Aktualności 2016/1


29.04.2016

Okoliczni mieszkańcy ROD skarżą się na spalanie w ogrodach działkowych.

Spalania na terenie ROD zabrania prawo związkowe i powszechnie obowiązujące. Niestety w ogrodach działkowych wciąż powtarzają się przypadki spalania, na które uskarżają się okoliczni mieszkańcy ROD. Dlatego publikujemy list jednego z nich, w którym wyraża on swoje niezadowolenie z faktu spalania w jednym z ROD w Białymstoku. Problem spalania nie dotyczy jednak tylko tego miasta, ale ROD w wielu regionach kraju. Jest to ważny problem, którego mogłoby nie być, gdyby wszyscy kierowali się zdrowym rozsądkiem i zasadą "nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe". Czytaj więcej.

29.04.2016

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów.

W najnowszym przeglądzie prasy polecamy uwadze: Polskie Radio ostrzega przed plagą kleszczy, także na terenie ROD; Dom.wpl.pl doradza jak kupić odpowiednią altanę; Express Ilustrowany informuje o wzmożonym zainteresowaniu dzierżawą działek w ROD. Czytaj więcej.

29.04.2016

Komentarz do artykułu „Miasta Ogrody” opublikowanego w tygodniku Polityka.

27 kwietnia br. na łamach tygodnika Polityka ukazał się artykuł Dariusza Praduta pt. „Miasta ogrody”, w którym opisuje on przypadki zamieszkiwania w ponadnormatywnych altanach na terenie ROD. Autor w swoim tekście skupił się na nielegalnych lokatorach ROD z ogrodu im. Elizy Orzeszkowej w Poznaniu. Przedstawia on swoich bohaterów jako osoby pokrzywdzone przez los, które z desperacji i biedy wybrały zamieszkiwanie na terenie ROD. Jednak ich ponadnormatywne altany, na których widnieje świeżo położony tynk, i w których dostrzec można nowiutkie drzwi i okna, o biedzie z pewnością nie świadczą. Czytaj więcej.

29.04.2016

List do Ministra Infrastruktury i Budownictwa od działkowców z ROD im. B. Chrobrego we Wronkach.

...wnosimy o niepodejmowanie kroków prawnych, które legalizowałyby stan faktyczny...Z dostępnych nam materiałów wynika, że kwestie budowy altan i ich wymiary, zamieszkiwanie, były szczegółowo regulowane w różnych przepisach począwszy od regulaminów pracowniczych ogrodów działkowych poprzez ustawy o ROD w okresie od końca lat piećdziesiątych aż do października 2015 ...Piszą w liście członkowie PZD uczestnicy walnego zebrania sprawozdawczego ROD im. Bolesława Chrobrego we Wronkach. Czytaj więcej.

26.04.2016

Sąd Najwyższy rozstrzyga wątpliwości dotyczące art. 37 ustawy o ROD.

W myśl przepisów ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013r. Zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej działkowcowi, który uporczywie nie przestrzega przepisów prawa powszechnie obowiązującego oraz Regulaminu ROD. Powody wypowiedzenia wymienione są w art. 36 ustawy. Kolejny artykuł ustawy stanowi, że działkowiec nie godzący się z decyzją Zarządu ROD – może w terminie 30 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę – wytoczyć przed sądem powództwo o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne albo o przywrócenie prawa do działki na poprzednich warunkach. Czytaj więcej.

25.04.2016

Walne zebranie sprawozdawcze w ROD im. Tadeusza Kościuszki w Łobżenicy.

W piątek 22 kwietnia 2016r. w sali OSP w Łobżenicy odbyło się zebranie sprawozdawcze członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Tadeusza Kościuszki. Zebranie otworzył Prezes Zarządu Robert Mrotek, który przywitał przybyłych działkowców, Burmistrza Łobżenicy pana Piotra Łososia oraz przedstawiciela Okręgowego Zarządu PZD w Pile Pana Mariana Ostaszewskiego. Czytaj więcej.

25.04.2016

Narada prezesów i dyrektorów biur OZ.

W dniu 22 kwietnia br. W Warszawie odbyła się narada dla prezesów i dyrektorów biur OZ, której przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Posiedzenie poświęcone było aktualnej sytuacji Związku oraz działań podejmowanych w różnych dziedzinach przez struktury PZD. Podczas narady m.in. oceniono dotychczasowy przebieg walnych zebrań oraz problemy ogrodów i działkowców związane z opłatami za śmieciami, inwestycje w ROD i zdobywanie środków unijnych oraz krajowych na ten cel, jak również realizację art. 76 ustawy o ROD. Czytaj więcej.

25.04.2016

Informator Działkowca już w Twoim ogrodzie!

W najnowszym Informatorze Działkowca szczególnie polecamy: Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada na list otwarty PZD, Ministerstwa odpowiadają na interpelację Krysty Sibińskiej, Coraz więcej ogrodowych inicjatyw, Jakie odsetki obowiązują w PZD?, Wjazd do ROD, Usuń azbest ze swojego ROD. Czytaj więcej.

25.04.2016

Biuletyn Informacyjny.

W najnowszym Biuletynie Informacyjnym: VI posiedzenie KR PZD, Wolne tereny i wolne działki, Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD, Zamieszkiwanie na działkach, Stan posiadania PZD, Konkurs krajowy "Wzorowa altana" i wiele innych informacji, które polecamy lekturze. Czytaj więcej.

24.04.2016

Krajowa Wystawa Miasto – Ogród w Pile 23-24 kwietnia 2016 r.

To już dwudzieste piąte Agro-Targi, które w latach poprzednich organizowane były w siedzibie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Starej Łubiance. Od dwóch lat wystawa organizowana jest w Pile w parku na wyspie. Głównym organizatorem wystawy jest Urząd Miasta w Pile, natomiast współorganizatorem  Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Zespół Doradczy w Pile. Wystawę odwiedziło wielu działkowców z Piły i okolic. Odwiedzający mogli zakupić sadzonki i krzewy oraz skorzystać z porad specjalistów z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wystawie towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych. Fotorelację z targów oglądaj na portalu asta24.pl tutaj.

22.04.2016

Ogrodnictwo a roślinność inwazyjna - kodeks dobrych praktyk.

„Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia " - to tytuł kodeksu dobrych praktyk, który został opublikowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Publikacja ta została stworzona z myślą m. in. o osobach uprawiających własne ogrody, jak również zawodowo zajmującym się ogrodnictwem, osobom którym nieobojętna jest ochrona przyrody i troska o środowisko. Czytaj więcej.

21.04.2016

Czytajcie „działkowca”!

W maju ogrody całkowicie zmieniają swoje oblicze, na morzu soczystej zieleni pojawiają się licznie bajecznie kolorowe kwiaty. To przecież najbardziej ukwiecony miesiąc w roku! Podziwiajmy zatem piękno przyrody, nie zapominajmy jednak o roślinach, które wymagają w tym czasie wyjątkowo intensywnej pielęgnacji. A w wiosennych pracach bardzo pomocny okaże się z pewnością majowy numer „działkowca” – najlepsze źródło aktualnych porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! Czytaj więcej.

21.04.2016

Plakat „Zadbajmy o owady zapylające” dla ROD.

Wraz z wysyłką najnowszego numeru Biuletynu Informacyjnego (nr 3/2016) oraz Informatorem Działkowca na maj, do zarządów ROD trafi także plakat informacyjny pt. „Zadbajmy o owady zapylające”. Czytaj więcej.

21.04.2016

List do Posłanki na Sejm RP Krystyny Sibińskiej od działkowców ROD "Pod Lipami" w Pile.

Pragniemy zwrócić uwagę, że nasz Poslski Związek Działkowców nie został powołany do tego, aby rozwiązywać problemy mieszkaniowe obywateli, nie jest i nigdy nie będzie tego robił, bo samorządy terytorialkne mają to wpisane w swoje kompetencje - piszą w liście działkowcy z ROD "Pod Lipami" w Pile. Czytaj więcej.

20.04.2016

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy polecamy uwadze: Gazeta Wyborcza pisze o regulacjach dotyczących budowy altan w ROD; Gazeta Lubuska opisuje pomysły działkowców na kreatywne ogrodnictwo; Polska - Dziennik Łódzki informuje o stanowczym sprzeciwie działkowców z łódzkiego ROD "Wiarus" wobec budowy schroniska dla psów w sąsiedztwie ich ogrodu. Czytaj więcej.

20.04.2016

Nie przegap - nowy numer już w kioskach! "Mój Ogródek", tylko 2,49 zł!

Maj to czas kiedy możemy nie wychodzić z działki, bo wszystko chcemy zrobić już, natychmiast. Z „Moim Ogródkiem” rozsądnie rozplanujesz pracę i zajdziesz jeszcze czas dla siebie! Czytaj więcej.

17.04.2016

Walne zebranie sprawozdawcze w ROD im. Stanisława Staszica w Pile.

W dniu 16 kwietnia 2016 r. w świetlicy Domu Działkowca odbyło się zebranie sprawozdawcze członków PZD Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Staszica. Zebranie otworzył Prezes Zarządu Andrzej Kierzkowski, który przywitał przybyłych działkowców oraz przedstawiciela Okręgowego Zarządu PZD w Pile Pana Brunona Semrau. Zebrani członkowie PZD uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych działkowców. Czytaj więcej.

17.04.2016

Walne zebranie sprawozdawcze ROD TRANSPORTOWIEC w Trzciance.

W dniu 16 kwietnia 2016 roku w sali Spółdzielni Mieszkaniowej odbyło się zebranie sprawozdawcze członków stowarzyszenia ogrodowego PZD z ROD TRANSPORTOWIEC w Trzciance. W zebraniu na zaproszenie Zarządu ROD uczestniczyli również zaproszeni goście; Maria Fojt Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Krzysztof Czarnecki -Burmistrz Trzcianki oraz Komendant Straży Miejskiej Mariusz Rozpłoch. Zebraniu Przewodniczył Pan Zbigniew Maćkowiak. Czytaj więcej.

15.04.2016

Kolejne spotkanie w Trzciance.

Z inicjatywy OZ i Burmistrza Trzcianki p. Krzysztofa Czarneckiego w siedzibie Urzędu Miasta w dniu 12 kwietnia 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie Prezesów ROD. W spotkaniu, którym przewodniczył Marian Praczyk – Prezes OZ uczestniczyli również prezesi ROD z Czarnkowa. Zgodnie z ustaleniami z poprzedniego spotkania tym razem z działkowcami spotkał się p. Bartosz Sokulski specjalista ds. środków unijnych NiWFOŚiGW i samorządowych w Wielkopolsce. Czytaj więcej.

15.04.2016

List posłanki Krystyny Sibińskiej w sprawie interpelacji i odpowiedź Prezesa PZD.

Posłanka Krystyna Sibińska skierowała list do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego w sprawie swojej interpelacji. Niniejszy list oraz odpowiedź na niego Prezesa PZD zamieszczamy w załączeniu. Czytaj więcej.

13.04.2016

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na pismo Prezydium KR PZD.

W odpowiedzi na stanowisko Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców wobec pisma Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sytuacji osób zamieszkujących na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uprzejmie informuje: Pan Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w odpowiedzi na swoje wystąpienie, został poinformowany, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej monitoruje sytuację osób bezdomnych, szczególnie tych przebywających poza placówkami, w tzw. miejscach niemieszkalnych, do których należą m.in. pustostany, domki i altany działkowe. Czytaj więcej.

