porządkowe w części parkowej ogrodu. Sadzonki drzew pozyskano nieodpłatnie ze szkółki leśnej w Lipce. Czytaj więcej.

01.05.2017

Kolejne ogrody podejmują stanowiska w sprawie obrony ustawy o ROD.

Na walnych zebraniach sprawozdawczych w dniu 28 i 29 kwietnia 2017 r. kolejne ogrody podjęły stanowiska w sprawie obrony ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w związku z atakami medialnymi na nasz Związek i działaczy samorządów ogrodowych. ROD im. XXV – lecia w Białośliwiu – czytaj tutaj i ROD „Pod Gruszą” w Chodzieży – czytaj tutaj.

01.05.2017

W Poznaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich o ogrodach działkowych.

27 kwietnia br. w sali konferencyjnej Poznańskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu z przedstawicielami organizacji pozarządowych i społecznych spotkał się rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar na kolejnym spotkaniu konsultacyjnym poświęconym prawom obywatela, ich respektowaniu, problemach z realizacja i praktykach dyskryminacyjnych. Czytaj więcej.

25.04.2017

Informacja z narady w sprawie obowiązku nowelizacji Statutu PZD.

W trakcie narady z Prezesami i Dyrektorami OZ poinformowano uczestników o konieczności zmiany statutu PZD. Taki obowiązek wynika z ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015. 1923), która stanowi zasadniczą nowelizację przepisów regulujących status funkcjonujących stowarzyszeń. Czytaj więcej.

25.04.2017

Dotacje dla ROD.

Jednym z wymiernych działań na rzecz ROD i działkowców jest pomoc finansowa PZD w formie dotacji przy realizacji inwestycji i remontów w ROD. Czytaj więcej.

23.04.2017

Walne zebranie sprawozdawcze w ROD im. Stanisława Staszica w Pile.

W dniu 22 kwietnia 2016 r. w świetlicy Domu Działkowca odbyło się zebranie sprawozdawcze członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Staszica. Zebranie otworzył Prezes Zarządu Andrzej Kierzkowski, który przywitał przybyłych działkowców, członka Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile Ryszarda Pisulę oraz przybyłych gości: Małgorzatę Karwacką radną Rady Miasta Piły oraz dzielnicowego asp. sztab. Łukasza Michalaka. Zebrani uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych działkowców. Zebraniu przewodniczył Bogusława Mikita. Część sprawozdawczą oraz projekty planów referowali.:...czytaj więcej.

23.04.2017

Działkowcy Okręgu Pilskiego w sprawie obrony ustawy o ROD.

Działkowcy Okręgu Pilskiego na walnych zebraniach sprawozdawczych w dniu 22.04.2017 r. podejmowali stanowiska w sprawie obrony ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych i wyrażali swoje oburzenie w związku z nierzetelnymi publikacjami w mediach szkalującymi nasz Związek i działaczy samorządów ogrodowych. Rodzinne Ogrody Działkowe: im. Stanisława Staszica w Pile – czytaj tutaj, „Na Skarpie” w Pile - czytaj tutaj, im. J. Marchlewskiego w Pile – czytaj tutaj.

21.04.2017

Narada prezesów okręgowych zarządów PZD i dyrektorów biur okręgów.

W dniach 19 i 20 kwietnia 2017 r. w Warszawie odbyła się narada, w której uczestniczyli prezesi okręgowych zarządów oraz dyrektorzy biur okręgów z terenu całego kraju. Czytaj więcej.

21.04.2017

Komunikat Prezydium Krajowej Rady PZD o stanie posiadania PZD na dzień 31.12.2016 r.

Krajowa Rada PZD przeprowadziła coroczną analizę stanu posiadania PZD, na dzień 31.12.2016 r., na podstawie danych przekazanych przez OZ PZD w formie ankiet stanu organizacyjnego. Czytaj więcej.

21.04.2017

Z Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego o ogrodach działkowych.

Prezesi Okręgowych Zarządów PZD w Pile - Marian Praczyk, Kaliszu - Jerzy Wdowczyk i Poznaniu -Zdzisław Śliwa spotkali się 12 kwietnia z Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zofią Szalczyk, by rozmawiać o problemach ogrodnictwa działkowego w Wielkopolsce. Czytaj więcej.

21.04.2017

Zielona Rzeczpospolita Wiosna 2017.

W najnowszym numerze „Zielonej Rzeczpospolitej” – Wiosna 2017 – na walne zebrania w ROD polecamy uwadze artykuły dotyczące kolejnego medialnego ataku na działkowców, zarządy ROD i Związek: „ Kolejne ataki na PZD”, „Medialna nagonka na Zarządy ROD”, „Senator Staroń znów przeciw działkowcom”, „Prezes TVP zaprzecza faktom”.

21.04.2017

Czytajcie „działkowca”!

Ogrody w maju zachwycają zapachami i kolorami kwiatów. Intensywnie rozwijające się rośliny wymagają szczególnej pielęgnacji. To również czas siania i sadzenia gatunków ciepłolubnych. W najnowszym, majowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele aktualnych informacji związanych z uprawą, urządzaniem i modernizacją działki. Czytaj więcej.

20.04.2017

Majowy „Mój Ogródek”, już jest na rynku. Nie przegap!

W bieżącym numerze pomagamy ukwiecić i atrakcyjnie zagospodarować balkon i taras, dzięki gotowym roślinnym aranżacjom. Doradzamy gdzie kupować nowe rośliny i jak umiejętnie robić ogrodowe zakupy – czyli jakie gatunki wybrać zarówno z rośliny jednorocznych, bylin a jakie z drzew i krzewów, tak aby działka w nowym sezonie urzekła nas na nowo. Czytaj więcej.

15.04.2017

Niepokój nasz jest spowodowany brakiem konsultacji z nami działkowcami...

Pytamy się Rzecznika Praw Obywatelskich, czym się Pan kieruje, a raczej jakiej grupy interesy Pan reprezentuje, sugerując Ministrom oraz Pełnomocnikowie do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i do Spraw Równego Traktowania zmiany w naszej ustawie o ROD uchwalonej w 2013 roku pod wpływem pism działkowców nie przestrzegających przepisów PZD. My takiej potrzeby nie widzimy ... piszą działkowcy z ROD "Pod Lipami" w Pile w stanowisku przyjętym na walnym zebraniu sprawozdawczym w dniu 12 kwietnia 2017 r. Czytaj więcej.

11.04.2017

Mamy dość negatywnej kampanii przeciw ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.

Dla nas Rzecznik Praw Obywatelskich to Organ konstytucyjny, który został powołany po to, aby bronić obywateli - również działkowców, ale tych co przestrzegają uchwalonego prawa, a nie działać przeciwko blisko milionowej rzeszy działkowców przestrzegających ustawę o ROD...czytamy w liście do RPO działkowców z ROD "Drogowiec" w Chodzieży. Czytaj więcej.

10.04.2017

Batalia o grunty Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Przemysława w Rogoźnie zakończona sukcesem.

4 czerwca 1986 r. ówczesny Naczelnik Miasta i Gminy w Rogoźnie przekazał teren na poszerzenie ogrodu działkowego. Od tego czasu PZD przekazany teren posiada w dobrej wierze. W 1994 roku stwierdzono, że na przekazanym gruncie znajduje się działka o powierzchni 1,2 ha, która jest własnością Obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Obornikach. 24 stycznia 1995 r. w wyniku rozprawy administracyjnej uzgodniono, że ówczesne władze Miasta i Gminy Rogoźno wykupią grunt, przekażą PZD w użytkowanie oraz zapewnią teren zastępczy dla OSM. 9 marca Wojewoda Pilski stwierdził nieważność decyzji dot. przekazania spornego terenu pod działki i zobowiązał miejscowy organ administracji samorządowej do wykonania zobowiązań przyjętych na rozprawie administracyjnej. Czytaj więcej.

