Aktualności 2016/2


29.07.2016

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie udzielania pomocy finansowej dla ROD.

Prezydium KR PZD na posiedzeniu 28 lipca br. po zapoznaniu się z wnioskami zarządów ROD o udzielenie pożyczek z Funduszu Samopomocowego, pozytywnie zaakceptowanymi przez Prezydia OZ PZD udzieliło 6 pożyczek dla ROD na łączną kwotę 283.400 zł. Czytaj więcej.

29.07.2016

Prezydium KR PZD zajęło się tematem likwidacji i regulacji prawnych ROD.

Jednym z tematów poruszonych na posiedzeniu Prezydium Krajowej Rady PZD w dniu 28 lipca 2016 r., były likwidacje i regulacje prawne ROD. Jest to bardzo trudny temat pod względem merytorycznym, a zarazem niezmiernie ważny, gdyż dotyczy gruntów, na których położone są rodzinne ogrody działkowe. Czytaj więcej.

29.07.2016

Miejskie pszczelarstwo także na terenie rodzinnych ogrodów działkowych.

Coraz bardziej docenia się pożyteczną rolę miejskich pasiek. Przekonali się o tym już mieszkańcy Warszawy i Torunia, gdzie zebrano rekordowe ilości miodu. Warto przypomnieć, że miejskim pszczelarstwem zajmują się także działkowcy w niektórych rodzinnych ogrodach działkowych. Czytaj więcej.

29.07.2016

Konkurs jubileuszowy „PZD – historia i wspomnienia”.

Zgłoś się do otwartego konkursu Prezydium KR PZD z okazji 35-lecia PZD „PZD – historia i wspomnienia”. Wspólnie upamiętnijmy historię 35 lat istnienia PZD, tworząc książkę o tym pięknym okresie działalności Związku. Zgłoszenia można przesyłać do 31 października br. Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody! Czytaj więcej.

28.07.2016

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie aktualnego stanu przeglądów ROD i działek.

Zgodnie z uchwałą Nr 145/2016 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku”, wszystkie okręgi podjęły niezbędne działania logistyczne do przeprowadzenia przeglądów ROD i działek. Na dzień 25 lipca 2016 roku stan przeglądów przedstawia się następująco. Do 25 lipca 2016 r. łącznie zlustrowano 3 440 ROD i 629 907 działek, co stanowi odpowiednio ponad 73% i 70% w skali kraju. Czytaj więcej.

26.07.2016

Przeglądy zagospodarowania ROD i działek w okręgu pilskim dobiegają końca.

Powołane uchwałą Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile Komisje dokonały już przeglądu zagospodarowania 60 ROD co stanowi 72% ilości ogrodów i 9 878 działek co stanowi 74,70 % ogółu. Zrealizowane dotychczas przeglądy odbyły się zgodnie z opracowanym harmonogramem za wyjątkiem ROD Trzcianki. Planowany przegląd ROD w Trzciance na dzień 14.07.2016 r. został odwołany ze względu na bardzo intensywne opady deszczu. Czytaj więcej.

25.07.2016

Biuletyn Informacyjny.

W najnowszym numerze Biuletynu Informacyjnego przeczytasz: VIII posiedzenie KR PZD, Krajowe Dni Działkowca 2016, Spotkanie delegacji PZD z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Spotkanie delegacji PZD z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Wydarzenia w ROD, Relacje z przeglądów ROD. Komunikat, Uchwały Prezydium dotyczące dotacji na inwestycje oraz usuwanie skutków klęsk żywiołowych, Interpelacje poselskie, Reprywatyzacja - Sąd Najwyższy pyta o moralność, Ku przestrodze. Czym grozi nielegalne budownictwo w ROD?, Historia ogrodnictwa i ruchu działkowego na ziemiach polskich. Zarys problematyki badań i studiów źródłowych. Czytaj więcej.

23.07.2016

42 wczasy „Pod orzechami” w ROD im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży.

W dniu 23 lipca 2016 r. w ROD im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży odbyła się biesiada kończąca kolejne 42 wczasy „Pod orzechami” organizowane corocznie dla seniorów. Organizatorami wypoczynku byli: Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Powstańców Wlkp. w Chodzieży, Burmistrz Chodzieży, Zarząd Miejskiego Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Chodzieży oraz Chodzieski Klub Gospodarczy. Wczasy organizowane są dla osób starszych i niepełnosprawnych z Chodzieży. Zarząd ogrodu, na okres wczasów oddał dla ich uczestników oprócz świetlicy, teren całego ogrodu. Tam też wielu wczasowiczów zawiązało przyjaźnie z działkowcami. Dla wypoczywających zorganizowano różnego rodzaju pogadanki, konkursy sprawnościowe oraz gry i zabawy zespołowe. Czytaj więcej.

22.07.2016

Jubileusz 70-lecia najstarszego ogrodu działkowego w Pile.

Pierwszy ogród działkowy w Pile powstał w 1946 roku - był to Rodzinny Ogród Działkowy „Kolejarz” przy ulicy Rybackiej. Działkowcy tworzą tu jedną, wielką rodzinę. Najlepiej było to widać kilka dni temu, gdy uroczyście obchodzili swój jubileusz - informuje gazeta faktypilskie.pl. W uroczystym spotkaniu wzięły udział wszystkie pokolenia działkowców, wśród nich byli też działkowi weterani. W czasie uroczystości zasłużeni działkowcy otrzymali wyróżnienia i dyplomy. Czytaj więcej.

22.07.2016

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów.

W najnowszym przeglądzie prasy przeczytasz m.in.: Głos.Gdyni.pl pisze o dofinansowaniu urzędu miasta do zakupu rozdrabniaczy do gałęzi dla ROD; Kurier Poranny informuje o pierwszej w Polsce strefie ochrony jeży; Express Bydgoski donosi o patrolach Straży Miejskiej w bydgoskich ROD pod kątem prawidłowego gospodarowania odpadami. Polecamy lekturze! Czytaj więcej.

21.07.2016

Ogrody działkowe tematem wystawy na Biennale Urbana w Wenecji.

Podczas tegorocznego Biennale Urbana w Wenecji, które odbyło się pod koniec maja, zaprezentowana została wystawa pt. „Proste historie”, która obrazuje fenomen rodzinnych ogrodów działkowych, a także rolę Polskiego Związku Działkowców w rozwoju i promocji ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Przygotowana przez zespół PAREGA (Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan, Rafał Śliwa) wystawa zaprezentowała społeczny i funkcjonalny potencjał polskich ogrodów działkowych. Projekt zyskał wsparcie PZD, który dofinansował wystawowe makiety oraz objął go swoim patronatem. Czytaj więcej.

21.07.2016

Informator Działkowca już w Twoim ogrodzie!

W najnowszym Informatorze Działkowca przeczytasz m.in.: Spotkanie z Rzecznikiem, Krajowe Dni Działkowca i Jubileusz PZD, Przegląd ogrodów i działek, Czym grozi nielegalne budownictwo w ROD?, Inwestycje w ROD w 2015 roku. Serdecznie polecamy lekturze! Czytaj więcej.

20.07.2016

Rzecznik Praw Obywatelskich pomaga PZD w pozyskaniu dofinansowania z NFOŚiGW.

Do Krajowej Rady PZD wpłynęło pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara, w którym informuje on PZD, iż skierował wystąpienie do NFOŚiGW w sprawie możliwości pozyskiwania dofinansowania na przedsięwzięcia prowadzone przez rodzinne ogrody działkowe. W gronie beneficjentów programu Prosument, który finansuje zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, pominięte zostały stowarzyszenia ogrodowe. Równiez PZD zajął w tej sprawie stanowisko. Zmiana dotychczasowych przepisów i dopuszczenie PZD oraz ROD jako beneficjantów programu sprawi, że możliwe stanie się korzystanie z dofinansowań w zakresie ochrony środowiska, a tym samym możliwy będzie rozwój ogrodów pod względem ekologicznym. Czytaj więcej.

20.07.2016

Rozstrzygnięty został krajowy konkurs na "Wzorową Altanę".

Ogrody działkowe składają się z wielu działek, ale i z altan, które są ich nieodłączną częścią. Altany są tak różnorodne i barwne, jak ich właściciele, którzy tworzą przyjazną i solidarną społeczność skupioną wokół ogrodnictwa działkowego. Dlatego w tym roku Krajowa Rada po raz pierwszy ogłosiła także konkurs „Wzorowa Altana”, by pokazać wszystkim, że altany to coś więcej niż tylko wiata czy mały działkowy domek, że są one nieodłącznym elementem ogrodowego krajobrazu, a często wizytówką działki i dumą ich właścicieli. 14 lipca Prezydium KR PZD podjęło uchwałę, w której znajduje się rozstrzygnięcie tego konkursu. Czytaj więcej.