13.04.2016

Działkowcy w Marsylii bronią ważnych dla siebie i społeczeństwa ogrodów działkowych.

W związku z zamierzoną likwidacją rodzinnych ogrodów działkowych na terenie Marsylii we Francji, publikujemy materiał w tej sprawie. Jak widać, problemy z jakimi zmagają się polscy działkowcy występują także w innych krajach europejskich, w tym we Francji. Polski Związek Działkowców popiera działania francuskich działkowców na rzecz zachowania ROD na tamtym terenie. Ogrody te są bowiem ważne ze względu na ich znaczenie dla działkowców i społeczności lokalnej. Funkcje i role jakie pełnią są zbliżone do działań jakie podejmuje PZD w ramach uchwalonego "Otwartego Programu Społecznego Rozwoju ROD". Czytaj więcej.

13.04.2016

Spalanie w ROD surowo zabronione!

Wiosna na dobre zawitała już do ogrodów, a wraz z nią rozpoczęły się pozimowe porządki. Warto zatem przypomnieć wszystkim działkowcom, że spalanie w ROD i palenie ognisk rekreacyjnych na jego terenie jest surowo zabronione. Czytaj więcej.

12.04.2016

Media o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy przeczytaj koniecznie: Białystok.jard.pl ostrzega przed złodziejami grasującymi w ROD; Gazeta Wyborcza - Lublin apeluje o porządek na działkach; Nowa Trybuna Opolska opisuje oburzenie działkowców jakie wywołało wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko ustawie o ROD. Polecamy lekturze! Czytaj więcej.

12.04.2016

Działkowcy Okręgu Pilskiego w sprawie obrony ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Członkowie PZD uczestnicy walnych zebrań sprawozdawczych ROD w Rogoźnie w listach do Rzecznika Praw Obywatelskich i stanowiskach w sprawie interpelacji poseł Krystyny Sibińskiej bronią zapisów ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z 13 grudnia 2013 r.: ROD im. Przemysława czytaj tutaj, ROD "Czerwony Mak" czytaj tutaj, ROD im. K. Marcinkowskiego czytaj tutaj i ROD im. J. Słowackiego czytaj tutaj.

11.04.2016

List do Posłanki na Sejm RP K. Sibińskiej od działkowców z ROD im. Waszkiewicza w Pile.

Broni Pani garstkę ludzi, którzy złamali prawo. Żadna ustawa o ogrodach działkowych nigdy nie dawała przyzwolenia na budowę domów mieszkalnych o czym Pani doskonale wiedziała przy przygotowaniu ustawy o ROD. Dzisiaj Pani staje w obronie ludzi łamiących prawo. Jest to niemoralne i nie przystoi posłowi RP. Czytamy w liście członków PZD uczestników walnego zebrania sprawozdawczego w ROD im. Waszkiewicza w Pile. Czytaj więcej.

06.04.2016

Komunikat KR PZD w sprawie odsetek obowiązujących w PZD.

W związku z tym, że od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady ustalanie wysokości odsetek ustawowych, Krajowa Rada pragnie zwrócić uwagę, że wprowadzono trzy różne stawki tych odsetek. Wszystko to za sprawą ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1830). Informacja te jest szczególnie ważna dla zarządów ROD, które pobierają należne opłaty i dla działkowców, którym zdarza się z różnych powodów nie uiszczać ich terminowo. Czytaj więcej.

06.04.2016

Interpelacja poselska w sprawie ustawy śmeiciowej.

Poseł na Sejm Krzysztof Paszyk z Klubu Parmamentarnego PSL zwócił się interpelacją poselską do Ministra Środowiska w sprawie gospodarki odpadami. W treści interpecaji poseł wskazuje, iż "[...] W praktyce zrównano właścicieli ogródków działkowych z właścicielami domów letniskowych. Powoduje to wzrost stawek opłat ryczałtowych za odbiór odpadów na poziomie kilkuset procent". Czytaj więcej.

06.04.2016

Wiosenny numer "Zielonej Rzeczpospolitej" już w Twoim ogrodzie!

W najnowszym numerze "Zielonej Rzeczpospolitej" polecamy uwadze artykuły: Rzecznik Praw Obywatelskich promuje patologie w ROD?, Sezon na walne zebrania w ROD, Skutki nieprzestrzegania regulaminu ROD, Jak kupić altanę?, Sukces PZD w Sądzie Najwyższym, Skąd wziąć pieniądze na inwestycje w ROD?, Usuwanie azbestu z terenów ROD oraz Porady prawne. Polecamy lekturze! Czytaj więcej.

06.04.2016

Biuletyn Informacyjny.

W nowym numerze Biuletynu Informacyjnego zapoznaj się z dokumentami z V posiedzenia KR PZD oraz dokumentami w sprawie ponadnormatywnych altan i zamieszkiwania w ROD. Czytaj także o jubileuszu 35-lecia PZD, krajowych konkursach na "ROD Roku 2016" oraz "Wzorową Działkę Roku 2016". Uwadze polecamy również artykuł "Altana na działce w ROD. Czyli co każdy działkowiec wiedzieć powinien?". Czytaj więcej.

06.04.2016

„To dla mnie ważne” – konkurs grantowy Fundacji Aviva.

Fundacja Aviva po raz czwarty uruchomiła konkurs grantowy skierowany do lokalnych społeczności, osób fizycznych i organizacji pozarządowych, które działają na rzecz rodziców i ich dzieci w wieku od 0 do 13 lat. Jeśli na terenie ogrodu lub w jego pobliżu brakuje placu zabaw, albo ogród chciałby, aby Dom Działkowca pełnił również funkcję świetlicy dla młodszych dzieci, być może ogród ma też miejsce, aby przy współpracy z innymi sąsiadami zrobić specjalne sportowe miejsce dla dzieci, coś dla rozwoju ich pasji? Jeśli tak – to jest szansa aby pozyskać na to środki finansowe. Czytaj więcej.

05.04.2016

Minister Infrastruktury i Budownictwa odpowiada na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej.

"Altana działkowa nie jest lokalem mieszkalnym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W związku z tym osoba zamieszkująca w takiej altanie na terenie rodzinnego ogrodu działkowego nie może być uważana za lokatora w rozumieniu tej ustawy. Z tego powodu, w przypadku orzekania przez sąd obowiązku wydania działki po wygaśnięciu prawa do działki, brak jest podstaw prawnych do przyznania przez sąd w wyroku uprawnienia do lokalu socjalnego. Uprzejmie informuję, że brak jest uzasadnienia do zmiany stanu prawnego w tym zakresie. Prawo powinno chronić te stany faktyczne, które są zgodne z prawem" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej. Czytaj więcej.

05.04.2016

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na interpelację posłanki K. Sibińskiej.

"Z informacji przekazywanych Wojewodom przez ośrodki pomocy społecznej wynika, że wśród powodów zamieszkiwania na działkach wskazywane są najczęściej: brak uprawnień do przydziału mieszkań z zasobów gminy, brak wystarczających środków na zakup lub wynajem mieszkania na otwartym rynku oraz niechęć dzielenia mieszkania z innymi członkami rodziny. Część rodzin w ogóle nie ubiega się o mieszkanie z zasobu gmin, gdyż w sposób świadomy sprzedała posiadane mieszkania, a za część uzyskanych w ten sposób środków finansowych zakupiła działkę ogrodniczą wraz z domkiem. Stał się on docelowym miejscem zamieszkania, za które rodziny te nie ponoszą stałych comiesięcznych opłat" - pisze podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska odpowiadając na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej. Czytaj więcej.

05.04.2016

Otwarty Program Społcznego Rozwoju ROD - bogata oferta nie tylko dla działkowców.

Krajowa Rada PZD w trakcie VI posiedzenia 22 marca br. uchwaliła „Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD". Już od szeregu lat ogrody działkowe starają się swoimi inicjatywami rozszerzać katalog działań służących lepszej integracji środowiska samych działkowców, ale także podejmują coraz liczniej działania na rzecz lokalnych społeczności, które chętnie korzystają z takiej oferty. Pomimo, że coraz więcej ogrodów działkowych docenia tę sferę ich działalności jako szansę nie tylko na zachowanie ogrodów ale także jako warunek ich dalszego rozwoju, to ciągle jeszcze dla znacznej liczby ogrodów ta forma aktywności jest nieznana i niedoceniana. Czytaj więcej.

04.04.2016

Stanowisko członków PZD ROD "Malwa" w Pile w sprawie interpelacji Poseł Krystyny Sibińskiej.

Występuje Pani Poseł w obronie działkowców, którzy nie przestrzegali od wielu lat przepisów ustaw dotyczących funkcjonowania ogrodów i zagospodarowania działek i pobudowali na swoich działkach ponadnormatywne domy, a nie altanki do 35 m2 jak przewideje ustawa oraz w nich zamieszkali. Z tego powodu sugeruje Pani Poseł Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa zmianę naszej ustawy - uważamy, że jest to nieporozumienie. Czytamy w stanowisku Walnego Zebrania Sprawozdawczego członków PZD ROD "Malwa" w Pile. Czytaj więcej.

03.04.2016

List uczestników walnego zebrania sprawozdawczego ROD "Nad Nielbą" w Wagrowcu do RPO.

W naszym Ogrodzie nie zdarzyło się i nie zdarza, aby ktokolwiek zamieszkiwał na stałe na działce i również nie mamy wybudowanych altan ponadnormatywnych. Dziwimy się, że Pan stoi po stronie tych, którzy łamią prawo, zamiast pomagać działkowcom. Piszą w liście członkowie PZD uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczego ROD "Nad Nielbą" w Wągrowcu. Czytaj więcej.

01.04.2016

W jakiej formie i kiedy zarząd ROD informuje działkowca o opłatach ogrodowych?

Corocznie w rodzinnych ogrodach działkowych, w okresie wiosennym, odbywają się walne zebrania członków PZD, na których podejmowane są m.in. uchwały w sprawie wysokości opłat. Z różnych względów nie wszyscy członkowie PZD mogą uczestniczyć w tym doniosłym dla życia ROD wydarzeniu. Jak zatem Ci, którzy nie byli obecni na walnym zebraniu mogą dowiedzieć się o wysokości uchwalonych opłat na dany rok? Czy Zarząd ROD ma obowiązek informować o tym działkowców a jeśli tak to w jakiej formie? Czytaj więcej.

01.04.2016

Tzw. małe granty, czyli pomysł na sfinansowanie ogrodowej imprezy.

W palecie źródeł finansowania ogrodowych uroczystości i imprez dla działkowców i lokalnej społeczności m.in. możemy znaleźć tzw. małe granty, które pozyskuje się z budżetu miasta lub dzielnicy. Kwota finansowania lub dofinansowania może wynieść nawet 10 tys. zł. Z tej opcji postanowiły już skorzystać dwa poznańskie ogrody. Czytaj więcej.

01.04.2016

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ROD.

