Aktualności 2013/3 - 2014/1


03.12.2014

"Czy premier przetnie spory o altany działkowców?".

"Kwestia orzeczenia NSA w sprawie altan i konsekwencje, jakie w jego rezultacie może ponieść prawie milion działkowców, budzą coraz większe emocje. Tematem zainteresowali się politycy. Ostatnio interpelację w tej sprawie złożyli posłowie Jan Warzecha i Bogdan Rzońca" - czytamy w Dzienniku Trybuna. Czytaj więcej.

01.12.2014

Stop Rozbiórkom Altan z numerem druku sejmowego.

W dniu dzisiejszym tj. 1 grudnia 2014r. Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw uzyskał nr druku sejmowego -2953. Na stronie internetowej Sejmu pojawiła się również informacja o skierowaniu go do pierwszego czytania, ale bez konkretnej daty. Całość dotychczasowej dokumentacji, wraz z pierwszymi opiniami odnoszącymi się do kwestii proceduralnych, można znaleźć pod adresem http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/druki.xsp.

28.11.2014

KOMUNIKAT KRAJOWEJ RADY PZD.

Jak nasze okręgi regulują stan prawny gruntów ROD na podstawie ustawy o ROD?
Na stronie internetowej PZD został opublikowany Komunikat Krajowej Rady PZD pt. „Ustawa o ROD działa! PZD reguluje stan prawny kolejnych ROD”. W komunikacie tym przedstawiono efekty działania ustawy o ROD, w szczególności rodzinne ogrody działkowe, gdzie wnioski PZD o potwierdzenie użytkowania do gruntu ROD zostały pozytywnie załatwione. W tym komunikacie chcemy przedstawić, jak nasze okręgi realizują art. 76 ustawy o ROD. Czytaj więcej.

27.11.2014

„Mój Ogródek” tworzymy z naszymi czytelnikami!

Grudzień to najbardziej magiczny miesiąc w całym roku. Naszą uwagę zaczyna zaprzątać myśl o świątecznym wystroju domu i ogrodu oraz o prezentach, którymi chcemy obdarować najbliższych. Tu pomocą służy najnowszy, grudniowy numer „Mojego Ogródka”, w którym znaleźć można wiele praktycznych i interesujących inspiracji. Czytaj więcej.

27.11.2014

Działkowcy ze Złotowa spotkali się z Posłem Po Stanisławem Chmielewskim.

W dniu 24 listopada 2014 roku w Złotowie w biurze posła Stanisława Chmielewskiego z Platformy Obywatelskiej odbyło się spotkanie posła z przedstawicielami ROD miasta Złotowa w sprawie stanowiska Rzecznika Spraw Obywatelskich dotyczącego podważania konstytucyjności ustawy o ROD z 2013 roku oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie altan działkowych i inicjatywie obywatelskiej Związku w tej sprawie "stop rozbiórkom altan".

27.11.2014

"Błądzenie we mgle. Kogo reprezentuje RPO?"

"Gdzie trafiają setki listów kierowanych do Rzecznika Praw Obywatelskich? Z pewnością na adres warszawskiego biura, które mieści się przy Alei Solidarności 77, gdzie urzęduje prof. Irena Lipowicz. Czy jednak pani rzecznik pochyliła się choć nad jednym listem od prawdziwego działkowca?" - odpowiedzi na te pytania możemy znaleźć w najnowszym Dzienniku Trybuna. Czytaj więcej.

25.11.2014

"Komunikat Krajowej Rady PZD".

Ustawa o ROD działa! PZD reguluje stan prawny kolejnych ROD. Od kilkudziesięciu lat PZD musi udowadniać swój tytuł prawny do gruntów, zajętych przez ogrody. A to wszystko za sprawą władz publicznych i zakładów pracy, od których PZD w pełnym zaufaniu przyjął grunty, nie mając wiedzy o wadliwej dokumentacji formalno-prawnej. Czytaj więcej.

24.11.2014

Konstruktywne rozmowy działkowców z Premier Ewą Kopacz.

W dniu 24 listopada br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli PZD z Premier Ewą Kopacz. Stronę rządową reprezentowali także Prezes Rządowego Centrum Legislacji minister Maciej Berek oraz Rzecznik Rządu Iwona Sulik. W imieniu PZD w spotkaniu uczestniczyli Prezes Związku Eugeniusz Kondracki, Sekretarz Krajowej Rady PZD Izabela Ożegalska, Prezes Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD Zygmunt Kacprzak, Wiceprezes Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD Stanisław Zawadka, pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan” r.pr. Bartłomiej Piech i r.pr. Tomasz Terlecki oraz Anna Kubuj - Kierownik Biura Okręgowego Zarządu Mazowieckiego PZD. Czytaj więcej.

21.11.2014

Opinia Okręgowego Zarządu PZD w Pile w sprawie orzeczenia NSA i stanowiska RPO.

W dniu 19 stycznia 2014 r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych uchwalona 13 grudnia 2013 r. Ustawę uchwalono w wyniku obywatelskiego projektu zainicjowanego przez nasz Związek i przy poparciu niespełna miliona obywateli. Jest to dobra ustawa, która w zdecydowanej większości spełnia oczekiwania nas działkowców. Czy mając dobrą ustawę możemy czuć się bezpieczni? Czy prawa działkowców będą realizowane w sposób niezakłócony? Niestety nie. Czytaj więcej.

21.11.2014

Spotkanie przedstawicieli ROD z Czarnkowa z poseł na Sejm Marią Małgorzatą Janyska z PO.

W dniu 20 listopada 2014 roku odbyło się spotkanie z poseł na Sejm RP Marią Małgorzata Janyska z PO. W spotkaniu uczestniczyli Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Czarnkowa- Andrzej Kraft, Wojciech Urban i Władysław Górski, Prezes OZ PZD Marian Praczyk, Wiceprezesi OZ PZD Ryszard Kukawka, Maria Fojt oraz Członek Prezydium OZ PZD Zygmunt Czarny.

21.11.2014

"Dlaczego Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju bagatelizuje problem altan?".

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju udzieliło odpowiedzi na interpelację posłów Jana Warzechy i Bogdana Rzońcy w sprawie inicjatywy ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan”. W odpowiedzi tej Podsekretarz Stanu Janusz Żbik odniósł się – w imieniu resortu - do kilku zagadnień podniesionych przez posłów w swojej interpelacji". Czytaj więcej.

20.11.2014

Czytajcie „działkowca”!

"Coraz krótszy dzień i raczej kiepska pogoda, większość prac ogrodowych została już zakończona a myślami jesteśmy coraz bliżej Świąt. Warto jednak nawet teraz poświęcić trochę czasu działce. Zawsze jest trochę prac, o których nie powinniśmy zapominać, można też pomyśleć o świątecznych dekoracjach lub po prostu podziwiać urodę szaty roślinnej, która odpowiednio zaaranżowana, nawet bez szronu i śniegu potrafi być bardzo atrakcyjna" - czytamy w 'działkowcu'. Czytaj więcej.

19.11.2014

"Bój o altany wciąż trwa"

"Toruński przypadek ogrodów działkowych, które dostały pisma od windykatorów z wydziału podatków urządu miasta w sprawie przeprowadzenia kontroli altan poruszył lawinę, która zaczyna nabierać tempa także w innych regionach kraju" - możemy przeczytać na łamach Trybuny. Czytaj więcej.

15.11.2014

Spotkanie posła Romualda Ajchlera (SLD) z działkowcami z Wronek.

W dniu 15 listopada 2014 r. działkowcy z Wronek spotkali się z posłem na Sejm RP Romualdem Ajchlerem. W spotkaniu uczestniczyli: Andrzej Kierzkowski sekretarz Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Aleksander Manikowski członek Prezydium OZ oraz przedstawiciele z ROD „B. Chrobrego”, „Kolejarz”, „Broniewskiego”, „Borek” i „Kościuszki” we Wronkach.

14.11.2014

Spotkanie Prezesów ROD miasta Piły z Senatorem PO Mieczysławem Augustynem.

W dniu 14 listopada 2014 roku Prezesi ROD miasta Piły reprezentujący działkowców z ROD Malwa, Sempołowskiej, Sikorskiego, Nafta, Gwda, St. Staszica, Kusocińskiego oraz członkowie OZ z ROD Pod Lipami i Zalesie spotkali się z Senatorem PO Mieczysławem Augustynem. Delegacji przewodniczył Prezes OZ PZD Marian Praczyk, który dokonał wprowadzenia do tematu spotkania.

14.11.2014

"Prezes PZD odpowiada na wystąpienie Biura RPO".

Wystąpienia działkowców w obronie obywatelskiej ustawy o ROD doczekały się reakcji ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod koniec października Biuro RPO wystosowało (jednobrzmiące) pisma do jednostek PZD, które apelowały do prof. Ireny Lipowicz o zaprzestanie kwestionowania ustawy o ROD. W odpowiedzi Prezes Eugeniusz Kondracki w imieniu KR PZD skierował do RPO kolejne wystąpienie, w którym odniósł się do kwestii podniesionych w otrzymanym piśmie i zaproponował organizację spotkania z przedstawicielami działkowców. Czytaj więcej.

14.11.2014

Krajowa Rada PZD odpowiada na propozycję opodatkowania altan w Toruniu".

"Okazuje się, że kontrowersyjny wyrok NSA dotyczący altan grozi nie tylko rozbiórkami, ale również stanowi pretekst do opodatkowania działkowców. Tak bowiem postąpili urzędnicy z Torunia, którzy wystąpili do toruńskiego ROD „Międzyrzecze” o przekazanie szeregu informacji o działkowcach i ich altanach".

13.11.2014

Poseł na Sejm RP Stanisława Kalemba z PSL spotkał się z przedstawicielami OZ PZD w Pile.

W dniu 12 listopada 2014 roku delegacja Okręgowego Zarządu PZD w Pile spotkała się z posłem PSL Stanisławem Kalembą. W spotkaniu udział wzięli: Prezes OZ PZD Marian Praczyk, Wiceprezes OZ Maria Fojt, Prezes ROD im. Malwa w Pile Ryszard Grzelak oraz Prezes ROD im. Belferek w Pile Jan Ficerman.

12.11.2014

"Działkowcy nie gęsi. Mają swój rozum".

"Wbrew oczekiwaniom niektórych środowisk, nowa ustawa działkowa nie wprowadziła rewolucji w ogrodach. Działkowcy, którzy otrzymali swobodę wyboru stowarzyszenia bez utraty prawa użytkowania działki, w przeważającej większości zdecydowali się pozostać w Polskim Związku Działkowców" - można przeczytać na łamach Trybuny. Czytaj więcej.

07.11.2014

Uroczyste pożegnanie Krajowej Komisji Rozjemczej i Przewodniczących Okręgowych Kom. Rozjemczych.

W dniu 4 listopada 2014 r. odbyło się w Warszawie uroczyste pożegnanie Krajowej Komisji Rozjemczej i Przewodniczących Okręgowych Komisji Rozjemczych. W uroczystości udział wzięli członkowie Prezydium Krajowej Rady PZD. Z dniem uchwalenia statutu PZD komisje rozjemcze wszystkich szczebli uległy rozwiązaniu. Z uwagi na zapisy ustawy o ROD, tak musiał zdecydować statut PZD. Czytaj więcej.

07.11.2014

"Podatki od altan?".

"Działkowcy o spokoju mogą zapomnieć. Urzędnicy podatkowi są zawsze czujni, zwarci i gotowi. Tym razem wiele wskazuje na to, że będą próbowali sięgnąć po grosz właśnie do kieszeni właścicieli altan w ROD" - czytamy w Dziennku Trybuna. Czytaj więcej.

06.11.2014

„Mój Ogródek” tworzymy z naszymi czytelnikami!"

Już czuć mroźne poranki, co oznacza, że jesień w pełni zadomowiła się w naszym krajobrazie. My zakładamy ciepłe kurki, czapki i szaliki, a co zakładamy roślinom? Jeśli masz wątpliwości, które rośliny „ubrać” na zimę, przed mrozem i wiatrem, niezawodny i pomocny stanie się tu listopadowy numer „Mojego Ogródka”. Czytaj więcej.

30.10.2014

Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiada.

"Pragnę zapewnić, że Rzecznik w pełni podziela wyrażany powszechnie pogląd, iż ustawa powinna się przyczynić do zapewnienia niezakłóconego funkcjonowania rodzinnych ogrodów działkowych. Ustawa ta powninna także zapewnić wolność zrzeszania się działkowców, poszanowanie równego ich traktowania oraz należytą ochronę prawną osobom użytkującym ogrody działkowe" czytamy w liście przesłanym do Okręgowego Zarządu PZD w Pile przez Panią Natalię Cabań z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Czytaj więcej.

27.10.2014

"Marszałek Sejmu skierował projekt „Stop Rozbiórkom Altan” do pierwszego czytania.

Rozpoczęła się właściwa procedura ustawodawcza obywatelskiego projektu o zmianie ustawy o prawie budowalnym i innych ustaw. 23 października br. Marszałek Radosław Sikorski poinformował Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan” o skierowaniu projektu do pierwszego czytania. Zgodnie z ustawą regulującą inicjatywę obywatelską, powinno się ono odbyć najpóźniej 9.01.2015r., jednak Komitet będzie podejmował zabiegi o przyspieszenie tego terminu. Czytaj więcej.

24.10.2014

Wielki dzień działkowców, ogrodów i Związku. Relacja z Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Deleg.

Ten Zjazd otworzył nowy rozdział dla działkowców, ogrodów i Związku. Praktycznie jednomyślna decyzja wszystkich zgromadzonych delegatów ws. przyjęcia statutu nie pozostawia złudzeń, Wielomiesięczny wysiłek, jaki wiele osób włożyło w jego twórcze i merytoryczne przygotowanie, zaowocował pełną aprobatą środowiska działkowego dla tego dokumentu. Ten dzień, z całą pewnością zapisze się w historii ogrodnictwa działkowego w Polsce. Czytaj więcej.

24.10.2014

Stanowisko Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD ws. Statutu PZD.

"Po wnikliwym zapoznaniu się z przedstawionym projektem statutu PZD, Krajowy Zjazd Delegatów PZD uznaje, że dokument ten nie tylko zapewni sprawne funkcjonowanie Związku, ale również odpowiada wymogom ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz ustawy — Prawo o stowarzyszeniach. Dlatego też Zjazd uznał konieczność przyjęcia przedłożonego projektu statutu" - czytamy w podjętym stanowisku. Czytaj więcej.

24.10.2014

Stanowisko Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD ws. zebrań wszystkich działkowców.

"Na zebraniach w 3073 ROD działkowcy potwierdzili, że nie chcą zmian i pozostają w PZD. Przede wszystkim doceniają sprawność w działaniu, doświadczenie i skuteczność Związku w obronie praw działkowców i ogrodów, ale również bieżącą pomoc dla ogrodów w sprawach inwestycyjnych, prawnych, a także finansowych. Podkreślają zrozumiały i prawidłowy system kierowania, zarządzania i nadzoru oraz stwierdzają, że chcą pozostać w PZD, bo pewnie czują się w organizacji potrafiącej skutecznie walczyć o ich prawa, szczególnie, że nadal istnieją i są aktywne środowiska przeciwne istnieniu ogrodów" - czytamy w stanowisku podjętym podczas Zjazdu. Czytaj więcej.

24.10.2014

Stanowisko Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD ws. dalszego rozwoju ogrodów i Związku

"Zjazd stwierdza, że przyszłość i rozwój ogrodów działkowych w naszych miastach zależy od dwóch czynników: od stabilizacji prawnej i otwarcia ogrodów dla mieszkańców miast. Aby ogrody mogły się rozwijać muszą mieć pewność dalszego istnienia, wtedy jest motywacja do inwestowania w infrastrukturę i sens angażowania ludzkiej pracy i ofiarności" - czytamy w stanowisku podjętym na Nadzywczajnym XI Krajowym Zjeździe Delegatów PZD. Czytaj więcej.

24.10.2014

Stanowisko Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD ws. wyborów samorządowych.

"Krajowy Zjazd Delegatów uznaje, że rolą organizacji społecznych jest angażowanie się w proces rozwiązywania problemów społecznych i publicznych. Nie chodzi jednak o politykę rozumianą jako walka o władzę, ale o czynny udział w debacie publicznej w celu realizacji wartości i idei będących podstawą ruchu ogrodnictwa działkowego" - czytamy w stanowisku podjętym przez delegatów podczas Zjazdu. Czytaj więcej.

24.10.2014

Stanowisko Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD ws. działań podejmowanych przez RPO.

W związku z wystąpieniem skierowanym przez Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irenę Lipowicz do Ministra Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego oraz jej wypowiedziami dla mediów, w których kwestionuje konstytucyjność obywatelskiej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, XI Krajowy Zjazd Delegatów PZD, jako najwyższy organ samorządu Polskiego Związku Działkowców wystosował do prof. Ireny Lipowicz swoje stanowisko w tej sprawie. Czytaj więcej.

23.10.2014

Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców przyjął statut.

W Warszawie zakończył się Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Delegatów PZD, któremu przewodniczył Prezes KR PZD Eugeniusz Kondracki. Delegaci przyjęli nowy statut, który z dniem dzisiejszym wchodzi w życie. Zgodnie z obowiązującą ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych dotychczasowy statut obowiązywał tylko do czasu uchwalenia nowego statutu. Czytaj więcej. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Nadzwyczajnego XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD tutaj.

20.10.2014

" W Bazylei, Szwajcaria ".

„NIE” dla planów rozbudowy miasta na południowych i wschodnich obrzeżach miasta: szansa na rozwój miasta, bez utraty terenów zielonych" - czytamy na Stronie Internetowej Biura Międzynarodowego Ogrodów Działkowych i Rodzinnych w Luksemburgu.m, uczciwość i rzetelność. Czytaj więcej.

20.10.2014

Czytajcie „działkowca" !

W listopadzie kończy się okres złotej, polskiej jesieni, zaczynają się mgły, słoty i coraz częstsze przymrozki. Przyroda szykuje się do zimowego snu. Oznacza to, że nie zwlekając, powinniśmy przygotować działkę i rośliny do zimy. A niezastąpionym doradcą w tym zakresie będzie z pewnością listopadowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży. Czytaj więcej.

17.10.2014

Wystąpienie Komitetu "Stop rozbiórkom altan" do marszałka Sejmu R. Sikorskiego.

"Wyrażamy nadzieję, że dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu się Pana Marszałka w sprawę, możliwe będzie szybkie rozpoczęcie i sprawne przeprowadzenie procesu legislacyjnego ustawy, która nie budzi większych kontrowersji, a na którą czekają setki tysiecy właścicieli altan w ROD" - czytamy w liście Komitetu skierowanym do marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego. Czytaj więcej.

17.10.2014

Projekt „Stop rozbiórkom altan” poparło 704 745 obywateli.

9 października br. przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop rozbiórkom altan” oraz działkowcy złożyli w Sejmie 696 522 tysiące podpisów, jakie udało im się zebrać pod projektem, mającym na celu obronę altan przed masową rozbiórką. Czytaj więcej.

15.10.2014

Dziennik Trybuna: "Działkowcy złożyli w Sejmie 700 tys. podpisow poparcia".

"W miniony czwartek przedstawiciele Komitetu „Stop rozbiórkom altan" i działkowcy złożyli w Sejmie blisko 700 tys. podpisów, jakie udało im się zebrać pod projektem obywatelskim, mającym uchronić przed masową rozbiórką 900 tys. altan w rodzinnych ogrodach działkowych. Posłowie zadeklarowali, że nie będą przedłużali prac sejmowych i projekt działkowców szybko wejdzie w życie" - czytamy w dzisiejszym wyadniu Dziennika Trybuna. Czytaj więcej.

15.10.2014

Ocalmy pszczoły!