20.07.2016

Wyniki konkursu krajowego "Wzorow Działka Roku 2016".

W dniu 14 lipca br. Prezydium KR PZD zadecydowało o wynikach cieszącego się od wielu lat niesłabnącą popularnością krajowego konkursu "Wzorowa Działka Roku 2016". W tym roku do rywalizacji stanęły 24 działki będące laureatami konkursów na szczeblu okręgowym. Swoim zagospodarowaniem, estetyką, rozplanowaniem przestrzennym części wypoczynkowej i uprawnej, tzw. małą architekturą czy ekologią, mogą one służyć za przykład wszystkim działkowcom. Wybór laureatów był niezwykle trudny. Czytaj więcej.

20.07.2016

Prezydium KR PZD rozstrzygnęło konkurs "Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2016".

Konkurs na najpiękniejszy "Rodzinny Ogród Działkowy" to już tradycja. Jego celem jest nie tylko propagowanie dobrych wzorów, ale przede wszystkim nagrodzenie zarządów ROD za estetykę i piękno ogrodów, ale też docenienie osobistego zaangażowania i serca, jakie działkowcy wkładają w swoją pracę, przy jednoczesnym zachowaniu regulaminowych zasad i wrażliwości na piękno przyrody. „Rodzinny Ogród Działkowy 2016 roku” odbywa się zarówno na szczeblu okręgowym, jak i krajowym. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 17 ogrodów. Czytaj więcej.

20.07.2016

Czytajcie „działkowca”!

Na rynku ukazał się już najnowszy, sierpniowy numer „działkowca” – bogaty w aktualne porady i inspiracje ogrodnicze, pomocne w letniej pielęgnacji i modernizacji działki! Jak działkowcy spędzają lato, co uprawiają i zmieniają na swoich działkach? Zajrzyjcie do naszego bloku reportaży, w którym publikujemy relacje z ogrodów z różnych rejonów kraju! Chcecie być na bieżąco i wiedzieć co dzieje się w Związku i ogrodach? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat najważniejszych wydarzeń! Czytaj więcej.

19.07.2016

„Mój Ogródek”, tylko 2,49 zł! Sierpniowy numer już na rynku!

W bieżącym numerze doradzimy jak skutecznie zabezpieczyć balkonowe rośliny, zanim wyjedziemy na urlop, a także – co posadzić i dosadzić na działce w sierpniu, tak aby rabaty były atrakcyjne przez kolejne tygodnie. Zachęcimy do letniego nawożenia roślin ozdobnych, którego często działkowcy się obawiają. Wytłumaczymy znaczenie kwasów humusowych dla żyzności glebyi pomożemy wybrać najlepsze preparaty z ich udziałem dostępne na rynku. Podpowiemy jak umiejętnie posadzić różaneczniki, aby w przyszłym roku, wiosną zachwyciły nas obfitym kwitnieniem oraz zachęcimy do sadzenia zimowitów i jesiennych krokusów. Zainspirujemy do stworzenia na działce prowansalskiego klimatu – wskazując odpowiedni dobór roślin. Czytaj więcej.

19.07.2016

Związkowe wydawnictwa i plakaty.

Krajowa Rada wydała plakat z okazji 35-lecia PZD i zbliżających się Krajowych Dni Działkowca 2016, a także przygotowała Biuletyn Informacyjny (5/2016), "Informator działkowca" na sierpień oraz plakat informacyjny pt." ORGANIZMY pożyteczne na działce". Wszystkie te wydawnictwa w najbliższych dniach trafią do okręgowych zarządów i wszystkich ROD zrzeszonych w PZD. Czytaj więcej.

19.07.2016

Tereny ogrodów działkowych w okręgu pilskim podtopione.

W wyniku intensywnych opadów w dniach 13-15 lipca 2016 roku i silnego wiatru rodzinne ogrody działkowe w Pile położone na glebach torfowych /105 ha / za Parkiem Miejskim przy ulicy Paderewskiego uległy podtopieniu. Wiele drzew owocowych zostało połamanych. Szkody w infrastrukturze wystąpiły w ROD im. Marchlewskiego w Pile, w którym na ogrodzenie ogrodu z siatki przewróciło się olbrzymie drzewo rosnące przy ulicy Chopina niszcząc je oraz w części jedną działkę. W Chodzieży w wyniku obfitych opadów rów przylegający do terenu ROD „Zielony Zakątek” nie nadążał odprowadzić wody opadowej. Pomimo pomocy Straży Pożarnej woda przelewała się na teren ogrodu i zalała wszystkie pomieszczenia biurowe i magazynowe znajdujące się w piwnicy Domu Działkowca. Zniszczeniu uległy wszystkie podłogi. Obecnie szacowane są powstałe szkody. Czytaj więcej.

16.07.2016

Spotkanie przedstawicieli Okręgowego Zarządu PZD w Pile z Senatorem RP Mieczysławem Augustynem.

W dniu 15 lipca 2016 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgowego Zarządu PZD w Pile z Senatorem RP (PO) Mieczysławem Augustynem. Spotkanie dotyczyło działań Rzecznika Spraw Obywatelskich w sprawie altan w ogrodach działkowych. Wprowadzenie do tematu przedstawił Prezes OZ PZD Marian Praczyk. Poinformował Senatora o podejmowanych działaniach przez RPO, który podjął inicjatywę objęcia ochroną osób zamieszkujących na terenie ogrodów działkowych oraz pytania prawnego skierowanego do Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie rozszerzenia kompetencji nadzorowi budowlanemu do badania legalności altan działkowych pod kątem zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego. Podjęte przez Rzecznika Praw Obywatelskich działania bez zasięgania opinii PZD mogą doprowadzić do negatywnych skutków dla działkowców. Poprosił Senatora o podjecie działań aby, Rzecznik swój wniosek z NSA wycofał. Czytaj więcej.

15.07.2016

KR PZD przekazała Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa inform. dot. problemu meldowania w ROD.

Na prośbę Ministra Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego Krajowa Rada PZD przygotowała ogólną informację dotyczącą problemu meldowania na terenie działek rodzinnych w celu optymalnego naświetlenia tego zagadnienia oraz powiązanych z nim aspektów. Istnieje bowiem konieczność podjęcia odpowiednich działań zmierzających do zwalczania zjawiska meldowania osób zamieszkujących na działkach w ROD. Czytaj więcej.

15.07.2016

Wystąpienie Prezydium KR PZD do Ministra Infrastruktury i Budownictwa ws. śmieci.

Krajowa Rada PZD uznała za celowe wystąpienie do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego z wnioskiem dostosowanie zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do potrzeb rodzinnych ogrodów działkowych (uwzględniając specyfikę ogrodów), w tym spowodowanie, aby stawki opłaty za wywóz śmieci były adekwatne do ilości śmieci faktycznie wytwarzanych na terenach ogrodów. Czytaj więcej.

15.07.2016

Społeczny monitoring pszczół - pomagamy liczyć zapylacze.

Społeczny Monitoring Pszczół" to projekt badania populacji pszczół w Polsce, prowadzony w modelu nauki obywatelskiej. Oznacza to, że każdy może dołączyć do badaczy i wesprzeć pracę naukowców - wstarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie spotkanej pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na stronie: www.monitoringpszczol.pl. To właśnie udział wolontaruszy z całej Polski sprawi, że badanie będzie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców. Czytaj więcej.

13.07.2016

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie mediów przeczytasz m.in.: Polska Agencja Prasowa "Miejskie pszczoły dają dużo miodu"; Prawo.GazetaPrawna.pl "Za co działkowiec może zostać ukarany?"; Polska - Głos Wielkopolski "Ogrody po niemiecku - nasi działkowcy zobaczyli jak działają". Czytaj więcej.

08.07.2016

Zielona Rzeczpospolita na lato.

W najnowszym numerze Zielonej Rzeczpospolitej przeczytaj koniecznie: Ogrody działkowe rosną w siłę - wywiad z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim, Biedni z autem za sto tysięcy, Czy wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich zagrozi altanom?, Gorący temat - Zawyżone opłaty za śmieci, Ogrody przyjazne niepełnosprawnym, Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek, Nie trujmy siebie i innych. Czytaj więcej.

06.07.2016

Komunikat ws. korespondencji i zapytań wysyłanych do Krajowej Rady.

Biuro Krajowej Rady PZD informuje, że w ostatnim czasie wpływa duża liczba zapytań dotyczących interpretacji przepisów związkowych. Wiele z tych zapytań stanowią anonimy przekazywane najczęściej poprzez pocztę elektroniczną. Krajowa Rada zawiadamia, że nie będą udzielane odpowiedzi na anonimowe wystąpienia. Prosimy zatem każdą osobę oczekującą odpowiedzi o podawanie swoich danych, w tym imienia i nazwiska, adresu oraz nazwy i miejscowości swojego ROD. Jednocześnie pragniemy poinformować, że zanim wystąpią Państwo z zapytaniem prawnym, należy sprawdzić, czy stosowna odpowiedź nie została już opublikowana na stronie internetowej www.pzd.pl (zakładka: „Prawo”).