W najnowszym przeglądzie prasy przeczytaj koniecznie: RadioVia.com.pl pisze o otwartych ogrodach w okręgu podkarpackim; Gazeta Wyborcza -Radom przypomina o obowiązku sprzątania ROD; Głos Szczecina informuje o gminnych dotacjach na usunięcie azbestu z terenów ogrodów. Polecamy lekturze! Czytaj więcej.

01.04.2016

Stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej w sprawie interpelacji Poseł Krystyny Sibińskiej.

Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców posiadający statutowe upoważnienie do reprezentowania pionu rewizyjnego Związku wyrażają dezaprobatę wobec zgłoszonej przez Panią Poseł Krystynę Sibińską interpelacji nr 1630 w przedmiocie osób eksmitowanych z ogrodów działkowych. Czytaj więcej.

31.03.2016

List Urszuli Stopyra z ROD im. St. Sempołowskiej w Pile do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uważam, że jako Rzecznik powinien stać Pan na straży prawa, a nie je podważać. W całej rociągłości popieram działanie Zarządów ogrodów, które egzekwują od tej grupy przestrzeganie prawa. Pisze w liście Urszula Stopyra z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Sempołowskiej w Pile. Czytaj więcej.

31.03.2016

Komunikat KR PZD w sprawie osób eksmitowanych z ogrodów działkowych.

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie bardzo nasiliły się niepokojące działania pewnych osób i instytucji, które mają na celu zburzenie obecnego sytemu funkcjonowania ogrodnictwa działkowego, poprzez uchylenie ustawy o ROD oraz zmarginalizowanie roli Związku. Uznać więc należy, że w zasadzie dążą one do usunięcia dwóch podstawowych filarów, które zapewniają prawidłowe funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce. Zostały one zapoczątkowane wystąpieniem członków stowarzyszenia „Forsycja” w Poznaniu, którzy ogłosili, że Związek rozpoczął kampanię „rugowania” ludzi z działek. Czytaj więcej.

31.03.2016

Gminne rady seniorów: potrzebujemy ogrodów działkowych.

Gminne rady seniorów dostrzegają ogromną rolę ogrodów działkowych. To dobra wiadomość dla działkowców, bowiem rady mają możliwość wpływania na politykę prowadzoną przez miejskie samorządy względem seniorów. Działalność Rad Seniorów to miejsce, w którym nie może i nie powinno zabraknąć przedstawicieli działkowców. Ponad milionowe środowisko działkowe w większości składa się bowiem właśnie z seniorów. Czytaj więcej.

29.03.2016

RPO odpowiada na List Otwarty PZD.

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar odpowiedział na List Otwarty KR PZD. W swoim liście zaprzeczył jakoby celem jego działań było dążenie do akceptacji tzw. altan ponadnormatywnych i pozbawienia organów nadzoru budowlanego i stowarzyszeń ogrodowych narzędzi służących do jego likwidacji. Odpowiedzi na poruszone w liście RPO pytania i zagadnienia znajdują się w stanowisku, jakie podjęło Prezydium KR ZPD, a które niestety dotarło do Rzecznika w tym samym czasie, gdy wystosował on już swoją odpowiedź. Czytaj więcej.

29.03.2016

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada RPO ws. zamieszkiwania w ROD.

Podsekretarz Stanu w ww. ministerstwie odpowiedziała na list RPO ws. zamieszkiwania w ROD osób bezdomnych. Dane dotyczące skali tego problemu, które przytacza ministerstwo na podstawie zebranych przez wojewodów informacji pokrywają się z tymi, które prezentuje na podstawie własnych badań PZD. Kolejne źródło potwierdza zatem, że skala problemu bezdomności nie jest masowa, jak zakładał RPO. Co więcej ministerstwo wskazuje także na złożoność problemu, bowiem, jak informuje powodów zamieszkiwania w ROD jest więcej niż tylko bieda, w wśród nich są m.in.: niechęć do dzielenia mieszkania z innymi, zakup tańszego domu, niższe koszty utrzymania takiego lokum i inne. Czytaj więcej.

26.03.2016

Walne zebranie sprawozdawcze w ROD im. St. Sempołowskiej w Pile.

W dniu 12 marca 2016 roku w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. St. Sempołowskiej w Pile odbyło się walne zebranie sprawozdawcze na którym jego uczestnicy wystosowali do Rzecznika Praw Obywatelskich list otwarty. W liście czytamy: My działkowcy ROD im. Stefanii Sempołowskiej w Pile zgromadzeni na zebraniu sprawozdawczym w dniu 12 marca 2016 roku po zapoznaniu się z Pana pismem do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyrażamy niezadowolenie z Pana próby ingerencji w zapisy Ustawy o ROD z 2013 roku. Nie rozumiemy dlaczego Pan próbuje popierać małą grupę działkowców, którzy nie przestrzegają prawa i Ustawy o ROD. Czytaj więcej.

26.03.2016

List Rozalii Banasik z ROD im. St. Sempołowskiej w Pile do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uważam, że Zarządy ogrodów działają zgodnie z prawem. Wypełniają zapisy ustawy. To, że nagle stali się bezdomnymi uważam za nieprawdziwe, bowiem każdy z nich posiadał wcześniej swoje mieszkanie. Uważam, że Pan powinien nas działkowców bronić a nie dzielić. Czytamy w liście Rozalii Banasik z ROD im. St. Sempołowskiej w Pile. Czytaj więcej.

26.03.2016

List Józefa Barcza z ROD im. St. Sempołowskiej w Pile do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nie zgadzam się z tezami zawartymi w piśmie, które skierował Pan do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Płacy i Polityki Społecznej w obronie bardzo małej grupy działkowców, którzy na działkach pobudowali duże altany i mieszkają w nich przez cały rok. Są to działkowcy, którzy za nic mają przepisy dotyczące zagospodarowania działek i ogrodów. Pisze w liście Józef Barcz z ROD im. St. Sempołowskiej w Pile. Czytaj więcej.

24.03.2016

Uchwała KR PZD w sprawie interpretacji Statutu PZD w zakresie ...

"Krajowa Rada PZD, działając na podstawie § 130 pkt 6 Statutu PZD postanawia: w ROD, w których dokonano wyboru delegatów na konferencję delegatów, zarząd ROD jest upoważniony do podjęcia decyzji o zwołaniu walnego zebrania". Czytaj więcej.

24.03.2016

Zgłoś swoją altanę do konkursu krajowego "Wzorowa Altana"!

Uważasz, że Twoja altana jest na medal? Masz okazję się tym pochwalić, zgłaszając ją do krajowego konkursu pod nazwą "Wzorowa Altana". W dn. 21 marca br. Prezydium KR PZD podjęło uchwałę o ogłoszeniu konkursu krajowego "Wzorowa Altana". Jest to konkurs otwarty, do którego mogą zgłaszać się bezpośrednio wszyscy działkowcy z ROD zrzeszonych w PZD. Zgłoszenia można przesyłać do biura KR PZD do dnia 25 maja br. Czytaj więcej.

24.03.2016

KR PZD uchwaliła "Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD".

Podczas VI posiedzenia w dn. 22 marca br. Krajowa Rada PZD uchwaliła "Otwarty Program Społecznego Rozwoju ROD". Jest to zbiór propozycji, wiedzy i narzędzi, które w rękach zarządów ROD mogą stać się zalążkiem wielu wspaniałych inicjatyw. Chodzi bowiem nie tylko o otwarcie bram ogrodów dla społeczeństwa, lecz także o przeobrażenie ogrodów działkowych w miejsca bezpieczne, lubiane i chętnie odwiedzane przez społeczność lokalną. W programie znajdują się m.in. propozycje wydarzeń jakie można zorganizować w ROD, przepisy prawne oraz katalog źródeł finansowania. Realizacja Programu pozwoli zjednoczyć wysiłki PZD i całego środowiska działkowego w słusznym oraz potrzebnym działaniu na rzecz całego społeczeństwa. Czytaj więcej.

24.03.2016

Działkowcy zabrali głos.

Sprawa wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko obywatelskiej ustawie o ROD odbija się szerokim echem wśród całej społeczności działkowców. Rzecznik w wystosowanych pismach do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugeruje rozpoczęcie ponownych prac legislacyjnych nad ustawą o ROD, aby prawnie umożliwić zamieszkiwanie w ROD. Tym samym Rzecznik, który powinien stać na straży przestrzegania praw obywatelskich, godzi w interesy ponad miliona polskich uczciwych działkowców, którzy korzystają z ogrodów działkowych zgodnie z przeznaczeniem. Bowiem żadne przepisy prawne w ponad stuletniej historii ogrodnictwa działkowego nigdy nie umożliwiały zamieszkiwania w ROD, a zmiana tego stanu rzeczy nie znajduje również uznania społecznego. Czytaj więcej.

24.03.2016

Obradowała Krajowa Rada PZD.

W Warszawie, 22 marca 2016 r. odbyło się VI w tej kadencji posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes Związku. Czytaj więcej.

22.03.2016

Wolne działki w okręgu pilskim.

O korzyściach płynących z faktu posiadania działki nie trzeba nikogo przekonywać. W ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie działkami w okręgu pilskim. Uprawianie własnego skrawka ziemi sprawia nam przyjemność, a dla naszych dzieci to ogromna frajda. Będąc na działce pozostawiamy za jej płotem trudy całodziennej pracy zawodowej, wielkomiejski szum i zgiełk. Działka to oaza ciszy i miejsce na duchowy odpoczynek. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem tutaj. Stowarzyszenie ogrodowe Polski Związek Działkowców Okręg w Pile informuje, że w naszym okręgu są do zagospodarowania wolne działki. Wykaz ogrodów w naszym okręgu znajdziesz tutaj. W sprawie uzyskania szczegółowych informacji prosimy o osobisty lub telefoniczny kontakt: Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Pile, ul. 11 listopada 3, 64-920 Piła tel. 67 212 51 64. Jednocześnie przestrzegamy przed tzw. kupowaniem działki bezpośrednio od działkowca bez wiedzy zarządu rodzinnego ogrodu działkowego. Nie kupuj kłopotów – czytaj tutaj.

22.03.2016

Najnowszy Informator Działkowca już w Twoim ogrodzie!

W najnowszym numerze Informatora Działkowca przeczytaj koniecznie: List otwarty PZD do Rzecznika Praw Obywatelskich, Minister Infrastruktury i Budownictwa przeciwny zmianie ustawy o ROD, Zbliżają się walne zebrania sprawozdawcze oraz 35 - lecie PZD. Polecamy lekturze! Czytaj więcej.

22.03.2016

Media o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy szczególnie polecamy: Gazeta Wyborcza w artykule "Inwestor kupił ogród za 80 mln zł. Działki na ostrym wirażu" pisze o nieuczciwym przejęciu terenu warszawskiego ROD "Wiraż" pod zabudowę biurową; Bankier.pl w artykule "Łatwo naciąć się na działkę rekreacyjną" ostrzega przed kupnem ponadnormatywnych altan w ROD; Express Bydgoski w artykule "Szamba odpłyną z miejskich działek" informuje o miejskim dofinansowaniu budowy kanalizacji na terenie bydgoskich ROD. Czytaj więcej.

21.03.2016

Stanowisko Prezydium KR PZD w sprawie interpelacji nr 1630 Poseł Krystyny Sibińskiej.