Pszczoły i inne owady zapylające odgrywają ogromną rolę w naszym życiu a także w naturalnym ekosystemie Ziemi. Ponad 80% wszystkich roślin jest od nich uzależnione i każda ujma w ich populacji może mieć ogromne konsekwencje dla rolnictwa, ekonomii, a także bioróżnorodności i równowagi w środowisku naturalnym. Czytaj więcej.

15.10.2014

Wystąpienie Komitetu "Stop rozbiórkom altan" do przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

"Komitet jest reprezentantem 700 000 obywateli, którzy podpisali się pod projektem. W ich imieniu zwracamy się do Pana o rozważenie możliwości wycofania się przez Klub PO ze składania osobnego projektu ustawy. Biorąc pod uwagę etap w jakim już znajduje się inicjatywa obywatelska, z punktu widzenia działkowców dużo korzystniejszym byłoby poparcie przez parlamentarzystów PO idei szybkiego przystąpienie przez Sejm do prac nad projektem zgłoszonym przez Komitet" - czytamy w piśmie Komitetu "Stop rozbiórkom altan" skierowanym do Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Czytaj więcej.

13.10.2014

Ciągle wpływają podpisy poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy.

W dniu 9 października br. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop Rozbiórkom Altan” złożył prawie 700.000 podpisów do Sejmu. Tym samym formalnie zakończono etap zbierania podpisów pod projektem ustawy. Nie oznacza to jednak, że poparcie dla inicjatywy obywatelskiej ogranicza się do powyższej liczby podpisów. Czytaj więcej.

13.10.2014

"Skierowany do Sejmu RP projekt ustawy zabezpiecza wszystkie interesy dzialkowców oraz ich prawa"

Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców posiadając statutowe upoważnienie reprezentowania Komisji Rewizyjnych Związku działających we wszystkich jednostkach organizacyjnych Stowarzyszenia Ogrodowego PZD zwracając się do Pana Marszałka z prośbą i apelem o udzielenie swego poparcia, przedstawiają stanowisko w sprawie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Budowlane oraz innych ustaw. Czytaj więcej.

13.10.2014

To nie PZD blokuje rejestrację statutów wyodrębnionych ogrodów!

Postanowieniem z dnia 24 września 2014 r. Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu VIII Wydział Gospodarczy odmówił wpisu do KRS Stowarzyszenia Ogrodów Działkowych im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Czytaj więcej.

13.10.2014

"Pod rozwagę działkowcom".

Często mała aktywność niektórych działkowców, wynika z braku przekonania, że kierowane przez nich listy są analizowane i czy w ogóle warto pisać? Jak się jednak okazuje, w "KRONICE SEJMOWEJ" NR 69 (794) z dnia 15 września 2014 roku, na stronie 37 znajduje się taka oto analiza:
"W sierpniu 2014 r. w Biurze Korespondencji i In­formacji zarejestrowano 778 listów, zaadresowanych do Marszalka Sejmu (22,9%), komisji sejmowych (6,8%) oraz pozostałych adresatów, tj. Sejmu, Kancelarii Sej­mu, biur Kancelarii Sejmu (70,3%)." Czytaj więcej.

13.10.2014

Stanowisko Prezydium OZM PZD w sprawie oświadczenia posła Przemysława Wiplera.

29 września 2014 r. na stronie internetowej posła Przemysława Wiplera (www.wipler.pl) ukazało się "Oświadczenie w sprawie naruszania praw działkowców". Przedmiotowy tekst jest kłamliwym paszkwilem na działalność PZD. Swoje zarzuty Pan Poseł wystosował odnosząc się glównie do jednego ROD z terenu Warszawy, w którym to zdaniem Pana Posła dochodzi do naruszenia przez Okręgowy Zarząd Mazowiecki PZD postanowień ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Czytaj więcej.

10.10.2014

Działkowcy u wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.

Wicemarszałek Wenderlich wyraził ubolewanie w związku ze szkodliwą interpretacją prawa przez NSA w zakresie definicji altany i konsekwencji tego dla wszystkich działkowców. W miłej atmosferze podsumował wieloletnią owocną współpracę z działkowcami i zapewnił o dalszym poparciu swojej formacji dla spraw działkowców. Czytaj więcej.

10.10.2014

Spotkanie u wicemarszałka Marka Kuchcińskiego.

Podczas składania podpisów poparcia dla projektu „Stop rozbiórkom altan”, delegacja działkowców została przyjęta przez wicemarszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego z PiS. W spotkaniu z marszałkiem wzięli udział: posłowie PiS Bartosz Kownacki i Wojciech Zubowski, przewodniczący delegacji wiceprezes KR PZD Tadeusz Jarzębak – prezes OZ PZD w Szczecinie, mecenas Tomasz Terlecki – wicepełnomocnik komitetu „Stop Rozbiórkom Altan”, Barbara Kokot – prezes OZ PZD w Bydgoszczy, Józef Noski – prezes OZ Śląskiego PZD, Agnieszka Sycz – prezes OZ Podkarpackiego PZD. Czytaj więcej.

10.10.2014

Spotkanie delegacji działkowców u Wicemarszałka Sejmu E. Grzeszczaka.

"Burzyć jest bardzo łatwo, budować o wiele trudniej, dlatego nie możemy dopuścić do likwidacji altan w ROD. Sejm musi podejść z dużą uwagą do tego projektu, bo cieszy się on niekwestionowanym poparciem obywateli. Obiecuję, że zrobimy wszystko, by nie przedłużać prac sejmowych. Mam nadzieję, że żaden klub nie będzie ich utrudniał, gdyż potrzeba zmian w prawie budowlanym wydaje się oczywista” – mówił podczas spotkania z przedtsawicielami działkowców wicemarszałek sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Czytaj więcej.

09.10.2014

Działkowcy złożyli w Sejmie blisko 700 000 podpisów poparcia.

„Nie oddamy naszych altan”- skandowali dziś przed Sejmem przedstawiciele Komitetu „STOP ROZBIÓRKOM ALTAN” oraz działkowcy, którzy przyjechali do Warszawy, by złożyć blisko 700 000 podpisów, jakie udało im się zebrać pod projektem obywatelskim, mającym uchronić przed masową rozbiórka 900 000 altan w rodzinnych ogrodach działkowych. Czytaj więcej.

09.10.2014

Działkowcy składają podpisy.

9 września działkowcy złożyli w Sejmie blisko 700 000 podpisów, które zebrali pod projektem "STOP ROZBIÓRKOM ALTAN". Złożenie podpisów poprzedziła konferencja prasowa w której wizęli także udział posłowie, reprezentujący rózne parie polityczne. Zobacz galerię zdjęć tutaj.

09.10.2014

Projekt „Stop rozbiórkom altan” poparło już 694 tysięcy osób.

Akcja zainicjowana przez PZD, która ma uchronić przed rozbiórką 900 000 altan w ROD, zyskuje coraz większe poparcie działkowców i ich rodzin. Pod projektem o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw podpisało się już 694 tysięcy osób. Czytaj więcej.

02.10.2014

Wystąpienie Komitetu do Marszałka Sejmu w sprawie złożenia podpisów.

Komitet "STOP ROZBIÓRKOM ALTAN" poinformował marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego, iż 9 października br. do Sejmu przybędzie delegacja działkowców, w celu złożenia obywatelskiego projektu ustawy nowelizującego prawo budowlane wraz z podpisami obywateli. Komitet wyraził nadzieję, że z uwagi na skalę społecznego poparcia udzielonego projektowi, marszałek Sejmu zechce spotkać się z przedstawicielami Komitetu. Treść wystąpienia zamieszczamy w załączniku. Czytaj więcej.

03.10.2014

Najnowszy numer "Mojego ogródka" jest już w kioskach.

W najnowszym wydaniu magazynu „Mój ogródek” zapoznamy Państwa m. in. z tajnikami uprawy róż. Trzeba, bowiem pamiętać, że to właśnie jesienią wybór odmian jest największy a sadzone w tym okresie róże przyjmują się doskonale. Sprawdzone odmiany róż dostępne są również w sprzedaży wysyłkowej w naszym sklepie internetowym. Czytaj więcej.

02.10.2014

Spalanie na działkach surowo zabronione.

Jesienne porządki w ogrodach działkowych rozpoczęły się na dobre. Niestety, podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku, pojedynczy działkowcy dopuszczają się spalania liści czy gałęzi. Krajowa Rada PZD przypomina o bezwzględnym zakazie palenia ognisk na działkach. Za złamanie zakazu grozi sroga kara. Czytaj więcej.

01.10.2014

Dziennik Trybuna: Czy RPO przerwie milczenie?

"Już ponad tysiąc zbiorowych i indywidualnych listów działkowców zalega na biurku Rzecznik Praw Obywatelskich. W ten sposób wyrażają oni swój zdecydowany sprzeciw wobec szkodliwych działań podejmowanych przez prof. Irenę Lipowicz. Wszystko wskazuje jednak na to, że RPO nie traktuje działkowców do końca poważnie, ponieważ przez trzy miesiące nie pofatygowała się, by odpowiedzieć na chociaż jedno z ich wystąpień" - czytamy w "Dzienniku Trybuna". Czytaj więcej.

26.09.2014

Projekt nowego Statutu PZD.

Krajowa Rada PZD, podczas swojego posiedzenia w dniu 25 września br., zapoznała się z projektem Statutu PZD opracowanym przez komisję statutową i postanowiła zwrócić się do XI Krajowego Zjazdu Delegatów PZD o przyjęcie dokumentu pod obrady wraz z wnioskiem o jego uchwalenie. Czytaj więcej.

26.09.2014

Gratulacje dla Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz.

"W imieniu miliona polskich działkowców, Krajowej Rady PZD obradującej w dniu dzisiejszym, a także swoim jako Prezesa Polskiego Związku Działkowców, pragnę złożyć na Pani ręce serdeczne gratulacje z okazji objęcia funkcji Prezesa Rady Ministrów. Mam świadomość, że funkcja ta wiąże się z wieloma nowymi wyzwaniami i obowiązkami, dlatego życzę Pani jak najwięcej satysfakcji z podejmowanych działań oraz samych sukcesów" - czytamy w liście przekaznym nowej Prezes Rady Ministrów Ewie Kopacz. Czytaj więcej.

26.09.2014

Posiedzenie Krajowej Rady PZD.

25 września br. odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu, poza członkami KR PZD, udział wzięli także członkowie komisji statutowej, gdyż jeden z najważniejszych tematów narady dotyczył nowego statutu PZD. Czytaj więcej.

26.09.2014

Stanowisko KR PZD w sprawie wyborów samorządowych.

Krajowa Rada PZD uznaje, że Związek powinien aktywnie uczestniczyć w zbliżających się wyborach samorządowych, które mają zasadnicze znaczenie dla losu tysięcy ogrodów działkowych w Polsce. Decyzje, jakie zapadają na szczeblu gmin i innych jednostek samorządowych, rzutują bezpośrednio na funkcjonowanie ROD. Czytaj więcej.

26.09.2014

Stanowisko KR PZD w sprawie odbywających się w ROD zebrań wszystkich działkowców.

Krajowa Rada PZD na bieżąco śledzi i ocenia stan przeprowadzania zebrań wszystkich działkowców, do odbywania których zobligowała PZD ustawa z dnia 13 grudnia 2014 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Czytaj więcej.

26.09.2014

Stanowisko KR PZD w sprawie regulacji stanu prawnego gruntów ROD na podstawie art. 76 ustawy o rod

Od wielu lat Związek podejmuje działania związane z regulacją stanu prawnego gruntów ROD. Działania te polegają m.in. na pozyskiwaniu dokumentacji formalno-prawnej, ujawnianiu praw przysługujących PZD do gruntów ROD w księgach wieczystych, zabezpieczaniu istnienia ROD w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, czy też obronie ROD przed negatywnymi skutkami roszczeń. Czytaj więcej.

26.09.2014

Stanowisko w sprawie udziału struktur i indywidualnych członków w kampanii "STOP ROZBIÓRKOM ALTAN"

Podczas trwającej od dwóch miesięcy akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy STOP ROZBIÓRKOM ALTAN, uzyskał on poparcie przeszło 400 000 osób. Wynik ten już dziś pozwala stwierdzić, że zainicjowana przez Związek kampania pozyskania społecznego poparcia dla inicjatywy służącej ochronie praw działkowców, po raz kolejny osiągnęła sukces. Czytaj więcej.

26.09.2014

Stanowisko KR PZD w sprawie realizacji ustawy z 13 grudnia 2013 r. o ROD.

Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych nałożyła na Polski Związek Działkowców obowiązki, wyznaczając równocześnie termin ich realizacji. Czytaj więcej.

26.09.2014

Uchwały Krajowej Rady PZD.

Podczas swojego ostatniego posiedzenia w dniu 25 września br. Krajowa Rada PZD przyjęła liczne uchwały w sprawie Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbędzie się 23 października, w tym: w sprawie przedłożenia pod obrady Zjazdu projektu statutu PZD; w sprawie tematów, w których powinien się wypowiedzieć Zjazd; w sprawie porządku obrad Zjazdu oraz w sprawie utrzymania mandatu komisji statutowej. Czytaj więcej.

25.09.2014

Dziennik Trybuna: "Absurd zgodny z prawem".

19 września zapadł kolejny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który potwierdził, że konieczna jest jak najszybsza zmiana przepisów prawa budowlanego. Od kilku miesięcy Naczelny Sąd Administracyjny bada, czy altany w rodzinnych ogrodach działkowych mąją parametry zgodne z prawem. Niestety, luki w prawie budowlanym powodują, że zapadąją kolejne niekorzystne dla działkowców wyroki. Czytaj więcej.

23.09.2014

Działkowiec nie zapłaci podatku od odszkodowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach potwierdził utrwalone stanowisko PZD w sprawie opodatkowania odszkodowań dla działkowców z tytułu likwidacji ROD. Od wielu lat Związeku bowiem twierdzi, że przedmiotowe odszkodowania objęte są zwolnieniem podatkowym wynikającym z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czytaj więcej.

23.09.2014

Komisje Rozjemcze PZD oraz ich dalsze funkcjonowanie w ramach nowego Statutu PZD.

Aktualny stan prawny definiuje postępowanie przed komisjami rozjemczymi w strukturach Polskiego Związku Działkowców (zwanego dalej „PZD”) jako dwuinstancyjne. Na poziomie rodzinnych ogrodów działkowych (dalej zwanych „ogrodami”) działają komisje rozjemcze, których orzeczenia podlegają odwołaniu do Okręgowej Komisji Rozjemczej. Krajowa Komisja Rozjemcza jest najwyższym organem orzekającym i rozjemczym w PZD. Czytaj więcej.

20.09.2014

Czytajcie „działkowca”!

Okres wczesnej jesieni potrafi być w przyrodzie wyjątkowo piękny i nie bez podstaw zasłużył sobie na miano „babiego lata”. Działki mienią się jeszcze bogactwem kwiatów, pięknie przebarwionych liści i dojrzałych owoców. W tym czasie przypada też sezonowy szczyt prac ogrodniczych. A niezastąpionym doradcą w jesiennej pielęgnacji działki będzie z pewnością październikowy numer „działkowca” który właśnie pojawił się w sprzedaży. Czytaj więcej.

18.09.2014

Dni Działkowca Okręgu Pilskiego.

W dniu 14 września 2014 r. w Trzciance w Parku 1 Maja odbyły się Okręgowe Dni Działkowca zorganizowane przy współudziale Burmistrza Trzcianki, Okręgowego Zarządu PZD w Pile oraz Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Trzcianki. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Okręgowego Zarządu PZD w Pile oraz wysłuchaniem hymnu państwowego i hymnu działkowców. Czytaj więcej.

18.09.2014

9 października przekazujemy podpisy do Sejmu

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej STOP ROZBIÓRKOM ALTAN wstępnie zaplanował, iż przekazanie projektu ustawy wraz z podpisami nastąpi 9 października br. (czwartek). Decyzja ta podyktowana jest harmonogramem posiedzeń Sejmu, została także skonsultowana z Prezydium KR PZD. Czytaj więcej.

18.09.2014

Najnowszy numer "Informatora działkowca"

Do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz ROD przekazany został najnowszy numer „Informatora działkowca” w którym można znaleźć m.in. obszerną relację z Krajowych Dni Działkowca, informację na temat przebiegu akcji „Stop rozbiórkom altan”, porozumienia zawartego między ZMP a PZD, prac nad nowym statutem, a także praktyczne porady ogrodnicze. Zachęcamy do lektury. Czytaj więcej.

15.09.2014

Narada inspektorów OZ PZD ds. terenowo-prawnych.

W dniach 10-11 września 2014 r. odbyła się w Warszawie narada dla inspektorów OZ PZD ds. terenowo-prawnych. Narada została zorganizowana i przeprowadzona przez Krajową Radę PZD. Głównym jej celem było wypracowanie dalszych działań związanych z wdrażaniem ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Czytaj więcej.

13.09.2014

Laureaci konkursu krajowego „ROD roku 2014” opowiadają o swoich ogrodach.

Konkursy, w których co roku startują ogrody i poszczególne działki to okazja, by pochwalić się swoją pracą, czy to indywidualną, czy też wspólną – wszystkich działkowców. W ROD nic nie robi się samo z siebie. By ogród był bezpieczny, piękny, funkcjonalny, ekologiczny, dobrze wypromowany i czy zagospodarowany, potrzeba wiele trudu i ludzkiej pracy. Wszystkich, którzy biorą udział w konkursach łączy jedno – pasja do ogrodu. Z każdym rokiem rośnie poprzeczka, bo i działki i ogrody stają się coraz piękniejsze. Czytaj więcej.

13.09.2014

Interpelacja poselska ws. zmiany przepisów dotyczących altan.

Poseł PiS Zbigniew Chmielowiec złożył na ręce Pani Marszałek interpelację w sprawie zmiany przepisów dotyczących altan na ogrodach działkowych skierowaną do Wicepremier - Minister Infrastruktury i Rozwoju. W interpelacji pojawiły się m.in. pytania o to, czy Pani Premier poprze przygotowany przez PZD projekt nowelizacji ustawy? Czy widzi potrzebę niezwłocznego uregulowania prawnego w sprawie altan działkowych, a także jakie zmiany planuje wprowadzić resort w poruszonej kwestii. Czytaj więcej.

13.09.2014

Czy nr PESEL jest aż taką tajemnicą?

W związku z pojawiającymi się zapytaniami dotyczącymi konieczności podawania numeru PESEL przez osoby podpisujące się na listach poparcia pod obywatelskim projektem ustawy STOP ROZBIÓRKOM ALTAN, informujemy, iż wskazanie numeru jest warunkiem uznania ważności podpisu. Wymóg ten wynika z ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. Czytaj więcej.

08.09.2014

Piękno waszych działek! Weź udział w konkursie!

Drodzy Działkowcy, to już ostatni moment na wzięcie udziału w organizowanym przez redakcję „działkowca” konkursie „Moja Działka”. Na Wasze zgłoszenia czekamy tylko do 20 września! Czytaj więcej.

08.09.2014

List otwarty Uczestników Krajowych Dni Działkowca 2014r. do RPO w obronie ustawy o ROD.

"Zgromadzeni w dniu 6 września 2014r. uczestnicy Krajowych Dni Działkowca, którzy zjechali do Warszawy z całej Polski by wspólnie świętować dożynki działkowe, pragną przesłać na Pani ręce wyrazy zaniepokojenia i obaw, jakie w środowisku działkowców wywołują inicjatywy podejmowane przez Panią profesor wobec ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Apelujemy o zaprzestanie angażowania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w działania wymierzone przeciwko obywatelskiej ustawie o ROD "- czytamy w liście. Czytaj więcej.