10.04.2017

Działkowcy z ROD „Piast” w Dzierzążenku wrażają swoje niezadowolenie wobec ataków na PZD.

Działkowcy z ROD „Piast” w Dzierzążenku podczas walnego zebrania sprawozdawczego w dniu 8 kwietnia 2017 r. wyrazili swoje niezadowolenie wobec ataków na PZD, na członków samorządów ogrodowych oraz podważanie zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 r. wyrażanie w emitowanych programach w TVP oraz składanych interpelacjach poselskich posłów z Platformy Obywatelskiej. W tej sprawie wystosowali list do Przewodniczącego Klubu PO Sławomira Neumana (czytaj tutaj) oraz Stanowisko w sprawie wyemitowanego programu przez TVP w Magazynie Ekspresu Reporterów pt. „Działkowa Wojna” (czytaj tutaj).

06.04.2017

W Okręgu Pilskim odbyło się już ponad 25% walnych zebrań sprawozdawczych.

W dniu 30 marca 2017 r. Prezydium OZ PZD w Pile dokonało oceny dotychczas obytych zebrań sprawozdawczych w ROD. Do 30 marca odbyło się 21 walnych zebrań co stanowi ponad 25% wszystkich ROD. Średnia frekwencja na zebraniach wyniosła 22% i utrzymała się na poziomie podobnym jak roku poprzednim. Wszystkie zebrania zostały obsłużone przez członków do obsługi walnych zebrań. Odbyte zebrania zostały przygotowane i przeprowadzone w zdecydowanej większości dobrze, zgodnie z obowiązującymi w PZD przepisami i udzielonymi na naradzie szkoleniowej wytycznymi dla Prezesów ROD, księgowych i przewodniczących komisji rewizyjnych. Czytaj więcej.

05.04.2017

Podane informacje często były nieprawdziwe co spowodowało, że odbiorcy zostali oszukani.

Pokazywanie tych wyżej omówionych kłamliwych treści nie sprzyja dobrej zmianie, które miała obecnie być w naszym kraju. Nasuwa się tylko jeden wniosek. Postępowanie w PZD jest zgodne z prawem czyli przedstawiony w reportażu "magazyn śledczy" materiał przekazuje nieprawdę. Pokazanie tylko części prawdy jest nieprawdą i narusza dobre imię PZD - piszą w liście do Prezesa TVP uczestnicy walnego zebrania sprawozdawczego członkowie PZD z ROD "Malwa" w Trzciance. Czytaj więcej.

02.04.2017

Wiosenne porządki w ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy.

W sobotę 1 kwietnia, działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. T. Kościuszki w Łobżenicy sprzątali i pomagali uporządkować teren parku w ogrodzie po prowadzonych pracach ziemnych związanych z elektryfikacją. Prace w głównej mierze polegały na niwelacji nierówności pozostawionych przez koparkę, wysianiu trawy w brakujących miejscach na trawnikach oraz zagrabieniu liści i gałęzi. Czytaj więcej.

02.04.2017

Stanowisko Walnego Zebrania Sprawozdawczego ROD im. K. Marcinkowskiego w Rogoźnie.

Nie akceptujemy takich działań Rzecznika Praw Obywatelskich, który kieruje kolejne pismo w sprawie zmiany zapisów ustawy o ROD, tym razem do Pana Adama Lipińskiego Pełnomocnika Rzadu bez konsultacji podnoszonego problemu przez przeciwników PZD z Polskim Związkiem Działkowców, który jest ogólnopolskim stowarzyszeniem ogrodowym powołanym do reprezentowania nas działkowców członków PZD i obrony naszych interesów oraz spraw ogrodów działkowych - czytamy w stanowisku działkowców z ROD im. K. Marcinkowskiego z Rogoźna. Czytaj więcej.

02.04.2017

List działkowców z ROD im. Witosa w Krajence do Pełnomocnika Rządu A. Lipińskiego.

My członkowie PZD, uczestniczący w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. W. Witosa w Krajence bardzo krytycznie odnosimy się do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, który sugeruje Panu Pełnomocnikowi Rządu, aby zajął Pan stanowisko w sprawie podjęcia działań legislacyjnych celem dokonania zmian zapisów w ustawie o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 2013 r. - piszą do Adama Lipińskiego Pełnomocnika Rzadu do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego i Równego Traktowania działkowcy z ROD im. W. Wtosa w Krajence. Czytaj więcej.

29.03.2017

Dyrektor TVP 2 odmawia działkowcom prawa do obrony dobrego imienia PZD.

Liczne stanowiska, jakie w ciągu ostatnich tygodni docierają do TVP2 po emisji reportażu pt. „Działkowa wojna” wyemitowanego w Magazynie Ekspresu Reporterów spowodowały, iż do sprawy tej zdecydował się odnieść szef TVP2 Marcin Wolski. Niestety środowisko działkowe zostało pozbawione głosu niczym zwierzęta w szopce i to niekoniecznie noworocznej, z której znany jest redaktor Wolski. Jak bowiem pisze w swoim liście, dotychczasowa korespondencja odnosząca się do spornego w kwestii podawanych tam faktów reportażu przesyłana jest od „zarządów okręgowych działkowców, których przedmiotowa audycja nie dotyczy”. Skoro według Wolskiego sprawa jest lokalna, dlaczego została wyemitowana na antenie ogólnopolskiej TVP, zamiast regionalnej? Czytaj więcej.

29.03.2017

Biuletyn Informacyjny nr 280 1/2017.

W najnowszym Biuletynie Informacyjnym przeczytasz m.in. o sprawie reportażu pt. "Działkowa wojna" wyemitowanego w Magazynie Ekspresu Reporterów, w którym kolejny raz zaatakowano struktury PZD, o programie obchodów jubileuszu 120-lecia ruchu ogrodnictwa działkowego i o konkursach krajowych. Ponadto materiały i uchwały z XII Krajowej Rady PZD. Zachęcamy do czytania. Czytaj więcej.

29.03.2017

Przegląd prasy na temat ogrodów działkowych i PZD.

W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o planowanych inwestycjach drogowych, przez które działkowcy z Kraśniku, Gdyni, Białymstoku i Rzeszowie stracą część działek w ROD, o bezpieczeństwie w ogrodach i wizytach oraz szkoleniach, jakie w ROD prowadzi straż miejska, o połączeniu ogrodów w Szczecinie oraz kolejny raz o zakazie spalania w ogrodach. Zachęcamy do czytania. Czytaj więcej.

28.03.2017

Elektryfikacja ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy.

28.03.2017r w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. T. Kościuszki w Łobżenicy rozpoczęto 1 etap prac elektryfikacji działek, zgodnie z uchwalonym zadaniem inwestycyjnym podczas walnego zebrania sprawozdawczego członków PZD w naszym ogrodzie. Obecnie został wykonany odcinek ok. 200 m prac ziemnych i ułożono kabel, od wybudowanego przez Enea S.A. głównego przyłącza, przez plac zabaw, park, do domu działkowca i dalej do ujęcia wody pitnej. W trakcie wykonywanych prac wynikły nieprzewidziane komplikacje w związku awarią starych kamiennych drenarek, które pozarastały przez korzenie drzew i uległy uszkodzeniu. Przy pracach obecny był zastępca burmistrza pan Józef Lewandowski, który zapewniał o wsparciu tej inwestycji ze strony władz samorządowych. Czytaj więcej.