W związku z interpelacją nr 1630 Poseł Krystyny Sibińskiej złożoną do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie osób eksmitowanych z ogrodów działkowych Prezydium Krajowej Rady PZD uznaje za konieczne odniesienie się do poglądów zawartych w tym wystąpieniu. Czytaj więcej.

21.03.2016

Interpelacja, która stała się jednocześnie kompromitacją posłanki Krystyny Sibińskiej (PO).

Krystyna Sibińska środowisku działkowemu jest doskonale znana z czasów, gdy w sejmowej podkomisji toczyły się zacięte boje o zapisy obowiązującej teraz ustawy działkowej. Określająca się mianem „przyjaciela działkowców” posłanka wielokrotnie udowadniała, że całkowicie nie liczy się ze zdaniem tego środowiska. Czytaj więcej.

21.03.2016

Pozytywne orzeczenia sądowe i administracyjne dla PZD, ROD i działkowców!

Tematem, który wciąż niepokoi PZD, ROD i działkowców są roszczenia do gruntów ROD, z którymi Związek zmaga się od ponad 25 lat! Dotychczasowe orzeczenia sądowe i administracyjne nie dawały wiele nadziei na poprawę sytuacji roszczeniowej. Mimo ogromnego zaangażowania PZD, zapada wiele niekorzystnych rozstrzygnięć, skutkujących koniecznością wydania gruntu i zapłatą odszkodowań za rzekome bezumowne korzystanie. Czytaj więcej.

20.03.2016

List działkowców ROD im. Jordana w Chodzieży do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nie zgadzamy się aby Rzecznik Praw Obywatelskich nie zasięgał opinii Polskiego Związku Działkowców zanim skierował pisma do wymienionych Ministrów w sprawie problemów o które zwrócili się działkowcy, którzy twierdzą, że są pokrzywdzeni i pominięci w nowej ustawie o ROD z 13 grudnia 2013 roku, bo oni mają pobudowane altany – domy i w nich mieszkają, a ustawodawca zapisał, że altana na działce w ogrodzie działkowym może mieć powierzchnię do 35 metrów kwadratowych … piszą w liście uczestnicy walnego zebrania sprawozdawczego ROD im. „Jordana” w Chodzieży. Czytaj więcej.

20.03.2016

List działkowców ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Takie stanowisko Rzecznika popierające bezprawie małej – w skali kraju – grupy działkowców odbieramy, jako brak poszanowania pracy i dorobku naszej i naszych ojców. Uchwalonego prawa dotyczącego zakładania, zagospodarowania ogrodów i działek czyli ustawy o ROD, Statutu i Regulaminu ROD trzeba przestrzegać i Związek z samorządami ogrodów oraz działkowcy je przestrzegają … piszą w liście uczestnicy walnego zebrania sprawozdawczego ROD „Zielony Zakątek” w Chodzieży. Czytaj więcej.

18.03.2016

Walne zebranie sprawozdawcze w ROD im. Sz. Wachowiaka w Wągrowcu.

Dnia 12 marca 2016 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze ROD im. Sz. Wachowiaka w Wągrowcu. Prezes Zarządu Elżbieta Rożnowska powitała zaproszonych Działkowców i Gości : Prezesa OZ PZD w Pile Mariana Praczyka, Wicestarostę Powiatu Wągrowieckiego Michała Piechockiego, Burmistrza Miasta Wągrowca Krzysztofa Poszwę, Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu mł. insp. Magdalenę Sławińską, Zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Piotra Kossmanna, Przedstawiciela ROD „Nad Nielbą” Zofię Sobecką. Czytaj więcej.

18.03.2016

Prawo do działki w razie śmierci działkowca. Jakich dokumentów nie powinien żądać zarząd ROD.

W ostatnim czasie do Krajowej Rady dzwoni coraz więcej osób z zapytaniem, jakie dokumenty powinna złożyć w zarządzie ROD osoba bliska, która chce nabyć prawo do działki po śmierci działkowca. Odpowiedź jest bardzo prosta i wynika bezpośrednio z ustawy o ROD. Osoba bliska po śmierci działkowca składa wniosek o ustanowienie prawa do działki po zmarłym działkowcu, który dla ułatwienia znajduje się na stronie internetowej w zakładce Prawo - Wzory dokumentów. Niestety opisywane przez potencjalnych nabywców wymagania, jakie stawiają niektóre zarządy ROD są niepokojące. Dlatego przypominamy, jakie dokumenty zgodnie z prawem są potrzebne, a jakich nie trzeba przedstawiać. Czytaj więcej.

18.03.2016

Czytajcie „działkowca”!

W kwietniu wiosna zaczyna się już na dobre. Na działkach jest kolorowo i coraz cieplej. Najwyższa pora aby zabrać się do intensywnych, wiosennych prac i przywrócić blask rabatom, kwietnikom i innym zielonym zakątkom. Zadań jest bardzo wiele, cięcie, sadzenie, siewy, pielenie… W sam czas pojawił się już najnowszy, kwietniowy numer „działkowca” – najlepsze źródło aktualnych porad ogrodniczych i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki! Czytaj więcej.

18.03.2016

NOWY NUMER już w kioskach! Nie przegap! Cena tylko 2,49 zł!

W kwietniowym „Moim Ogródku” przedstawiamy „Rośliny nie z tej ziemi”, które mogą zachwycić niespotkanym kształtem kwiatów, barwą liści i kłosów. W najnowszym numerze polecamy również kwietniowe miniogródki, doskonałe na balkony i działki. Podpowiemy także – co siać w tym miesiącu na rabatach i w warzywniku, a także jak sadzić drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Doradzimy jak prowadzić drzewko owocowe przy ścianie oraz jak umiejętnie dobrać wiosenne nawozy lub preparaty na szkodniki i choroby. Czytaj więcej.

14.03.2016

Dziennik Trybuna: Rzecznik Praw Obywatelskich burzy spokój działkowców.

Rzecznik Praw Obywatelskich obrońca czy też pogromca działkowców? Takie pytania cisną się na usta wielu przedstawicielom środowiska działkowego, którzy wyrażają głębokie zaniepokojenie po wystąpieniu dr Adama Bodnara w obronie działkowców łamiących prawo w ROD. To, co jeszcze nie dawno wydawało się mało istotnym tematem, dziś trafiło na szczyt medialnego szumu. Wszystko za sprawą listu, jak RPO wystosował do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poruszył w nim problem rodzin zamieszkujących ogrody działkowe. Nie byłoby w tym może i nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ludzie ci w sposób bezpardonowy i bezkarny od wielu już lat łamią prawo doprowadzając do powstania wielu zagrożeń zarówno dla siebie, swoich rodzin, jak i środowiska naturalnego oraz całej społeczności ogrodowej. Czytaj więcej.

14.03.2016

Stanowisko Prezydium KR PZD w sprawie stosunku Rzecznika Praw Obywatelskich do problemu ...

W związku z pismem Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie regulacji prawnych dotyczących zamieszkiwania i samowoli budowlanych na terenach rodzinnych ogrodów działkowych (znak: IV.7006.37.2016.KD/ZA), które zostało opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezydium Krajowej Rady PZD uznaje za konieczne odniesienie się do poglądów zawartych w tych wystąpieniach. Czytaj więcej.

12.03.2016

List członków OZ i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile do Przecznika Praw Obywatelskich.

Gdyby przyjąć Pana optykę na poruszane w liście problemy to na terenie ROD należałoby zalegalizować z jednej strony slumsy, a z drugiej „wypasione” altany, niekiedy domki rodzinne z garażami i samochodami nielicznej grupy cwaniaczków, żyjących tanim kosztem i łamiących prawo – ustawę o rod, Prawo budowlane i inne. Gdzie jest zatem miejsce w Pana wizji dla zwykłych działkowców i realizacji celów rodzinnego ogrodu działkowego określonych w art. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych? - piszą w liście otwartym do Pana dr Adama Bodnara Rzecznika Praw Obywatelskich członkowie Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile. Czytaj więcej.

12.03.2016

Głos Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie ustawy o ROD.

W mediach społecznościowych został opublikowany list od Ministra Infrastruktury i Budownictwa, który zabrał głos w sprawie zamieszkiwania w ROD i obowiązującej ustawy o ROD. Związek uznał za stosowne opublikowanie wspomnianego listu na stronie pzd.pl ze względu na to, że sprawa jest przedmiotem uwagi całego środowiska działkowego i mediów. Czytaj więcej.

09.03.2016

List Ryszarda Grzelaka z ROD "Malwa" w Pile do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Uważam, że sugerowanie Ministrowi Infrastruktury aby przez garstkę ludzi nieprzestrzegających prawa zmieniać naszą obywatelską ustawę o Rodzinnych Ogrodach Działkowych jest nieporozumieniem czytamu w liście Ryszarda Grzelaka z ROD "Malwa" w Pile. Czytaj więcej.

09.03.2016

List Czesława Wiśniewskiego z ROD S. Sempołowskiej w Pile do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nie rozumiem dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich popiera bezprawie tych działkowców i neguje prawne działania Zarządów rodzinnych ogrodów działkowych, które egzekwują od tej grupy działkowców zgodnie z zapisami Ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 roku czytamy w liście Czesława Wiśniewskiego z ROD S. Sempołowskiej w Pile. Czytaj więcej.

09.03.2016

List Zarządu ROD "Pod Lipami" w Pile do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pana wystąpienia dotyczą działkowców zamieszkujących w altanach ponadnormatywnych przez nich pobudowanych z naruszeniem prawa. O udzielenie im pomocy zwróciło się do Pana Rzecznika Stowarzyszenie Ogrodów Działkowych "Forsycja", które nie prowadzi żadnego ogrodu działkowego w Poznaniu i Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów pisze w liście Zarząd ROD "Pod Lipami" w Pile. Czytaj więcej.

08.03.2016

List otwarty Prezydium KR PZD do Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara.

Spokój środowiska działkowego kolejny już raz został zburzony. Wszystko za sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który odpowiadając na prośby garstki osób szukających usprawiedliwienia dla faktu bezpardonowego łamania prawa, szukają wsparcia u organów państwowych. Niestety RPO bez dokładnego przeanalizowania sprawy, a także bez podjęcia dyskusji z reprezentującą milion działkowych rodzin organizacją, skierował list do Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugerując konieczność przyjrzenia się funkcjonowaniu nowej ustawy działkowej. Dlatego też Prezydium KR PZD zdecydowało się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na podnoszone kwestie - pod postacią Listu otwartego, by w sposób jawny wyjaśnić wszelkie wątpliwości, jakie mogą pojawiać się po wystąpieniu RPO. Czytaj więcej.

08.03.2016

List Krajowej Komisji Rewizyjnej do Ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców społecznie wykonujący mandat, po wnikliwym zapoznaniu się z treścią pisma Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 25 lutego 2016 r. o syg. IV.7006.37.2016.KO/ZA zwracają się do Pana Ministra o oddalenie wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie prac legislacyjnych nad nowelizacją funkcjonującej zaledwie od 26 miesięcy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Czytaj więcej.

07.03.2016

Uroczystości 285. rocznicy nadania praw miejskich Trzciance z udziałem delegacji PZD.