08.09.2014

Krajowe Dni Działkowca na zdjęciach.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z Krajowych Dni Działkowca, które odbyły się 6 września br. w ROD "Rakowiec" w Warszawie. Zobacz galerię.

08.09.2014

Apel do działkowców i Zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

"Zwracamy się do Was o kontynuowanie solidarnej obrony naszych wspólnych praw i nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Nieprzyjaznym nam środowiskom wciąż zależy na przejęciu terenów ogrodów działkowych. Nie możemy dopuścić do tego, by w miejscu altan powstały biurowce, apartamentowce czy galerie handlowe. Pamiętajmy, że jedność jest gwarantem naszego sukcesu" - czytamy w Apelu uczestników Krajowych Dni Działkowca 2014r. Czytaj więcej.

06.09.2014

Radosne obchody Krajowych Dni Działkowca 2014 roku.

Blisko 600 działkowców z całej Polski przyjechało w dniu 6 września do Warszawy, by wspólnie świętować kolejne już Krajowe Dni Działkowca. Rok temu nikt nie miał pewności, że działkowcy będą mogli spotkać się ponownie z okazji tego wielkiego święta. Jednak dzięki wielkiemu zaangażowaniu wszystkich użytkowników działek uchwalona została nowa ustawa o ROD, która jest gwarantem dalszego istnienia ogrodów działkowych w Polsce. Czytaj więcej.

04.09.2014

Altany w holenderskich ogrodach działkowych.

W Holandii altany są rozumiane tak samo jak w naszym kraju. Spośród prawie dziesięciu odwiedzonych ogrodów nie zauważono ani jednego obiektu, który przypominałby altanę w rozumieniu lekkiej konstrukcji o ażurowych ścianach. Obiekty stawiane przez holenderskich działkowców stanowią raczej niewielkie budynki wypoczynkowo-rekreacyjne. Czytaj więcej.

04.09.2014

Gratulacje Prezesa PZD E. Kondrackiego dla Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, w imieniu swoim, a także miliona rodzin działkowych złożył gratulacje nowemu przewodniczącemy Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi. Prezes PZD wyraził nadzieję, że obejmując tę ważną fukcję będzie nadal wspierał ruch ogrodnictwa działkowego, który cieszy się dużą popularnością w całej Europie. Czytaj więcej.

04.09.2014

Piękno waszych działek! Weź udział w konkursie!

Drodzy Działkowcy, to już ostatni moment na wzięcie udziału w organizowanym przez redakcję „działkowca” konkursie „Moja Działka”. Na Wasze zgłoszenia czekamy tylko do 20 września! Wiecej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie http://pzd.pl/ w zakładce - Aktualności - Konkursy krajowe. Czytaj więcej.

04.09.2014

Spotkanie europejskich działkowców w Utrechcie.

Ogrody działkowe w centrum uwagi – to hasło, które przyświecało tegorocznemu Międzynarodowemu Kongresowi Biura Ogrodów Działkowych i Rodzinnych, który odbył się w dniach 28-30 sierpnia w Utrechcie. Poza reprezentantami 14 państw europejskich w Kongresie wzięli także udział przedstawiciele polskich działkowców z prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim na czele. Czytaj więcej.

04.09.2014

Dziennik Trybuna: "Jest porozumienie".

"Polski Związek Działkowców i Związek Miast Polskich podpisały porozumienie o współpracy. Obie strony zapowiedziały, że w swoich działaniach będą uwzględniały zapisy nowej ustawy o ROD, zgodnie z którymi ogrody mają służyć nie tylko działkowcom, ale też mieszkańcom lokalnych społeczności. Porozumienie podpisali: prezes PZD Eugeniusz Kondracki, członek Prezydium KB PZD Zdzisław Śliwa oraz prezes ZMP Ryszard Grobelny" - czytamy w "Dzienniku Trybuna". Czytaj więcej.

31.08.2014

Okręgowa Konferencja Przedzjazdowa PZD w Pile.

W dniu 21 sierpnia 2014 r. odbyła się Okręgowa Konferencja Przedzjazdowa PZD w Pile. W Konferencji Przedzjazdowej uczestniczyli członkowie Okręgowego Zarządu PZD, Okręgowej Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej PZD. Konferencję otworzył Prezes Okręgowego Zarządu PZD Marian Praczyk. Wprowadzono poczet sztandarowy i odegrano hymn działkowców. Czytaj wiecej.

27.08.2014

Najnowszy numer "Zielonej Rzeczpospolitej".

"Czy nowa ustawa działkowa trafi do Trybunału Konstytucyjnego, czy wyrok NSA w sprawie altan można lekceważyć, co o wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich myślą działkowcy, czy ogrody działkowe znikną z krajobrazu miast"- to tylko niektóre z tematów, którym poświęciliśmy najnowsze wydanie "Zielonej Rzeczpospolitej", która przekazana została do wszystkich Okręgowych Zarządów i rodzinnych ogrodów działkowych. Zachęcamy do lektury. Czytaj więcej.

27.08.2014

Dziennik Trybuna: Działkowcy bronią altan.

Akcja zainicjowana przez PZD, która ma uchronić przed rozbiórką 900 tys. altan w ROD, zyskuje coraz większe poparcie działkowców i ich rodzin. Pod projektem o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw podpisało się już ponad 135 tys. osób. Czytaj wiecej.

22.08.2014

Zawody wędkarzy z ROD im. Libelta w Gołańczy o puchar Burmistrza Miasta i Gminy.

W piękne sobotnie popołudnie 9 sierpnia 2014 roku, pod błękitnym niebem i nad lśniącą błękitem taflą wody, wędkarze z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Libelta w Gołańczy wzięli udział w zawodach o puchar Burmistrza M. i G. Gołańcz. Chętnych wędkujących do wypełnienia pucharu swoją dumą było siedmiu, którym jednak to łowienie wychodziło tego dnia różnie. Można było dostrzec na twarzach momenty satysfakcji jak i grymasy zawzięcia. Przyczyniały się ku temu brania, których było jak na lekarstwo, niemal można było usłyszeć płacz kotów... Ale kiedy już coś drgnęło, kiedy spławik w końcu nurkował pod wodę wtedy wyławiano pokaźne okazy. Duch zdrowej rywalizacji i sportowej konkurencji czuwał nad turniejem i nikt nie mógł narzekać, że jedni byli bardziej faworyzowani od drugich. Ogółem, łupem zawodników znad działkowego oczka padło 9,75 kg rybiej braci. Czytaj więcej.

22.08.2014

Porozumienie między Polskim Związkiem Działkowców i Związkiem Miast Polskich podpisano w Poznaniu.

W dniu dzisiejszym (22 sierpnia 2014r.) w Urzędzie Miasta Poznania doszło do podpisania oczekiwanego porozumienia. Reprezentujący PZD prezes Związku Eugeniusz Kondracki wraz z członkiem Prezydium KR PZD Zdzisławem Śliwą podpisali ze Związkiem Miast Polskich reprezentowanym przez Prezesa Związku , Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego Porozumienie, które kończy spór i określa warunki dalszej współpracy na rzecz rozwoju ogrodów działkowych z poszanowaniem interesów miast i ich mieszkańców. Czytaj więcej.

22.08.2014

Pani Teresa Lipowicz Rzecznik Praw Obywatelskich zabrała głos w sprawie ogrodów działkowych.

W Rzeczpospolitej, w dodatku Rzecz o Prawie, w dniu 20 sierpnia 2014 r. ukazał się obszerny artykuł P. Teresy Lipowicz Rzecznika Praw Obywatelskich pod tytułem „Ogródki działkowe a konstytucja”. Jest to reakcja Pani Rzecznik na wystąpienia, nie tylko jak pisze „niektóre oddziały tej organizacji (chodzi o PZD)”, ale wielu jednostek, a przede wszystkim na wystąpienia wielu indywidualnych działkowców. Ze wszystkimi listami można zapoznać się na stronie PZD i może wówczas ich wymowa trafi do opinii publicznej, co obywatele myślą o inicjatywie Pani Rzecznik Praw Obywatelskich. Czytaj więcej.

22.08.2014

Czytajcie „działkowca”!

Późne lato to okres niezwykłego bogactwa w przyrodzie, większość roślin dojrzewa i wydaje plony, rozpoczyna się też sezon intensywnych prac na działce. Warto też przy tej okazji zastanowić się nad nowymi roślinami oraz zmianami w działkowej architekturze. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie we wrześniowym „działkowcu” który właśnie pojawił się w sprzedaży. Czytaj więcej.

20.08.2014

"Nikt z nas nie rozumie tego ataku"

"Nikt z nas nie rozumie tego ataku zaledwie po pół roku funkcjonowania nowej ustawy posiłkując się do tego sugestiami stowarzyszeń działkowych nikogo tak naprawdę niereprezentującymi. Czyżby wątpliwej jakości zdanie kilku sfrustrowanych byłych członków PZD było dla Pani Rzecznik więcej warte?" - piszą członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku. Czytaj więcej.

20.08.2014

Rozstrzygnięcie konkursu "Wzorowa Działka Roku 2014".

Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców działając na podstawie §150 ust. 2 pkt. 1 w związku z § 7 statutu PZD oraz uchwały nr 53/2014P Prezydium KR PZD z dnia 5 marca 2014 r. podjęło uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego „Wzorowa Działka Roku 2014 roku”. Czytaj więcej.

20.08.2014

Nagroda specjalna Prezydium KR PZD dla zmodernizowanej działki.

Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców działając na podstawie § 150 ust.2 pkt 1 statutu PZD postanawiło przyznać nagrodę specjalną dla zmodernizowanej działki państwa Janiny i Mieczysława Marek z ROD im. 2 Armii Wojska Polskiego w Poznaniu. Czytaj więcej.

20.08.2014

Rozstrzygnięcie konkursu krajowego „Rodzinny Ogród Działkowy 2014 roku".

Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców dzialając na podstawie § 150 ust. 2 pkt 1 w związku z § 7 statutu PZD oraz uchwaly nr 53/2014 Prezydium KR PZD z dnia 5 marca 2014r. podjęło uchwałę w sprawie rozstrzygnięcia konkursu krajowego „Rodzinny Ogród Działkowy 2014 roku”. Czytaj więcej.

18.08.2014

Krajowe Dni Działkowca 2014.

Tegoroczne obchody Krajowych Dni Działkowca odbędą się 6 września na terenie ROD „Rakowiec” w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział ponad 500 działkowców z całego kraju, zaproszeni zostali także liczni goście. Czytaj więcej.

15.08.2014

Wystawa „Corso” Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Pile .

W dniu 15 sierpnia 2014 roku w Pile, po raz kolejny, spotkali się działkowcy zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców. Tego dnia w Parku Miejskim pod patronatem Prezydenta Piły Piotra Głowskiego odbyła się wystawa „Corso”. W wystawie swoje stoiska zaprezentowało 10 rodzinnych ogrodów działkowych z terenu miasta.

Działkowcy zaprezentowali swoje osiągnięcia – warzywa, owoce, przetwory, nalewki i piękne kwiaty. Zwiedzających częstowano produktami z działek oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem, licznie odwiedzały ją rodziny z dziećmi. Wystawa „Korso” była imprezą towarzyszącą w ramach Pikniku Rodzinnego gdzie mieszkańców Pilskie MARIE zaprosiły na piknik integracyjny „Za mundurem Marie sznurem”.

W pikniku obok wystawy „Corso” swoje stoiska tematyczne prezentowały Lasy Państwowe oraz służby mundurowe. Dla dzieci odbył się spektakl teatralny. Dla wszystkich biorących udział w pikniku oraz mieszkańców miasta Piły zagrała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej ze Złotowa. Podczas wystawy „Corso” działkowcy zebrali podpisy dla Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP rozbiórkom altan”.

Wystawę zwiedził Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski oraz reprezentujący Starostę Pilskiego Członek Zarządu Powiatu Pilskiego Stefan Piechocki. Życzenia i podziękowania za zaangażowanie i wkład w organizację tegorocznej wystawy kwiatów i plonów Corso 2014 przesłali działkowcom: Stanisław Kalemba Poseł na Sejm RP (czytaj tutaj) oraz Starosta Pilski Mirosław Mantaj (czytaj tutaj). Prezydent Piotr Głowski podziękował wszystkim ogrodom, które zaprezentowały swoje plony za udział w Pikniku (czytaj tutaj).

Prezesi Zarządów odebrali z rąk Prezydenta podziękowania. Prezes Okręgowego Zarządu PZD Marian Praczyk w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim Zarządom ROD oraz działkowcom za zaangażowanie w organizacje wystawy oraz Prezydentowi za objęcie patronatu nad wystawą CORSO.

Działkowcy wręczyli Prezydentowi kosz z kwiatami i owocami z działek. Wszystkie Marie biorące udział w pikniku otrzymały od działkowców bukieciki z kwiatów. Owoce, warzywa i kwiaty ze stoisk otrzymali mieszkańcy Piły, którzy licznie w tym roku przybyli do Parku Miejskiego aby zwiedzić naszą wystawę. Zdjęcia z pikniku do obejrzenia w galerii tutaj.

15.08.2014

Delegacja pilskich działkowców na uroczystości Święta Wojska Polskiego.

W dniu 14 sierpnia 2014 r. pilscy działkowcy uczcili Święto Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem Powrotu do Macierzy na placu Zwycięstwa w Pile. Delegację wystawili działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Staszica w Pile. Wiązankę kwiatów pod pomnikiem złożyli Andrzej Kierzkowski i Henryk Flakiewicz.

Poczet sztandarowy reprezentowali Grażyna Szymankiewicz, Roman Gryzło i Karol Tollas. Podczas uroczystości Zarząd Regionalny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pile otrzymał nowy sztandar. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali Bogusława Towalewska, burmistrz Wałcza oraz Piotr Głowski, prezydent Piły. Zobacz galerię na portalu Piła nasze miasto - tutaj.

13.08.2014

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju odpowiada KR PZD.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, w odpowiedzi na pismo KR PZD oraz w nawiązaniu do licznych wystąpień działkowców, zajęło stanowisko w sprawie wystąpienia Rzecznik Praw Obywatelskich. Ministerstwo podkreśliło, że na bieżąco monitoruje sprawę rodzinnych ogrodów działkowych, jednak ocena zgodności nowej ustawy o ROD z Konstytucją nie należy do kompetencji resortu. Czytaj więcej.

07.08.2014

Stanowisko Prezydium KR PZD w sprawie wystąpienia Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

"W związku z pismem z dnia 23 lipca 2014r. skierowanym w imieniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, Prezydium KR PZD pragnie wyrazić uznanie dla wyważonego i obiektywnego stanowiska na temat regulacji zawartych w ustawie o ROD zaprezentowanego w imieniu Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej w przedmiotowym piśmie. Na specjalne podkreślenie zasługuje zwłaszcza fakt, że wśród wielu argumentów przywołanych w tym wystąpieniu, Ministerstwo szczególnie wyraźnie uwypukliło kwestię poparcia społecznego, jakim nowa ustawa cieszy się w środowisku działkowców" - czytamy w stanowisku Prezydium KR PZD. Czytaj więcej.

07.08.2014

Wystąpienie KR PZD do Klubów Parlamentarnych.

"Krajowa Rada PZD przekazała do wszystkich Klubów Parlamentarnych pismo przewodnie wraz z analizą wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Infrastruktury i Rozwoju. KR PZD wyraziła nadzieję, że dokumenty te odpowiednio naświetlą powagę sytuacji środowiska działkowców oraz skłonią Kluby Parlamentarne do udzielenia im potrzebnego wsparcia w walce o zachowanie regulacji, dzięki którym obecnie niemal pięć tysięcy ogrodów służy milionowej rzeszy członków naszego społeczeństwa. Czytaj więcej.

31.07.2014

Wystąpienie "prezesa" Małopolskiego Towarzystwa Ogrodów Działkowych jest zwykłym oszustwem.

"Wystąpienie Romualda Nocunia, pod szyldem nieistniejącego stowarzysznia, jest kontynuacją jego prywatnej wojny z PZD. Zarzuty jakie przedstawia wobec nowej ustawy o ROD są bezpodstawne i nie należy traktować ich poważnie" - czytamyw stanowisku Prezydium OZM PZD w Krakowie. Czytaj więcej.

31.07.2014

Kim naprawdę jest stowarzyszenie ogrodów działkowych działające w Krośnie?

"S.O.D. nie po raz pierwszy występuje do organów państwowych, kwestionując powszechnie akceptowane przez działkowców rozwiązania prawne. Tym razem jest to wystąpienie do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, w którym kwestionuje część zapisów nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Warto więc wyjaśnić, skąd się wzięło to stowarzyszenie, jak funkcjonuje i dlaczego podważa część zapisów ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 r. - czytamy w liście Prezydium OZ Podkarpackiego do Rzecznika Praw Obywatelskich Prof. Ireny Lipowicz. Czytaj więcej.

29.07.2014

Wystapienie KR PZD do Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej.

KR PZD przekzała Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbiecie Bieńkowskiej analizę wsytąpienia Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, która zgłosiła zastrzeżenia do nowej ustawy o ROD. KR PZD wyraziła nadzieję, że wicepremier E. Bieńkowska udzieli polskim dzialkowcom wsparcia w walce o zachowanie ustawy, która w odpowiedni sposób zabezpiecza najważniejsze prawa działkowców. Czytaj więcej.

29.07.2014

Wystąpienie KR PZD do Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz.

W odpowiedzi na przedstawione przez Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irenę Lipowicz zastrzeżenia do ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych Krajowa Rada PZD przygotowała i przekazała analizę prawną w tej sprawie. Krajowa Rada PZD wyraża nadzieję, że poglądy przedstawione w tym dokumencie przekonają RPO o bezzasadności zgłoszonych przez nią zastrzeżeń i skłonią do zaniechania podejmowania działań wymierzonych wobec nowej ustawy. Czytaj więcej.

29.07.2014

Odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na wystąpienie RPO prof. Ireny Lipowicz.

W dniu 23 lipca Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju odniosło się do wystąpienia RPO prof. Ireny Lipowicz, podkreślają, że nie posiada kompetencji do oceny zgodności z Konstytucją RP nowej ustawy działkowej. W ocenie resortu ustawa funkcjonuje zeledwie pół roku i na skuteczność działania jej zapisów należy jeszcze poczekać. Czytaj więcej.

29.07.2014

Wystąpienie Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz.

Pismem z 20 czerwca 2014r. RPO prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zastrzeżeń zgłaszanych do ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD).W wystapieniu RPO pojawia się sugestia, iż nowa ustawa dzialkowa powinna ponownie trafić do TK. Czytaj więcej.

29.07.2014

Sierpniowy numer magazynu „Mój ogródek” już do nabycia

W artykule „Cebulowy szał” zaprezentujemy ciekawe odmiany kwiatów cebulowych, które wiosną wzbogacą ogrody ferią barw. „Na taras” - co wybrać i jak przygotować podbudowę tarasu uwzględniając tradycyjne materiały: drewno, kamień terakota. Opowiemy także o całkiem nowych materiałach tj. szkło, kompozyt, żywice poliuretanowe, ocynkowane blachy.rofesjonalizm, uczciwość i rzetelność. Czytaj więcej.

29.07.2014

KR PZD przekazała materiały informacyjne na temat akcji „STOP rozbiórkom altan"

W ostatnich dniach KR PZD przekazała do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz ROD ulotki informacyjne na temat akcji, a także projekt ustawy z uzasadnieniem oraz listy do zbierania podpisów. Czytaj więcej.

28.07.2014

Analiza wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Infrastruktury i Rozwoju.

Pismem z 20 czerwca 2014r. RPO prof. Irena Lipowicz wystąpiła do Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie zastrzeżeń zgłaszanych do ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD). Czy zastrzeżenia te są rzeczywiście uzasadnione? Czytaj więcej.