06.07.2016

Komunikat KR PZD w sprawie zadań dla struktur PZD związanych z funkcjonowaniem w ROD ustawy...

o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach. W związku z docierającymi do KR PZD sygnałami o niekorzystnym funkcjonowaniu w ogrodach ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w tym o horrendalnych opłatach za wywóz śmieci, Krajowa Rada PZD postanowiła zbadać wymiar tego problemu, ustalić jego przyczyny i skutki oraz ustalić, jak reagują na ten problem zarządy ROD i działkowcy. Czytaj więcej.

05.07.2016

ROD im. St. Staszica i „Za Parkiem” w Pile wsparły akcję charytatywną.

Podczas II Jarmarku Św. Janów w Pile, w sobotę 25 czerwca 2016 r. prowadzona była Akcja Charytatywna „2000 chilli dogs – czyli uśmiechy dla Matyldy”. ROD im. St. Staszica i ROD „Za Parkiem” wsparły tę akcję udostępniając pawilon ogrody i wyposażenie. Impreza przebiegała w gorącej atmosferze, którą zafundowali organizatorzy ale też i aura z temperaturą ponad 30 0 C. Czytaj więcej.

05.07.2016

Komunikat Prezydium KR w sprawie aktualnego stanu przeprowadzonych przeglądów ROD i działek.

Rodzinne Ogrody Działkowe to ważne miejsce zarówno dla działkowców jak i społeczności lokalnej. Służą one nie tylko prowadzeniu upraw ogrodniczych na potrzeby działkowca, ale pełnią również wiele ważnych funkcji socjalno-rekreacyjnych, także dla społeczności lokalnej. Ogrody jako zielony obszar podnoszą dodatkowo standardy ekologiczne miejskiego otoczenia. Estetyczne i prawidłowo funkcjonujące stanowią najlepszą wizytówkę Związku i jego członków. Niezwykle istotny jest zatem pozytywny wizerunek ROD, jako ważny argument w uzasadnieniu potrzeby ich dalszego istnienia. Informacje na temat stanu zagospodarowania i funkcjonowania ROD pozwolą na uzyskanie wiedzy i oddadzą pełny obraz sytuacji w ogrodach w zakresie ich prawidłowego zagospodarowania i wykorzystania pod kątem zgodności z celami i funkcjami ROD, ustawą o ROD, statutem PZD, regulaminem ROD i polityką Związku. Czytaj więcej.

01.07.2016

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

W dniu 30 czerwca 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnar spotkał się z delegacją PZD. Związek reprezentowali Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, Sekretarz PZD Izabela Ożegalska, Wiceprezes Okręgu w Poznaniu Robert Klimaszewski oraz radcowie prawni Tomasz Terlecki i Bartłomiej Piech. Ze strony RPO w spotkaniu uczestniczyli również dyr. Kamilla Dołowska, naczelnik Artur Zalewski oraz Michał Chylak pracownik z zespołu pr. cywilnego. Czytaj więcej.

01.07.2016

Najnowszy "Informator Działkowca" już w Twoim ogrodzie!

W najnowszym numerze przeczytaj koniecznie: PZD reaguje na wniosek Rzecznika do NSA; Startuje "Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek"; Kasa płynie do ogrodów; Rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury; Co słychać w ogrodach działkowych?; Klucz do wiedzy; Porady ogrodnicze; Porady prawne. Czytaj więcej.

30.06.2016

Dzień Dziecka w ROD im K. Libelta w Gołańczy.

Już po raz kolejny w ogrodzie ROD im. K. Libelta w Gołańczy, w dniu 4 czerwca 2016 r. zgromadziły się dzieci i wnuki naszych działkowców wraz z rodzinami na imprezie integracyjnej z okazji „Dnia Dziecka”. Imprezę otworzył prezes R. Rykała, który serdecznie przywitał uczestników oraz zaproszonych gości w osobach: Panią Małgorzatę Osuch - Przewodniczącą Rady Powiatu Wągrowieckiego, Pana Mieczysława Durskiego - Burmistrza Miasta i Gminy Gołańcz. Prezes Zarzadu ROD dzieciom złozył najlepsze życzenia z okazji ich święta oraz zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Czytaj więcej.

30.06.2016

VIII posiedzenie Krajowej Rady PZD.

W dniu 29 czerwca 2016 r. w Warszawie odbyło się VIII posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu udział wzięli ponadto Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz dyrektorzy biur OZ. Czytaj więcej.

30.06.2016

Historia ogrodnictwa i ruchu działkowego na ziemiach polskich.

Korzenie polskiego ogrodnictwa działkowego sięgają znacznie wcześniej niż powszechnie się sądzi. Przez analogie krajów anglosaskich, zwłaszcza zaś Wielkiej Brytanii, ich źródeł można doszukiwać się w ogrodnictwie mieszczańskim. Dowodem na takie postrzeganie początków ogrodów działkowych w Polsce jest stanowisko wyrażone już w 1937 r. przez Władysława Lubawego w „Historii ogrodów działkowych w Polsce” wydanej w 1939 r. przez Centralny Związek Towarzystw Ogrodów Działkowych i Osiedli Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Czytaj więcej.

29.06.2016

Urzędnicza (nie)sprawiedliwość.

Bezprecedensowa decyzja Burmistrza Ząbek. Odmówił on PZD nabycia prawa użytkowania z art. 76 ustawy o ROD do terenów ROD „Kaczeniec” w Ząbkach. Swoją decyzję motywuje tym, że w ogrodzie występuje zjawisko ponadnormatywnych altan i zamieszkiwania, co nie kwalifikuje w jego opinii ROD jako ogrodu działkowego zgodnie z definicją zawartą w ustawie o ROD. Szkoda tylko, że nie bierze pod uwagę także tego, że jednocześnie sam przyłożył rękę do tego bezprawia… meldując na działkach. Czytaj więcej.

28.06.2016

Media o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy: Express Ilustrowany pisze o "Powszechnym przeglądzie zagospodarowania ROD i działek"; Polska - Gazeta Wrocławska ostrzega przed barszczem Sosnowskiego; ŁadnyDom.pl informuje o zasadach przeniesienia prawa do działki w ROD; InformacjeLokalne.pl relacjonują IX Pojedynek Sportowo-Rekreacyjny Rodzinnych Ogrodów Działkowych Miasta Gniezna i Powiatu o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Zachęcamy do lektury! Czytaj więcej.

28.06.2016

KKR przyjęła sprawozdanie finansowe PZD.

W dniu 24 czerwca 2016 roku Krajowa Komisja Rewizyjna PZD na swoim posiedzeniu przyjęła Bilans Polskiego Związku Działkowców i podjęła Uchwałę Nr 3/VII/2016 o treści "Krajowa Komisja Rewizyjna PZD zgodnie z § 138 pkt. 4 Statutu PZD stawia wniosek do Krajowej Rady PZD o przyjecie sprawozdania finansowego Polskiego Związku Działkowców za okres 01.01.-31.12.2015 rok i jego zatwierdzenie". Czytaj więcej.

28.06.2016

Posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej.

W dniach 21-23 czerwca 2016 roku odbyło się siódme w obecnej kadencji posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Krajowa Komisja Rewizyjna zgodnie z statutowymi kompetencjami dokonała badania sprawozdania finansowego Związku za 2015 rok. Czytaj więcej.

27.06.2016

III spotkanie BIESIADNA DZIAŁKA w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie.

Rodzinny Ogród Działkowy im. St. Staszica w Czarnkowie wraz Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie oraz Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czarnkowie zorganizował w dniu 25 czerwca 2016r. trzecie spotkanie pn: BIESIADNA DZIAŁKA. Głównym celem spotkania było: obchody Dnia Dziecka, integracja międzypokoleniowa, wskazanie sposobów na spędzenie wolnego czasu oraz poznanie możliwości samorealizacji poprzez wolontariat. Czytaj więcej.

23.06.2016

Spotkanie Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Piły z udziałem władz miasta.

W dniu 23 czerwca 2016 r. w świetlicy Domu Działkowca ROD „Zalesie” w Pile odbyło się spotkanie w którym udział wzięli: Marian Praczyk Prezes OZ PZD w Pile, zaproszeni goście: Piotr Głowski Prezydent Piły, Krzysztof Szewc I Zastępca Prezydenta Miasta, Jerzy Mac Dyrektor Dróg i Zieleni, Wojciech Nosek Komendant Straży Miejskiej, Zygmunt Jasiecki Przewodniczący Związku Międzygminnego "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi" oraz Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Piły. Czytaj więcej.