Na zaproszenie Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej Edwarda Joachimiaka, Prezes OZ PZD Marian Praczyk oraz Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych miasta Trzcianki uczestniczyli w dniu 3 marca 2016 roku w uroczystościach związanych z obchodami 285. rocznicy nadania Trzciance praw miejskich. Reprezentacja Polskiego Związku Działkowców uczestniczyła ze swoim sztandarem. Delegacja złożyła kwiaty pod Krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy oraz pod Obeliskiem upamiętniającym 250. rocznicę nadania Trzciance Praw Miejskich i Budowniczych Trzcianki. Grawerton z gratulacjami i życzeniami od Okręgowego Zarządu PZD i Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych miasta Trzcianki przekazał władzom miasta Marian Praczyk Prezes OZ PZD. Zdjęcia z uroczystości oglądaj tutaj oraz na na stronie UTW Trzcianka.

07.03.2016

Relacja z narady prezesów i dyrektorów OZ PZD.

W dniach 2 i 3 marca br. w Warszawie pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego odbyła się dwudniowa narada dla dyrektorów i prezesów OZ PZD. Posiedzenie poświęcone było aktualnym tematom dotyczącym Związku i samych działkowców. Czytaj więcej.

07.03.2016

Dziennik Trybuna: Nie daj się oszukać! Nie kupuj ponadnormatywnej altany w ROD.

Zamieszkanie w altanach działkowych nie jest i nigdy nie było prawnie dozwolone. Osoby, które zdecydowały się na tak bezpardonowy krok i zbudowały altanę, której metraż znacznie przekracza dozwoloną powierzchnię zabudowy, a właściwie altanę, której wygląd bardziej przypomina dom mieszkalny, pilnie próbują pozbyć się kłopotu jaki sami sobie stworzyli. W prasie i w Internecie pojawia się coraz więcej ogłoszeń o sprzedaży „domów mieszkalnych” na terenie ROD w bardzo atrakcyjnej cenie. Niestety, często potencjalny nabywa nie ma nawet pojęcia w jakie wpada kłopoty. Nie wie również o tym, że będzie musiał ponieść konsekwencje bezprawnych działań poprzedniego właściciela. W efekcie zamiast domu w atrakcyjnej cenie może wzbogacić się jedynie o niekończące się problemy. Czytaj więcej.

05.03.2016

Uchwały KR PZD ws. ogłoszenia konkursów krajowych...

W dniu 2 marca 2016 r. Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców przyjęło Uchwałę Nr 44/2016 w sprawie ogłoszenia konkursu krajowego „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2016” oraz Uchwałę Nr 45/2016 w sprawie ogłoszenia konkursu krajowego „Wzorowa Działka Roku 2016”. Czytaj więcej.

05.03.2016

List OZ w Poznaniu do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zwracamy się do Pana w związku z wcześniejszymi wystąpieniami działkowców poznańskich należących do Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych Forsycja w Poznaniu a użytkujących działki na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. K. Marcinkowskiego (Stowarzyszenie Forsycja nie prowadzi żadnego ogrodu działkowego) żalących się na dosięgające ich skutki świadomego łamania przez nich prawa zabraniającego zamieszkiwania na terenach rodzinnych ogrodów działkowych. Czytaj więcej.

01.03.2016

Relacja z X edycji Targów Gardenia.

W dniach 25-27.02.2016 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Targi Ogrodnicze Gardenia 2016. W tym roku była to jubileuszowa – dziesiąta edycja tych targów. Okręgowy Zarząd PZD w Poznaniu, jak co roku reprezentował Polski Związek Działkowców na tej imprezie branżowej. Czytaj więcej.

29.02.2016

Dziennik Trybuna: Związek uregulował stan prawny gruntów ROD.

Związek od lat bardzo poważnie traktuje kwestie regulacji stanów prawnych do gruntów na których zlokalizowane są ogrody działkowe. Znając sytuację blisko 1/3 gruntów ROD, gdzie PZD nie był w stanie wylegitymować się tytułem prawnym, zadbał aby projekt obywatelski ustawy o ROD normował również te kwestie. Choć działkowcy od dziesiątek lat w dobrej wierze użytkują ogrody działkowe, a ich tereny przejęli od władz publicznych, to w wielu przypadkach brakowało potwierdzenia tego faktu w odpowiednich dokumentach formalno-prawnych. Niemożność wylegitymowania się przez PZD tytułem prawnym do gruntów dotyczyła przede wszystkim ogrodów, które powstały przed 1981 rokiem i były zakładane przez gminy i zakłady pracy. Czytaj więcej.

29.02.2016

Dotacje z Gminy Gołańcz oraz Starosty Wągrowieckiego dla ROD im. K. Libelta w Gołańczy.

Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. K.Libelta w Gołańczy prowadzi od wielu lat aktywną działalność na rzecz dzieci, działkowców oraz społeczności lokalnej. Członkowie ogrodu to społeczność pracowita i zorganizowana, która aktywnie włącza się w działania na rzecz ochrony środowiska podnosząc standardy ekologiczne otoczenia. Przy udziale dotacji od władz samorządowych oraz pracy członków Zarządu ROD, Komisji Rewizyjnej i działkowców realizują zadania na rzecz członków ROD i społeczności lokalnej z pełnym sukcesem.

25.02.2016

Spotkanie działkowców z Burmistrzem Jastrowia.

W dniu 24 lutego 2016 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli PZD oraz Prezesów ROD miasta Jastrowia z Burmistrzem Gminy i Miasta Jastrowia Piotrem Wojtiuk. W spotkaniu uczestniczyli Marian Praczyk -Prezes OZ, Maria Fojt - Wiceprezes OZ, Włodzimierz Robaszewski - Prezes ROD Jastrobet oraz Stanisław Stangreciak - Prezes ROD Relaks w Jastrowiu.

25.02.2016

Spotkanie przedstawicieli PZD z Burmistrzem Okonka.

W dniu 24 lutego 2016 roku w Urzędzie Miejskim w Okonku odbyło się z inicjatywy Okręgowego Zarządu PZD w Pile spotkanie przedstawicieli Związku i Rodzinnych Ogrodów Działkowych miasta Okonka z Panią Burmistrz Okonka Małgorzatą Sameć. Okręgowy Zarząd PZD reprezentowali Marian Praczyk - Prezes, Maria Fojt - Wiceprezes. Rodzinne Ogrody Działkowe: Piotr Fryc - członek OZ i Prezes ROD "Na Rozdrożu" oraz Bogusław Chodor - Prezes ROD Broniewskiego w Okonku.

24.02.2016

Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie prasy polecamy uwadze artykuły o podwyższonych opłatach za wywóz odpadów z terenów ROD, o udziale działkowców i PZD w konsultacjach społecznych przy opracowywaniu map bezpieczeństwa i porządku publicznego, informacje na temat dotacji dla działkowców na usunięcie azbestu z działek oraz o tym, że w niektórych gminach rozpoczął się już naborów wniosków w ramach budżetu obywatelskiego. Serdecznie polecamy! Czytaj więcej.

23.02.2016

Działkowcy spotkali się z Burmistrzem Czarnkowa.

W dniu 19 lutego br. w Ratuszu w Czarnkowie odbyło się spotkanie działkowców z Burmistrzem Miasta – Panem Franciszkiem Strugałą. W spotkaniu uczestniczyli: Wojciech Urban – Prezes ROD im. St. Staszica, Władysław Górski – Prezes ROD Kolejarz i Andrzej Kraft – Prezes ROD im. Janka z Czarnkowa oraz działkowcy – radni Rady Miasta, Tadeusz Mendyk i Stanisław Michalski. W spotkaniu uczestniczył również Sekretarz OZ PZD w Pile – Pan Marian Ostaszewski.

22.02.2016

Stanowisko KR PZD ws. ponadnormatywnych altan i zamieszkiwania w ROD.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, ustawy o ROD i regulaminu ROD na działce można wybudować altanę, której powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m². Ustawa o ROD w art. 12 wyraźnie zakazuje również zamieszkiwania na działce. W ślad za tym regulamin ROD także zawiera przepisy dotyczące wymiarów altany i jej przeznaczenia. Czytaj więcej.

22.02.2016

Uchwała KR PZD ws. 35-lecia Polskiego Związku Działkowców.

W dniu 12 maja 2016 r. przypada jubileusz 35-lecia powstania Polskiego Związku Działkowców. Ten dzień to święto niezależności, samodzielności i samorządności ruchu ogrodnictwa działkowego. Polski Związek Działkowców skupia prawie milion rodzin użytkujących działki. Czyni to naszą organizację jedną z największych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Czytaj więcej.

22.02.2016

Uchwała KR PZD ws. oceny realizacji przez PZD art. 76 ustawy o ROD.

W dniu 19 lutego br. Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców przyjęła Uchwałę w sprawie oceny realizacji przez PZD art. 76 ustawy o ROD i dalszych działań związanych z regulacją stanu prawnego gruntów ROD. Czytaj więcej.

22.02.2016

Apel Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD ws. uczczenia Jubileuszu 35-lecia istnienia PZD.

6 maja 1981 roku to data powstania Polskiego Związku Działkowców, a więc w 2016 roku mija 35 lat istnienia naszej samodzielnej, samorządnej i pozarządowej organizacji społecznej. Czytaj więcej.

19.02.2016

V Posiedzenie Krajowej Rady.

W dniu 19 lutego br. odbyło się plenum Krajowej Rady PZD. Na posiedzeniu przedstawione zostało Sprawozdanie z działalności Prezydium KR PZD w 2015 roku, w tym sprawozdanie finansowe jednostki krajowej wraz z oceną i wnioskami Krajowej Komisji Rewizyjnej, a także plan pracy Krajowej Rady i Prezydium KR PZD w bieżącym roku oraz powiązany z nim preliminarz finansowy. Zaprezentowano także szczegóły dotyczące realizacji art. 76 ustawy o ROD i uchwały KR PZD dotyczącej budownictwa ponadnormatywnego i zamieszkiwania przez struktury Związku. Ponadto Krajowa Rada podjęła szereg istotnych i ważnych uchwał oraz stanowisk. Czytaj więcej.

19.02.2016

Komunikat KR PZD w sprawie sprzedaży działek z ponadnormatywną altaną.

UWAGA OSTRZEŻENIE!!! Nie kupuj kłopotów. Na wielu popularnych portalach internetowych, gdzie zamieszcza się różnego rodzaju informacje o kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości ukazują się również ogłoszenia, w których oferowana jest sprzedaż domu mieszkalnego na działce rekreacyjnej. Czytaj więcej.

19.02.2016

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie zasad rozliczania wywozu śmieci przez działkowców...

Zjawisko zamieszkiwania na terenie ROD stanowi problem, z którym od lat zmaga się Polski Związek Działkowców. Mimo, że zakaz zamieszkiwania na terenie ROD jest uregulowany w ustawie o ROD oraz Regulaminie ROD ciągle znajdują się działkowcy, którzy łamiąc przepisy prawa przenoszą się na działkę z rodziną i całym swoim dobytkiem. Czytaj więcej.

19.02.2016

Nowy Informator Działkowca już od poniedziałku w Twoim ogrodzie!

W najnowszym numerze Informatora Działkowca przeczytasz m.in.: STOP łamaniu prawa w ROD, Usuwanie azbestu z terenu ROD oraz Walne zebrania sprawozdawcze w ROD. Zachęcamy do lektury! Czytaj więcej.