25.07.2014

Czeka nas narodowa rozbiórka altan i KOLEJNA WALKA.

- Zaczynamy się martwić. Zastanawiamy się, kto za tym wszystkim stoi, kto nas znowu oszukał... Z Marią Fojt, Wiceprezesem Okręgowego Zarządu stowarzyszenia Polski Związek Działkowców rozmawia Anna Czapla-Furtacz. Czytaj więcej.

24.07.2014

I Prezes Sądu Najwyższego RP odpowiada na list Krajowej Komisji Rewizyjnej.

I Prezes Sądu Najwyższego Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf udzieliła odpowiedzi na stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 lipca 2014 roku w sprawie wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 16 kwietnia 2014 roku dotyczącego Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 23 Lutego w Poznaniu (czytaj tutaj) oraz innych listów nadesłanych przez działkowców w tej bulwersującej sprawie. Z treścią listu można zapoznać się tutaj.

24.07.2014

Czy wyrok w sprawie altan można lekceważyć?

Po upublicznieniu informacji o obywatelskiej inicjatywie nowelizacji prawa budowlanego, będącej reakcją na orzeczenie NSA w sprawie altan, w mediach rozgorzała dyskusja. Obok głosów poparcia pojawiły się również krytyczne, m.in. oceniające reakcję działkowców jako zbyt radykalną. Czy więc działkowcom puściły przysłowiowe nerwy? Czytaj więcej.

24.07.2014

Apel Prezydium w sprawie Dni Działkowca.

Prezydium Krajowej Rady PZD zwraca się do wszystkich zarządów OZ i ROD o zorganizowanie w tym roku uroczystych Dni Działkowca. Szczególnym powodem do świętowania jest wejście w życie nowej ustawy o ROD. Czytaj więcej.

24.07.2014

Stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD ws. podważania przez RPO konstytucyjności ustawy o ROD.

Z treści wystąpienia RPO jednoznacznie wynika, że w demokratycznym państwie prawa dopuszczalna jest likwidacja niezależnej, pozarządowej organizacji społecznej. Takim stwierdzeniom mówimy stanowcze – NIE, bowiem Polski Związek Działkowców, najliczniejsza społeczna, pozarządowa organizacja nie działała i nie działa na szkodę Naszej Ojczyzny - piszą w swoim stanowisku członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Czytaj więcej.

24.07.2014

Biuletyn Informacyjny.

W najbliższch dniach do wszystkich OZ oraz ROD trafi najnowszy numer "Biuletynu Informacyjnego". Można w nim znajleźć m.in. informację na temat działań Komitetu "STOP rozbiórkom altan", prac nad nowym Statutem PZD, roszczeń do gruntów ROD, uchwał przyjętych przez Krajową Radę PZD, a także porady prawne. Zachęcamy do lektury. Czytaj więcej.

24.07.2014

Informator działkowca.

W najbliższych dniach do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych trafi najnowszy numer "Informatora dzialkowca". Można w nim znaleźć m.in. informację na temat rozpoczętej 18 lipca br. akcji zbierania podpisów pod projektem nowelizacji ustawy Prawo budowlane oraz nie których innych ustaw, porady ogrodnicze na miesiąc sierpień, informację na temat stanu prawnego gruntów ROD i roszczeń do gruntów. Zachęcamy do lektury. Czytaj więcej.

24.07.2014

Czytajcie „działkowca”!

Działka w środku lata zachwyca bujnym kwitnieniem, kolorami i zapachami i nie ustępuje urodą tej z okresu wiosny. W słoneczne, ciepłe dni wspaniale się w na niej wypoczywa. Nie zapominajmy jednak, że przynajmniej niektóre rośliny wymagają w tym czasie szczególnej pielęgnacji. Warto też zastanowić się nad zmianami w ogrodowej architekturze. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie w sierpniowym „działkowcu” który właśnie pojawił się w sprzedaży. Czytaj więcej.

23.07.2014

Projekt statutu PZD przekazany do konsultacji.

Od kilku miesięcy w PZD trwają intensywne prace nad nowym statutem. W celu opracowania jego zapisów KR PZD powołała specjalną komisję, której działania wspiera zespół doradców, składający się z prawników PZD z całego kraju. Dotychczas, komisja i zespół doradczy, spotkały się kilkakrotnie w celu rozpatrzenia wszystkich propozycji zgłoszonych przez Okręgowe Zarządy, ROD oraz indywidualnych działkowców. Podczas prac komisja korzystała również z opracowań i analiz prawnych wykonanych na jej zlecenie, a poświęconych poszczególnym zagadnieniom regulowanym przez statut. W wyniku tak prowadzonych prac powstał projekt statutu PZD , który jeszcze w tym tygodniu zostanie przekazany do ROD w ramach ogólnokrajowych konsultacji. Czytaj więcej.

21.07.2014

Jubileusz 50-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego " Wielatowo" w Złotowie.

W dniu 19 lipca 2014 roku działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Wielatowo" w Złotowie obchodzili uroczyście jubileusz 50 - lecia powstania ogrodu. Na zaproszenie Zarządu ROD na uroczystość licznie przybyli działkowcy z rodzinami oraz goście: Maria Fojt Wiceprezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Stanisław Wełniak Burmistrz Złotowa, Grzegorz Piękosia Skarbnik Powiatu Złotowskiego, Prezesi Rodzinnych Ogrodów Działkowych miasta Złotowa oraz media lokalne. Na uroczystość przybyła również Pani Anna Cierniak, która działkę uprawia od 50 lat. Prezes ROD Ryszard Pisula po powitaniu uczestników uroczystości w swoim wystąpieniu przedstawił historię ogrodu i jego osiągnięcia. Podziękował działkowcom, Władzom Miejskim Złotowa i Związku oraz zakładom pracy za otrzymane środki finansowe, które na przestrzeni 50 lat zostały skierowane do ogrodu na pobudowanie istniejącej infrastruktury.

Działkowców za zaangażowanie przy budowie ogrodu, obronie Związku oraz projektu obywatelskiego ustawy o ROD, Zarząd wyróżnił odznaczeniami związkowymi, dyplomami uznania, nagrodami rzeczowymi i wydawnictwami Związku. Dla upamiętnienia tej uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę, która została umieszczona na kamieniu na terenie ogólnym ogrodu. W imieniu Okręgowego Zarządu PZD życzenia od Prezydium OZ przekazała Maria Fojt. W swoim wystąpieniu poinformowała działkowców o nowych zagrożeniach dla działkowców i Polskiego Związku Działkowców wynikających z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie altan ogrodowych oraz pisma Rzecznika Praw Obywatelskich skierowanego do Wiceprezes Rady Ministrów Pani Elżbiety Bieńkowskiej, w którym to Pani Rzecznik podważa konstytucyjność nowej ustawy o ROD oraz funkcjonowanie naszego Związku.rofesjonalizm, uczciwość i rzetelność.

W sprawie listu Rzecznika Praw Obywatelskich uczestnicy skierowali stanowisko pod którym się podpisali. Z treścią listu można zapoznać się tutaj. Działkowcy nie kryli swojego oburzenia na list Rzecznika Spraw Praw Obywatelskich. Rozpoczęto również zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim "Stop rozbiórkom altan". Życzenia działkowcom złożył również Burmistrz Złotowa oraz Prezesi ROD m. Złotowa. Zarząd ROD dla liczne przybyłych na tą uroczystość dzieci przygotował konkursy i zabawy. Zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez władze samorządowe. Działkowcy przy muzyce i grochówce bawili się do białego rana.

18.07.2014

Komitet „STOP rozbiórkom altan” rozpoczyna zbieranie podpisów.

W piątkowym wydaniu „Dziennika Trybuna” i „Super Expressie” ukazały się komunikaty informujące o rejestracji przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP rozbiórkom altan” projektu ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Czytaj więcej.

17.07.2014

Marszałek Sejmu zarejestrowała Komitet „STOP rozbiórkom altan”.

16 lipca br. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz podpisała postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „STOP rozbiórkom altan” projektu ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Czytaj więcej.

17.07.2014

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie odbywających się w ROD zebrań wszystkich działkowców.

Działkowcy w 603 ROD niemal jednogłośnie podjęli uchwałę o pozostaniu w PZD, podkreślając korzyści wynikające z trwania w ogólnopolskiej organizacji. Działkowcy mają świadomość tego, że w ostatnim czasie po raz kolejny ujawniły się grupy, które nie mogą pogodzić się z tym, że nowa ustawa o ROD, która dobrze zabezpiecza ich prawa, weszła w życie. Jedynym skutecznym narzędziem obrony, tak jak dotychczas, może być tylko jedność, solidarność i trwanie razem. Czytaj więcej.

17.07.2014

Stanowisko Prezydium KR PZD

w sprawie zaangażowania autorytetu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w próbę podważenia zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Po zapoznaniu się z pismem w sprawie oceny zapisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych skierowanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Irenę Lipowicz do Wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, Prezydium KR PZD z ubolewaniem stwierdza, że po 25 latach budowania w Polsce społeczeństwa obywatelskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich staje po stronie środowisk, które z zaciekłą determinacją zwalczają zapisy ustawy uchwalonej dzięki zaangażowaniu się blisko milion obywateli w ideę obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Czytaj więcej.

17.07.2014

"Ustawa działkowa jest zgodna z konstytucją. Będziemy jej bronili".

"Działkowcy i samorządy rodzinnych ogrodów działkowych okręgu pilskiego nie będą bierni w sprawie podważania konstytucyjności nowej ustawy o ROD i swoje stanowiska prześlą do Pani Elżbiety Bieńkowskiej Wiceprezes Rady Ministrów, bowiem ustawa jest zgodna z konstytucją RP, uzyskała ogromne poparcie działkowców, którzy w liczbie 924 tysięcy ją poparli składając podpisy pod ustawą obywatelską do laski marszałkowskiej oraz poparcie 441 posłów w Sejmie". Czytaj więcej.

17.07.2014

Dotacje dla ROD.

W 2013 roku Polski Związek Działkowców udzielił wsparcia finansowego dla 1273 ROD w łącznej wysokości ponad 16 milionów złotych. Dzięki tym środkom mogło być zrealizowanych wiele zadań inwestycyjno-remontowych, służących ogółowi działkowców i poprawiających jakość korzystania z działki w ROD. Polski Związek Działkowców dalej wspiera w tym względzie ogrody, gdyż w I półroczu 2014 roku wsparcie finansowe otrzymało 238 ROD na łączną kwotę biska 2 milionów złotych. Czytaj więcej.

14.07.2014

Zebrania ustawowe w rodzinnych ogrodach działkowych Okręgu Pilskiego rozpoczęte.

W Rodzinnych Ogrodach Działkowych okręgu pilskiego rozpoczęły się zebrania ustawowe celem wyboru stowarzyszenia, które będzie zarządzać ogrodem. Odbyte zebrania w ROD im. Stokrotka w Wieleniu, ROD "Pod Gruszą" w Chodzieży oraz "Malwa" i "Gwda" w Pile przyjęły uchwały o pozostawieniu ogrodów jako jednostki organizacyjnej Stowarzyszenia Ogrodowego Polskiego Związku Działkowców. Działkowcy i Zarządy ROD uznali, że Związek zawsze bronił działkowców. Jest gwarantem dalszego istnienia ogrodów działkowych. Podczas zebrań członkowie Okręgowego Zarządu PZD poinformowali działkowców o skutkach orzeczenia NSA w sprawie altan ogrodowych oraz o powołaniu przez Krajową Radę PZD Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "STOP ROZBIÓRKOM ALTAN" celem złożenia w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy-Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Działkowcy decyzję Krajowej Rady uznali za słuszną i oczekują na listy, aby poprzeć tą decyzję swoimi podpisami.

14.07.2014

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie regulacji stanu prawnego gruntów rod.

"Działania w zakresie regulacji stanu prawnego gruntów ROD były podejmowane przez Związek od czasów jego powstania. Z dniem wejścia w życie ustawy o POD (i objęcia przez PZD wszystkich ogrodów) Związek przejął na siebie konieczność pozyskania dokumentacji formalno-prawnej, którą od zakładów pracy- założycieli ogrodów otrzymał w „szczątkowej” postaci" - czytamy w komunikacie. Czytaj więcej.

14.07.2014

Stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej ws ROD "23-lutego" w Poznaniu.

"Nasze oburzenie delikatnie rzecz wyrażając dotyczy przyznania Beacie N. przez Sąd od Polskiego Związku Działkowców, a więc od nas wszystkich polskich działkowców, zawrotnej kwoty ponad 7,5 mln złotych, które zostały wypłacone "- czytamy w stanowisku. Czytaj więcej.

14.07.2014

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie realizacji planów inwestycji i remontów w ROD w 2013 roku.

W 2013 roku w 1687 ROD zrealizowano 2097 zadań inwestycyjno-remontowych co oznacza, iż w niektórych ogrodach wykonano więcej niż jedno zadanie. Wartość wszystkich zrealizowanych zadań w zakresie budowy nowej infrastruktury lub remontu istniejącej wyniosła ponad 50 milionów złotych. Czytaj więcej.

10.07.2014

Nocna nawałnica w Białośliwiu.

W dniu 8 lipca 2014 roku nad Białośliwiem przeszła gwałtowna burza. Powalonych zostało wiele drzew. Gwałtowna wichura wyrządziła straty w infrastrukturze i uprawach w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. XXV-Lecia w Białośliwiu. Powalone topole uszkodziły 200 m opłotowania ogrodu. Uszkodzony został dach świetlicy ogrodowej. Powalone drzewa zniszczyły płody rolne działkowców.

W dniu 10 lipca br. komisja z udziałem przedstawicieli Okręgowego Zarządu PZD w Pile oraz Zarządu ROD XXV-Lecia w Białośliwiu dokonała wstępnej oceny strat na około 10 tys. złotych.

10.07.2014

Przeniesienie a ustanowienie prawa do działki .

Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 r. wprowadziła nowe zasady nabywania prawa do działek rodzinnych w rodzinnych ogrodach działkowych. Zasadniczo rozróżniamy więc nabycie w drodze przeniesienia lub ustanowienia praw do działki. Ponadto możliwe jest wstąpienie w prawa po zmarłym działkowcu przez jego małżonka oraz nabycie praw na podstawie orzeczenia sądowego. Czytaj więcej.

10.07.2014

Komunikat w sprawie prac nad statutem PZD.

Prezydium Krajowej Rady PZD na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2014 r. omówiło wnioski i oceny zgłoszone w wyniku przeprowadzonych konsultacji projektu statutu PZD przez niektóre okręgowe zarządy PZD, jak również przez ich członków. Czytaj więcej.

10.07.2014

Czy ogrody działkowe znikną z krajobrazu miast?

"Roszczenia byłych właścicieli do gruntów, na których dziś znajdują się ogrody działkowe to problem, z którym PZD zmaga się od ponad 25 lat. Najbardziej kłopotliwe jest jednak to, że z roku na rok wydłuża się lista chętnych do przejęcia tych terenów" - czytamy w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Trybuna". Czytaj więcej.

04.07.2014

Komitet „Stop rozbiórkom altan” składa zawiadomienie o jego powołaniu do Marszałek Sejmu.

W dniu 3 lipca br. pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop rozbiórkom altan” złożył do Marszałka Sejmu zawiadomienie o powołaniu Komitetu promującego obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Czytaj więcej.

27.06.2014

Obradowała Krajowa Rada PZD

26 czerwca br. odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu, poza członkami KR PZD, udział wzięli także członkowie komisji statutowej, gdyż jeden z najważniejszych tematów narady dotyczył nowego statutu PZD. Czytaj więcej.

27.06.2014

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie roszczeń do gruntów ROD w 2014 roku.

Od początku lat 90 tych Polski Związek Działkowców zmaga się z problemem roszczeń do gruntów ROD. Jest to o tyle kuriozalna sytuacja, że PZD zawsze przejmował grunty w dobrej wierze, w pełnym zaufaniu do władz publicznych, które były ich dysponentem. Dopiero po latach okazuje się, że w wyniku błędów urzędniczych, grunty zajęte przez ogrody obarczone są wadami prawnymi. Czytaj więcej.

27.06.2014

Posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej.

W dniach 23-25 czerwca 2014 roku odbyło się kolejne posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców. Komisja zgodnie ze statutowymi kompetencjami dokonała badania sprawozdania finansowego Związku za 2013 rok i za okres 1-18 stycznia 2014 roku. Czytaj więcej.

27.06.2014

PZD inicjuje kolejny projekt obywatelski.

Podczas posiedzenia KR PZD, które odbyło się 26 czerwca br. powołany został Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Rozbiórkom altan". Jego zawiązanie podyktowane jest potrzebą nowelizacji ustawy Prawo budowlane, która wykluczy ryzyko rozbiórki altan, co bez zmiany prawa grozi nawet 900 000 działkowców. Czytaj więcej.

27.06.2014

Projekt nowego statutu PZD trafia do konsultacji.

Do najważniejszych tematów, którym zajmowała się Krajowa Rada podczas swojego ostatniego posiedzenia w dniu 26 czerwca br., należała kwestia projektu nowego statutu PZD. Intensywne prace nad tym dokumentem trwają już od kilku miesięcy. Podczas posiedzenia KR zostały przedstawione dotychczasowe efekty pracy specjalnie powołanej komisji statutowej, która wnikliwie rozpatrzyła wszystkie propozycje zmian, jakie zostały zgłoszone przez Okręgowe Zarządy, ROD oraz indywidualnych działkowców. W wyniku tych prac powstał projekt nowego statutu PZD, który został skierowany przez KR do ogólnokrajowych konsultacji z organami Związku i działkowcami. Czytaj więcej.

27.06.2014

Lipcowy „Mój ogródek” już dostępny!

Najnowszy numer magazynu „Mój ogródek” pełen oryginalnych pomysłów i ciekawych porad. Sprawdzony i prosty przepis na stworzenie pięknego, wertykalnego ogrodu. Podpowiemy również jak zagospodarować ogród leśny, a nawet jak w naszych warunkach klimatycznych uprawiać kaktusy! Zachęcamy do lektury! Czytaj więcej.

19.06.2014

Czytajcie "działkowca"!

Nadchodzą wakacje i mamy coraz więcej okazji do wypoczynku na działce. Łączmy przy tym przyjemne z pożytecznym i nie zapominajmy o pielęgnacji roślin, które teraz intensywnie rosną i wymagają naszej uwagi. W najnowszym, lipcowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u progu lata. Czytaj więcej.

19.06.2014

Dziennik Trybuna: "Nie masz pieniędzy na wakacje? Spędź je z ROD!"

"Do osób, które nie mogą pozwolić sobie na letni wypoczynek poza domem, pomocną dłoń wyciągają działkowcy. Na terenie ogrodów działkowych są organizowane wczasy i letnie imprezy, które umilą czas dzieciom i dorosłym" - czytamy w najnowszym wydaniu Trybuny. Czytaj więcej.

19.06.2014

Najnowszy numer "Informatora działkowca".

W najbliższych dniach do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych trafi najnowszy numer "Informatora działkowca". Można w nim znaleźć m.in. informacje na temat trwającyh w KR PZD prac nad nowym statutem, wyroku NSA w sprawie altan oraz działań PZD mających na celu zabezpieczenie interesu działkowców. Czytaj więcej.

19.06.2014

Krajowa Rada PZD wydała ulotkę „Razem czy osobno?".

Po wejściu w życie nowej ustawy działkowcy stanęli przed dylematem: pozostać w PZD czy odłączyć ogród i powołać lokalne stowarzyszenie. Obecnie w rodzinnych ogrodach działkowych odbywają się zebrania podczas których działkowcy podejmują tą ważną decyzję. Aby przybliżyć użytkownikom działek w ROD korzyści jakie niesie za sobą pozostanie w Polskim Związku Działkowców, Krajowa Rada PZD wydała ulotkę, w której przypomina jak wiele dotychczas udało się osiągnąć dzięki temu, że działkowcy pozostali razem. Czytaj więcej.