23.06.2016

Reprywatyzacja – Sąd Najwyższy pyta o moralność.

Czy moralnym jest, aby osoba, która nigdy nie została pokrzywdzona (nie jej odebrano nieruchomość) i nabyła roszczenie za ułamek wartości nieruchomości, odniosła dodatkowe korzyści - całkowicie nieadekwatne do zainwestowanych środków - naliczając horrendalny czynsz za bezumowne korzystanie? Czytaj więcej.

23.06.2016

Ku przestrodze! Czym grozi nielegalne budownictwo w ROD?

Samowole budowlane nie są powszechnym zjawiskiem na terenie ROD, ale na pewno stanowią poważne zagrożenie dla ogrodów i działkowców. Występowanie tego procederu często wynika z bezkarności osób, które budują tzw. ponadnormatywy. Są one przekonane, że nie grożą im żadne konsekwencje. Jak bardzo jest to mylne poczucie, przekonała się niedawno osoba, która na działce w ROD wybudowała dom, w którym zamieszkała z rodziną. Czytaj więcej.

23.06.2016

Przegląd mediów.

W najnowszym przeglądzie prasy polecamy: Polska Gazeta Wrocławska pisze o niepokoju wśród wrocławskich działkowców wywołanym nieuwzględniania ROD w planach zagospodarowania; Finanse.wp.pl ostrzegają za jakie wykroczenia może zostać nałożona kara na działkowca; Polska - Dziennik Bałtycki informuje jak zostać działkowcem; ZielonaNews.pl zauważa, że zainteresowanie działkami rośnie wśród młodych ludzi. Polecamy lekturze! Czytaj więcej.

21.06.2016

Zrób miejsce pszczołom! To od Ciebie zależy ich los.

W ramach już 6. edycji programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom” zachęcamy lokalne społeczności w całej Polsce do wzięcia udziału w wyjątkowej inicjatywie tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli miejsc przyjaznych pszczołowatym. Czytaj więcej.

20.06.2016

Delegacja działkowców OZ PZD w Pile z wizytą u Posła na Sejm RP, Pana Krzysztofa Paszyka.

W dniu 20 czerwca 2016 r. w Pile, w biurze Posła na Sejm RP, Pana Krzysztofa Paszyka z Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego gościła delegacja działkowców z Okręgowego Zarządu PZD. W spotkaniu uczestniczyli Prezes OZ Marian Praczyk, Sekretarz OZ Marian Ostaszewski oraz Prezesi ROD z Piły: Czesław Wiśniewski i Tadeusz Truty. W trakcie spotkania omówiona została aktualna sytuacja w PZD, w tym wystąpienia RPO do Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego.

20.06.2016

Interpelacja Posła Tomasza Szymańskiego (PO) w sprawie zakazu meldunku osób na terenach ROD.

Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie działań mających na celu doprecyzowanie przepisów ustawy o ewidencji ludności w taki sposób, by niemożliwym stało się dokonywanie meldunku osób na terenach rodzinnych ogrodów działkowych, służących zaspokajaniu wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa. Czytaj więcej.

20.06.2016

Interwencja Posła Krzysztofa Paszyka (PSL) do RPO w sprawie zamieszkiwania w ROD.

Korzystając z uprawnień przyznanych mocą art. 19 i 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz w nawiązaniu do stanowiska Okręgowego Zarządu PZD w Poznaniu z 14 marca 2016 r. w sprawie łamania prawa przez działkowców przekształcających ogrody działkowe w osiedla mieszkaniowe podejmuję interwencję poselską w przedmiotowej sprawie. Czytaj więcej.

20.06.2016

WAKACYJNY LIPCOWY NUMER JUŻ NA RYNKU! „Mój Ogródek”, tylko 2,49 zł!

W lipcowym numerze znaleźć można porady dotyczące letniego cięcia, zarówno w sadzie, jak i w ogrodzie ozdobnym. Doradzimy jak pielęgnować ogród warzywny o tej porze roku – czyli co wysiać i posadzić, czym zasilać oraz jak zwalczać chwasty. Zachęcamy do produkcji własnego kompostu, czyli najlepszego i najtańszego nawozu organicznego. Czytaj więcej.

19.06.2016

Spotkanie z Burmistrzem Miasta i Gminy Wronki.

Głównym tematem spotkania w dniu 14 czerwca 2016 roku z Burmistrzem Wronek Panem Mirosławem Wieczór było omówienie spraw związanych z realizacją przez rodzinne ogrody działkowe Uchwały Rady Miasta i Gminy Wronki z dnia 28 kwietnia 2016 roku w sprawie określenia trybu postępowania o udzielanie dotacji celowych podmiotom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych.

19.06.2016

Spotkanie ze Starostą Pilskim.

W dniu 17.06. br. delegacja OZ PZD w składzie Maria Fojt, Marian Praczyk, Marian Ostaszewski i Czesław Wiśniewski spotkała się z nowo wybranym Starostą Pilskim Eligiuszem Komarowskim. Starosta został poinformowany przez uczestników o aktualnej sytuacji w Związku, o działaniach podejmowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanowiskach i obawach działkowców i całego Związku.

18.06.2016

Czytajcie „działkowca”!

Na rynku ukazał się już najnowszy, lipcowy numer „działkowca” – pełen aktualnych porad pomocnych w letniej uprawie działki a także zdrowym, wakacyjnym wypoczynku! Czytaj więcej.

16.06.2016

Spotkanie z Posłem na Sejm RP Panem Marcinem Porzuckiem.

W dniu 13 czerwca 2016 r. w biurze OZ PZD w Pile odbyło się spotkanie z Posłem na sejm RP, reprezentującym Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, Panem Marcinem Porzuckiem. W spotkaniu uczestniczyli: Prezes OZ – Marian Praczyk, Wiceprezes OZ – Maria Fojt, Sekretarz OZ – Marian Ostaszewski oraz Prezesi ROD z Piły, Ryszard Grzelak i Tadeusz Truty.

16.06.2016

Dzień Dziecka w ROD „Borek” we Wronkach.

W dniu 11 czerwca 2016 roku w ROD „Borek” we Wronkach zorganizowany został festyn z okazji Dnia Dziecka. Imprezę otworzył Prezes Zbigniew Ferfet wraz z Wiceprezesem Andrzejem Kubiakiem. Organizatorzy serdecznie przywitali przybyłe na imprezę dzieci oraz ich opiekunów, życząc przyjemnej zabawy. Czytaj więcej.

14.06.2016

Edukacja przyrodnicza i Dzień Dziecka dla przedszkolaków w ROD "Kolejarz" w Wągrowcu.

W dniu 09 czerwca 2016 roku w ROD "Kolejarz" w Wągrowcu odbyła się kolejna część warsztatów przyrodniczych dla przedszkolaków z Przedszkola nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu. To już drugie spotkanie przedszkolaków z działkowcami. Czytaj więcej.

10.06.2016

Piknik w ROD im. Przemysława w Rogoźnie.

W dniu 9 czerwca 2016 roku w ROD im. Przemysława w Rogoźnie odbył się z okazji Dnia Dziecka rodzinny piknik dzieci z klasy I a Szkoły Podstawowej nr 3 w Rogoźnie, której wychowawczynią jest Pani Ewa Szturmińska. Imprezę przygotowali rodzice dzieci, a dopomógł im w tym Zarząd Ogrodu. Pani Ewa powitała dzieci oraz towarzyszące im rodziny. Czytaj więcej.

10.06.2016

Koleżanki i Koledzy Prezesi ROD.

W nawiązaniu do poprzedniej informacji przekazuję Wam, że Pilskie Kolegium Prezesów ROD i Okręgowy Zarząd PZD w ramach budżetu obywatelskiego złożyły 3 wnioski do Urzędu Miasta w Pile. Piła na budżet obywatelski przeznaczyło 3 mln złotych. Złożone przez nas wnioski opiewają na kwotę 630 tys. zł ( 2 wnioski po 300 tys. zł i 1 wniosek na 30 tys. zł).

10.06.2016

Powszechny przegląd ROD i działek – dlaczego warto?

Warto postawić sobie pytanie, jakich ogrodów działkowych chcą działkowcy? Czy wystarcza im stan obecny, często pozostawiający wiele do życzenia, niekorzystnie wpływający na wizerunek ROD i PZD? Czy w XXI wieku, mając wiele możliwości nie powinni starać się za wszelką cenę modernizować i unowocześniać ogrody, aby były one coraz bardziej atrakcyjne? Zadanie trudne i wymagające czasu, ale warte podjęcia wysiłku przez OZ PZD dla wspólnego dobra. Czytaj więcej.

09.06.2016

Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w ROD "Zielony Zakątek" w Chodzieży.