28.03.2017

Żądamy uczciwych reportaży o ogrodach i naszych problemach.

Obie te audycje są mistrzowską wręcz manipulacją Pani Redaktor Anity Gargas i podobno "skrzywdzonych działkowców". Dziennikarstwo polega przede wszystkim na tym, że wysłuchuje się w relacje każdej ze stron. Pani Redaktor nie dała jednak szansy wypowiedzi żadnemu z Prezesów PZD i w taki prosty sposób Związek został złodziejem. Czytamy w stanowisku uczestników Walnego Zebrania Sprawozdawczego członków PZD z ROD im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży. Czytaj więcej.

27.03.2017

Stanowisko działkowców z ROD "Transportowiec" w Trzciance.

Niezrozumiałe dla nas, są powody dla których Senatorowi RP będącym między innymi i naszym przedstawicielem w organie stanowiącym prawo, nie zależy aby prawie milion działkowców miało prawnie zagwarantowane prawo do użytkowania działki, własności altan, drzewek i innych urządzeń wykonanych własnymi rękoma i za własne pieniądze. Wyrażamy nadzieję, że zaprzestanie Pani nieuzasadnionych ataków na nasze stowarzyszenie, a swoją energię skieruje na sprawy ważniejsze dla Polski i Polaków np. służba zdrowia, ochrona przyrody czy bezpieczeństwo. Czytamy w stanowisku uczestników Walnego Zebrania Sprawozdawczego członków PZD z ROD "Transportowiec" w Trzciance.  Czytaj więcej.

26.03.2017

Wypowiedź Senator uważamy za nieprawdziwą i obraźliwą.

Dość mamy walki z ogrodami działkowymi, a wypowiedź Senator z telewizji publicznej wskazuje, że znowu "komuś" potrzebne są grunty ogrodów działkowych. Nie zgadzamy się aby kolejny raz na przestrzeni ostatnich 27 lat wyciągano ręce po grunty, które przywróciliśmy własnymi siłami i środkami społeczeństwu. Od 4 lat funkcjonuje nowa ustawa o ROD, która spełnia nasze oczekiwania, a Związek wykonuje swoje ustawowe zadania wobec nas działkowców i ogrodów. Piszą w liście do senator Lidii Staroń uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczego członkowie PZD z ROD "Malwa" w Pile. Czytaj więcej.

23.03.2017

Informator działkowca.

Najnowsze wydanie Informatora Działkowca możesz już znaleźć na tablicach informacyjnych w swoim ogrodzie. Wśród najważniejszych informacji: tegoroczne obchody 120-lecia ogrodnictwa działkowego, o wsparciu prawnym dla działkowców, corocznych konkursach krajowych, o tym, co każdy działkowiec wiedziec powienien przed walnym zebraniem, a także o nowej książce pt. "ochrona roślin", która wydana została z myślą o działkowcach. Czytaj więcej.

22.03.2017

List Prezydium Krajowej Rady PZD do Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

W związku z licznymi atakami ze strony różnych środowisk politycznych, których celem pozostaje oczernienie działalności PZD i zmiana ustawy o ROD, Prezydium KR PZD zwróciło się z wyjaśnieniami do Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Formułowane względem Związku i ustawy zarzuty są bowiem całkowicie irracjonalne i opierają się na fałszywych informacjach oraz błędnie wysnutych tezach. Sztucznie kreowanie problemów służy wyłącznie podważeniu przepisów ustawy, która jest ogromnym sukcesem środowiska działkowego i doskonale służy tej społeczności od ponad 3 lat. Wciąż jednak istnieje grono niezadowolonych, którym ustawa uniemożliwiła realizację własnych, partykularnych interesów. Związek ma nadzieję, że wyjaśnienie tych spraw, pozwoli panu ministrowi lepiej zrozumieć te wystąpienia, a dzięki jego wsparciu uszanowane zostaną interesy działkowców. Czytaj więcej.

21.03.2017

Odpowiedź Prezydium KR PZD na interpelację 9138 posłanki Joanny Muchy.

Posłanka Joanna Mucha w interpelacji nr 9138 skierowanej do Ministra Infrastruktury i Budownictwa zaatakowała środowisko działkowe oraz PZD. Prezentując całkowitą ignorancję i nieznajomość zagadnień związanych z ogrodnictwem działkowym, posłanka Platformy Obywatelskiej zarzuciła Związkowi, iż zabrania działkowcom korzystania z pomocy prawnej, co jest zwykłym kłamstwem. PZD od kilku lat udziela telefonicznych porad prawnych wszystkim działkowcom bez ograniczeń, a także odpowiada na liczne zapytania listowne i mailowe. Ponadto PZD wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom działkowców uruchomił we wszystkich OZ dodatkowe wsparcie prawne poprzez stałe dyżury telefoniczne. Działania te są o wiele bardziej bogate, o czym można przeczytać w informacjach na naszej stronie, a także w liście Prezydium KR PZD. Czytaj więcej.

21.03.2017

List Prezydium KR PZD do A. Lipińskiego, pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i..

Instytucja Rzecznika Praw Obywatelskich od dawna wykorzystywana jest do bezpodstawnych ataków na ustawę o ROD oraz PZD. Prezydium Krajowej Rady PZD uznało za słuszne odnieść się do niesprawiedliwych osądów i fałszywych oskarżeń, jakie zostały sformułowane w wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich do pełnomocnika rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnika rządu ds. równego traktowania Adama Lipińskiego. Rzecznik posługując się tendencyjnymi interpretacjami, a nawet nieprawdziwymi zarzutami ponownie kwestionuje regulacje prawne zawarte w ustawie o ROD. Dlatego zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z wystąpieniem Prezydium KR PZD do Adama Lipińskiego. Czytaj więcej.

21.03.2017

Czytajcie „działkowca”!

Wiosna wkracza na dobre do ogrodów, kontynuujemy pozimowe porządki i przygotowujemy uprawy na nowy sezon. A niezawodnym doradcą w wiosennej pielęgnacji działki będzie z pewnością kwietniowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie również pomysłów na modernizację działki, świątecznych inspiracji czy aktualnych wieści z ogrodów! Czytaj więcej.

20.03.2017

Jako członek Parlamentu Polskiego należy liczyć się ze słowami jakie wypowiada się publicznie.

Jako członek Parlamentu Polskiego należy liczyć się ze słowami jakie wypowiada się publicznie, chyba , że kierowała się Pani okazją zaistnienia i zdobycia w ten sposób wątpliwej popularności i elektoratu wyborczego. Jaki cel miała Pani występując w programie, odpowiedź nasuwa się tylko jedna, próba zniszczenia stowarzyszenia ogrodowego PZD i 120 letniej tradycji ogrodnictwa działkowego w Polsce...Piszą w liście do senator Lidii Staroń działkowcy z ROD "Nad Nielbą" w Wagrowcu. Czytaj więcej.