15.06.2014

Projekt statutu PZD na etapie konsultacji z okręgami .

Na posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2014 r. Prezydium Krajowej Rady PZD zapoznało się z projektem nowego statutu PZD będącego efektem kilkumiesięcznych intensywnych prac Komisji Statutowej. Prezydium Krajowej Rady PZD zdecydowało o przyjęciu projektu do dalszych prac i niezwłocznie skierowało do konsultacji w okręgowych zarządach PZD. Uwagi i sugestie, jakie nasuną się w trakcie konsultacji w okręgach będą pomocne podczas dalszych prac nad tym aktem prawnym. Uchwaleniem statutu PZD zajmie się Nadzwyczajny XI Krajowy Zjazd Delegatów PZD który uchwałą nr 1/XX/2014 z dnia 27 maja 2014 r. Krajowa Rada PZD zwołała na dzień 23 października 2014 r.

11.06.2014

Festyn z okazji Dnia Dziecka w ROD Malwa w Pile.

W dniu 7 czerwca 2014 r. Zarząd ROD Malwa w Pile wspólnie ze Szkołą Języków Obcych Akademia Twórczego Dziecka „Omega” zorganizował festyn z okazji Dnia Dziecka. Przybyłych powitał Ryszard Grzelak Prezes ROD Malwa, a Pani mgr Marta Stefanowicz ze szkoły języków obcych poprowadziła festyn.

Przeprowadzono szereg konkursów z udziałem dzieci w tym między innymi puszczanie baniek, chodzenie na szczudłach, gry i zabawy zręcznościowe i inne. Uroczystość uświetniły pokaz Państwowej Straży Pożarnej, pokaz tresury psów przeprowadzony przez Agencje Ochrony i Szkolenia Psów Grom.

Przedstawiciele Straży Miejskiej przeprowadzili pogadankę na temat zachowania się dzieci w sytuacji zagrożeń. Niemniejszą atrakcją była możliwość przejażdżki na motocyklach. W festynie wzięło udział 179 dzieci, a każde z nich otrzymało paczkę ze słodyczami. Zdjęcia z festynu oglądaj tutaj.

09.06.2014

XIII Zebranie Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

W dniu 9 czerwca 2014 roku odbyło się posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile z udziałem członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej i Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rozjemczej. Marian Praczyk Prezes OZ zapoznał zebranych z przebiegiem prac nad nowym statutem. Projekt statutu zostanie przyjęty do końca czerwca br., a następnie przesłany do szerokiej konsultacji z działkowcami.

Maria Fojt Wiceprezes OZ przedstawiła informację z walnych zebrań sprawozdawczych w ROD okręgu pilskiego oraz o stanie przygotowań do zebrań ustawowych wszystkich działkowców. Podczas obrad przyjęto zbiorczy bilans ROD za 2013 rok i za okres od 1 – 18 stycznia 2014 roku., oraz zbiorczy preliminarz ROD na 2014 rok. W toku dyskusji uczestnicy przedstawili swoje uwagi i propozycje do statutu, które zostaną zgłoszone przez Mariana Praczyka członka komisji statutowej do dalszego procedowania.

09.06.2014

Spotkanie BIESIADNA DZIAŁKA w ROD im. St. Staszica w Czarnkowie.

W dniu 7 czerwca 2014 roku Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. St. Staszica w Czarnkowie wspólnie z Centrum Wolontariatu przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Czarnkowie zorganizował pierwsze spotkanie pn. „Biesiadna Działka”. Głównym celem spotkania było między innymi: integracja międzypokoleniowa, wskazanie sposobów na spędzenie wolnego czasu, poznanie możliwości samorealizacji poprzez wolontariat oraz etapu realizacji Międzynarodowego Projektu Wolontariatu Seniorów (Program LLP Grundtvig finansowanego ze środków UE) –„Razem nie osobno” oraz poznanie zasad bezpieczeństwa na działkach.

Biesiadę zaszczycili swoją obecnością: Burmistrz Miasta Czarnkowa Franciszek Strugała, Radny Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego Bogdan Tomaszewski, Prezes OZ PZD w Pile Marian Praczyk oraz Naczelnik ds. Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie Sławomir Jagła.

Działkowcy na biesiadę przybyli z dobrym humorem i koszykiem piknikowym. Była zabawa, konkursy z nagrodami dla dzieci, biesiada przy ognisku i żywej muzyce, wspólne śpiewanie i wiele innych atrakcji. Uczestników licznych konkursów nagradzali wolontariusze z Centrum Wolontariatu przy MOPS Czarnków zaopatrzeni w kosze słodyczy i gadżetów.

O wolontariacie zagranicznym mówiły uczestniczki Projektu międzynarodowego „Razem , nie osobno”. Bardzo ważny temat bezpieczeństwa przedstawił Naczelnik ds. Prewencji z KPP Czarnków. Organizatorzy osiągnęli założony cel - zabawa i edukacja. Wspólnej zabawie towarzyszyła radość i uśmiech dziecka, który był największym podziękowaniem dla organizatorów. Bawiono się wyśmienicie, a tańce i śpiewy trwały do późnych godzin. Organizatorzy już podjęli decyzję, że było to pierwsze spotkanie - ale nie ostatnie! Zapraszamy do galerii zdjęć tutaj.

09.06.2014

Dzień Dziecka w ROD im. Zielony Zakątek w Chodzieży.

W dniu 8 czerwca 2014 roku Kolegium Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Chodzieży wraz z Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym zaprosiło do ogrodu im. Zielony Zakątek dzieci działkowców oraz z miasta Chodzieży na festyn z okazji Dnia Dziecka. Przewodniczący Kolegium Henryk Koźlarek otwierając uroczystość powitał i zaprosił do zabawy w imieniu wszystkich zarządów ogrodów licznie przybyłe dzieci z rodzinami oraz zaproszonych gości: Burmistrza Chodzieży Jacka Gursza oraz Wiceprezesa OZ PZD w Pile Marię Fojt.

Zarządy ogrodów postanowiły po raz kolejny podczas festynu podarować dzieciom jeszcze jeden dzień przyjemności jak również popularyzować wśród dzieci najważniejsze idee ogrodnictwa działkowego czyli: aktywność fizyczną, ruch, wypoczynek i rekreację w bezpośrednim kontakcie z naturą.

Festyn uświetniły występy zespołów tanecznych działające przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Chodzieży oraz przy Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży. Oprawę muzyczną zapewnił Chodzieski Dom Kultury. Zarządy ogrodów przygotowały dla dzieci liczne gry i zabawy oraz konkursy. Dzieci po ogrodzie woziła konna bryczka. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, napoje, owoce i słodycze oraz kiełbaskę z grilla. Pogoda dopisała więc dzieci wraz z rodzicami bawili się wspaniale. Zapraszamy do galerii zdjęć tutaj.

06.06.2014

Komunikat KR PZD w sprawie nowych zasad wywozu śmieci z terenów ROD.

Z dniem 1 lipca 2013 r. zaczęły obowiązywać nowe zasady usuwania śmieci, związane ze zmianą ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Zmianę przepisów nakazała Unia Europejska, przede wszystkim po to, by zwiększyć odsetek odpadów, które będą przeznaczone do recyklingu. Nowelizacja ta od samego początku budziła i wciąż budzi ogromne kontrowersje w całym kraju, także wśród społeczności działkowej. Dominują opinie, że nowa ustawa nie sprawdza się w praktyce, przynosi więcej szkód niż korzyści. Czytaj więcej.

06.06.2014

Dzień Dziecka w ROD im. „St. Sempołowskiej” w Pile.

Tradycyjnie jak każdego roku Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. „St. Sempołowskiej” w Pile w dniu 31 maja 2014 r. zorganizował na terenie ogrodu uroczysty piknik z okazji Dnia Dziecka. Na uroczystość przybyło 236 dzieci wraz ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami. Uczestników pikniku powitał prezes ogrodu Pan Czesław Wiśniewski. Były gry, zabawy i konkursy:

rzucanie lotkami do tarczy, strzelanie piłką do bramki, biegi w workach, konkurs piosenek i wierszy, przejazd kucykiem. Zabawę połączono z edukacją i przeprowadzono konkurs podczas którego dzieci rozpoznawały warzywa. Wszystkim uczestnikom zapewniono upominki w postaci słodyczy. Bawiono się wyśmienicie, a dzieciom przygrywał zespół „Mały Władzio” w osobie Władysława Kowalskiego działkowca z sąsiedniego ogrodu ROD „Marchlewskiego”. Zdjęcia z pikniku oglądaj tutaj.

06.06.2014

Problem leży nie tylko w pieniądzach.

Często problem wyłączenia się ogrodu działkowego ze struktur stowarzyszenia ogólnokrajowego jest kojarzony wyłącznie z kwotą pieniędzy przekazywanych na struktury ponadogrodowe, tj. Okręgowy Zarząd i Krajową Radę PZD. Takie pojmowanie sprawy stanowi swoiste nieporozumienie – czytaj więcej.

05.06.2014

Krajowa Rada wydała broszurę „Ustawa o ROD w pytaniach i odpowiedziach”.

Krajowa Rada PZD przekazała do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych broszurę zawierającą odpowiedzi na najczęściej zadawane przez działkowców pytania, które wpłynęły do KR PZD od momentu wejścia w życie nowej ustawy o ROD. Odpowiedzi udzielali prawnicy KR PZD i OZ, którzy pracowali nad ustawą i posiadają wnikliwą wiedzę na jej temat. W niniejszej broszurze nie mogło również zabraknąć nowej ustawy, w której każdy artykuł został poprzedzony hasłem tematycznym, co ułatwi odnalezienie interesującego nas zagadnienia. Czytaj więcej.

05.06.2014

Altana to niewielki domek, a nie ażurowa konstrukcja.

Ogrodnictwo działkowe w Polsce rozwija się już od XIX wieku. Nieodłącznym elementem działek zawsze były altany, przypominające niewielkie domki. Wbrew przedstawionej przez NSA definicji, nie są to ażurowe konstrukcje. Wskazuje na to wieloletnia tradycja. Czytaj więcej.

05.06.2014

Dziennik Trybuna: "Dewastacja w wielkim mieście"

„ - W ogrodzie nie zostało nic. Wszystko jest kompletnie zdewastowane, rozkradzione, spalone - mówi pani Ewa, były działkowiec zlikwidowanej części ROD „23 lutego" w Poznaniu. Teraz właścicielką tych terenów jest Beata N.” – czytamy w Trybunie. Czytaj więcej.

02.06.2014

„Ogródki działkowe są przyszłością miast”.

"Tereny ogrodów działkowych to strategiczne dla miasta przestrzenie, które należy nie tylko zachowywać, ale także rozwijać, promując i upowszechniając miejskie ogrodnictwo" - pisze w liście do redakcji "Gazety Wyborczej" dr Krzysztof Herman, architekt krajobrazu, prezes Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu. Czytaj więcej.

02.06.2014

NSA postraszył działkowców. Ich altany to samowole budowlane.

"Większość z 900 tys. altan w ogródkach działkowych w całym kraju to samowole budowlane – tak wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który na podstawie „Słownika języka polskiego” i „popularnej encyklopedii internetowej” podał definicję domku działkowca" - czytamy w Dzienniku Polskim. Czytaj więcej.

02.06.2014

PZD reguluje stan prawny gruntów ROD na podstawie art. 76 ustawy o ROD.

Polski Związek Działkowców na chwilę obecną w stosunku do 4 ROD o powierzchni łącznej 17,4958 ha uzyskał potwierdzenie w drodze decyzji prawo użytkowania do gruntów ROD. Są to dopiero pierwsze efekty podejmowanych przez Związek działań w zakresie regulacji stanów prawnych do gruntów ROD na mocy ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku, która weszła w życie 19 stycznia 2014 roku. Czytaj więcej.

02.06.2014

Wyrok NSA zakazuje w praktyce stawiania i istnienia altan murowanych.

Ponad połowa działkowców znalazła się w trudnej sytuacji i należy podjąć pilnie kroki zmierzające do uregulowania kwestii prawnej altan w ROD, zdefiniowania czym jest altana w ROD, jaką można postawić bez pozwolenia na budowę i zbędnych formalności, tak by zamknąć pole do złych wyroków i nadużyć aparatu państwa. Bezwzględnie należy usankcjonować praktykę powojenną altan murowanych i zdefiniować je jako obiekty rekreacyjne, które oprócz określonych w ustawie gabarytów i funkcji mogą być wykonane jako konstrukcje trwałe (w ogrodach stałych) tzn. murowane, oraz konstrukcje lekkie (np. w ogrodach czasowych) - czytaj więcej.

29.05.2014

Obradowała Krajowa Rada PZD.

W dniu 27 maja 2014 r. odbyło się XX posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Eugeniusz Kondracki Prezes PZD. W posiedzeniu, poza członkami Krajowej Rady udział wzięli członkowie zespołu doradców Komisji Statutowej oraz dyrektorzy i kierownicy biur okręgowych zarządów PZD. Czytaj więcej.

29.05.2014

Stanowisko KR PZD w sprawie prac nad statutem Polskiego Związku Działkowców.

Nowa ustawa o ROD nałożyła na Związek obowiązek uchwalenia nowego statutu PZD w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życia ustawy, a więc do 19 lipca 2015 r. Krajowa Rada uznała, że istnieje potrzeba szybszego uchwalenia statutu, gdyż takie jest oczekiwanie członków Związku. Dlatego powołała komisję statutową, która zakończyła najważniejszy etap swoich prac, rozstrzygając podstawowe kwestie, jakie muszą zostać uregulowane w nowym statucie. Czytaj więcej.

29.05.2014

Stanowisko KR PZD w sprawie regulacji prawnych dotyczących budownictwa na terenie ROD.

W związku z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 stycznia 2014r. (sygn. akt II OSK 1875/12), Krajowa Rada PZD uznaje za konieczne wystąpić z wnioskiem o zainicjowanie prac nad nowelizacją, która zabezpieczy działkowców przed możliwością wykładni przepisów prawa budowlanego w sposób godzący w praktycznie wszystkich właścicieli altan w rodzinnych ogrodach działkowych. Czytaj więcej.

29.05.2014

Jest już czerwcowy "Mój Ogródek".

W czerwcu kończy się okres intensywnych prac w ogrodzie. Przed nami wspaniała pogoda i wytęsknione urlopy. W bieżącym numerze magazynu „Mój ogródek” podpowiemy, co jeszcze możemy zrobić by cieszyć się z efektów do późnej jesieni. Czytaj więcej.

29.05.2014

Dziennik Trybuna: "Naczelny Sąd Administracyjny niepokoi działkowców".

"- Znów nie dają nam spokoju - skarży się Czesław Reguła z ROD "Lumel" w Zielonej Górze. Tym razem powodem do zmartwień działkowców jest kontrowersyjny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym przedstawił on definicję altany. Jeżeli orzeczenie to stałoby się podstawową wytyczną dla nadzoru budowlanego, to praktycznie wszystkie altany w ogrodach działkowych czekałoby uznanie za samowolę budowlaną" - czytamy w Trybunie. Czytaj więcej.

24.05.2014

Zagłosujmy w eurowyborach!

Już w najbliższą niedzielę, 25 maja w Polsce odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Idąc do urn, zadecydujemy o tym, kto będzie nas reprezentował na forum Zjednoczonej Europy. Czytaj więcej.

21.05.2014

Czytajcie "działkowca"!

W ostatnim miesiącu wiosny dobiega końca okres intensywnych prac w ogrodach i na działkach. Coraz częściej myślimy już o wakacjach a wkrótce powitamy też lato. Mimo to nie zapominajmy o pielęgnacji roślin, które nieustannie wymagają naszej uwagi. Warto też pomyśleć o pracach, których nie udało nam się wcześniej wykonać. Niektóre z nich można jeszcze bez szkody nadrobić! W najnowszym, czerwcowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych zabiegów do wykonania u schyłku wiosny. Czytaj więcej.

21.05.2014

Najnowszy numer "Biuletynu Informacyjnego".

Do Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych trafi w najbliższych dniach najnowszy numer "Biuletynu Informacyjnego", w którym zamieściliśmy m.in. informacje na temat nowych konkursów dla dzialkowców i ogrodów, zweryfikowany Regulamin Postępowania Komisji Rozjemczych, listy włodarzy miast w sprawie kontrowersyjnej propozycji ZMP oraz komunikat Prezydium KR PZD w sprawie roszczeń do ROD im. 23 lutego w Poznaniu. Zachęcamy do lektury! Czytaj więcej.

21.05.2014

Najnowszy numer "Informatora działkowca".

W najbliższych dniach do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych trafi najnowszy numer "Informatora działkowca". Można w nim znaleźć m.in. informacje na temat trwającyh w KR PZD pracach nad nowym Statutem, wyroku NSA w sprawie altan, nowej broszurze wydanej przez KR PZD „Ustawa o ROD w pytaniach i odpowiedziach” jak również porady ogrodnicze, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas wiosennych prac na działkach. Zachęcamy także do zapoznania się z wersją elektroniczną "Informatora działkowca". Czytaj więcej.

21.05.2014

Dziennik Trybuna: "Działkowcy pytają, eksperci odpowiadają".

„Czy będę musiał ponosić większe opłaty za użytkowanie działki w ROD? W jaki sposób będę mógł ją przekazać osobie bliskiej? Czy warto odłączać się od ogólnopolskiej organizacji? Jakie prawa przysługują mi w przypadku likwidacji ogrodu?... To tylko kilka przykładowych pytań z setek, które każdego dnia otrzymują prawnicy Polskiego Związku Działkowców” – czytamy w Trybunie., uczciwość i rzetelność. Czytaj więcej.

21.05.2014

NSA nie ma wątpliwości. Samowola budowlana Ireneusza J. do rozbiórki.

Ireneusz J., który znany jest działkowcom ze swoich skandalicznych wybryków, nie ma ostatnio dobrej passy. Kilka miesięcy temu sąd uznał go winnym pobicia działkowiczki. Natomiast w miniony piątek Naczelny Sąd Administracyjny nakazał mu rozbiórkę samowoli budowlanej, której dopuścił się na terenie ROD „Kwitnąca Dolina” w Swarzędzu. Czytaj więcej.

21.05.2014

Dawniej tętnił życiem, dziś jest ruiną.

Jeszcze do niedawna były tu piękne ogrody. Teraz wszystko jest rozgrabione, część altan spalono, to jest jedna wielka ruina – opowiada pani Jadwiga, która użytkowała działkę w zlikwidowanej części ROD „23 lutego” w Poznaniu. Właścicielką tych terenów jest Beata N. Czytaj więcej.

21.05.2014

Poznańscy działkowcy piszą do Prezydenta w sprawie ROD im. 23 Lutego w Poznaniu.

„Pisząc do Pana jako do najwyższego autorytetu w naszym kraju prosimy o zapoznanie się z całokształtem sprawy i użycie swoich wpływów by organy Państwa zainteresowały się nie tylko wycinkami ale kompleksową oceną przebiegu sprawy przejęcia terenu ogrodu działkowego przez Beatę N. i wyrzucenia na bruk 80-letnich emerytów przez osobę korzystająca w „wyjątkowej życzliwości" zarówno urzędów jak i sądów” – czytamy w liście. Czytaj więcej.

19.05.2014

W Opolu stanął pierwszy hotel dla owadów zapylających.

W dniu 14 maja 2014 r. w ROD im. Odra w Opolu położonym przy pl. Różyckiego postawiono pierwszy hotel dla „dzikich zapylaczy”. Jest to efekt współpracy pomiędzy PZD a Greenpeace na rzecz tworzenia warunków przyjaznych dla środowiska naturalnego, szczególnie w dużych miastach. Czytaj więcej.