W dniu 5 czerwca 2016 roku Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Zielony Zakątek", "Kolejarz", "Drogowiec", "Powstańców Wielkopolskich", "Ceramik", "550 - lecia m. Chodzieży", "Bratek", "Jordana", "Pod Gruszą", Burmistrz Miasta Chodzieży oraz Chodzieski Dom Kultury zaprosiły swoje dzieci z rodzicami oraz z miasta do wspólnej zabawy na pikniku rodzinnym w ogrodzie działkowym "Zielony Zakątek". Czytaj więcej.

08.06.2016

Dzień Dziecka w ROD Za Parkiem w Pile.

W dniu 4 czerwca 2016 r. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego Za Parkiem w Pile zorganizował piknik z okazji Dnia Dziecka. W imprezie wzięło udział 175 dzieci. Były gry, zabawy, konkursy zręcznościowe, piosenki w wykonaniu dzieci, jazda konna oraz wielkim prowadzeniem cieszyło się malowanie dzieci. Piknik zaszczycili swą obecnością Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile Marian Praczyk oraz Starosta Pilski Pan Eligiusz Komarowski. Czytaj więcej.

08.06.2016

Wystąpienie Prezydium KR PZD do NSA ws. wniosku RPO.

W dniu 7 czerwca br. Prezydium KR PZD przyjeło stanowisko prawne ws. wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, które zostało skierowane do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W ten sposób jednocześnie włącza się w postępowanie przed NSA. Czytaj więcej.

08.06.2016

Prezydium KR PZD udzieliło kolejnych pożyczek dla ROD z Funduszu Samopomocowego PZD.

Zachęcamy wszystkie ogrody z korzystania z pozyczek z Funduszu Samopomocowego PZD. Jest to bardzo korzystna propozycja, która sprawdza się w Związku od ponad 12 lat. Przez szereg lat skorzystało z niej wiele ogrodów, które mogą się teraz cieszyć nową bądź wyremontowaną infrastrukturą. Główne zalety tej pomocy finansowej to bardzo niskie oprocentowania – 2 % w skali roku (w 2016 r.) i możliwość spłaty pożytki przez wiele lat - do 5 lat (maksymalnie 10 rat). Czytaj więcej.

06.06.2016

Stanowisko przedstawicieli samorządów ROD miasta Rogoźna oraz Ryczywołu w sprawie wniosku RPO.

Uważamy, że altany nasze są pobudowane zgodnie z zapisami ustawy o ROD z 2013 roku oraz ustawy Prawo budowlane. W obu ustawach określono parametry dla altan budowanych w ogrodach działkowych przez działkowców. Nie ma tam zapisów dotyczących szczególnych warunków jak w przypadku budowanych budynków mieszkalnych wymagających pozwoleń na budowę oraz zapisów zgodności pobudowanych altan z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla gruntów ROD - czytaj więcej.

06.06.2016

Narada szkoleniowa w OZ w Pile w ramach przygotowania do powszechnego przeglądu ROD.

W dniu 3 czerwca 2016 r. w ROD „Przemysława” w Rogoźnie odbyła się pierwsza narada szkoleniowa dla członków komisji ds. przeglądu ogrodów i działek. Zgodnie z uchwałą Prezydium Krajowej Rady PZD w okręgu pilskim zaplanowanych zostało 8 narad szkoleniowych w następujących grupach:
1. ROD Rogoźna, Ryczywołu,
2. ROD Chodzież i Budzyń,
3. ROD Piły i powiatu pilskiego, ROD Wągrowca, Wapno, Gołańcz, Damasławek,
4. ROD Złotów, Okonek, Jastrowie, Zakrzewo, Krajenka,
5. ROD Wronki,
6. ROD Trzcianka,
7. ROD Czarnków, Krzyż, Wieleń, Drawski Młyn, Pęckowo.

06.06.2016

Rozmawialiśmy z dziennikarzem, czy cenzorem?

Po publikacji w dn. 2 czerwca br. w dodatku do „Gazety Wyborczej” – Duży Format, artykułu pt. „Bunt w ogródku”, w którym zamieszczono jedynie wybiórczy zapis wywiadu udzielonego red. Marcinowi Wójcikowi przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego, mec. Bartłomieja Piech i Agnieszkę Hrynkiewicz z Działu Medialnego, zdecydowaliśmy się na publikację zapisu całej rozmowy. Była ona nagrywana za zgodą dziennikarza, dlatego też nie sądziliśmy, że jej ujawnienie może wzbudzić u redaktora jakiekolwiek negatywne emocje. Czytaj więcej.

06.06.2016

Jak wyglądała rozmowa Gazety Wyborczej z przedstawicielami PZD.

24 maja br. w siedzibie PZD w Warszawie odbyła się rozmowa Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego z dziennikarzem Dużego Formatu (dodatek Gazety Wyborczej) Marcinem Wójcikiem. W spotkaniu uczestniczył także radca prawny Bartłomiej Piech oraz Agnieszka Hrynkiewicz z Działu Medialnego KR PZD. Spotkanie to odbyło się na prośbę przedstawiciela Gazety Wyborczej. Czytaj więcej.

06.06.2016

Kiedy zawrzeć umowę zlecenie, a kiedy o dzieło?

Wiosna to okres wytężonych prac w ogrodzie. Zdarza się, że konieczne jest np. skoszenie trawy, pomalowanie płotu, itp. Z wykonawcą takiego zadania zarząd ROD musi podpisać odpowiednią umowę. Niekiedy zarządy ROD mają problem z rozróżnieniem tego, jaką umowę należy zawrzeć. Najkorzystniejsza jest umowa o dzieło, ponieważ za osobę zatrudnioną na jej podstawie nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie można jej jednak stosować w każdym przypadku, ponieważ podczas kontroli ZUS ma prawo zakwestionować rodzaj umowy, jeżeli stwierdzi, że nie zostały zawarte prawidłowo. Czytaj więcej.

03.06.2016

Nowe plakaty informacyjne dla ROD.

Wraz z wysyłką najnowszego numeru Biuletynu Informacyjnego (nr 4/2016) oraz Informatorem Działkowca na czerwiec, do zarządów ROD trafiły także plakaty informacyjny pt. „Ptaki – przyjaciele działkowców” i „Rośliny chronione”. Czytaj więcej.

03.06.2016

Pismo Dyrektora Departamentu Gospodarki Nieruchomościami w Ministerstwie Infrastruktury i Budow..

Departament Gospodarki Nieruchomościami informuje, że Prezes Polskiego Związku pismem z dnia 23 maja 2016 r. przekazał do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa "Stanowisko Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 18 maja 2016 r. w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącego stosowania nadzoru budowlanego wobec obiektów niewymagających zgłoszenia ani pozwolenia na budowę". Czytaj więcej.

02.06.2016

Informacja z posiedzenia Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD.

Krajowa Komisja Rewizyjna Polskiego Związku Działkowców w dniu 2 czerwca 2016 roku odbyła w Warszawie swoje kolejne posiedzenie w obecnej kadencji. Na zaproszenie Przewodniczącej w pierwszej części obrad uczestniczył Prezes PZD p. Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

02.06.2016

Komunikat w sprawie samowoli budowlanych i zamieszkiwania w ROD.

W związku z publikacjami prasowymi, w których powielane są niezgodne ze stanem faktycznym informacje nt. skali i źródeł samowoli budowlanych oraz zamieszkiwania na terenach ROD, informujemy, że problematyka ta została zbadana przez PZD. Zostały jej poświęcone odrębne komunikaty, poniżej przypominamy podstawowe informacje. Czytaj więcej.

01.06.2016

Przedstawiciele PZD na spotkaniu w Ministerstwie Infrastruktury.

W dniu 31 maja br. w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa odbyło się spotkanie przedstawicieli PZD z Sekretarzem Stanu Kazimierzem Smolińskim. Na czele delegacji związkowej stał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, któremu towarzyszyli wiceprezes PZD Zdzisław Śliwa oraz radcy prawni Bartłomiej Piech oraz Tomasz Terlecki. Ze strony rządowej obok Ministra udział wzięli Dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Małgorzata Kutyła, Zastępca Dyrektora tego departamentu Edyta Lubaszewska, Zastępca Dyrektora Departamentu Budownictwa Anita Grabowska – Wlaź oraz Błażej Korczak główny specjalista w Departamencie Budownictwa i Magdalena Dawid starszy specjalista w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami. Czytaj więcej.

01.06.2016

Ruina i slumsy. Tak poznańska Temida zniszczyła ogród.