20.03.2017

List Prezydium KR PZD do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kolejny już raz instytucja Rzecznika staje się bronią w walce przeciwko ustawie o ROD, a metodą podważania zapisów jest kwestionowanie działalności PZD i podważanie jego znaczenia dla ogrodnictwa działkowego w Polsce. Tym razem w swoim wystąpieniu RPO zwrócił uwagę na rzekome problemy, jakich doświadczają nowe stowarzyszenia próbujące się wyłączyć. Dr Adam Bodnar swoim działaniem pokazuje, że działkowcy są jego „oczkiem w głowie”, choć oczywiście chodzi tu o wąskie grono tych, którzy decydują się na wyłączenie z PZD, bo ci wciąż pozostający w strukturach PZD są raczej „solą w jego oku”. Prowadzenie negatywnej kampanii przeciwko Związkowi nie może jednak pozostać niezauważone przez struktury PZD, dlatego list w tej sprawie wystosowało do Rzecznika Prezydium Krajowej Rady PZD. Zachęcamy do zapoznania się z treścią tego wystąpienia. Czytaj więcej.

20.03.2017

Działkowcy z ROD "Za Parkiem" w Pile do Prezesa TVP.

Na tle tej sprawy warto również wspomnieć, że PZD to 100 tysiecy społecznych działaczy wybranych przez członków PZD w ich ogrodach. Nie oznacza to jednak, aby w publicznych wypowiedziach można było ich obrażać nazywając komuchami, a ogrody reliktem po PRL-u...czytamy w liście do Prezesa TVP skierowanego przez działkowców z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Za Parkiem" w Pile. Czytaj więcej.

20.03.2017

List otwarty Prezydium KR PZD ws. listu prezesa TVP do RPO.

Prezes TVP Jacek Kurski w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich ws. krzywdzącej i zmanipulowanej nagonki na środowisko działkowe na antenie telewizji publicznej, zaprzeczył faktom i posunął się do oburzających insynuacji, które nie mogą pozostać bez odpowiedzi. W związku z tym Prezydium Krajowej Rady PZD wystosowało List otwarty, w którym odniosło się do nieprawdziwych stwierdzeń prezesa Kurskiego. Związek dąży jedynie do sprostowania nieprawdy i wyjaśnienia kłamstw, które pojawiły się na antenie TVP i które dotąd nie zostały sprostowane. List otwarty to także sprzeciw wobec prymitywnej propagandy i naruszenia dobrego imienia organizacji, w szeregach której znajduje się ponad 1,1 mln członków. Czytaj więcej.

19.03.2017

Nie możemy w tej sprawie milczeć.

Działkowcy złamali przepisy i należało w tej sprawie przedstawić argumenty drugiej strony. Niestety tego dziennikarze nie uczynili manipulując informacją aby wywołać u odbiorców telewizyjnych zły obraz funkcjonowania ogrodów, ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 roku oraz obrażać działaczy ogrodowych...Potwierdza to komentarz senator Lidii Staroń, która stwierdziła, że ogrody działkowe i ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych to spuścizna po PRL-u, a działacze społeczni to postkomuniści... Czytamy w stanowisku uczestników Walnego Zebrania Sprawozdawczego członków PZD w ROD "Gwda" w Pile. Czytaj więcej.

17.03.2017

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy m.in.: o planowanych inwestycjach ogrodowych w Biłgoraju, Nowej Dębie, Świeciu, Sulnówku, Chełmży i Ostrowie Wielkopolskim, o spotkaniu dotyczącym współpracy ROD z częstochowskim samorządem, o mieszkańcach Kołobrzegu, którzy starają się o utworzenie na ich osiedlu ogrodów działkowych, o wolnych działkach w Wałbrzychu, o planach rozwoju miast, które zakładają likwidację ogrodów w Gdańsku, Szczecinie czy Wrocławiu, a także wiele innych ciekawych informacji. Zachęcamy do czytania. Czytaj więcej.

15.03.2017

W naszej ocenie jest Pani manipulantką

...która bez zapoznania się z genezą tego sporu obraża nas - działaczy społecznych pracujących w zarządach ROD i podważa konstytucyjność ustawy o ROD z 2013 roku. Nie zgadzamy się na takie traktowanie na przed odbiorcami całej Polski. Nie akceptujemy Pani wypowiedzi w sprawie konstutucyjności ustawy o ROD... piszą działkowcy z dwóch ROD "Kolejarz" i "Bratek" w Krzyżu Wlkp. w liście do skierownym do senator Lidii Staroń. Czytaj więcej.

13.03.2017

List ROD "Polam" w Pile do senator Lidii Staroń.

Czas aby zrozumiała Pani Senator, że działkowcy szanują swoje działki i zaprzestała publicznie wypowiadać się o naszym najważniejszym akcie prawnym czyli ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych z 13 grudnia 2013 roku. Twierdzenie, że jest ona niezgodna z Konstytucją jest nieprawdą. Czytaj więcej.

12.03.2017

Nie damy się w tą grę nienawiści do ogrodów i Polskiego Związku Działkowców wkręcić.

Do takich wypowiedzi podważających konstytucyjność naszej ustawy, szkalowanie działaczy samorzadów ogrodowych i Polskiego Związku Działkowców mówimy - STOP. Nie zgadzamy się, aby takie nieodpowiedzialne wypowiedzi parlamentarzystki wprowadziły do ogrodów chaos, niepewność i kłótnie. Piszą w swoim stanowisku członkowie PZD uczestniczący w Walnym Zebraniu Sprawozdawczym ROD "Zielony Zakątek" w Chodzieży. Czytaj więcej.

10.03.2017

VII posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

W dniu 9 marca 2017 r. odbyło się VII posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile z udziałem członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD. Głównymi tematami posiedzenia było podsumowanie działalności w 2016 roku oraz przyjęcie planu pracy, preliminarza finansowego i in. na rok 2017. Zebraniu przewodniczył Prezes OZ PZD Marian Praczyk. Sprawozdanie Okręgowego Zarządu PZD z wykonania planu pracy za 2016 r. przedstawił Marian Ostaszewski Sekretarz OZ. W 2016 roku działania Okręgowego Zarządu PZD i jego Prezydium skierowane były na niezwykle ważne wydarzenia dla działkowców, ogrodów i Związku, związane z obroną naszej ustawy, regulacją stanu prawnego gruntów i roszczeniami do gruntów ROD, organizacją i przeprowadzeniem powszechnego przeglądu rod i działek oraz in. Dzięki bardzo dużej aktywności i zaangażowaniu zarządów ROD, członków Okręgowego Zarządu PZD, członków komisji statutowych OZ PZD i ROD oraz działkowców, wszystkie zadania zostały wykonane w pełni. Czytaj więcej.

10.03.2017

Stanowisko członków Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile.

Redaktor Andrzej Tomczak nie zweryfikował uzyskanej tylko z jednego źródła wiedzy, nie zapoznał się z ustawą o rod i statutem PZD. A może celowo zmanipulował reportaż by uzyskać poklask i efekt sensacji jak to broni „pokrzywdzonych” działkowców przed działaczami Polskiego Związku Działkowców. Oliwy do ognia dodała Pani senator Lidia Staroń, znana skądinąd z wrogiego działania wobec PZD, która uczestnicząc w programie kwestionowała ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych, ogrody działkowe określiła jako spuściznę po PRL, a działaczy naszego Związku jako grupę postkomunistów. Czytamy w stanowisku członków Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców w Pile z dnia 9 marca 2017 r. w sprawie wyemitowanego w dniu 14 lutego 2017 r. w TVP2 w programie „ Magazyn Ekspresu Reporterów” reportażu pt. „Działkowa Wojna”. Czytaj więcej.

10.03.2017

Stanowisko Ząrzadu ROD im. B. Chrobrego we Wronkach.