19.05.2014

Pomóż zapylaczom. Postaw hotel na swojej działce.

Polski Związek Działkowców po raz kolejny włączył się do akcji organizowanej przez Greenpeace Polska, która ma na celu zapewnienie odpowiedniego schronienia owadom zapylającym. Na początek w 15 miastach postawione zostaną hotele, w których pszczoły, trzmiele czy motyle będą mogły znaleźć bezpieczne schronienie. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb, dlatego zachęcamy wszystkich działkowców do stawiania domków dla zapylaczy we własnym zakresie. Czytaj więcej.

19.05.2014

Powierzchnia altan w przepisach prawa od momentu powstania Polskiego Związku Działkowców.

W 1981r. w życie weszła ustawa o pracowniczych ogrodach działkowych powołująca do życia Polski Związek Działkowców, który przejął pieczę nad POD na terenie całego kraju. Wraz z powstaniem Związku i wprowadzeniem Regulaminu POD ujednolicono zasady zagospodarowania ogrodów - ich części wspólnych oraz indywidualnych działek. Wówczas wprowadzono także jasne zasady dotyczące dopuszczalnej w świetle przepisów prawa powierzchni altan wznoszonych przez działkowców i dokładnie je sprecyzowano - czytaj więcej.

19.05.2014

„OdGrodzić ogrody, czyli miasto scalone zielenią”.

W dniach 12-15 maja 2014 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbyła się V ogólnopolska konferencja i warsztaty urbanistyczne „OdGrodzić ogRODy, czyli miasto scalone zielenią”. Podczas konferencji Polski Związek Działkowców reprezentowany był przez Panią Halinę Kmieciak - Prezes OZM, Panią Zdzisławę Królczyk - Wiceprezes OZM oraz Panią Marzenę Smęder - Prezes Zarządu ROD „Płaszów” w Krakowie, która przedstawiła wykład „Aspekty ekonomiczne gospodarowania Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezes PZD mgr inż. Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

09.05.2014

Trwają intensywne prace nad Statutem.

W Krajowej Radzie PZD trwają intensywne prace nad nowym Statutem. W dniu 8 maja w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie komisji statutowej oraz zespołu doradczego, powołanego przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego (zgodnie z uprawnieniem określonym w uchwale KR PZD). Czytaj więcej.

07.05.2014

Najnowszy numer "Mojego ogródka" jest już w kioskach.

Na rynek wydawniczy trafił już kolejny numer miesięcznika "Mój ogródek", w którym znajdziecie oryginale sposoby na aranżacje balkonów i tarasów, sprawdzone sposoby na szybkie wyhodowanie truskawek oraz skuteczne porady na pozbycie się chwastów czy ślimaków. Czytaj więcej.

05.05.2014

Maj na działce.

Trwa najbardziej intensywny w roku sezon ogrodniczy. Kupujemy, sadzimy, wysiewamy, przesadzamy, chronimy… Jak się w tym nie pogubić!? Co i kiedy trzeba zrobić, aby nie przegapić najlepszego terminu? O tym wszystkim można dowiedzieć się z naszych porad ogrodniczych na miesiąc maj. Czytaj więcej.

03.05.2014

Pilscy działkowcy na uroczystości 3 Maja.

W dniu 3 maja 2013 r. pod pomnikiem Stanisława Staszica w Pile odbyła się uroczystość 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

Kwiaty pod pomnikiem Stanisława Staszica złożyli przedstawiciele samorządu, parlamentarzyści związani z ziemią pilską, przedstawiciele placówek kulturalnych i oświatowych, organizacje pozarządowe, kombatanci, przedsiębiorcy i mieszkańcy Piły. W imieniu Polskiego Związku Działkowców kwiaty złożyli Maria Fojt Wiceprezes Okręgowego Zarządu i Renata Gomularz z ROD "Pod Lipami" w Pile. Poczet sztandarowy reprezentowali: Jaskólski Stefan, Skonieczny Jerzy i Bartusik Józef z ROD "Zalesie" w Pile. Zdjęcia z uroczystości oglądaj tutaj. Film z uroczystości oglądaj tutaj.

28.04.2014

Działkowcy piszą do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ROD 23 Lutego w Poznaniu.

„Nikt z nas nie rozumie powodów wydania takiego wyroku i potraktowania naszego Związku i tego ROD, co najmniej jak uciążliwego chwastu, który koniecznie trzeba wyrwać, by wreszcie bez przeszkód przejąć ten teren, na pożytek tej Pani, lecz ze szkodą dla bardzo wielu działkowców tego ogrodu!” – czytamy w liście działkowców z ROD im. Kmdr ppor. Jana Grudzińskiego w Gdyni. Czytaj więcej.

28.04.2014

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie roszczeń do ROD im. 23 lutego w Poznaniu.

16 kwietnia 2014r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu wydał wyrok w sprawie roszczeń Beaty N. wobec Polskiego Związku Działkowców z tytułu bezumownego korzystania z terenu stanowiącego część ROD im. 23 Lutego w Poznaniu. Wyrokiem tym przyznał na rzecz Beaty N od PZD kwotę 6 235 271 zł wraz z odsetkami i kosztami procesu. Łącznie stanowiło to 7588496,82 zł. Czytaj więcej.

28.04.2014

Komunikat Prezydium KR PZD w sprawie oceny walnych zebrań sprawozdawczych w ROD.

Prezydium KR PZD na posiedzeniu w dniu 25 kwietnia br. dokonało oceny walnych zebrań sprawozdawczych w ROD, które dotychczas się odbyły. Prezydium KR, na podstawie informacji z okręgowych zarządów, bardzo pozytywnie oceniło przygotowanie i przebieg walnych zebrań, które wypełniły zadania statutowe, ale także były okazją do poszerzenia wiedzy o nowej ustawie o ROD. Czytaj więcej.

24.04.2014

Trwają prace nad nowym Statutem.

W Krajowej Radzie PZD trwają intensywne prace nad nowym statutem. W dniu 24 kwietnia odbyło się posiedzenie zespołu doradczego, składającego się z prawników związkowych, który został powołany przez Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego (zgodnie z uprawnieniem określonym w uchwale KR PZD). Zadaniem zespołu jest wsparcie działań komisji powołanej przez Krajową Radę PZD, która ma opracować ostateczną wersję tego dokumentu. Czytaj więcej.

23.04.2014

Dziennik Trybuna: "Jak zostać milionerem w Poznaniu".

"Polska to kraj, w którym wymiar sprawiedliwości służy wybranym. Potwierdzeniem tego jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu sprzed kilku dni. Zgodnie z nim Polski Związek Działkowców musi zapłacić 6 mln zł za rzekome bezumowne korzystanie z gruntów, na których znajduje się ROD im. 23 Lutego w Poznaniu. Największym absurdem jest jednak to, że miliony złotych mają trafić na konto kobiety, którą nawet jej rodzina oskarżyła o oszustwa, manipulacje i fałszowanie dokumentów. Mało tego - chociaż szybko stała się milionerką, przez sądy uznawana jest za kobietę ubogą i zwolnioną z kosztów procesowych" -czytamy w Trybunie. Czytaj więcej.

20.04.2014

Jest już najnowsza „Zielona Rzeczpospolita”.

W minionych miesiącach najważniejszym wydarzeniem dla działkowców, było wejście w życie nowej ustawy o ogrodach działkowych. Właśnie dlatego najnowsza „Zielona Rzeczpospolita” jest niemal w całości poświęcona temu zagadnieniu. Z wiosennego numeru dowiemy się między innymi o najważniejszych celach dokumentu, a także jakie przywileje zapewnia działkowcom. Nasi autorzy tłumaczą również zawiłości, związane z przeniesieniem praw do działki oraz wyjaśniają, co oznacza przekształcenie Polskiego Związku Działkowców w stowarzyszenie ogrodowe.Oprócz tego, w wiosennym numerze „Zielonej Rzeczpospolitej” przeczytamy też o współpracy PZD z Greenpeace Polska przy tworzeniu „hoteli dla pszczół” oraz o pasjach działkowców, które realizują na terenie działek. Zapraszamy do lektury! Czytaj więcej.

20.04.2014

Nowy "Informator działkowca".

Do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych wysłany został najnowszy numer "Informatora działkowca". Można w nim znaleźć m.in. informacje na temat trwających w KR PZD prac nad Statutem oraz chęci podjęcia przez PZD dialogu i współpracy z ZMP w celu wypracowania zasad współdziałania, które pogodzą rozwój miast z dalszym istnieniem ogrodów działkowych. Zamieszczono w nim również informacje o powstających w ogrodach działkowych hotelach dla pszczół oraz porady ogrodnicze, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas wiosennych prac na działkach. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

16.04.2014

Ogrody działkowe przyszłością naszych miast.

„Ogrody działkowe są nierozerwalną częścią naszych miast, dlatego trzeba przede wszystkim zastanawiać się nad tym jak je rozwijać a nie likwidować” – mówił podczas odbywającego się w miniony piątek i sobotę seminarium naukowego na SGGW, zatytułowanego „Przyszłość ogrodów działkowych w miastach” prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

16.04.2014

Ogrody działkowe w zmieniającym się społeczeństwie.

Co dalej z ogrodami działkowymi? Jaka powinna być ich przyszłość? Jaką rolę będą one pełnić na przestrzeni najbliższych lat? – to najważniejsze, na które próbowali odpowiedzieć uczestnicy seminarium, zorganizowanego przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, które odbyło się w dniach 11 – 12 kwietnia 2014 roku w Warszawie. Poza naukowcami, studentami do udziału zaproszeni zostali także przedstawiciele PZD z prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim na czele. Czytaj więcej.

12.04.2014

Komunikat o stanie posiadania PZD na dzień 31.12.2013r.

Krajowa Rada PZD przeprowadziła coroczną analizę stanu posiadania PZD, na dzień 31.12.2013 r., na podstawie danych przekazanych przez OZ PZD w formie ankiet stanu organizacyjnego. Czytaj więcej.

12.04.2014

W PZD trwają intensywne prace nad nowym Statutem.

Nowa ustawa o ROD zobligowała PZD do uchwalenia nowego Statutu, dlatego w Związku trwają intensywne prace nad tym dokumentem. Czytaj więcej.

12.04.2014

Dziennik Trybuna: "Rolnictwo miejskie na wagę złota".

"Rolnictwo miejskie było przez wiele lat zaniedbywane i niedoceniane - zarówno przez planistów, polityków odpowiedzialnych za sprawy rolnictwa, jak i społeczeństwo. Ci pierwsi traktowali te tereny jako potencjalne obszary pod rozwój inwestycji miejskich. Politycy koncentrowali się na terenach wiejskich. Społeczeństwo natomiast było zachwycone postępem, rozwojem i masową produkcją żywności" - czytamy w Trybunie. Czytaj więcej.

09.04.2014

Co dalej z ogrodami działkowymi w miastach?

W dniach 11 – 12 kwietnia, na Starym Kampusie SGGW przy ulicy Nowoursynowskiej odbędzie się seminarium poświęcone przyszłości ogrodów działkowych w miastach. W programie wydarzenia przewidziano referaty ekspertów oraz warsztaty projektowe w grupach składających się z działkowców, naukowców, praktykantów i urzędników. Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki wygłosi referat pod tytułem „Rodzinne ogrody działkowe w miastach dzisiaj i jutro- wyzwania i funkcje” w którym omówi ewolucję ogrodów działkowych i pespektywy ich dalszego rozwoju. Czytaj więcej.

02.04.2014

Działkowcy nie cieszcie się-pisze na portalu zlotowskie.pl

Informacja z Walnego zebrania Sprawozdawczego w ROD "Wielatowo" w Złotowie w dniu 28 marca 2014 r. - czytaj na portalu zlotowskie.pl

02.04.2014

Walka działkowców wciąż trwa. Proponują gminom okrągły stół.-Artykuł w Gazecie Prawnej.

Chcemy by powstał dokument dobrych praktyk, którym członkowie ZMP i przedstawiciele ogrodów mogliby sie posługiwać na potrzeby codzinnej współpracy m.in. w sprawach dotyczących likwidacji ogrodów - mówi mec. Bartłomiej Piech. -  Czytaj więcej na portalu Gazeta Prawna.

31.03.2014

Stanowisko KR PZD z dnia 27 marca 2014r. w sprawie wyborów do Europarlamentu.

„Polski Związek Działkowców nie jest partią polityczną. Jako stowarzyszenie ogrodowe mamy w swoich szeregach ludzi o różnej orientacji politycznej, którzy w zgodzie ze swoim sumieniem będą głosować w wyborach. Jest jednak naszym obowiązkiem przypomnieć, że we wspólnym interesie jest, by mandaty europosłów otrzymali kandydaci, którzy dali się poznać jako wypróbowani sojusznicy polskich działkowców i którzy nie tylko składali obietnice przedwyborcze, ale którzy aktywnie działali na rzecz działkowców” – czytamy w stanowisku. Czytaj więcej.

30.03.2014

Obradowała Krajowa Rada PZD.

W dniu 27 marca 2014 r. odbyło się XIX posiedzenie Krajowej Rady PZD. Obradom przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

26.03.2014

Wiosenna niespodzianka.

Aż 68 stron za jedyne 2,49 zł. Drodzy, wierni Czytelnicy, właśnie dla Was przygotowaliśmy wiosenną niespodziankę. Już 28 marca ukaże się nasz nowy miesięcznik ogrodniczy „Mój ogródek”. Czytaj więcej.

26.03.2014

Zdecydujmy sensownie o przyszłości ogrodów.

Czy działkowcom może być obojętne to, czy ich ogród wyodrębni się z ogólnopolskiej organizacji PZD i utworzy odrębne stowarzyszenie, czy pozostanie, jak dotychczas? Przed nami zebrania, na których zdecydujemy, czy idziemy razem, czy pójdziemy osobno, jako samodzielne stowarzyszenie. Jak głosować? Zbierzmy plusy i minusy obu sytuacji. Podejmijmy na chłodno decyzję. Czytaj więcej.

24.03.2014

KR PZD wydała nowy Regulamin ROD.

Krajowa Rada PZD wydała nowy Regulamin ROD w nakładzie 100 000 egzemplarzy i przekazała go do wszystkich Okręgowych Zarządów i rodzinnych ogrodów działkowych.Przyjęty Regulamin ma charakter tymczasowy, gdyż po nowelizacji Statutu przez Krajowy Zjazd Delegatów (musi odbyć się w ciągu 18 miesięcy od dnia uchwalenia nowej ustawy o ROD) będzie musiał zostać dostosowany do jego zapisów. Koszty wydania Regulaminu pokryła KR PZD ze środków budżetowych własnych. Regulamin został także opublikowany w Biuletynie Informacyjnym 2/2014, można go tez pobrać z naszej strony internetowej (link).

21.03.2014

Czytajcie "działkowca"!

Wiosna to wspaniała pora roku, w której przyroda rozkwita a dni mogą stawać się tylko coraz dłuższe. Na działkach zaczyna się spory ruch i nic dziwnego, nadszedł czas pozimowych porządków i przygotowania upraw na nowy sezon. W najnowszym, kwietniowym wydaniu „działkowca” znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których nie wolno nam zapominać w tym czasie. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

21.03.2014

Informator Działkowca.

Do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych wysłany został najnowszy numer "Informatora działkowca". Można w nim znaleźć m.in. informacje na temat nowego Regulaminu ROD oraz ustawowych zebrań działkowców a także odpowiedź na pytanie dlaczego warto pozostać z PZD. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

21.03.2014

Działkowcy z ROD "Wielatowo" w Złotowie w sprawie stanowiska Związku Miast Polskich

Uchwalona przez Sejm RP ustawa jest owocem wielomiesięcznej pracy grup społecznych, w tym również przedstawicieli Związku Miast Polskich. Nie sposób docenić wagi społecznego kompromisu zawartego w tworzeniu jej projektu, który w naszej ocenie - w wystarczający sposób zabezpiecza interesy wszystkich środowisk zaangażowanych w powstanie, funkcjonowanie i ewentualną likwidację ogrodów. Obawy o niedostatecznie zabezpieczenie interesów właścicieli Skarbu Państwa i gmin przy tworzeniu nowych ogrodów uważamy za bezzasadne..... piszą w liście do Prezydenta RP uczestnicy Walnego Zebrania Sprawozdawczego ROD "Wielatowo" w Złotowie. Czytaj więcej.

20.03.2014

Narada prezesów i dyrektorów biur OZ.

W dniach 18 i 19 marca br. odbyło się posiedzenie prezesów i dyrektorów biur OZ, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Posiedzenie poświęcone było podsumowaniu dotychczasowych działań podjętych w celu wdrażania nowej ustawy o ROD oraz wyznaczeniu dalszych kierunków działań. Czytaj więcej.

20.03.2014

Stanowisko KR PZD z dnia 19.03.2014r. w sprawie inicjatywy ZMP dotyczącej nowelizacji ustawy o ROD

"Prezydium KR PZD, po zapoznaniu się z argumentacją ZMP przedstawianą na poparcie wystąpienia o zmianę ustawy o ROD, uznaje ją za nieprzekonującą, a wręcz błędną. Wysuwanie przez ZMP takich wniosków, bez pogłębionej analizy prawnej oraz praktycznych doświadczeń w stosowaniu ustawy, jest działaniem bezpodstawnym i szkodliwym. Tworzy to atmosferę konfrontacji, wzbudzając olbrzymie zaniepokojenie w ogrodach" - czytamy w stanowisku. Czytaj więcej.

19.03.2014

"Dziennik Trybuna": Działkowcy nie planują zmian.

„Podczas prac nad nową ustawą działkową wielokrotnie mówiono o tym, że działkowcy marzą o oderwaniu się od PZD, dlatego trzeba dać im taką możliwość. Jednak dziś, kiedy rzeczywiście nowe prawo im na to pozwala, okazuje się, że zdecydowana większość użytkowników działek chce nadal pozostać w związku.” – czytamy w Trybunie. Czytaj więcej.

18.03.2014

Stanowisko Konwencji Wojewódzkiej SLD w Poznaniu.

Zebrani na odbywającej się w dniu dzisiejszym Konwencji Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Poznaniu, wyrażają swoje głębokie niezadowolenie wywołane występowaniem Związku Miast Polskich z zastrzeżeniami do treści Ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.......Wzywamy Związek Miast Polskich do wydania oświadczenia o zaniechaniu działań związanych z kwestionowaniem zapisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych......czytamy w stanowisku uczestników Konwencji Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demaokratycznej w Poznaniu z dnia 15 marca 2014 r. Czytaj więcej.

17.03.2014

Zweryfikowany Regulamin Postępowania Komisji Rozjemczych.

W związku z wejściem w życie w dniu 19 stycznia 2014r. ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, oraz interpretacji Statutu PZD dokonanego przez KR PZD, Krajowa Komisja Rozjemcza PZD uznała za konieczne przeprowadzić analizę zapisów Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD w kontekście ich zgodności z nową ustawą oraz zapisami Statutu PZD, interpretacji, która będzie wiążąca dla organów rozjemczych PZD do czasu uchwalenia nowego Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD. Czytaj więcej.

17.03.2014

List Okręgowego Zarządu do Redaktora Naczelnego "Rzeczpospolita"

Szkoda, że autorka artykułu nie spytała co sądzą o tej inicjatywie Związku Miast Polskich - Prezydenci i Burmistrzowie mias będących członkami Związku. Myśmy spytali i okazuje się, że.... W naszej ocenie Dyrektor Związku Miast Polskich reprezentuje ludzi bogatych, którzy dążą wszelkimi sposobami do zmiany ustawy aby na terenach rodzinnych ogrodów działkowych pojawili sie w majestacie prawa bez liczenia się z działkowcami Ci "którzy nie sieją, nie orzą, a plony kapitałowe zbierają"........ pisze w liście Okręgowy Zarząd PZD w Pile. Czytaj więcej.