Jeszcze kilka lat temu ROD im. 23 Lutego w Poznaniu niczym nie różnił się od tysięcy ogrodów w Polsce. Zadbane alejki, niewielkie altany, morze zieleni, drzew i kwiatów, które zachwycały i przyciągały mieszkańców okolicznych osiedli mieszkaniowych. Był miejscem, gdzie rodziły się przyjaźnie, gdzie wypoczywały rodziny, dzieci i seniorzy, gdzie trud pracy w ziemi przynosił radość i wytchnienie. Wszystko to zostało zniszczone w ciągu zaledwie kilku lat przez niezrozumiałe wyroki sądowe i ułomne prawo, które wykorzystane zostało do wzbogacenia się jednej osoby kosztem kilkuset rodzin. Dziś to, co stało się z tym ogrodem budzi żal i przerażenie. Czytaj więcej.

01.06.2016

Drogie Dzieci!

Z okazji Dnia Dziecka życzę wszystkim najmłodszym wiele uśmiechu i radości w dniu ich święta. Niech ogrody działkowe będą dla Was bajkowym miejscem, w którym możecie odkrywać bogaty świat zwierząt i roślin oraz zarazić się pasją działkowania. Zachęcam Was do odwiedzania ogrodów i uczestnictwa w ogrodowych lekcjach przyrody, warsztatach czy spacerach edukacyjnych po ROD. Jednocześnie zapraszam wszystkie dzieci i ich rodziców do udziału w obchodach Dnia Dziecka w ROD w całej Polsce. Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki.

01.06.2016

Biuletyn Informacyjny.

W najnowszym Biuletynie Informacyjnym: VII posiedzenie KR PZD, Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku, Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich do Naczelnego Sądu Administracyjnego, Ocena realizacji planów inwestycji i remontów w ROD w 2015 roku, Interpretacja statutu PZD, Pozyskiwanie funduszy unijnych i krajowych, Komunikaty Prezydium KR PZD i KR PZD, Listy i stanowiska w sprawie zamieszkiwania i altan ponadnormatywnych, Umowy zlecenia po 1 stycznia 2016 r. oraz informacja w sprawie badania opłat za śmieci w ROD przez KR PZD. Czytaj więcej.

01.06.2016

Uwaga! Konkursy dla działkowców!

Drodzy Działkowcy, redakcja „działkowca” ogłasza kolejną edycję konkursu „Moja Działka” przeznaczonego dla użytkowników działek w ROD. Jego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek, promocja różnych ich funkcji, obok typowo rekreacyjnych – również tych uprawowych, związanych z produkcją własnych owoców i warzyw.

31.05.2016

Posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

W dniu 30 maja 2016 roku odbyło się posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile z udziałem członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD. Zebraniu przewodniczył Prezes OZ PZD Marian Praczyk. Głównym tematem posiedzenia była ocena sytuacji ogrodów, działkowców i Związku w związku z działalnością stowarzyszeń w sprawie zamieszkiwania i altan ponadnormatywnych oraz podejmowanymi przez Rzecznika Praw Obywatelskich działaniami w tej sprawie. Omówiono wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich skierowany w dniu 18 kwietnia 2016 roku do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego, które może dotyczyć także funkcjonowania ROD. Temat przedstawiła Wiceprezes OZ Maria Fojt. W tej sprawie Okręgowy Zarząd PZD z Okręgową Komisją Rewizyjną przyjął list do Rzecznika Praw Obywatelskich. Czytaj więcej.

30.05.2016

Stanowisko Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile w sprawie wniosku RPO.

Przyjęcie takiej interpretacji ustawy Prawo budowlane narusza interesy działkowców i może stanowić podstawę do uznania altany działkowej za samowolę budowlaną w efekcie czego organy budowlane mogą wstrzymać budowę lub wydać nakaz rozbiórki wobec obiektu wybudowanego wbrew ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, nawet jeżeli spełniają parametry ustawowe (powierzchnia zabudowy oraz wysokość). Uważamy, że wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich nie był poprzedzony pełną analizą poruszanego problemu, która powinna uwzględnić specyfikę i funkcję rodzinnych ogrodów działkowych....Biorąc pod uwagę powyższe wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich. Stosowanie wykładni rozszerzającej wobec literalnie przyjętych zapisów ustawowych narusza interesy działkowców, rodzinnych ogrodów działkowych i naszego Związku, jest nieuprawnione i łamie zasady praw podmiotowych. Czytaj więcej.

30.05.2016

Stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD w sprawie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do NSA.

Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców społecznie wykonujący mandat i posiadający statutowe upoważnienie do reprezentowania pionu rewizyjnego Związku wyrażają zdecydowany sprzeciw i dezaprobatę wobec wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego w dniu 18.04.2016 r. do Naczelnego Sądu Administracyjnego w przedmiocie rozszerzenia kompetencji nadzoru budowlanego w stosunku do obiektów niewymagających zgłoszenia i pozwolenia na budowę. Czytaj więcej.

30.05.2016

RP.TV: Jak zgodnie z prawem tępić krety na działce?

Krety są pod ochroną, nie można ich truć, ale są legalne sposoby na pozbycie się ich z działki - mówiła w programie #RZECZoPRAWIE Wioletta Zaleska, prawniczka z Polskiego Związku Działkowców. Gościem Mateusza Rzemka w programie TV.RP była Wioletta Zaleska, prawniczka z Polskiego Związku Działkowców. Podczas programu można było dowiedzieć się, jak zgodnie z prawem tępić krety na działce, czy można na działce palić ogniska, co i jak budować i jakie drzewa wycinać drzewa bez zezwolenia. Czytaj więcej.

25.05.2016

KR PZD ustosunkowała się do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich do Naczelnego Sądu Adm...

Podczas VII posiedzenia Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, które odbyło się w dniu 19 maja 2016 r. bardzo szeroko omówiono wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich skierowany do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego wywołującego rozbieżności w orzecznictwie sądowym, który dotyczy możliwości stosowania przez organy budowalne rozszerzonego nadzoru w stosunku do obiektów budowlanych, niewymagających zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę, ponieważ obejmuje on również altany działkowe. Czytaj więcej.

25.05.2016

Komunikat KR PZD w sprawie inwestycji i remontów w ROD w 2015.

Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 17 maja 2016 r. zapoznało się z analizą w sprawie zrealizowanych w PZD inwestycji i remontów w ROD w 2015 roku. Materiał został przygotowany w oparciu o uzyskane przez OZ PZD informacje z rodzinnych ogrodów działkowych. Zaprezentowany materiał pozwala zapoznać się z ogromem pracy, jaki został wykonany w ubiegłym roku w ROD. Krajowa Rada PZD dostrzega, że za tymi danymi stoją ludzie i ich osobiste zaangażowanie oraz trud. Prezydium KR PZD zarekomendowało przedstawienie przedmiotowej analizy na posiedzeniu KR PZD w dniu 18 maja br. W wyniku zaprezentowanej informacji oraz ożywionej dyskusji w tym temacie, KR PZD podjęła uchwałę nr 1/VII/2016 w sprawie realizacji planów inwestycji i remontów w 2015 roku. Czytaj więcej.

25.05.2016

Uwaga! Konkursy dla działkowców!

Drodzy Działkowcy, redakcja „działkowca” ogłasza kolejną edycję konkursu „Moja Działka” przeznaczonego dla użytkowników działek w ROD. Jego celem jest m.in. propagowanie dobrych wzorów zagospodarowania działek, promocja różnych ich funkcji, obok typowo rekreacyjnych – również tych uprawowych, związanych z produkcją własnych owoców i warzyw. Czytaj więcej.

25.05.2016

Informator Działkowca już w Twoim ogrodzie!

W najnowszym Informatorze Działkowca polecamy lekturze artykuły: Walne zebrania w ROD dobiegły końca, Co zrobić z gałęziami, by ich nie spalać?, Opłata audiowizualna a działkowcy, Kleszcze, ślimaki i warzywa, Dzieje się w ogrodzie, Kodeks dobrych praktyk dla działkowców. Czytaj więcej.

23.05.2016

Koleżanki i Koledzy, Prezesi Zarządów ROD, Przewodniczący Powiatowych Kolegiów Okręgu Pilskiego.

Ruszają już kolejne edycje budżetów obywatelskich w gminach. Na przykład w Pile do rozdysponowania przez mieszkańców miasta są 3 miliony złotych. Projekty podzielone są na dwie grupy. Pierwsza dotyczy mniejszych zadań, praktycznie nas interesujące – do 30 tys. złotych. Natomiast druga grupa to projekty od 30 tys. do 300 tys. złotych. Stosowne formularze do składania projektów można pobrać w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta lub ze strony internetowej www.konsultacjespoleczne.pila.pl (wypełnić można na stronie).

20.05.2016

VII posiedzenie Krajowej Rady PZD.

W dniu 18 maja 2016 r. w Warszawie odbyło się VII posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD. W posiedzeniu udział wzięli ponadto Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz radcy prawni z Okręgu Małopolskiego, Mazowieckiego i Śląskiego. Czytaj więcej.