Emisja tego arcydzieła miała miejsce 14 lutego 2017 roku, i za jedyne zadanie obrałqa sobie atakowanie i zniechęcanie, tudzież kreowanie zbędności funkcjonowania Związku. Nie po raz pierwszy zresztą. Odnosimy wrażenie, że ten zmasowany atak i powracający jak bumerang temat, to tworzenie dobrego fundamentu pod partykularne interesy pewnych grup, nie pozostających w obojętności na wieloletnią tradycję oraz element społęcznie bardzo pożądany. Partykularne interesy nie mają tu na uwadze obywatela działkowca. Czytaj więcej.

10.03.2017

List ROD "Gwda" w Pile do senator Lidii Staroń.

Jesteśmy oburzeni Pani oskarżeniami, że ustawa o ROD z 2013 roku jest niezgodna z Konstytucją RP i należy ją skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Stwierdzamy, że nadal brak Pani Senator w tym temacie prawnych argumentów więc manipuluje Pani przed kamerami telewizyjnymi społeczeństwem polskim serwując nieprawdziwe informacje na temat funkcjonowania ogrodów działkowych, Związku i ustawy o ROD twierdząc, że to spuścizna PRL-u, a działacze społeczni PZD to postkomuniści. Czytamu w liście skierowanym przez Zarząd ROD "Gwda" w Pile do senator Lidii Staroń. Czytaj więcej.

10.03.2017

Stanowisko Zarządu ROD im. 550 lecia Chodzieży w Chodzieży.

Stwierdzenie senator, że ustawa o ROD jest niezgodna z Konstytucją RP i trzeba ją skierować do Trybunału Konstytucyjnego bardzo nas oburzyła. Stwierdzamy, że nie ma prawa tak twierdzić sentor RP o naszej ustawie i wmawiać społeczeństwu polskiemu, że ogrody są wymysłem PRL-u, bo to jest nieprawda. Ogrody działkowe i ruch ogrodnictwa działkowego w Polsce obchodzić będą w tym roku 120-lecie istnienia, więc jak można ogrody działkowe nazywać wymysłem PRL-u. Czytaj więcej.

10.03.2017

Stanowisko Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile.

Dało się to zauważyć na przykładzie programu pt ‘’Działkowa wojna” w magazynie „Ekspres Reporterów’’ wyemitowanym w dniu 14.02. br. że nadal w naszym kraju jest grupa ludzi, której bardzo mocno zależy na likwidacji Polskiego Związku Działkowców a tym samym na likwidacji ogrodów działkowych w Polsce. W tej grupie jak widać obecnie i wcześniej prym wiedzie Pani senator Lidia Staroń, występująca w tym programie. My działkowcy doskonale pamiętamy jej wcześniejsze działania przeciwko PZD i prawu działkowemu, dlatego jej negatywne wypowiedzi na temat konstytucyjności ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku i szkalowanie jej działaczy jest obrzydliwe i nie do przyjęcia. Czytamy w stanowisku Okręgowej Komisji PZD w Pile w sprawie wykorzystywania telewizji publicznej do publikowania reportaży szkalujących działalność rodzinnych ogrodów działkowych i działalność członków samorządów PZD oraz podważających konstytucyjność ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 roku. Czytaj więcej.

10.03.2017

List ROD "Kolejarz" w Czarnkowie do senator Lidii Staroń.

Protestujemy przeciwko podważaniu w telewizji narodowej konstytucyjności ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 roku. Jest to dla nas poważne ostrzeżenie i zapowiedź, że powraca po 4 latach funkcjonowania nowej obywatelskiej ustawy kolejna próba jej zmiany oraz likwidacji Związku. My będziemy walczyć o naszą ustawę i zachowanie Polskiego Związku Działkowców. Piszą w liście do senator Lidii Staroń członkowie Zarządu ROD im. "Kolejarz" w Czarnkowie. Czytaj więcej.

10.03.2017

Komunikat Krajowej Rady PZD dla działkowców ws. trwających w ROD walnych zebrań sprawozdawczych.

Jesteśmy w tracie realizacji najważniejszego zadania statutowego w ogrodach – odbywają się walne zebrania sprawozdawcze w ROD. Walne zebrania są najwyższym organem PZD w ROD (§ 56 Statutu PZD ust. 1), który podejmuje kluczowe decyzje dla funkcjonowania ogrodu oraz jego finansów. Każdy działkowiec, który jest jednocześnie członkiem Polskiego Związku Działkowców, ma prawo uczestniczyć w walnym zebraniu (§ 56 Statutu PZD ust. 2). Zgodzie z przepisami Statutu PZD zarząd ROD corocznie zwołuje walne zebranie do dnia 15 maja (§ 59 ust. 2 Statutu PZD). Czytaj więcej.

08.03.2017

Stanowisko i list od Zarządu ROD im. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.

Po emisji audycji pt. „Działkowa wojna” w programie Ekspres Reporterów w TVP2 na naszej stronie pojawiło się wiele informacji, stanowisk i listów od działkowców. Dziś jednak publikujemy stanowisko oraz list przekazany prezesowi TVP Jackowi Kurskiemu, od Zarządu pomawianego ogrodu im. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Dokumenty te w sposób szczegółowy wyjaśniają wszystkie aspekty poruszane w reportażu, które zostały przedstawione w sposób stronniczy, a podnato zostały zmanipulowane i wypaczone. Dlatego pomimo znacznej objętości tego materiału, zachęcamy do zapoznania się z nim. Czytaj więcej.

03.03.2017

XII Posiedzenie Krajowej Rady PZD.

W dniu 28 lutego 2017 r. odbyło się XII posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców. Odbyło się ono pod przewodnictwem Prezesa PZD - Pana Eugeniusza Kondrackiego, a uczestniczyli w nim członkowie Krajowej Rady, przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej – Pani Maria Fojt, zaproszeni członkowie okręgów, kierownicy wydziałów i pracownicy jednostki krajowej PZD oraz prawnicy z Biura Prawnego. Ponieważ było to pierwsze posiedzenie Krajowej Rady w 2017 r. znaczna jego część była poświęcona podsumowaniu działalności Polskiego Związku Działkowców w roku ubiegłym oraz omówieniu i zatwierdzeniu planu działania na rok bieżący. Czytaj więcej.

02.03.2017

Komunikat KR PZD z dn. 2 marca 2017 r. ws. roszczeń do gruntów ROD wg stanu na dzień 1.01.2017 r.

W związku ze zgłaszanymi problemami związanymi z roszczeniami do gruntów ROD, Krajowa Rada PZD po raz kolejny zbadała ich aktualny stan na dzień 1 stycznia 2017 r.. Badanie przeprowadzone przez Krajową Radę PZD na podstawie informacji uzyskanych z Okręgowych Zarządów PZD wykazało, że na dzień 1 stycznia 2017 r. roszczeniami objętych jest 329 ROD o powierzchni 845,3502 ha i liczbie działek rodzinnych - 19159. Czytaj więcej.

02.03.2017

Katalog Wiosna 2017 wydawnictwa "działkowiec".

Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem sprzedaży wysyłkowej wydawnictwa "działkowiec", który został przygotowany w związku z rozpoczynającym się już za chwilę sezonem działkowym - Wiosna 2017. W ofercie sprzedaży wysyłkowecj sklepu "działkowiec" znajdują się wyjątkowo piękne i atrakcyjne odmiany kwiatów, bylin, pnączy, drzew ozdobnych, a także drzew i krzewów owocowych w atrakcyjnych dla działkowca cenach. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem. Katalog dostępny TUTAJ.

26.02.2017

Stanowisko Walnego Zebrania Sprawozdawczego członków PZD ROD im. T.Kościuszki w Łobżenicy.