14.03.2014

Ireneusz J. – „damski bokser” z ogrodów.

Ireneusz J. prezes stowarzyszenia „Zielona Dolina”, prawie jak celebryta bryluje w mediach przy okazji tematu ogrodów działkowych. Słuchając go można odnieść wrażenie, że niczym Dalajlama pokojowo walczy o prawa człowieka. Wizerunek ten ma się jednak nijak do rzeczywistości. Jego metody przypominają raczej Dzierżyńskiego, a i pobudki mają się raczej nijak do tego, co mówi. Ostatnio sąd uznał go winnym pobicia kobiety. Czytaj więcej.

14.03.2014

Reagujemy na nieprawdziwe informacje "Rzeczpospolitej".

W dniu 11 marca 2014 r. w dodatku „Prawo co dnia”, ukazał się artykuł Renaty Krupa-Dąbrowskiej pt. „Szykują się kolejne zmiany w przepisach o ogrodach”. Artykuł dotyczy inicjatywy Związku Miast Polskich (ZMP), który forsuje nowelizację niedawno uchwalonej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Treść artykułu budzi poważne zastrzeżenia z uwagi na jego jednostronny charakter. Skupiono się bowiem na bezkrytycznej prezentacji stanowiska ZMP. Czytaj więcej.

12.03.2014

"Dziennik Trybuna" - Po co działkowcom "czapa"?

„W tym roku wszyscy działkowcy będą musieli zdecydować, czy chcą pozostać w stowarzyszeniu ogólnopolskim PZD, czy też działać na własną rękę. Jest to podyktowane wejściem w życie nowej ustawy działkowej, która ma dać użytkownikom działek większą swobodę organizacyjną” – czytamy w Trybunie. Czytaj więcej.

11.03.2014

Biuletyn Informacyjny Nr 2/2014.

Do Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych został już wysłany "Biuletyn Informacyjny (2/2014)", w którym publikujemy nowy Regulamin ROD, Przewodnik po ustawie o ROD a także uchwały i wytyczne do przeprowadzania zebrań wszystkich działkowców. Zachęcamy do lektury! (pobierz wersję elektroniczną biuletynu).

10.03.2014

Związek Miast Polskich chce rozmawiać z PZD.

Prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny w piśmie skierowanym do KR PZD informuje, iż został upoważniony przez ZMP do rozpoczęcia rozmów z Polskim Związkiem Działkowców w celu wypracowania wspólnego stanowiska w sprawie nowelizacji ustawy o ROD z dnia 13.12.2013r. ZMP jednocześnie podtrzymuje stanowisko, że ustawa ta zawiera przepisy, które są niekorzystne dla gmin w zakresie zarządzania nieruchomościami komunalnymi. Czytaj więcej.

06.03.2014

"Treść tego listu nie była w żaden sposób konsultowana z Prezydentem Piły".

„Wnoszenie zastrzeżeń konstrukcyjnych do Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych - w szczególności uwzględniając tryb prac związanych z jej uchwaleniem - wywołuje moje zaniepokojenie” – pisze Krzysztof Szewc Zastępca Prezydenta Piły. Czytaj więcej.

06.03.2014

Konkurs krajowy „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2014”.

Do udziału w konkursie Prezydia okręgowych zarządów PZD mogą zgłaszać rodzinne ogrody działkowe, które były laureatami w konkursach okręgowych 2013 r. Prezydium Okręgowego zarządu PZD, na terenie którego znajduje się więcej niż 50 tysięcy działek, może zgłosić do konkursu 2 rodzinne ogrody działkowe. Termin zgłaszania ogrodów upływa z dniem 30 maja 2014 r. Czytaj więcej.

06.03.2014

Konkurs krajowy na „Wzorową Działkę 2014r.”

Do konkursu Prezydia Okręgowego Zarządu mogą zgłaszać działki, które w 2013 r. były laureatami w konkursach okręgowych. Prezydium Okręgowego Zarządu PZD, na terenie którego znajduje się więcej niż 50 tysięcy działek, może zgłosić do konkursu dwie działki. Termin zgłaszania działek do konkursu upływa z dniem 30 maja 2014 r. (decyduje data stempla pocztowego). Czytaj więcej.

03.03.2014

„W sprawie ustawy o ROD. Działkowcy pytają, a prawnicy Związku odpowiadają”.

Pragniemy Państwa poinformować, że w dniu jutrzejszym (4 marca br.) na naszej stronie internetowej utworzona zostanie specjalna, nowa zakładka „W sprawie ustawy o ROD. Działkowcy pytają, a prawnicy Związku odpowiadają”, w której będą zamieszczane odpowiedzi na kierowane pod adresem Krajowej Rady PZD pytania działkowców z całej Polski dotyczące ustawy o ROD, statutu PZD i regulaminu ROD. Odpowiedzi będzie udzielał Zespół prawny powołany przez Prezesa PZD – Pana Eugeniusza Kondrackiego spośród prawników Krajowej Rady PZD i OZ. Gorąco zachęcamy do korzystania z tej zakładki, gdyż z pewnością wiele Państwa wątpliwości natury prawnej zostanie dzięki niej rozwianych.profesjonalizm, uczciwość i rzetelność.

28.02.2014

XII Zebranie Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

W dniu 28 lutego 2014 r. odbyło się posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile z udziałem Przewodniczących Okręgowej Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej PZD. Zebraniu przewodniczył Prezes OZ Marian Praczyk. Po otwarciu posiedzenia M. Praczyk w imieniu Prezydium Krajowej Rady PZD wręczył najwyższe odznaczenie związkowe "Za Zasługi dla Polskiego Związku Działkowców" Stanisławowi Komorowskiemu z ROD im. "Waszkiewicza" w Pile. S. Komorowski w latach 2002 - 2007 był członkiem OZ i członkiem Prezydium OZ PZD w Pile. Nadal współpracuje z OZ służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.

Obrady poświęcone były następującym tematom.: Informacja Prezydium OZ PZD w sprawie wykonania zadań organizacyjnych związanych z wdrożeniem ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 roku w rodzinnych ogrodach działkowych. Temat zreferował Andrzej Kierzkowski sekretarz OZ - w okresie od 4.02.2014 r. do 15.02.2014 r. przeprowadzono 9 szkoleń z przedstawicielami samorządów ogrodowych ROD we Wronkach, Trzciance, Złotowie, Rogoźnie, Wągrowcu, Czarnkowie, Pile i Chodzieży. W szkoleniach uczestniczyło 322 członków zarządów, komisji rewizyjnych i rozjemczych ROD.

Maria Fojt Wiceprezes OZ przedstawiła sprawozdanie Okręgowego Zarządu PZD za 2013 r., w którym przedstawiła najważniejsze zadania w tym między innymi działania OZ PZD i ROD promujące obywatelski projekt ustawy o ROD. Współpracę z władzami samorządowymi wszystkich szczebli i parlamentarzystami w sprawie projektu obywatelskiego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Powyższe tematy były dominujące wśród innych zadań statutowych i wymagały dużego zaangażowania.

Sprawozdania finansowe za miniony rok oraz preliminarz finansowy OZ PZD na 2014 rok przedstawiła Jadwiga Gańko Główna Księgowa OZ. Sprawozdania finansowe i preliminarz finansowy został pozytywnie zaopiniowany przez Okręgową Komisję Rewizyjną PZD. Opinie zreferował Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD Mieczysław Gumny.

Ryszard Kukawka przedstawił plan pracy Okręgowego Zarządu PZD na 2014 rok. W planie pracy zwrócił szczególna uwagę na zadania organizacyjne w związku z wejściem w życie nowej ustawy o ROD z dnia 13 grudnia 2013 roku, walnymi zebraniami sprawozdawczymi w ROD oraz zebraniami wszystkich działkowców w ROD, a także zagrożeniami dla ogrodów i działek wynikających z aktualnego stanu roszczeń do gruntów ROD.

W toku dyskusji głos zabierali: Henryk Koźlarek, Czesław Wiśniewski, Stanisław Komorowski, Zygmunt Czarny, Jarogniew Skrzypczak, Marian Ostaszewski, Tadeusz Truty, Stefan Gawrych. Dyskusja zdominowana była zadaniami wynikającymi z wdrożenia nowej ustawy przez zarządy ROD, a w szczególności procedurami związanymi z nabywaniem i przenoszeniem praw i obowiązków do działki, członkostwa w PZD i in. Dyskutanci ocenili pozytywnie działania, inicjatywy i realizację planu przez OZ w 2013 roku i wnioskowali o przyjęcie przedstawionych sprawozdań i zamierzeń na 2014 r.

Na zakończenie obrad Przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków Marian Ostaszewski przedstawił propozycję pięciu uchwał dotyczących przedstawionych dokumentów sprawozdawczych i planów na 2014 r., które zostały przyjęte przez uczestników narady. Przyjęto także list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o odrzucenie wniosku Związku Miast Polskich o zaskarżenie ustawy o ROD z 13 grudnia 2013 r. do Trybunału Konstytucyjnego. Z treścią listu można zapoznać się tutaj.

28.02.2014

Wydawnictwo ,,działkowiec" na Targach Gardenia.

Zapraszamy wszystkich obecnych oraz przyszłych klientów Wydawnictwa ,,działkowiec" do odwiedzenia jego stoiska podczas Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia, które odbywają się w Poznaniu. Czytaj więcej.

28.02.2014

Zgromadzenie ogólne Biura Międzynarodowego Ogrodów Działkowych i Rodzinnych w dn. 28.02-1.03.2014.

W dniach 28 lutego - 1 marca 2014 r. w Luksemburgu odbędzie się zgromadzenie ogólne Międzynarodowego Biura Ogrodów Działkowych i Rodzinnych z siedzibą w Luksemburgu, w którym będą uczestniczyli przedstawiciele wszystkich czternastu krajów członkowskich zrzeszonych w Biurze. Polski Związek Działkowców podczas zgromadzenia będzie reprezentował prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

28.02.2014

KR PZD przekazała do wszystkich ROD plansze ogrodnicze.

Krajowa Rada PZD przekazała do wszystkich ogrodów plansze z praktycznymi poradami dotyczącymi prac, o których warto pamiętać wiosną, gdy po zimowej przerwie wrócimy na działki. Materiały opracowane zostały przez znanych naukowców, którzy od wielu lat zajmują się ogrodnictwem działkowym. Czytaj więcej.

28.02.2014

KR PZD wydała ustawę o ROD i przewodnik po ustawie.

Krajowa Rada PZD przekazała do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych broszurę, która zawiera nową ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych i przewodnik po ustawie opracowany przez prawników związkowych. Czytaj więcej.

26.02.2014

Ustawowe zebrania działkowców.

Prezydium Krajowej Rady PZD opracowało i przyjęło dokumenty regulujące przeprowadzenie zebrań wszystkich działkowców oraz obowiązki i odpowiedzialność, jaka spoczywa na organach PZD. Czytaj więcej.

25.02.2014

Burmistrz Miasta i Gminy Wronki.

Nie podzielamy stanowiska Związku Miast Polskich. Uchwalona przez sejm ustawa jest wielkim sukcesem środowiska działkowców i potwierdzeniem ogromnej troski o zachowanie dorobku i idei ogrodnictwa działkowego w Polsce. Czytamy w liście Burmistrza Miasta i Gminy Wronki do Prezydenta RP w sprawie listu ZMP. Czytaj więcej.

25.02.2014

Przygotuj się do wiosny na działce.

Wiosna to czas, gdy w przyrodzie zachodzi wiele zmian, a rośliny na działkach budzą się do życia. W zakładce AKTUALNOŚCI/PORADY OGRODNICZE znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Znajdują się tam m.in. informacje na temat cięcia drzew i krzewów a także porady jak rozpoznawać szkodniki i choroby drzew i krzewów owocowych. Zachęcamy do lektury.

25.02.2014

Informator działkowca.

Do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych wysłany został najnowszy numer "Informatora działkowca". Można w nim znaleźć informacje na temat najważniejszych praw przysługujących działkowcom i zebrań organizowanych w ogrodach. Znajdziemy w nim również odpowiedzi na nurtujące działkowców pytania związane z wejściem w życie nowej ustawy. Czy działkowcy są nadal zwolnieni z podatków? Co ze Statutem i Regulaminem? Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

25.02.2014

Stanowisko KR PZD z dnia 21.02.2014 r. w sprawie relacji medialnych dotyczących dot. ustawy o ROD.

„Wejście w życie nowej ustawy działkowej było z pewnością jednym z ważniejszych wydarzeń w całej historii ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego dalsze istnienie ogrodów stanęło bowiem pod dużym znakiem zapytania. Nie brakowało momentów, w których działkowcy mieli realne powody, by wątpić, że nowa ustawa gwarantująca dalsze istnienie ROD wejdzie w ogóle w życie. Także w mediach nie brakowało sceptycznych komentarzy w tej kwestii” – czytamy w stanowisku. Czytaj więcej.

25.02.2014

Stanowisko KR PZD z 21.02. 2014 r. w sprawie zagrożeń powstałych po wejściu w życie ustawy o ROD

„Entuzjazm działkowców wywołany uchwaleniem przez Sejm w dniu 13 grudnia 2013 r. ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, podpisaniem jej przez Prezydenta RP w dniu 18 grudnia 2013 r. został szybko zahamowany. Już 20 grudnia 2013 roku Związek Miast Polskich wystąpił do Prezydenta RP ze swoim stanowiskiem w sprawie ustawy o ROD, wyrażając poważne wątpliwości natury konstytucyjnej, jak również o rozważenie możliwości skierowania nowej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w stanowisku. Czytaj więcej.

22.02.2014

Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

Podczas posiedzenia KR PZD, które odbywało się 20 i 21 lutego br. przyjęty został Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego, który zacznie obowiązywać od 1 marca 2014r. Warto pamiętać, że nowy Regulamin ma charakter tymczasowy. Po przyjęciu nowego Statutu przez Krajowy Zjazd będzie musiał powstać nowy dokument, który zostanie dostosowany do jego zapisów. Czytaj więcej.

22.02.2014

Posiedzenie Krajowej Rady PZD.

W dniach 20 i 21 lutego odbyło się posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców. Obradom przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Posiedzenie poświęcone było m.in. podsumowaniu dotychczasowych działań podjętych w celu wdrażania nowej ustawie o ROD oraz wyznaczeniu dalszych kierunków działań. Czytaj więcej.

20.02.2014

Czytajcie „działkowca”!

Przedwiośnie to wyjątkowo zmienna pora roku, czego przejawem są nawet ludowe porzekadła („W marcu jak w garncu”). W przyrodzie zachodzi wiele zmian, a rośliny na działkach budzą się do życia. W najnowszym, marcowym wydaniu „działkowca”, znaleźć można wiele praktycznych porad na temat najważniejszych prac, o których warto pamiętać w tym okresie. Czytaj więcej.

17.02.2014

Informacja (cz. II) z narad szkoleniowych nt. wdrożenia ustawy o ROD z dnia 13.12.2013 r.

W dniach 10 - 15 lutego 2014 r. w okręgu pilskim kontynuowano cykl narad szkoleniowych poświęconych wdrażaniu nowej ustawy o ROD z dn. 13.12.2013 r.  oraz przygotowaniu do zebrań sprawozdawczych w rodzinnych ogrodach działkowych. Podobnie jak w poprzednim tygodniu naradom przewodniczył Prezes OZPZD Marian Praczyk. Tematy referowali Maria Fojt - Wiceprezes OZ PZD, Andrzej Kierzkowski - sekretarz OZ PZD oraz Marian Ostaszewski - członek Prezydium OZPZD.

W dniu 10 lutego 2014 r. narada szkoleniowa odbyła się w Wągrowcu. W naradzie udział wzięli członkowie samorządów ogrodowych z ROD: "Kolejarz", "Nad Nielbą", "Wachowiaka" w Wągrowcu, "Barbórka" w Damasławku i "Libelta" w Gołańczy. Na naradę przybyli zaproszeni goście - Wicestarosta Wągrowiecki Tomasz Kranc i Burmistrz Wągrowca Stanisław Wilczyński. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście podziękowali działkowcom i władzom OZ za dobrą współpracę. Samorząd nadal będzie wspierał działalność ogrodów i stowarzyszenia PZD.

Oświadczyli, że ogrody integrują społeczność lokalną i życzyli aby działania samorządów rodzinnych ogrodów działkowych przyniosły wszystkim zadowolenie. Prezes OZ Marian Praczyk podziękował zaproszonym i wręczył pamiątkowe dyplomy za udzielone poparcie w uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wyrażane w przesłanym stanowisku do najwyższych władz ustawodawczych i wykonawczych.

W dniu 11 lutego 2014 r. narada szkoleniowa odbyła się w Czarnkowie. W naradzie udział wzięli członkowie samorządów ogrodowych z ROD: "Janka z Czarnkowa", "Kolejarz", "St. Staszica" w Czarnkowie, "Bratek", "Kolejarz" w Krzyżu Wlkp., "Stokrotka", "Energetyk" w Wieleniu oraz "Efekt" w Pęckowie. Na naradę przybyli zaproszeni - Wiesław Maszewski Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki oraz Franciszek Strugała Burmistrz Czarnkowa. Zaproszonym gościom Prezes OZ Marian Praczyk podziękował i wręczył pamiątkowe dyplomy za udzielone poparcie w uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Starosta i Burmistrz w swoich wystąpieniach wyrazili uznanie dla działkowców i Związku za ich wytrwałą walkę o uchwalenie oczekiwanej przez nich ustawy o ROD. Zadeklarowali dalsze wspieranie rodzinnych ogrodów działkowych i pomoc w rozwiązywaniu problemów. Nie zgodzili się z treścią listu Związku Miast Polskich przesłanego do Prezydenta RP o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o ROD z 13.12.2013 r., która rzekomo narusza prawa własności gmin.

Narada w Pile odbyła sie w dwóch terminach. Wzięli w niej udział przedstawiciele z rodzinnych ogrodów działkowych w Pile i powiecie pilskim. W dniu 12 lutego 2012 r. w naradzie udział wzięli przedstawiciele samorządów ogrodowych z ROD: "Drzymały", "Na Skarpie", "Wypoczynek", "Marchlewskiego", "Kolejarz", "Gwda", "Kusocińskiego", "Przemysława" w Pile, "Huty Szkła Ujście" w Ujściu, "Kościuszki" w Łobżenicy, "XXV-Lecia" w Białośliwiu, "Pod Słonecznikiem" w Wyrzysku oraz "Krokus w Wysokiej. W naradzie udział wzięli zaproszeni przedstawiciele władz powiatu pilskiego Mirosław Mantaj Starosta Pilski i Michał Piechocki członek Zarządu Powiatu.

Zaproszonym gościom podziękowano za dotychczasową współpracę i poparcie w uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy, a pamiątkowe dyplomy wręczył Marian Praczyk. Mirosław Mantaj Starosta Pilski pogratulował działkowcom i stowarzyszeniu PZD wytrwałej walki, która przyczyniła się do uchwalenia obywatelskiego projektu ustawy o ROD. Podziękował za dotychczasową współpracę oraz za udział w dożynkach powiatowych w Czajczu w 2013 r. Zadeklarował dalsze wsparcie dla rodzinnych ogrodów działkowych na terenie powiatu i pomoc w organizacji KORSO 2014 w Pile. Wyraził sprzeciw wobec stanowiska Związku Miast Polskich w sprawie wniosku o zaskarżenie nowej ustawy o ROD do TK. Michał Piechocki członek Zarządu Powiatu zadeklarował dalsze wsparcie działkowców ze strony PSL i zaprosił rodzinne ogrody działkowe do udziału w dożynkach powiatowych w 2014 r. w Ujściu.