20.05.2016

Zobacz, gdzie w ROD będą imprezy z okazji Dnia Dziecka.

Wiosenna pogoda dopisuje, a wraz ze słoneczną aurą w ogrodach działkowych pojawia się coraz więcej różnego typu inicjatyw. Przyjęty przez Krajową Radę PZD "Otwarty Program Rozwoju Społecznego ROD" nie tylko zbiera bardzo dobre opinie w środowisku działkowym i lokalnym, ale i przynosi konkretne efekty. W najbliższym czasie w ogrodach czeka nas mnóstwo atrakcji szczególnie dla najmłodszych obywateli. Wszystko za sprawą zbliżającego się Dnia Dziecka. Czytaj więcej.

20.05.2016

Nowe, ciekawe broszury dla działkowców.

Krajowa Rada PZD wydaje szereg bezpłatnych broszur informacyjnych, które skierowane są do działkowców z ogrodów zrzeszonych w PZD. Pełnią one rolę edukacyjną i informacyjną. W ostatnim tygodniu maja do ogrodów trafią także kolejne broszury tematyczne. Będą one dotyczyć bardzo aktualnych tematów związanych z kleszczami, ślimakami i warzywami. Czytaj więcej.

20.05.2016

Czytajcie "działkowca"!

Coraz dłuższe i cieplejsze dni w czerwcu zapowiadają nadejście lata. Zaczynamy myśleć już o wakacjach, jednak nie zapominajmy o ogrodach. W tym czasie prac jest już nieco mniej, jednak działka wciąż wymaga intensywnej i systematycznej uwagi, w czym z pewnością bardzo pomocny okaże się czerwcowy numer „działkowca” – najlepsze źródło aktualnych porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! Czytaj więcej.

19.05.2016

Uchwała KR PZD w sprawie realizacji planów inwestycji i remontów w ROD w 2015 r.

Krajowa Rada PZD działając na podstawie § 130 pkt 2 statutu PZD, stwierdza co następuje: po zapoznaniu się z realizacją planów inwestycji i remontów w ROD przyjętych przez OZ PZD za 2015 rok stwierdza, iż 1 020 ROD zrealizowało 1 321 zadań inwestycyjno – remontowych. Łącznie ROD zrealizowały zadania w 21,7 % ROD zlokalizowanych na terenie Polski. Czytaj więcej.

19.05.2016

Infromacja dot. realizacji planów inwestycji i remontów w ROD przyjętych przez OZ PZD za 2015 r.

Uchwałą nr 44/2011 Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 30 marca 2011 w sprawie sporządzania sprawozdań z planu i realizacji inwestycji i remontów w ROD, okręgowe zarządy PZD zobowiązane były do przekazywania do Krajowej Rady PZD sprawozdań w zakresie wykonania przez rodzinne ogrody działkowe przyjętych planów inwestycji i remontów. Powyższa uchwała została zmieniona 20 października 2015 r. uchwałą nr 263/2015 Prezydium KR PZD. Nowa uchwała nie wprowadziła zmian w zakresie sprawozdawczości. Dlatego też, jak co roku, okręgi były zobowiązane do przesłana do dnia 30 kwietnia 2016 r. sprawozdań za 2015 rok. Czytaj więcej.

19.05.2016

Uchwała KR PZD w spr. interpretacji postanowień § 14 ust. 1 pkt 5 w związku z ust. 2 Statutu PZD.

W związku z wnioskiem organu nadzoru o podjęcie uchwały w przedmiocie wykładni postanowień Statutu PZD, KR PZD, działając na podstawie § 130 pkt 6 Statutu PZD, postanawia: w świetle postanowień § 14 ust. 2 Statutu PZD, prawa członka do występowania z wnioskiem i postulatem do organów PZD mogą być wykonywane wyłącznie osobiście. Czytaj więcej.

19.05.2016

Numer czerwcowy już w kioskach! "Mój Ogródek", tylko 2,49 zł!

W bieżącym numerze podpowiemy – jak umiejętnie przyciąć żywopłoty, zarówno te o liściach sezonowych, jak i zimozielonych. Wyjaśnimy jak uzyskać idealny trawnik – od czego zacząć i jak go pielęgnować, oraz doradzimy jak zwalczać choroby u roślin ozdobnych. Czytaj więcej.

19.05.2016

Działkowcu pochwal się swoją altaną. Konkurs „WZOROWA ALTANA”.

Altany są dla działkowców nie tylko elementem infrastruktury, ale często sercem całej działki. Bywają murowane, drewniane, porośnięte bluszczem, kolorowe, a czasem małe i skromne, jednak często mają w sobie to „coś”, co każe nam przystanąć, by podziwiać ich piękno. Prezydium Krajowej Rady doceniając nie tylko rolę i piękno altan, ale także trud pracy działkowców, podjęło uchwałę o ogłoszeniu konkursu krajowego „Wzorowa Altana”. Czytaj więcej.

19.05.2016

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów.

W najnowszym przeglądzie prasy polecamy: Kurier Szczeciński informuje o licznie wysłanych listach przez działkowców w obronie ustawy o ROD; Głos Koszaliński ostrzega przed plagą kleszczy; Polska Agencja Prasowa prezentuje sylwetkę typowego działkowca i pokazuje dlaczego ogrody działkowe wciąż cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Czytaj więcej.

17.05.2016

Życzenia z okazji 35-lecia PZD od Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile.

Z okazji 35 rocznicy powstania Polskiego Związku Działkowców serdeczne gratulacje przesyła Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD w Pile. Kierujemy do Pana Prezesa słowa podziękowania za ogromną determinację i zaangażowanie w ciągu tych 35 lat w walce o zachowanie ogrodów i praw działkowców. Czytaj więcej.

13.05.2016

Życzenia z okazju jubileuszu 35-lecia Polskiego Związku Działkowców.

Rok 2016, to rok jubileuszu 35-lecia powstania Polskiego Związku Działkowców. Z tej okazji Prezydium Okręgowego Zarządu PZD w Pile przekazuje wszystkim działkowcom serdeczne życzenia. Członkom samorządów ogrodowych i działaczom życzymy dalszej wytrwałości w dążeniu do wspólnego sukcesu w rozwoju ogrodów działkowych. Życzymy Wam aby wszystkie zamierzenia oraz działania spotkały się ze zrozumieniem. Wszystkim działkowcom i ich rodzinom życzymy zdrowia i radości z uprawianej działki. Okręgowy Zarząd PZD w Pile.

13.05.2016

Koleżanki i Koledzy są pierwsze efekty.

W okresie poprzedzającym nasze zebrania sprawozdawcze przeprowadziliśmy kampanię spotkań prezesów ROD z wójtami, burmistrzami i starostami oraz radnymi z poszczególnych powiatowych kolegiach prezesów. Na tych naradach prezentowany był projekt uchwały w sprawie określenia trybu postępowania o udzielenie dotacji podmiotom niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku na realizację zadań publicznych innych niż określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (wzorowana na uchwale ze Środy Wielkopolskiej).

12.05.2016

Komunikat KR PZD w sprawie powszechnego przeglądu zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku.

Ogrody działkowe pełnią wiele ważnych funkcji. Zaspakajają potrzeby wypoczynkowe, rekreacyjne działkowców i ich rodzin oraz potrzeby socjalne członków społeczności lokalnych. Dają m.in. możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także okazję do odpoczynku oraz innych form aktywności umysłowej i ruchowej. ROD mają nie tylko walor socjalny dając korzyści bezpośrednim użytkownikom działek. Podnoszą one również standardy ekologiczne otoczenia i są dobrodziejstwem dla całej społeczności, jako tereny zielone w miastach. Diagnoza potrzeb i oczekiwań względem ogrodów działkowych przeprowadzona przez Krajową Radę pokazała, że konieczne staje się jeszcze większe rozwinięcie niektórych funkcji prospołecznych, oświatowych i edukacyjnych, a co za tym idzie potrzebna jest modernizacja i unowocześnienie infrastruktury niektórych ogrodów. Czytaj więcej.

11.05.2016

Krajowa Rada udziela porad prawnych.

Do Krajowej Rady codziennie napływa bardzo wiele pytań zarówno od działkowców, jak i zarządów ROD. Są one zadawane w bardzo różnej formie, począwszy od tradycyjnych listów, poprzez kontakt mailowy oraz pytania telefoniczne, a także za pomocą portali społecznościowych takich jak Facebook. Czytaj więcej.

10.05.2016

Życzenia od działkowców z Okręgu Pilskiego z okazji 35-lecia PZD.