Członkowie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy uczestniczący w walnym zebraniu sprawozdawczym w dniu 24 lutego 2017 roku zwracamy się do władz Telewizji Polskiej o emisję rzetelnych reportaży na temat ogrodów działkowych i ich funkcjonowania. Nie zgadzamy się na nierzetelne informacje na temat funkcjonowania ogrodów działkowych. Nie utożsamiamy się również z wypowiedzią Senator Lidii Staroń, która została zaproszona do programu "Ekspres Reporterów" aby skomentować reportaż z ogrodu w Białej Podlaskiej. Stwierdziła ona, że ogrody to spuścizna po PRL a działacze działkowi to postkomuniści. Szkoda, że Pani Senator nie przygotowała się do audycji, wówczas nie informowała by telewidzów, że ogrody działkowe są wymysłem z PRL - czytamy w stanowisku walnego zebrania sprawozdawczego członków PZD im. ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy w sprawie emisji w mediach publicznych reportaży wypaczających działalność rodzinnych ogrodów działkowych i działalność członków samorządów jednostek organizacyjnych Związku oraz podważających konstytucyjność ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z 2013 roku. Czytaj więcej.

26.02.2017

Walne Zebranie Sprawozdawcze w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. T. Kościuszki w Łobżenicy.

W dniu 24 lutego 2017 roku odbyło się pierwsze w okręgu pilskim walne zebranie sprawozdawcze członków PZD w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. T. Kościuszki w Łobżenicy. Zebranie otworzył Prezes ROD Robert Mrotek. Powitał działkowców oraz przybyłych na zaproszenie Zarządu ROD gości: Marię Fojt Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile oraz Jolantę Borycę, która reprezentowała Burmistrza Łobżenicy Piotra Łosoś. Zebraniu przewodniczyła Pani Elżbieta Blechacz. Zarząd ROD przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu ROD za 2016 rok - merytoryczne i finansowe. Poinformował w nim o udziale zarządu i działkowców w imprezach organizowanych przez władze gminy oraz jubileuszu 80-lecia ogrodu, o wizycie dzieci z przedszkoli z grup: Motylki, Świetliki i Żuczki, zorganizowanym dla nich pieczeniu w ognisku ziemniaków. Czytaj więcej.

24.02.2017

Stanowisko Prezydium KR PZD ws. kolejnego ataku medialnego na PZD w TVP2.

"W dniu 14 lutego 2017 r. w TVP 2 w programie „Magazyn Ekspresu Reporterów” wyemitowany został reportaż zrealizowany przez Andrzeja Tomczaka pt. „Działkowa wojna”. Program oparty został na wypowiedziach kilku osób - Bożeny Kościaniuk, Katarzyny Matejuk oraz Stanisława Półki, które czują się pokrzywdzone działaniem organów PZD. Autor programu prezentując w reportażu opinie byłych już członków PZD - osób chaotycznych w prezentowanych wypowiedziach i wygłaszanych poglądach na temat działalności PZD, nie podjął się trudu rzetelnego przedstawienia widzom sytuacji członków stowarzyszenia ogrodowego oraz działkowców – z uwzględnieniem w szczególności przepisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. - czytamy w stanowisku Prezydium KR PZD. Czytaj więcej.

21.02.2017

Już jest marcowy „Mój Ogródek”, nie przegap! Tylko 2,49 zł!

W marcowym numerze doradzimy których ozdobnych gatunków nie ciąć i jakie prace wykonać wiosną na działce. Polecimy także atrakcyjne wysokie byliny, doskonałe do aranżacji działkowych zakątków. Zachęcimy do uprawy obwódkowych warzyw oryginalnie prezentujących się na ozdobnej rabacie. Podpowiemy – jaki kompostownik wybrać i jak pozbyć się brzydkiego zapachu kompostu. Przedstawimy oryginalne rośliny iglaste o pstrym zabarwieniu igliwia, idealne do działkowych kompozycji, a także zainspirujemy do stworzenia atrakcyjnych murków kwietnych. Czytaj więcej.

20.02.2017

Czytajcie „działkowca”!

Przedwiośnie to już okres pierwszych intensywnych prac na działce, jak choćby porządkowanie rabat, zdejmowanie zimowych zabezpieczeń, opryski w stanie bezlistnym czy cięcie drzew i krzewów. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie najnowszy, marcowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie również aktualnych porad, ogrodniczych inspiracji, roślinnych nowości, czy tematów ważnych dla zdrowia! Czytaj więcej.

14.02.2017

72 rocznica powrotu Piły do Macierzy.

Z tej okazji w dniu 14 lutego 2017 r. pod pomnikiem na Pl. Zwycięstwa obchodzono 72 rocznicę powrotu Piły do Macierzy. Wśród delegacji pilskich władz, instytucji, organizacji, stowarzyszeń i szkół kwiaty złożyli oraz wystawili poczet sztandarowy pilscy działkowcy. Czytaj więcej.

13.02.2017

Interpelacja posłanki Marii Małgorzaty Janyski.

Szanowny Panie Ministrze,
W moim biurze poselskim odebrałam interwencję odnośnie materiału telewizji publicznej w audycjach pn. „Magazyn śledczy Anity Gargas”, wyemitowanych w TVP1 w dniach 5 października i 23 listopada 2016r., w którym podano, zdaniem Polskiego Związku Działkowców Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych ROD "Kolejarz" w Pile, ROD im. Powstańców Wielkopolskich w Chodzieży, ROD "Zielony Zakątek" w Chodzieży, ROD im. Stanisława Staszica w Pile nieprawdziwe informacje. Działkowcy czują się pokrzywdzeni, gdyż ich zdaniem wyemitowany materiał zawierał błędne informacje. W związku z powyższym zwracam się do Pana ministra z pytaniami:..- czytaj wiecej.

10.02.2017

Odpowiedź Ministerstwa Śrowdowiska na interpelację posła Krzysztofa Paszyka.

W świetle obowiązujących przepisów, nie ma możliwości wykluczenia Rodzinnych Ogrodów Działkowych z obowiązku ustalenia ryczałtowej stawki opłaty, jeżeli podjęta została uchwała, na podstawie art. 6c ust. 2 ww. ustawy uwzględniająca tego typu nieruchomości. W kwestii wsparcia poselskiego projektu ustawy, realizującego postulaty działkowców w przedmiotowym zakresie resort środowiska nie może takiego wsparcia zadeklarować bez zapoznania się z ww. projektem ustawy. Jednocześnie, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace nad zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w ramach których zostanie przeanalizowana poruszone przez Pana Posła kwestie. - Czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską Posła Krzysztofa Paszyka. Czytaj więcej.

02.02.2017

Narady szkoleniowe w okręgu pilskim.

24 stycznia 2017 r. w okręgu pilskim rozpoczęto cykl narad szkoleniowych. W szkoleniach uczestniczyli prezesi ROD, przewodniczący komisji rewizyjnych ROD, księgowi i inni członkowie samorządów ogrodowych. Przeprowadzono 5 szkoleń: Chodzież, Czarnków, Złotów, Wągrowiec i ostatnie 1 lutego 2017 r. w Pile, w których uczestniczyło łącznie 236 osób. Tematyka narad szkoleniowych dotyczyła przygotowania i przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych oraz aktualnej sytuacji w ROD i PZD. Szkolenia prowadzili: Marian Praczyk Prezes OZ, Maria Fojt Wiceprezes OZ, Wojciech Urban Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD, Jadwiga Gańko Główna Księgowa OZ oraz Andrzej Kierzkowski członek Prezydium OZ. Czytaj więcej.