19.02.2016

Dziennik Trybuna: Czarne owce w ROD. Działkowcy mają dosyć!

Znikomy odsetek osób bezprawnie zamieszkujących w rodzinnych ogrodach działkowych, najczęściej w ponadnormatywnych altanach, za wszelką cenę próbuje kreować się w mediach na grupę pokrzywdzoną przez samorządy, instytucje państwowe oraz PZD. Jednak z perspektywy działkowców stosujących się do przepisów obowiązujących w ROD - a to przecież bezwzględna większość tej społeczności - sprawa wygląda zgoła inaczej. Jak długo jeszcze osoby lobbujące na rzecz łamania prawa w ROD będą skrywały swoje prawdziwe oblicze, zasłaniając się troską o najuboższych? Wydaje się, że ich „argumenty” powoli się wyczerpują, a parafrazując słowa klasyka można rzec, że „ciemny lud raczej tego nie kupi”. Czytaj więcej.

18.02.2016

Czytajcie „działkowca”!

Przedwiośnie ogarnęło ogrody, przyroda budzi się do życia, a działki – coraz piękniejsze, z pierwszymi wiosennymi kwiatami –­ zapraszają do odwiedzin. Trzeba też o nie odpowiednio zadbać. Po zimie zawsze jest wiele prac porządkowych, zdejmowanie osłon, cięcie... Na szczęście w sprzedaży pojawił się już marcowy numer „działkowca” – źródło aktualnych porad ogrodniczych, inspiracji i ciekawych pomysłów na zagospodarowanie działki. Czytaj więcej.

18.02.2016

Mój Ogródek w sprzedaży od 19 lutego!

W marcowym „Moim Ogródku” polecamy byliny i rośliny cebulowe na nowy sezon! Doradzimy jak rozmnożyć modne i lubiane storczyki oraz jak przyspieszyć kwitnienie kanny i begonii bulwiastej, aby zdobiły ogród już pod koniec wiosny. Podpowiemy, jak ciąć drzewka jabłoni, a także jak zapobiec infekcjom na roślinach sadowniczych. Czytaj więcej.

17.02.2016

Edukacja ekologiczna z udziałem Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Jak już wiemy z poprzednich spotkań ( zorganizowanych przez Okręgowy Zarząd PZD w Pile - we wrześniu i grudniu ubiegłego roku), dotyczących pozyskiwania dodatkowych funduszy dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych, największe możliwości rysują się na polu edukacji ekologicznej. Jest to całkowicie nowe zadanie dla działkowców, które może wywoływać w wielu z nas niechęć, obawy czy wręcz sprzeciw. Są to jednak typowe reakcje na sytuacje nowe i aby odnaleźć się w nowej dla nas rzeczywistości, konieczne jest przełamanie naszych wcześniejszych stereotypów. Czytaj więcej.

17.02.2016

Informacja o badaniu sprawozdania finansowego jednostki krajowej PZD za 2015 rok.

W dniach 15-17 lutego 2016 roku obradowała Krajowa Komisja Rewizyjna PZD, która w sześcioosobowym składzie przeprowadziła badanie bilansu i działalności statutowej jednostki krajowej PZD za 2015 rok. Czytaj więcej.

17.02.2016

Niczym francuski ogród.

Pan Jerzy użytkuje działkę od ponad 35 lat, sam ją zaprojektował, urządził i pielęgnuje. Efekt jest spektakularny – działka przypomina francuskie ogrody barokowe. Precyzja i dokładność wytyczonych trawników, kwater, wzorów z białego żwiru, trejaży i pergoli porośniętej bluszczem budzi podziw. Czytaj więcej.

17.02.2016

Społeczna Służba Instruktorska.

Obecność oraz funkcjonowanie Społecznej Służby Instruktorskiej w Polskim Związku Działkowców posiada wieloletnią tradycję sięgającą powstawania pierwszych ogrodów działkowych. Instruktorzy ogrodnictwa byli od zawsze, dlatego 24.08.1995 r. Prezydium Krajowej Rady PZD postanowiło utworzyć Społeczną Służbę Instruktorską w Polskim Związku Działkowców, nadając w ten sposób tej dziedzinie wyjątkową rangę. Praca instruktorów jako służby doradczej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, ale także na rzecz Związku znalazła poparcie i uzasadnienie. Stała się nieodzownym elementem ogrodów jak i Polskiego Związku Działkowców. Czytaj więcej.

15.02.2016

Informacja dla Zarządów ROD Okręgu Pilskiego.

Zgodnie z ustaleniami na naradzie szkoleniowej przekazujemy informacje adresowe dotyczące Lokalnych Grup Działania na terenie naszego Okręgu, a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszy unijnych. Czytaj więcej.

15.02.2016

Bezpieczeństwo w ROD w Okręgu Poznańskim.

W czwartek 11 lutego 2016 r. w siedzibie OZ PZD w Poznaniu odbyło się spotkanie aktywu okręgowych zarządów z Poznania, Piły i Kalisza. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Policji w osobach - Henryka Gabryelczyka i Grzegorza Sieradzkiego – którzy reprezentowali Komendę Wojewódzka Policji oraz Jerzego Woźniaka z Komendy Miejskiej Policji. Straż Miejska reprezentował zastępca komendanta Mariusz Paszczyński. Organizatorem spotkania była Komisja Bezpieczeństwa działająca przy Okręgu Poznańskim PZD. Czytaj więcej.

12.02.2016

Spotkanie działkowców z Burmistrzem Trzcianki.

Z inicjatywy Prezesa Okręgowego Zarządu PZD w Pile Mariana Praczyka w dniu 10.02.2016 r. w Trzciance odbyło się spotkanie z Burmistrzem Trzcianki, Panem Krzysztofem Czarneckim. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy prezesi trzcianeckich ogrodów działkowych. Tematem dwugodzinnego spotkania była współpraca ROD z władzami i jednostkami organizacyjnymi gminy.

12.02.2016

Dziennik Trybuna: Czy miasta mogą się rozwijać nie niszcząc ogrodów działkowych?

Ogrody działkowe istnieją od ponad 100 lat. Nie od dziś wiadomo, że miasta potrzebują coraz to nowych terenów inwestycyjnych. Tych jednak z roku na rok jest coraz mniej. Niestety w zderzeniu z rozwojem i postępem miast najczęściej przegrywają właśnie ogrody działkowe. Na początku XIX wieku w aglomeracjach miejskich na całym świecie mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi. W ciągu zaledwie jednego wieku liczba ta wzrosła do 2 miliardów. Miasta kojarzą się dziś z dużymi osiedlami mieszkaniowymi, centrami handlowymi i zakorkowanymi w godzinach szczytu ulicami, pełnymi spieszących gdzieś ludzi. Mimo to wciąż jawią się jako miejsce, w którym żyje się ludziom lepiej. Polskie metropolie starają się ze wszech miar doścignąć metropolie Zachodniej Europy i zapewnić swoim mieszkańcom wysoką jakość życia. Czy jednak we wszystkich państwach Europy rozwój ten przebiega podobnie? Czytaj więcej.

12.02.2016

Czym leczą się działkowcy?

W miesiącach jesienno-zimowych grypa osiąga swoje apogeum nie oszczędzając nikogo. W przychodniach lekarskich chorzy oczekują w długich kolejkach na wizytę u lekarza, bo przecież trzeba zażyć jakieś leki. Czytaj więcej.

09.02.2016

Konsultacje działkowców w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Pile.

W dniu 28 stycznia 2016 r. w siedzibie Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Pile, działkowcy z naszego okręgu przeprowadzili konsultacje nt. możliwości pozyskiwania środków z funduszy europejskich dla rodzinnych ogrodów działkowych. Uczestniczący w spotkaniu Prezes Okręgu w Pile Marian Praczyk przedstawił potrzeby i oczekiwania działkowców w zakresie finansowego wsparcia ich działalności, w szczególności pozyskania środków zewnętrznych na działalność statutową oraz modernizację infrastruktury w ogrodach. Efektem niniejszych konsultacji jest informacja opracowana przez „Punkt Informacyjny” dla potrzeb ROD. Z informacją można zapoznać się tutaj.

09.02.2016

"Ubóstwo równa się zamieszkiwaniu w ROD" - czyli kto i dlaczego mydli działkowcom oczy?

Podkarpacie. Jeden z najbiedniejszych regionów Polski. Duże bezrobocie, niskie zarobki, niezadowalający poziom pomocy socjalnej. W związku z powyższym wydawać by się mogło, że obszernie omawiany w ostatnim czasie problem zamieszkiwania w ponadnormatywnych altanach w polskich ROD, zwłaszcza na Podkarpaciu będzie zjawiskiem nagminnym. Nic bardziej mylnego. Czytaj więcej.

08.02.2016

Altana w ROD - duma każdego działkowca.

Pełnią różne funkcje. Dla jednych są sercem ich działki, dla innych po prostu kolejnym narzędziem ogrodowej infrastruktury. Bywają skromne lub całkiem pokaźne. Nowoczesne lub nadgryzione zębem czasu. Altany - jeden z najważniejszych i nieodłącznych elementów krajobrazu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Czytaj więcej.

08.02.2016

Narady szkoleniowe w okręgu pilskim.

W dniu 6 lutego 2016 r. Okręgowy Zarząd PZD w Pile zorganizował i przeprowadził dwie narady szkoleniowe dla Prezesów ROD oraz Księgowych i Przewodniczących Komisji Rewizyjnych ROD okręgu pilskiego. Głównym tematem szkolenia były zagadnienia związane ze zbliżającymi się terminami walnych zebrań sprawozdawczych w ROD, a w szczególności: przygotowanie i przeprowadzenie walnych zebrań sprawozdawczych zgodnie z uchwałą i wytycznymi Prezydium Krajowej Rady PZD w tym sprawozdań merytorycznego i finansowego, planu pracy i preliminarza finansowego na rok następny oraz prowadzenia księgowości ogrodów, przygotowania projektów uchwał i in. Omówiono zadania i obowiązki Komisji Rewizyjnych ROD zgodnie z zasadami określonymi w nowym Regulaminem Komisji Rewizyjnych i wytycznych Krajowej Komisji Rewizyjnej. Czytaj więcej.

05.02.2016

Druki do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD.

Wszystkie zarządy ROD, które chciałyby uzyskać wersję elektroniczną druków do przeprowadzenia w bieżącym roku walnych zebrań sprawozdawczych w ROD, prosimy o zwrócenie się do biur okręgów PZD, które nimi dysponują.

05.02.2016

Dziennik Trybuna: NIE dla ogrodowych pałaców.

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami tego, jak osoby świadomie łamiące przepisy prawa, próbują zdobyć dla siebie opinię publiczną, przychylność mediów, a nawet obrońców praw człowieka. Tymczasem art. 32. 1. Konstytucji RP jasno wskazuje, że „wszyscy są wobec prawa równi”. Zarówno ludzie, którzy mają wiele pieniędzy, jak i ci którzy ich nie mają wcale – te dwie pozornie skrajne grupy łączy jedno – żadna z nich nie może wychodzić poza wskazane granice prawa. Czytaj więcej.

05.02.2016

Czy można wypoczywać w zamieszkałym ogrodzie?