Z okazji jubileuszu 35-lecia istnienia Polskiego Związku Działkowców w imieniu działkowców Członków Związku zrzeszonych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych Okręgu Pilskiego składamy Panu serdeczne życzenia. Ta rocznica to również trzydzieści pięć lat Pańskiego przewodzenia Związkowi. W ciągu tych wielu lat były okresy dobre jak i trudne. Dzięki Pana inicjatywom i zaangażowaniu pokonaliśmy zagrożenia i jesteśmy nadal razem silniejsi. Mamy również świadomość ile trudu i determinacji włożył Pan w kierowanie Związkiem.Życzymy Panu dużo zdrowia, wytrwałości i sukcesów w kierowaniu Polskim Związkiem Działkowców, a w życiu osobistym wszelkiej pomyślności i spełniania marzeń. Czytaj więcej.

10.05.2016

Działania podejmowane w zakresie inwestycji w ROD.

Od szeregu już lat temat inwestycji i remontów w ROD w Polskim Związku Działkowców traktowany jest priorytetowo. Związek wkłada wiele wysiłku, aby inicjować zadania inwestycyjno – remontowe w ogrodach, które zapewnią działkowcom wyższy standard przebywania na działkach, jak i umożliwią społeczności lokalnej korzystanie z uroków i dobrodziejstw, jakie dają rodzinne ogrody działkowe. W naszym Stowarzyszeniu przyjęto także wiele unormowań prawnych, które mają zwiększyć liczbę zadań w ogrodach, a zarazem ułatwić i usystematyzować pracę zarządów ROD w tym temacie. Czytaj więcej.

10.05.2016

Krajowa Rada PZD bada opłaty za śmieci w ROD.

Od 1 lipca 2013 r. obowiązuje w znacznej części rodzinnych ogrodów działkowych nowelizacja ustawy śmieciowej, która wprowadziła wiele kontrowersyjnych zmian. W związku z tymi zmianami, wiele urzędów miast i gmin zastosowało podwyżki opłat za wywóz śmieci z terenów ROD. W niektórych ogrodach opłaty te wzrosły nawet o 600%. Czytaj więcej.

06.05.2016

Ogrody działkowe zielonymi płucami gmin.

Z inicjatywy Okręgowego Zarządu PZD w Pile i przy współudziale Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” opracowano ulotkę edukacyjną adresowaną do działkowców. Ulotka dotyczy utrzymania porządku i czystości na naszych działkach i w ogrodach oraz poucza o obowiązku selektywnego gromadzenia i zorganizowania odbioru odpadów komunalnych. PRGOK tworzą 14 miast i gmin na terenie których usytuowanych jest 39 rodzinnych ogrodów działkowych, które złożyły deklaracje na wywóz odpadów komunalnych. Przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu wydrukowano i przekazano nieodpłatnie 7000 egzemplarzy ulotek, które trafią do każdego działkowca. Z treścią ulotki można zapoznać się tutaj.

06.05.2016

Jubileusz Polskiego Związku Działkowców.

12 maja PZD obchodzić będzie 35-lecie swojego istnienia. To nie tylko dobra okazja do wspólnego świętowania, ale także do podsumowań minionych lat i zaprezentowania dorobku ogrodów i Związku. W ciągu tych 35 lat nie tylko powstało bardzo wiele nowych ogrodów, ale też dzięki aktywnej prospołecznej działalności tysięcy działaczy PZD w całej Polsce udało się zbudować ogromną społeczność sympatyków ogrodnictwa działkowego oraz potwierdzić funkcje i znaczenie, jakie ogrody pełnią dla całego społeczeństwa. Czytaj więcej.

06.05.2016

Działkowcu pochwal się swoją altaną. Konkurs „WZOROWA ALTANA”.

Altany są dla działkowców nie tylko elementem infrastruktury, ale często sercem całej działki. Bywają murowane, drewniane, porośnięte bluszczem, kolorowe, a czasem małe i skromne, jednak często mają w sobie to „coś”, co każe nam przystanąć, by podziwiać ich piękno. Prezydium Krajowej Rady doceniając nie tylko rolę i piękno altan, ale także trud pracy działkowców, podjęło uchwałę o ogłoszeniu konkursu krajowego „Wzorowa Altana”. Czytaj więcej.

06.05.2016

Komunikat KR PZD w sprawie przydziału działek na terenach atrakcyjnych.

Kwestia dotycząca przydziału działki uregulowana w art. 27 pkt 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ROD, zgodnie z którym przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnia się w szczególności ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę. Czytaj więcej.

06.05.2016

Porady Prawne dla działkowców w KR PZD.

W każdy piątek, także dziś 6 maja br., w KR PZD w godz. 10-15 trwa telefoniczny dyżur prawnika. To oznacza, że każdy działkowiec może zadzwonić pod specjalnie uruchomiony numer telefonu 22 101 34 54 , pod którym dyżurują prawnicy KR PZD, by zapytać o wszelkie kwestie natury prawnej. Krajowa Rada wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska działkowego stworzyła także specjalną podstronę, na której zebrane zostały najczęściej pojawiające się pytania i problemy wraz z odpowiedziami, które przygotowali związkowi prawnicy. Czytaj więcej.

04.05.2016

Wyjazd do Chrzypska działkowców z ROD im. St. Staszica w Czarnkowie.

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Stanisława Staszica w Czarnkowie 28 kwietnia 2016 r. zorganizował dla działkowców i emerytów z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Czarnkowie szkolenie wyjazdowe do gospodarstwa ogrodniczego Bogdana Królika w Chrzypsku Wielkim, w którym prowadzona jest uprawa cebulowych roślin ozdobnych. Czytaj więcej.

04.05.2016

"Stanowiska i listy" - nowa zakładka na stronie pzd.pl!

Każdego dnia do Biura KR PZD wpływa wiele listów adresowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich, posłanki Krysty Sibińskiej, Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od działkowców z całej Polski i organów PZD, które oburzone są podważaniem zapisów ustawy o ROD. Ze wszytskimi wystąpieniami zapoznasz się na stronie pzd.pl w nowej zakładce "aktualności - stanowiska i listy". Do zakładki możesz się także przenieść poprzez artykuł "Listy i stanowiska w obronie ustawy o ROD", który znajduje się na stronie głównej pzd.pl po prawej stronie. Czytaj więcej.

05.05.2016

Polska Agencja Prasowa: Ogródek działkowy kiedyś głównie źródło żywności, dziś wypoczynku.

Ogródek działkowy coraz rzadziej służy uprawie warzyw lub owoców; obecnie jest to niemal wyłącznie przestrzeń rekreacji i odpoczynku - ocenia kulturoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Mirosław Pęczak. Z kolei Polski Związek Działkowców (PZD) wskazał, że zmianie w ostatnich dekadach uległy nie tylko funkcje ogrodów działkowych, ale i sposób ich zagospodarowania oraz ich estetyka, co potwierdzają także sami działkowcy. Czytaj więcej.

05.05.2016

Edukacja przyrodnicza przedszkolaków w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kolejarz” w Wągrowcu.

Z inicjatywy Prezesa Rodzinnego Ogrodu Działowego „Kolejarz” w Wągrowcu w dniu 28 kwietnia 2016 roku odbyło się w ogrodzie pierwsze spotkanie w ramach programu Edukacji przyrodniczej w praktyce-wiosna. Program kierowany jest do przedszkolaków z Przedszkola nr 2 w Wągrowcu. Grupa „Kotków” poznała pierwsze wiosenne kwiaty, zasady hodowli roślin i nie tylko. Czytaj więcej.

05.05.2016

Komunikat KR PZD w sprawie opłaty audiowizualnej.

Do Krajowej Rady PZD napływa coraz więcej pytań od działkowców dotyczących projektu ustawy o składce audiowizualnej. Wynikają one z obaw, że zmiana prawa spowoduje konieczność uiszczania opłaty, mającej zastąpić obecny tzw. abonament radiowo – telewizyjny, zarówno w domu, w którym mieszkają, jak i na działce. Zgodnie z projektowaną ustawą opłata ma być bowiem doliczana do każdego rachunku za prąd. Czytaj więcej.

05.05.2016

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie odbywających się w ROD walnych zebrań sprawozdawczych.

Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 21 kwietnia 2016 r. dokonało wstępnej oceny przygotowań, przebiegu i wyników walnych zebrań sprawozdawczych, które odbyły się w ogrodach do dnia 10 kwietnia 2016 r. na podstawie informacji uzyskanych z okręgów PZD. Czytaj więcej.

29.04.2016

Spotkanie z Prezydentem miasta Piły.

W dniu 27 kwietnia br. odbyło się kolejne posiedzenie Kolegium Prezesów miasta Piła. Na posiedzenie zaproszony został i uczestniczył Prezydent miasta Piły p. Piotr Głowski. Wprowadzenia podsumowującego zakończone zebrania sprawozdawcze ROD w Pile dokonał M. Praczyk – prezes OZ PZD szczegółowo omawiając problemy wynikające z dyskusji oraz aktualne tematy:... Czytaj więcej.