02.02.2017

Komunikat Krajowej Rady PZD ws. liczenia bezdomnych w ROD.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, iż w nocy z 8 na 9 lutego 2017 roku we wszystkich województwach odbędzie kolejna edycja ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych. W akcji liczenia osób bezdomnych wezmą udział m.in. policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy socjalni i wolontariusze. Wśród miejsc, które będą sprawdzane znajdują się m.in. altany i ogrody działkowe. Dlatego zwracamy się do wszystkich zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, by aktywnie włączyły się w tę akcję poprzez udostępnienie ogrodów działkowych dla służb gminnych, które odpowiadać będą za liczenie bezdomnych. Czytaj więcej.

01.02.2017

Biuro Prawne w Krajowej Radzie już działa!

Od 1 lutego 2017 roku w Krajowej Radzie pracę rozpoczęło Biuro Prawne Polskiego Związku Działkowców, które zostało powołane decyzją Prezydium KR PZD. Jego powstanie jest odpowiedzią na potrzeby struktur związkowych oraz coraz większej ilości spraw o charakterze prawnym, które potrzebują nie tylko stałego nadzoru, ale także sprawnego i rzeczowego analizowania oraz merytorycznego opracowywania. Dyrektorem Biura został mec. Bartłomiej Piech, zaś zastępca dyrektora mec. Tomasz Terlecki. W biurze pracować będzie w sumie czterech prawników. Czytaj więcej.

26.01.2017

Porady prawne dla działkowców okręgu pilskiego.

Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Pile informuje, że od dnia 1 lutego 2017 r. w każdy poniedziałek i środę bezpośrednio lub telefonicznie będzie udzielał porad w zakresie interpretacji przepisów związkowych, członkostwa w PZD, warunków dzierżawienia działek przez działkowców i in. Czytaj więcej.

26.01.2017

„Dumy Wronek” dla ROD im. B. Chrobrego i „Kolejarz” we Wronkach.

W dniu 19 stycznia 2017 r. na Noworocznym Spotkaniu Burmistrza Wronek Mirosława Wieczora zasłużonych wronczan nagradzano „Dumą Wronek”. Tym wyróżnieniem uhonorowani zostali także działkowcy z dwóch Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. B. Chrobrego i „Kolejarz” we Wronkach za skupienie się wokół swojej pasji, zaangażowanie w ochronę środowiska i podnoszenie standardów ekologicznych w mieście. Czytaj więcej.

23.01.2017

Czytajcie „działkowca”!

Działki również zimą są piękne i wymagają naszej uwagi. Warto więc i teraz regularnie je odwiedzać, korzystać ze spacerów na świeżym powietrzu, podziwiać uroki zimy, sprawdzać zimowe zabezpieczenia i robić inne niezbędne zabiegi. A znakomitym doradcą w tym zakresie będzie najnowszy, lutowy numer „działkowca”, w którym nie zabraknie ogrodniczych inspiracji, tematów ważnych dla zdrowia a także związanych z planowaniem nowego sezonu! Uwaga! Tylko do 19 lutego można jeszcze zamówić prenumeratę „działkowca” po starych cenach i cieszyć się korzyściami płynącymi z jego lektury! Czytaj więcej.

20.01.2017

List działkowców z Rogoźna do Prezesa Zarządu TVP.

Te nieprawdziwe oskarżenia nas działaczy Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. K. Marcinkowskiego w Rogoźnie bardzo obrażają. Nie zgadzamy się na takie nierzetelne reportaże, których jedeynym celem jest szkalowanie działkowców i ich działaczy oraz rodzinnych ogrodów działkowych. Zadajemy sobie pytanie, w jakim celu nagrywa się takie audycje, w których są same kłamstwa i oszczerstwa. Naszym zdaniem to audycje na zamówienie ludzie, którzy od lat są przeciwnikami Związku oraz walczą o zalegalizowanie swoich samowoli budowlanych...piszą w liście do Prezesa Zarządu TVP działkowcy z ROD im. K. Marcinkowskiego w Rogoźnie. Czytaj więcej.

20.01.2017

Zielona Rzeczpospolita Zima w ROD 2017.

W najnowszym numerze "Zielonej Rzeczpospolitej - Zima w ROD 2017 - wypoczynek, praca, walka" polecamy uwadze artykuły dotyczące medialnego ataku na działkowców, ogrody i PZD oraz reakcji środowiska działkowego, m.in.: STOP kłamstom o PZD, W drodze po sprawiedliwość, Zło, którego nigdy nie było, Prawda jedno ma imię, Ogród jak marzenie i inne. Ponadto informacje o działalności Związku, okręgów, obronie ogrodów przed likwidacją i roszczeniami, a także o pomocy prawnnej dla działkowców i zarządów ROD. W najnowszym numerze nie mogło też zabraknaąćinformacji o tym, jak wiele dobrych inicjatyw związanych z Otwartym Programem Społecznego Rozwoju ROD pojawiło się w ogrodach, a także o inwestycjach i zbliżających się Walnych Zebraniach Sprawozdawczych w ROD. Czytaj więcej.

20.01.2017

Już w kioskach! Lutowy „Mój Ogródek”, nie przegap! Tylko 2,49 zł!

W bieżącym numerze doradzamy jak stworzyć kolorową rabatę na działce, atrakcyjną od wiosny do zimy. Zachęcamy do uprawy bylin – bogatej grupy roślin, których walory ozdobne zaspokoją nawet najbardziej wybredne i wyszukane gusta. W lutowym numerze przedstawiamy oryginalne odmiany roślin iglastych o naturalnie żółtej barwie ulistnienia, doskonałe do działkowych kompozycji. Podpowiadamy również, jak odmłodzić stare drzewa owocowe, tak aby w nadchodzącym sezonie prezentowały się zdrowo i szybko rodziły upragnione, dorodne owoce. Pomagamy wybrać odpowiedni nawóz do ogrodu, a także wyjaśniamy różnice po między dostępnymi na rynku rodzajami torfów. Czytaj więcej.

19.01.2017

Spotkanie działkowców ze Starostą Pilskim.

19 stycznia 2017 r. działkowcy z Piły spotkali się z Eligiuszem Komarowskim Starostą Pilskim. Działkowców reprezentowali: Marian Praczyk Prezes OZ, Marian Ostaszewski Sekretarz Prezydium OZ i Prezes ROD „Kalinka”, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD powiatu pilskiego i Prezes ROD „Za Parkiem”, Genowefa Chomont Prezes ROD „Gwda”, Tadeusz Truty Prezes ROD im. gen. Władysława Sikorskiego, Ryszard Grzelak Prezes ROD „Malwa” i Andrzej Kierzkowski Prezes ROD im. Stanisława Staszica. Czytaj więcej.

19.01.2017

Poradnik „Ochrona roślin” niezbędny w każdym ROD!

Z satysfakcją informujemy, że na rynek wydawniczy nakładem wydawnictwa „działkowiec” trafiła niezwykle wartościowa dla całego środowiska ogrodniczego książka, która zawiera pełną i rzetelną, a przy tym bardzo przystępną wiedzę dotyczącą ochrony roślin pt.”Ochrona roślin”. To najlepsza na rynku kompleksowa książka na temat ochrony roślin na działkach i w przydomowych ogrodach. Publikacja ta zawiera najaktualniejsze zalecenia dotyczące profilaktyki oraz zwalczania chorób i szkodników roślin, proponując zarówno metody chemiczne, jak i biologiczne oraz ekologiczne. Czytaj więcej.