Medialna dyskusja o zamieszkiwaniu na działkach oraz samowoli budowlanej jakich dopuszcza się część działkowców zatacza w Okręgu Poznańskim coraz szersze kręgi. Już teraz można dostrzec istotną zmianę w przekazach medialnych. Zaraz po proteście zorganizowanym przez mieszkających na działkach, jaki odbył się w Poznaniu przez Urzędem Miasta 29 stycznia br. media kreowały osoby protestujące jako pokrzywdzone. Czytaj więcej.

04.02.2016

Zamieszkiwanie na działkach - czyli kto tak naprawdę jest ofiarą.

Działkowcy nielegalnie zamieszkujący ponadnormatywne altany w ROD mają właśnie swoje pięć minut. Uprawiana przez nich demagogia ma na celu odwrócenie uwagi od sedna sprawy, którym jest świadome łamanie prawa przez działkowców zamieszkujących w ROD. Czytaj więcej.

03.02.2016

List OZ Toruńsko - Włocławskiego do RPO w sprawie zamieszkiwania na terenie ROD i ...

"Działkowcy na stale zamieszkujący swe działki oraz budujący ponadnormatywne altany działkowe na szczęście stanowią tylko mały odsetek działkowców. Zjawiska te są bowiem bardzo uciążliwe dla prawidłowego funkcjonowania ogrodów działkowych oraz dla działkowców przestrzegających przepisów prawa. Zamieszkiwanie na działkach generuje masę problemów i konfliktów, a potrzeby osób mieszkających są niemożliwe do zrealizowania przez ogrody działkowe" - pisze Prezes OZ Toruńsko - Włocławskiego Piotr Gadzikowski w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich. Czytaj więcej.

03.02.2016

Informacja ze spotkania działkowców z przedstawicielami Związku Międzygminnego „PRGOK" w Pile.

W dniu 29 stycznia 2016 r. na wniosek działkowców, w siedzibie Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” w Pile, odbyło się spotkanie poświęcone zasadom gromadzenia i usuwania odpadów z terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych, położonych na terenie działania Związku.

03.02.2016

Uwaga! Płoną altany.

Czas, kiedy ustają mrozy, a działkowcy jeszcze nie powrócili do ogrodów, sprytnie wykorzystują nieproszeni goście w ROD. Dotyczy to zarówno osób, które chcą potraktować altany jak noclegownię, ale także tych, którzy upatrują w nich doskonałe miejsce na alkoholowe libacje. Czytaj więcej.

03.02.2016

Mieszkać na działce czy wypoczywać? - konferencja prasowa w Okręgowym Zarządzie PZD w Poznaniu.

W poniedziałek 1 lutego w siedzibie Okręgu Poznańskiego PZD odbyła się konferencja prasowa poświęcona nagłośnionym w ostatnich dniach przez media problemom zamieszkiwania oraz ponadnormatywnych altan na Rodzinnych Ogrodach Działowych. Konferencja ta była swego rodzaju odpowiedzią na pikietę działkowców zamieszkujących na działkach, która miała miejsce w piątek 29 stycznia br. pod Urzędem Miasta Poznania. Czytaj więcej.

03.02.2016

OZ w Poznaniu skierował pismo do RPO w sprawie zamieszkiwania na terenie ROD.

W ostatnim czasie palący pozostaje problem budowy ponadnormatywnych altan na terenie rodzinnych ogrodów działkowych i całoroczne w nich zamieszkiwanie. Tymczasem przepisy prawa powszechnego i związkowego jasno określają parametry altan w ROD (do 35 m kw.), jak również zawierają zakaz zamieszkiwania na ich terenie. Czytaj więcej.

03.02.2016

Prawdziwe oblicze ROD im. Elizy Orzeszkowej - relacja z Poznania.

Temat zamieszkiwania w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, w dodatku w ponadnormatywnych altanach, w ostatnim czasie wzbudza niemałe emocje. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że tzw. „ponadnormatywne altany” to w większości przypadków tak naprawdę kilkupiętrowe domy jednorodzinne, których w ROD nie powinno w ogóle być z uwagi na obowiązujące prawo. Czytaj więcej.

03.02.2016

Zimowa wizyta w ROD.

W zimowy i mroźny dzień odwiedzam Rodzinny Ogród Działkowy „Czerniaków” w Warszawie. Powstał on w 1955 roku i obejmuje 299 zadbanych działek. Ze zgiełku i szumu głośnych dróg i tras uciekam w ciszę… zimową ciszę. Czytaj więcej.

03.02.2016

Ogrody zimą.

Wydawać by się mogło, że ogrody działkowe zimą są opuszczone i nic się w nich nie dzieje. Wcale to nie jest prawdą! Również w tym czasie spotkać tam można osoby, które upodobały sobie te miejsca na codzienne spacery (również z dziećmi na sankach), ale także np. „nordic walking” i bieganie na nartach – ogrody są przecież wymarzone do takiej aktywności – znacznie spokojniejsze od miejskich ulic a nawet parków, z dużą ilością wygodnych alejek. Czytaj więcej.

01.02.2016

Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów.

W najnowszym przeglądzie prasy polecamy: ekologia.pl - ogrody mają zbawienny wpływ na rozwój i zdrowie człowieka; Gazeta Olsztyńska - trwa nabór wniosków o dofinansowanie na usunięcie azbestu z terenów ROD; Polska Gazeta Wrocławska - bezcenny skarb znaleziony w głogowskim ROD można oglądać w tamtejszym muzeum. Serdecznie polecamy! Czytaj więcej.

29.01.2016

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie na usuwanie azbestu z terenów ROD.

W całej Polsce samorządy prowadzą intensywne działania w celu usunięcia szkodliwego dla zdrowia i życia ludzi azbestu z przestrzeni publicznej. Umożliwić ma to dofinansowanie o jakie można ubiegać się na demontaż, pakowanie i transport/ przekazanie materiałów zawierających azbest na składowisko odpadów niebezpiecznych. O dofinansowanie mogą ubiegać się także działkowcy w celu usunięcia azbestu z terenu ROD. Dlatego informujemy, że w wielu gminach na terenie Polski rozpoczął się właśnie nabór wniosków o dotacje na ten cel. Czytaj więcej.

29.01.2016

Dziennik Trybuna: Nowoczesne rodzinne ogrody działkowe - z PZD to możliwe -

Potrzeba jest matką wynalazków. Trudno nie zgodzić się z tym powiedzeniem, zwłaszcza, kiedy dodamy do niego nader popularne „chcieć to móc” lub „Polak potrafi”. To jednak tylko teoria, bo w praktyce niestety same chęci nie wystarczą. Nie inaczej jest w przypadku działkowców, którzy marzą o nowoczesnych i funkcjonalnych Rodzinnych Ogrodach Działkowych, ale ich potrzeby często wykraczają poza możliwości finansowe, którymi dysponuje ROD. Na szczęście dzięki pomocy PZD te marzenia nabierają całkiem realnych kształtów. Czytaj więcej.

28.01.2016

Altany i zamieszkiwanie w ROD według prawa działkowego.

Temat budownictwa ponadnormatywnego i zamieszkiwania na działkach jest ponownie podejmowany przez Krajową Radę PZD, ponieważ stanowi poważny problem, z którym Związek zmaga się od wielu lat. Nie ulega wątpliwości, że altany o wymiarach przekraczających dopuszczalne normy powstawały w różnych okresach istnienia ogrodów. Mimo że ta kwestia była szczegółowo regulowana w rożnych przepisach, zawsze znaleźli się działkowcy, którzy łamali ustalone normy i budowali altany o powierzchni znacznie przekraczającej dopuszczalne wymiary. Tak sytuacja trwa niestety do dziś. Czytaj więcej.

27.01.2016

Komunikat Prez. KR PZD w sprawie udzielania pożyczek dla ROD z Funduszu Samopomocowego w 2016 r.

Widząc systematyczny wzrost potrzeb w zakresie wyposażania ogrodów działkowych w niezbędne urządzenia infrastruktury ogrodowej, a także modernizację już istniejących urządzeń, Polski Związek Działkowców udziela ogrodom wszechstronnej pomocy w realizacji zamierzonych celów inwestycyjno – remontowych. Jedną z form tej pomocy jest udzielanie niskooprocentowanych pożyczek z Funduszu Samopomocowego. Fundusz ten został utworzony na mocy uchwały Krajowej Rady PZD w 2002 roku. Obecnie natomiast funkcjonuje w oparciu o uchwałę nr 12/III/2015 Krajowej Rady PZD z dnia 1.10.2015r., w sprawie Funduszu Samopomocowego PZD i zasad jego funkcjonowania. Czytaj więcej.

27.01.2016

W najbliższy weekend Zimowe Ptakoliczenie w ogrodach i parkach.

Już w najbliższy weekend (30-31 stycznia) odbędzie się 12. Zimowe Ptakoliczenie. Podczas spacerów ornitologicznych w całej Polsce można będzie liczyć ptaki zimujące i szukać ich miejsc noclegowych. Rekordową liczbę dwustu spacerów ornitologicznych w całej Polsce, np. po miejskich parkach i ogrodach, poprowadzą wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Czytaj więcej.

26.01.2016

Komunikat KR PZD w sprawie usuwania azbestu z terenów rodzinnych ogrodów działkowych.

Krajowa Rada PZD informuje, że działkowcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na usunięcie azbestu ze środków z budżetu gminy, w której położony jest ogród. Dotyczy to demontażu, pakowania, transportu wyrobów/odpadów zawierających azbest i przekazania ich na składowisko odpadów niebezpiecznych. Usunąć można m.in. płyty eternitowe faliste lub płaskie czy rury azbestowo-cementowe. Uwaga, dofinansowanie nie obejmuje pokrycia kosztów położenia nowego poszycia dachu. Czytaj więcej.

26.01.2016

Hortiterapia dla całej rodziny.

Hortiterapia to inaczej ogrodolecznictwo, leczenie pięknem roślin. To terapia, w której wykorzystuje się pracę w ogrodzie i przebywanie wśród roślin aby poprawić stan zdrowia, psychikę człowieka i stosunki międzyludzkie. Już Hipokrates twierdził, że „przyroda jest lekarstwem na każdą chorobę”. Przyroda, ruch i wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu (dostosowany do naszych możliwości) wpływa na zachowanie równowagi wewnętrznej, a otaczająca nas zieleń w ogrodzie, barwne kwiaty stymulują wszystkie zmysły. Wytwarza się serotonina – hormon szczęścia, poprawia się nasza koncentracja. Udowodniono, że praca w ogrodzie uszczęśliwia! Czytaj więcej.

25.01.2016

Tylko Polska i Niemcy prawdziwie doceniają ogrody działkowe.

Rolę i znaczenie ogrodów działkowych doceniają nie tylko miliony Polaków, ale także mieszkający w Polsce obcokrajowcy. - Polska mentalność jest bardzo zbliżona do niemieckiej, a najlepszym przykładem są tutaj ogrody działkowe – uważa Steffen Möller, mieszkający w Polsce Niemiec, znany przede wszystkim z występów w talk-show „Europa da się lubić”, który emitowany był na antenie TVP2 w latach 2003- 2008, czy też z serialu „M jak miłość”. Czytaj więcej.

22.01.2016

Dziennik Trybuna: Władza w rękach działkowców, czyli demokracja w ROD.