19.01.2017

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy m.in. możliwości składania wniosków o dotacje na usunięcie azbestu z pokryć dachowych altan, o wolnych działkach w ROD Relax z Złotnikach Królewskich, o budżecie partycypacyjnym w Tomaszowie Lubelskim, gdzie społeczność może głosować na projekt budowy placu zabaw dla dzieci i montażu urządzeń do ćwiczeń dla dorosłych w ROD „Przyszłość”, a także o elektryfukacji ROD Hutnik II w Stalowej Woli. Ponadto o serii tragicznych pożarów w altankach i ogrodach. Czytaj więcej.

13.01.2017

Komunikat Krajowej Rady PZD dot. zasady wycinki drzew i krzewów od 1 stycznia 2017 r.

Nowelizacja przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r., w znacznym zakresie zmieniła dotychczasowe zasady usuwania drzew i krzewów – także na działkach w ROD. Podkreślenia jednak wymaga, że działkowcy nie zostali objęci ogólnym wyłączeniem od uzyskiwania zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów. Uprawnienie to zostało bowiem przyznane jedynie osobom fizycznym, które są właścicielami nieruchomości. Działkowiec zaś jest wprawdzie właścicielem nasadzeń, natomiast nieruchomość (działka) jest przez działkowca dzierżawiona. Czytaj więcej.

13.01.2017

Stanowisko Zarządu ROD im. J. Słowackiego w Rogoźnie w sprawie ataków medialnych na PZD.

Gwarantem istnienia naszych działek w naszych Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest właśnie nasz ogólnopolski samorząd działkowców – Polski Związek Działkowców! Dziennikarzom najwidoczniej nie jest w smak, że ustawa o ROD oraz zarejestrowany w KRS nowy statut PZD zabezpieczają dotychczasowe prawa nabyte przez działkowców i myślą o przyszłych pokoleniach – czytamy w stanowisku Zarządu ROD im. J. Słowackiego w Rogoźnie w sprawie nieuzasadnionych i tendencyjnych ataków niektórych mediów na Polski Związek Działkowców. Czytaj więcej.

12.01.2017

Biuletyn Informacyjny.

W najnowszym Biuletynie Informacyjnym przeczytasz m.in. o uratowanym przez PZD ogrodzie "Bogatka" w Bogatce, o ostetecznym rozstrzygnięciu toczącej się przez wiele lat sprawy związanej z ROD przy Al. Waszyngtona, a także poznasz wytyczne finansowe dla ROD oraz stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa ws. medlowania w ROD. W związku z atakami medialnymi na PZD opublikowaliśmy także bardzo ważny Apel skierowany do wszystkich działkowców i zarządów ROD. Zachęcamy do czytania. Czytaj więcej.

11.01.2017

Zbiór przepisów Związkowych dla wszystkich Zarządów ROD i OZ PZD.

Informujemy, że Krajowa Rada PZD wydała oczekiwaną przez zarządy ROD, komisje statutowe i okręgowe zarządy publikację pt. „Zbiór przepisów Związkowych”, które są swego rodzaju kompendium wiedzy na temat funkcjonowania i prawnych aspektów związanych z funkcjonowaniem rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce. Czytaj więcej.

11.01.2017

Pomoc prawna dla zarządów ROD i działkowców.

Prezydium Krajowej Rady PZD wychodząc naprzeciw potrzebom działkowców oraz zarządów ROD, dnia 30 listopada 2016 roku, podjęło uchwałę ws. obsługi prawnej dla ROD. Obsługa prawna będzie realizowana w szerszym zakresie niż dotychczas, ma być dostępna dla wszystkich użytkowników - działkowcy oraz członkowie zarządów ROD będą mogli na bieżąco wyjaśniać pojawiające się wątpliwości wynikające z funkcjonowania w zgodzie z przepisami prawnymi obowiązującymi w PZD. Będą mogli uzyskać porady prawne w zakresie interpretacji przepisów związkowych, członkostwa w PZD, warunków dzierżawienia działek przez działkowców, ustanawiania prawa do działek. Czytaj więcej.

06.01.2017

Przedstawiciele Okręgowego Zarządu PZD i ROD w Pile spotkali się z Przewodniczącym PRGOK.

5 stycznia 2017 r. doszło do spotkania przedstawicieli działkowców z Zygmuntem Jasieckim Przewodniczącym Zarządu Związku Międzygminnego Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Ze strony działkowców w spotkaniu uczestniczyli Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu PZD, Marian Ostaszewski Sekretarz Prezydium OZ i Prezes ROD „Kalinka”, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD powiatu pilskiego i Prezes ROD „Za Parkiem”, Tadeusz Truty Prezes ROD im. gen. Władysława Sikorskiego, Ryszard Grzelak Prezes ROD „Malwa” i Andrzej Kierzkowski Prezes ROD im. Stanisława Staszica. Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi tworzy 14 gmin i miast na terenie których usytuowanych jest 42 czyli ponad połowa Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Okręgu Pilskim. Czytaj więcej.

05.01.2017

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy m.in.: o umorzeniu postępowania dotyczącego zwrotu 32 hektarów gruntów przy Alei Waszyngtona, na których zlokalizowany jest kompleks ogrodów działkowych, ratowaniu bezdomnych w ROD przed zamarznieciem, środkach, jakie niektóre miasta przeznaczyły z budżetu miasta na infrastrukturę w ROD, o dofinansowaniu na usuwanie azbesty na Warimii i Mazurach z dachów altanek oraz o nowej inicjatywie zielonej szkoły, jaka urodziła się w jednym z malborskich ogrodów. Zachęcamy do czytania.

04.01.2017

Przedstawiciele pilskich działkowców na spotkaniu u Prezydenta Miasta.

4 stycznia 2017 r. przedstawiciele pilskich działkowców spotkali się z Prezydentem Miasta. W spotkaniu uczestniczyli Piotr Głowski Prezydent Piły, Danuta Nowak-Bogusławska Kierownik Biura Prezydenta, Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Czesław Wiśniewski Przewodniczący Kolegium Prezesów ROD powiatu pilskiego i Prezes ROD „Za Parkiem”, Tadeusz Truty Prezes ROD im. gen. Władysława Sikorskiego, Ryszard Grzelak Prezes ROD „Malwa” i Andrzej Kierzkowski Prezes ROD im. Stanisława Staszica. Spotkanie poświęcone było omówieniem współpracy w 2017 roku i możliwości wsparcia w realizacji programów przez ogrody ze strony władz samorządowych. Czytaj więcej.

04.01.2017

RPO wyjaśnia sprawę PZD senatorowi.

Działania RPO wobec PZD odbiły się szerokim echem po ogrodach. W efekcie sprawą zainteresował się senator Mieczysław Augustyn. W odpowiedzi na jego wystąpienie, dr. A. Bodnar tłumaczył przesłanki, którymi się kierował kwestionując statut PZD. Poniżej zamieszczamy pismo przesłane do senatora. Z satysfakcją odnotowujemy, że RPO nie atakuje już PZD i tłumaczy swoje działania standardową procedurą. Trzeba jednak zaznaczyć, iż wbrew obecnym wyjaśnieniom, pismo podpisane przez RPO i skierowane do PZD – od którego zaczął się spór - zawierało szereg nieprawdziwych twierdzeń odnoszących się do statutu i działania organizacji. Dlatego negatywny odbiór, z jakim spotkało się ono ze strony PZD i jego członków, był jak najbardziej uzasadniony. Czytaj więcej.