Pierwsza połowa nowego roku to okres intensywnej pracy dla wszystkich zarządów ROD. Zanim warunki pogodowe pozwolą na rozpoczęcie sezonu działkowego i zaczną się intensywne prace na ogrodowych grządkach, trawnikach i w sadach, każdy ROD najpóźniej do 15 maja musi zająć się opracowaniem planu działalności ogrodu w bieżącym roku, jak również rocznym podsumowaniem swojej pracy. Czytaj więcej.

21.01.2016

Komunikat Prez. KR PZD w spr. wykorzystania środków finansowych na inwestycje i remonty w ROD.

Polski Związek Działkowców w 2016 roku przeznacza znaczne środki na inwestycje i remonty w ROD. Środki zgromadzone są na Funduszach Rozwoju, zarządzanych przez właściwe prezydia okręgowych zarządów PZD. Czytaj więcej.

21.01.2016

Przegląd mediów.

W najnowszym przeglądzie prasy szczególnie polecamy: Rzeczpospolita - o konsekwencjach jakie mogą spotkać działkowca, który nie dba o swoją działkę; Gazeta Wyborcza - o możliwej częściowej likwidacji ROD "Waszyngtona" w Warszawie pod budowę linii tramwajowej; Gilowice.pl - o zakazie spalania, który dotyczy także rodzinnych ogrodów działkowych. Zachęcamy do lektury! Czytaj więcej.

20.01.2016

Nowa zakładka – Działkowcy pytają.

W związku z ogromną ilością pytań dotyczących różnych zagadnień związanych zarówno z ustawą o ROD, regulaminem ROD, statutem PZD, jak i innymi problemami organizacyjnymi i prawnymi, które pojawiają się wśród użytkowników działek i Zarządów ROD, uruchomiliśmy nową podstronę zatytułowaną: „Działkowcy pytają”. Możną ją znaleźć rozwijając w górnym panelu menu zakładkę „Prawo w PZD”. Czytaj więcej.

20.01.2016

Biuletyn Informacyjny

Do Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych został już wysłany "Biuletyn Informacyjny (1/2016 nr 271)", w którym publikujemy m.in. informację na temat budownictwa ponadnormatywnego i zamieszkiwania na działkach w ROD, komunikaty KR PZD dotyczące udzielonych dotacji i pełnomocnictw do występowania o dofinansowanie z UE oraz uchwały KR PZD. Zamieszczone zostały również wybrane artykuły publicystyczne i obszerne podsumowanie wydarzeń w 2015 roku. W związku ze zbliżającymi się walnymi zebraniami w ROD, do Biuletynu Informacyjnego dodana została broszura zawierająca "Wzory druków do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w latach 2016-2018". Zachęcamy do czytania! (pobierz wersję elektroniczną).

20.01.2016

Już w kioskach! Nowy numeru miesięcznika „Mój Ogródek”, nie przegap! Tylko za 2,49 zł!

W styczniowym numerze „Mojego Ogródka” oprócz aktualnych porad ogrodniczych, znaleźć można również wiele ciekawostek ze świata roślin, a także informacje dotyczące zdrowia i urody. W bieżącym numerze doradzimy jak stworzyć atrakcyjne roślinne nasadzenia, nawet gdy jesteśmy zapracowani. Podpowiemy jak ciąć zimą drzewa i krzewy owocowe, tak aby obficie owocowały w sezonie. Zachęcimy do uprawy jabłoni, a także wskażemy do czego zastosować biohumus (cenny nawóz organiczny) w ogrodzie i jak go pozyskać samemu. Doradzimy również jak skutecznie przechytrzyć szkodnika, aby cieszyć się tylko zdrowymi owocami. Czytaj więcej.

19.01.2016

Czytajcie „działkowca”!

Zima na dobre zagościła w ogrodach, a działki przybrały piękne, ośnieżone oblicze. Warto je odwiedzać w tym czasie! Również ze względów praktycznych, a w długie wieczory planować nasadzenia ulubionych roślin oraz zmiany w planowanych uprawach. W sprzedaży pojawił się już lutowy numer „działkowca” – największy, najpoczytniejszy magazyn ogrodniczy na rynku, który jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i pomysłów w zagospodarowaniu działki! Czytaj więcej.

19.01.2016

Rady doświadczonego pszczelarza i Prezesa ROD.

Od 1 stycznia br. obowiązuje nowy regulamin ROD, który w rozdziale III określa zasady i podstawowe warunki, jakie musi spełniać hodowla pszczół na działkach prowadzonych przez PZD. Czytaj więcej.

15.01.2016

To już 2 lata wielkiego sukcesu PZD i działkowców!

19 stycznia br. mijają dokładnie 2 lata od momentu wejścia w życie Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, która bez wątpienia jest jednym z największych sukcesów PZD w walce o ogrody działkowe i ochronę praw użytkowników działek w ROD. Czytaj więcej.

15.01.2016

Dziennik Trybuna: Rodzinne Ogrody Działkowe - wartości wyższego rzędu.

Ogrody działkowe od lat wkomponowują się w obraz polskich miast i miasteczek, stanowiąc ich nieodłączną część. I słusznie. Ich nieoceniona, ale i niestety przez wielu prominentów niedoceniona wartość ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania lokalnej społeczności. Mowa nie tylko o samych działkowcach, ale również o osobach z zewnątrz, dla których pobyt na działce stanowi swoisty element terapii. Czytaj więcej.

15.01.2016

Uwaga działkowcy! Bielenie drzew.

Bielenie drzew wykonujemy z nastaniem zimy, ale nie później, niż w połowie stycznia. Drzewa bielimy po to, żeby zapobiegać powstawaniu uszkodzeń mrozowych. Nocami temperatura spada grubo poniżej 0°C, a w dzień słońce świeci coraz mocniej, nagrzewając pędy. Doprowadza to do powstawania ran zgorzelinowych, pękania pni i przemarzania pędów. Czytaj więcej.

14.01.2016

Spotkanie z Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

W dniu 13 stycznia br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyło się spotkanie z Panią Zofią Szalczyk - Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W spotkaniu udział wzięli: z OZ w Poznaniu kol. Zdzisław Śliwa – V-ce Prezes PZD i Prezes OZ oraz kol. Jerzy Kucznerowicz V-ce prezes, z OZ w Kaliszu kol. Jerzy Wdowczyk – prezes OZ, z OZ w Pile kol. Marian Praczyk – prezes OZ i kol. Marian Ostaszewski – Sekretarz OZ.

13.01.2016

Działkowcy piszą…

Do Biura Krajowej Rady wpływają skargi działkowców sygnalizujących różne konfliktowe sytuacje, które mają miejsce w rodzinnych ogrodach działkowych. Niewątpliwie najwięcej problemów wynika z kulejących relacji międzyludzkich, a co za tym idzie, nierespektowania podstawowych zasad współżycia społecznego. Czasem wydaje się, że przyczyny powstania konfliktów na tym tle są na tyle błahe, że nie powinny w ogóle zaprzątać czyjejkolwiek głowy. Skrajnym przypadkiem była skarga na krzyczące podczas zabawy małe dzieci na działce sąsiadów. Skarżyła starsza pani, która domagała się od sąsiadów, żeby nie przyprowadzali dzieci na działkę, bo dźwięki wydawane przez nie podczas zabawy bardzo ją denerwują. Jedyne co może zrobić zarząd ROD, który otrzyma skargę w podobnej sprawie, to rozmowa ze stronami o większą wyrozumiałość. Czytaj więcej.

13.01.2016

KR PZD rozesłała do okręgów książkę „Ekologiczna ochrona roślin na działce”.

Krajowa Rada PZD w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie wartościową i niezwykle pomocną działkowcom publikacją, jaką jest „Ekologiczna ochrona roślin na działce” autorstwa prof. dr hab. Kazimierza Wiecha, postanowiła rozprowadzić dodatkowe 40 tys. egzemplarzy ww. książki. Czytaj więcej.

13.01.2016

Nie odbieraj takich telefonów!

Kiedy o pierwszej lub drugiej w nocy otrzymujemy telefon, to od razu spodziewamy się najgorszego. Naturalne jest więc to, że widząc takie połączenie szybko odbieramy, albo oddzwaniamy. Za naszą troskę możemy jednak słono zapłacić, bo wykorzystają ją oszuści z... Afryki. Czytaj więcej.

13.01.2016

Media o działkowcach i ogrodach.

W najnowszym przeglądzie mediów przeczytasz m.in. o akcji policji, która przeczesuje pustostany, ogrody działkowe, parki i kanały ciepłownicze w celu oferowania bezdomnym pomocy, prawie czteromilionowej dotacji, którą działkowcy w całej Polsce otrzymali od PZD, nowych stawkach za odbiór odpadów śmieciowych w Rudzie Śląskiej oraz o włamaniach do altan w Łodzi. Czytaj więcej.

13.01.2016

Więcej niż energia - PZD partnerem ogólnopolskiego projektu na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł to jeden z priorytetów Unii Europejskiej. Państwa Wspólnoty aktywnie włączają się w działania na rzecz ekologizacji środowiska, rozpowszechniając wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii oraz finansując ze środków unijnych inwestycje służące jej pozyskiwaniu. Także w Polsce można odnotować wiele inicjatyw w tym zakresie. Jedną z nich jest właśnie zawiązana, szeroka, społeczna koalicja, działająca na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej „Więcej niż energia”, której partnerem został Polski Związek Działkowców. Czytaj więcej.

08.01.2016

Nie bądźmy obojętni. Obok nas zamarzają ludzie.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa od 1 listopada w Polsce zamarzło już 50 osób. Tylko w ciągu ostatniego weekendu siarczysty mróz przyczynił się do śmierci 21 osób. To skutek bardzo niskich temperatur, które szczególnie nocą odnotowywane są w całym kraju, a także ludzkiej obojętności. Tymczasem wystarczy jeden krótki telefon, by ocalić komuś życie. Mimo wielu apeli ze strony policji, odpowiednich instytucji, a także Krajowej Rady, która apelowała do wszystkich Zarządów ROD i działkowców o zwracanie szczególnej uwagi na bezdomnych w ogrodach, nieustająco odnotowywane są kolejne przypadki zamarznięć. Czytaj więcej.

07.01.2016

Biuletyn Infromacyjny.

 W najnowszym numerze Biuletynu Informacyjnego: IV posiedzenie KR PZD, uchwały Prezydium KR PZD, komunikaty KR PZD, regulamin Komisji Rewizyjnych, komunikaty KR PZD oraz publicystyka, z której szczególnie polecamy artykuł "Kilka słów o energii elektrycznej w ROD okresie jesienno - zimowym". Czytaj więcej.

05.01.2016

Ogrody działkowe lekiem na smog.

Smog. To słowo w 2015 roku odmieniono chyba przez wszystkie przypadki. Nie ma w tym krzty przesady, bo przecież dzienniki telewizyjne, prasa i portale internetowe poświęcały temu problemowi więcej miejsca niż zazwyczaj. Sprawa jest poważna, bo według najnowszego rankingu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż sześć z nich to miasta polskie. Czytaj więcej.

01.01.2016

Podsumowanie wydarzeń w 2015 roku.

Rok 2015 obfitował w ważne dla działkowców wydarzenia. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich. Czytaj więcej.