W dniu 13 lutego 2014 r. w naradzie uczestniczyli przedstawiciele samorządów ogrodowych z następujących ROD z Piły: "Belferek", "Jedność", "Kalinka", "Malwa", "Nafta", "Polam", "Pieniążka", "Sempołowskiej", "Sikorskiego", "St. Staszica", "Waszkiewicza", "Zalesie", "Pod Lipami" oraz "40-Lecia WP".

W spotkaniu uczestniczył Krzysztof Szewc Zastępca Prezydenta Miasta, na ręce którego Maria Fojt za dotychczasową współpracę złożyła podziękowania dla Prezydenta Piły Piotra Głowskiego. Krzysztof Szewc w swoim wystąpieniu zadeklarował dalszą współpracę, a także udzielenie pomocy wspólnie z władzami powiatu w organizacji KORSO 2014. Po zapoznaniu się ze stanowiskiem Związku Miast Polskich oświadczył, że w tej sprawie zostanie przedstawione stanowisko władz miasta.

Dziewiąta, a zarazem ostatnia z cyklu narad odbyła się w dniu 15 lutego 2014 r. w Chodzieży. W naradzie uczestniczyli przedstawiciele samorządów ogrodowych z ROD: "Kolejarz", "Bratek", "Ceramik", "Drogowiec", "Jordana", "Pod Gruszą", "Powstańców Wlkp.", "Zielony Zakątek" i "550-Lecia m. Chodzieży" w Chodzieży oraz "Powstańców Wlkp." w Budzyniu. W spotkaniu uczestniczył zaproszony Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, który w swoim wystąpieniu oświadczył, że był i jest zawsze za ogrodami i PZD. Popierał nas swoją obecnością na dwóch Kongresach PZD oraz wspiera jako Prezes Związku Miast i Gmin Wielkopolski.

Poinformował, że zgłosił organizowaną od wielu lat wystawę KORSO na terenie miasta Chodzieży do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, aby pokazać zaangażowanie Zarządów ROD w zaprezentowaniu dorobku działkowców społeczności lokalnej. Miasto z ogrodów działkowych ma ogromne korzyści, bo są to tereny zielone utrzymywane przez działkowców. Za dotychczasową współpracę i udzielone poparcie w uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych Maria Fojt podziękowała i wręczyła Burmistrzowi Chodzieży pamiątkowy dyplom.

Przeprowadzone narady szkoleniowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. W toku dyskusji podnoszono szereg problemów związanych z wdrożeniem nowej ustawy o ROD. Główne poruszane problemy to: - umowy o przekazaniu praw do działki i notarialne potwierdzanie podpisów, prezesi prosili o przygotowanie wzoru takiej umowy, - organizacja drugich zebrań na których działkowcy maja wybrać stowarzyszenie, które będzie prowadziło ROD, - dyskutowano na temat nowego statutu PZD i regulaminu ROD oraz zapisów dot. majątku i infrastruktury w rodzinnych ogrodach działkowych. Referujący odpowiedzieli na większość pytań. Uczestników szkoleń poinformowano, że w I półroczu zostanie opracowany nowy Statut PZD, który trafi do ogrodów i działowców celem konsultacji. Na wszystkich spotkaniach uczestnicy narad szkoleniowych zostali zapoznani z treścią listu skierowanego przez Związek Miast Polskich do Prezydenta RP. W ramach protestu uczestnicy szkolenia wystosowali list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w tej sprawie. Pod listem zebrano 312 podpisów. Z treścią listu można zapoznać sie tutaj.

17.02.2014

Gmina Trzcianka, mimo przynależności do ZMP, wyraża swoje odmienne stanowisko.

Obywatelska ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych zabezpiecza ogrody przed masową likwidacją z jednoczesnym uwzględnieniem własności gminnej, przez co nie znajdujemy uzasadnienia do wniosku skierowanego przez Związek Miast Polskich do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - pisze Krzysztof Czarnecki Burmistrz Trzcianki w liście do Prezydenta RP. Czytaj więcej.

17.02.2014

Jarząbek pogrąża się coraz bardziej.

Ireneusz Jarząbek to postać znana dużej części działkowców nie od dziś. Szkoda tylko, że chyba z tej najgorszej z możliwych stron. Wszystko wskazuje na to, że pasmo jego porażek zdaje się nie mieć końca i sam Jarząbek coraz gorzej sobie z nimi radzi. Na światło dzienne wychodzą bowiem kolejne fakty, które potwierdzają jak nieudolna jest gra, którą prowadzi. Czytaj więcej.

17.02.2014

Tygodnik „NIE”: Bardzo uboga milionerka.

„Beata N. stała się właścicielką 6 ha gleby w Poznaniu. Nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie 4 fakty: a) zapłaciła 80 tys. zł, choć biegli twierdzą, że wartość nieruchomości wynosi 20 mln; b) ziemia była używana przez Rodzinny Ogród Działkowy im. 23 Lutego; c) dama żąda od działkowców odszkodowania za bezumowne korzystanie z ziemi w kwocie 60 tys. zł od łebka; d) ani myśli zwrócić działkowcom forsę, którą wyłożyli na budowę altan i infrastruktury ogrodu” – czytamy w tygodniku. Czytaj więcej.

15.02.2014

Apel działkowca do stowarzyszeń ogrodów działkowych innych niż PZD.

"Macie już swoją Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Działkowych, która ma generałów, tylko wojska jej jeszcze brakuje. Dlatego nawołujecie do tworzenia rozmaitych stowarzyszeń w ogrodach, a oni mają już dla was gotową czapę. Ta czapa nakłania was abyście ich słuchali i dali się zapędzić jak owieczki do zagródki, którą wam organizują. Tyle, że wejście do tej zagródki nie będzie za darmo. Jak na razie ktoś finansuje tę czapę i ja nawet wiem kto, ale to się kończy" - pisze działkowiec z Wałbrzycha. Czytaj więcej.

14.02.2014

Stanowisko Prezydium KR PZD z dnia 12 lutego 2014 r. w sprawie wystąpienia Związku Miast Polskich.

„Prezydium Krajowej Rady PZD, po zapoznaniu się z wystąpieniem skierowanym do Prezydenta RP przez Prezesa ZMP Pana Ryszarda Grobelnego, w którym ZMP wnioskuje o skierowanie ustawy o ROD do TK, stwierdza, iż inicjatywa ta jest działaniem nieuzasadnionym i szkodliwym społecznie. Podważanie kompromisowych rozwiązań zawartych w ustawie o ROD uznajemy za kolejny przejaw aktywności środowisk dążących do odebrania działkowcom ustawowych gwarancji ich praw i usunięcia ich z terenów użytkowanych przez ich rodziny od pokoleń” – czytamy w stanowisku. Czytaj więcej.

14.02.2014

Analiza wystąpienia Prezesa Związku Miast Polskich do Prezydenta.

„Pismem z dnia 20 grudnia 2013 r. Ryszard Grobelny jako Prezes Związku Miast Polskich wystąpił do Prezydenta RP z wnioskiem o skierowanie ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Urod) do Trybunału Konstytucyjnego. Przedmiotowe wystąpienie nie wskazywało konkretnego zapisu ustawy o ROD, ani nie zawierało żadnego konkretnego argumentu na poparcie postulatu skierowania ustawy do TK” – czytamy w analizie. Czytaj więcej.

12.02.2014

Gdyńskie ogrody pod młotek?

Mimo tego że gdyńscy działkowcy nie zdążyli jeszcze odetchnąć po walce jaką stoczyli o obywatelski projekt ustawy o ROD, to wiele wskazuje na to, że znowu będą musieli zawalczyć o swoje. Wszystko za sprawą zaktualizowanego niedawno studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdyni z którego wynika, że 13 z 16 istniejących obecnie w mieście ogrodów działkowych ma ulec likwidacji, pozostałe mają zostać poddane przekształceniom. Czytaj więcej.

12.02.2014

"Dziennik Trybuna": Działkowcy pytają.

„Wejście w życie ustawy działkowej wiąże się nie tylko z nowymi prawami, obowiązkami i przywilejami. Z informacji, jakie docierają do nas od działkowców wiemy, że mają oni wiele pytań związanych ze stosowaniem nowego prawa w praktyce. Odpowiadamy na te, które pojawiają się najczęściej” – czytamy w Dzienniku Trybuna. Czytaj więcej.

12.02.2014

Burmistrz Miasta i Gminy Międzybórz.

„Nie znajduję uzasadnienia do występowania w imieniu Gmin, które reprezentujemy, z wnioskiem do Prezydenta RP o skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Uważam, że tak ważne stanowisko powinno być uprzednio skonsultowane z członkami Związku Miast Polskich” – pisze Jarosław Głowacki w liście do Prezesa Związku Miast Polskich. Czytaj więcej.

Narada we Wronkach
Narada we Wronkach
08.02.2014

Informacja z narad szkoleniowych nt. wdrożenia ustawy o ROD z dnia 13.12.2013 r. w okręgu pilskim.

W związku z wejściem w życie z dniem 19 stycznia 2014 r. nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych oraz zbliżającymi się terminami walnych zebrań sprawozdawczych w ogrodach Okręgowy Zarząd PZD w Pile rozpoczął cykl narad szkoleniowych. W szkoleniach biorą udział członkowie zarządów oraz przewodniczący komisji rewizyjnych i rozjemczych rodzinnych ogrodów działkowych. Głównym tematem narad jest: wdrażanie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W ramach tego tematu omówiono ustawę o ROD, przyjęte przez Krajową Radę PZD i Prezydium KR PZD dokumenty wdrożeniowe wprowadzające do praktyki w ROD i całym Związku nowe uregulowania prawne, zweryfikowany statut PZD. Poinformowano o podjętych pracach nad regulaminem ROD. Omówiono zadania związane z organizacją i przebiegiem walnych zebrań w 2014 r. Podczas narad przedstawiono dokonania Polskiego Związku Działkowców oraz treść listu Związku Miast Polskich z dnia 20 grudnia 2013 roku skierowanego do Prezydenta RP. Uczestnicy narad wyrazili sprzeciw wobec stanowiska Zarządu Związku Miast Polskich podważającego zgodność z Konstytucją RP naszej ustawy i w przedmiotowej sprawie wystosowali list do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Naradom przewodniczył Prezes OZPZD Marian Praczyk. Tematy referowali Maria Fojt - Wiceprezes OZ PZD, Andrzej Kierzkowski - sekretarz OZ PZD oraz Marian Ostaszewski - członek Prezydium OZPZD.

Narada we Wronkach
Narada we Wronkach

Pierwsza narada szkoleniowa odbyła sie w dniu 4 lutego 2014 r. we Wronkach. W naradzie udział wzięli członkowie samorządów ogrodowych z ROD "Borek", "Broniewskiego", "Kościuszki", "Kolejarz", "Bolesława Chrobrego" i "1000-lecia P.P." we Wronkach. Na naradę zaproszony został Mirosław Wieczór - Burmistrz Wronek, któremu Prezes OZ Marian Praczyk podziękował i wręczył pamiątkowy dyplom za udzielone poparcie w uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wyrażane w przesłanym stanowisku do najwyższych władz ustawodawczych i wykonawczych. Burmistrz w swoim wystąpieniu stwierdził, że współpraca z Zarządami ROD oraz Okręgowym Zarządem PZD jest bardzo dobra. Zadeklarował dalsze wspieranie rodzinnych ogrodów działkowych we Wronkach. Wyraził jednocześnie sprzeciw wobec stanowiska Związku Miast Polskich, a w uchwalonej ustawie nie widzi żadnych zagrożeń dla samorządów lokalnych. Pomimo, że Wronki nie są członkiem ZMP swoje stanowisko określi w liście do Ryszarda Grobelnego Prezesa Związku Miast Polskich.

Narada w Trzciance
Narada w Trzciance

W dniu 5 lutego 2014 r. narada szkoleniowa odbyła się w Trzciance. Wzięli w niej udział członkowie samorządów ogrodowych z ROD "Malwa", "Transportowiec", "Słonecznik", "Relaks" i "Spółdzielca" w Trzciance. Na naradę przybyła Pani Grażyna Zozula Zastepca Burmistrza Trzcianki na ręce której przekazano podziękowania dla Burmistrza Trzcianki Krzysztofa Czarneckiego i innych członków władz samorządowych za udzielone wsparcie w okresie procedowania obywatelskiego projektu ustawy o ROD.

Narada w Trzciance
Narada w Trzciance

Narada była dokumentowana przez TTUKST - Telewizję Lokalną w Trzciance, która od początku współpracuje z PZD dokumentując życie działkowe w Trzciance. TV w Trzciance wspierała nasze starania o uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o ROD emitowała szereg wywiadów i wystąpień na temat obywatelskiej ustawy o ROD. Wyemitowała relacje z imprez ogrodowych na terenie ROD i miasta Trzcianki, Krajowych Dni Działkowca oraz wywiad z Prezesem PZD Eugeniuszem Kondrackim. W dowód podziękowań Panowie Krystyn Graś Prezes Zarządu oraz Łukasz Salamandra Redaktor Naczelny TTUKST otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Narada w Złotowie
Narada w Złotowie

Kolejna narada szkoleniowa odbyła się w dniu 6 lutego 2014 r. w Złotowie. Wzięli w niej udział członkowie samorządów ogrodowych z ROD "Wodociągi" "Wielatowo", "Rodło", "Polna" w Złotowie, "Piast" w Dzierzążenku, "Witosa" w Krajence, "Relaks", "Jastrobet" w Jastrowiu, "Na Rozdrożu", "Broniewskiego" w Okonku oraz "Poziomka" w Zakrzewie.

Narada w Złotowie
Narada w Złotowie

Podobnie jak na poprzednich szkoleniach, za udzielanie wsparcie w uchwalenie obywatelskiego projektu ustawy o ROD złożono podziękowania Ryszardowi Goławskiemu Staroście Złotowskiemu oraz władzom samorządowym miast i gmin powiatu złotowskiego.

Narada w Rogoźnie
Narada w Rogoźnie

W dniu 7 lutego 2014 r. w naradzie szkoleniowej w Rogoźnie uczestniczyli członkowie samorządów ROD "Przemysława", "Słowackiego", "Marcinkowskiego", "Czerwony Mak" w Rogoźnie oraz ROD "Kolejarz" w Ryczywole. Podczas narady Maria Fojt imieniu Prezesa OZ podziękowała Burmistrzowi Rogoźna Bogusławowi Janus oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Zdzisławowi Hinz za wsparcie działań Związku podczas procedowania projektu obywatelskiego w Sejmie oraz za wsparcie realizowanych inwestycji w ROD miasta Rogoźna. Burmistrz Rogoźna podziękował za wyróżnienie jego i Rady. Stwierdził, że zawsze władze samorządowe i on osobiście stał po stronie działkowców. Ogrody są bardzo dobrze zarządzane przez Zarządy ROD. Ta forma zarządzania sprawdziła się. Zadeklarował dalszą pomoc w różnej formie dla ogrodów działkowych.

Narada w Rogoźnie
Narada w Rogoźnie

W odbytych naradach uczestniczyli przedstawiciele wszystkich zaproszonych ROD. Narady szkoleniowe cieszyły się dużym zainteresowaniem i przebiegały w miłej atmosferze. Prezesi ROD otrzymali zaproszenia na walne zebrania sprawozdawcze oraz inne dokumenty związane z zebraniami. Ustalono terminy wszystkich walnych zebrań sprawozdawczych w ROD. Gwarantują one ich obsługę przez przedstawicieli OZ PZD. Prowadzący naradę udzielili odpowiedzi na szereg pytań członków zarządów ROD między innymi: dotyczących przydziału praw do działki, przenoszenia praw do działki, funkcjonowania ROD pod zapisami nowej ustawy o ROD, organizacji walnych zebrań w 2014 roku w ROD. Poinformowaliśmy na każdej naradzie o przygotowywanym przez Krajowa Radę PZD "Przewodniku po ustawie o ROD", który w najbliższych dniach trafi do ogrodów. Zarządy na ten przewodnik czekają i z pewnością pozwoli on im lepiej zrozumieć zapisy nowej ustawy o ROD. W następnym tygodniu kolejne narady szkoleniowe będą kontynuowane, obejmując samorządy ROD powiatu pilskiego, czarnkowsko- trzcianeckiego, wągrowieckiego oraz chodzieskiego.

07.02.2014

Przewodnik po ustawie o ROD.

Wejście w życie ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, wywołało wiele pytań o skutki zmian w prawie. W ramach wspierania ogrodów w ich bieżącej działalności zespół prawników z biura Krajowej Rady PZD opracował „Przewodnik po ustawie”. Mamy nadzieję, że materiał ten odpowie na większość z pytań nurtujących dzisiaj nie tylko członków organów ROD, ale i „zwykłych” działkowców (pobierz przewodnik).

07.02.2014

Znani i lubiani doceniają rolę ogrodów działkowych.

Ogrody są zielonymi płucami miast i pełnią wiele ważnych funkcji, zarówno ekologicznych jak i ekonomicznych. Posiadając ogromne znaczenie architektoniczne, socjalne a przede wszystkim ekologiczne, pomagają tworzyć oazy zieleni i spokoju w wielu dzielnicach miast i w mniejszych miejscowościach, podnosząc jednocześnie ich walory jako miejsc do życia. Jak się okazuje, ogrodnictwo działkowe ma również wielu zwolenników wśród znanych osobistości i polityków (czytaj więcej).

03.02.2014

Ustawa w pigułce - Co jeżeli działkowiec nie chce być członkiem żadnego stowarzyszenia?

A dziś, w naszym cyklu artykułów poświęconych nowej ustawie, wyjaśniamy, czy działkowcy, którzy nie chcą przynależeć do stowarzyszenia prowadzącego ROD mają do tego prawo. Czytaj więcej.

01.02.2014

Czyich interesów broni Prezes Związku Miast Polskich?

W dniu 20 grudnia 2013 roku Ryszard Grobelny Prezes Związku Miast Polskich podpisał pismo skierowano do Prezydenta RP o skierowanie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego, celem sprawdzenia zgodności przyjętych rozwiązań z art. 21 Konstytucji RP. Z treścią listu można zapoznać sie tutaj. W dniu 21 stycznia 2014 r. na spotkaniu z przedstawicielami PZD Ryszard Grobelny powiedział, że takie stanowisko zostało wypracowane przez Zarząd Związku Miast Polskich i dlatego "zmuszony" był je podpisać. Tymczasem pojawiły się już stanowiska przedstawicieli władz miejskich, które nie utożsamiają się ze stanowiskiem ZMP. Sprzeciw wobec takiego stanowiska wyrazili: władze miasta i powiatu Kłodzko (czytaj tutaj) oraz Prezydent Kielc (czytaj tutaj).

01.02.2014

Ustawa w pigułce - stowarzyszenia ogrodowe.

A dziś, w naszym cyklu artykułów poświęconych nowej ustawie, wyjaśniamy zasady pozostania w ogólnopolskim stowarzyszeniu, bądź też możliwość odłączenia się od niego. Czytaj więcej.

01.02.2014

Zaproszenia na walne zebrania w 2014 roku.

Krajowa Rada PZD wydała druki zaproszeń na tegoroczne walne zebrania w ROD. Każdy zarząd ogrodu może odebrać druki bezpłatnie, bezpośrednio z biur Okręgowych Zarządów. Koszty wydania zaproszeń pokryła Krajowa Rada PZD. Czytaj więcej.

31.01.2014

Nowa ustawa w pigułce.

Do Krajowej Rady PZD niemal codziennie napływają pytania działkowców dotyczące nowej ustawy o ROD. W odpowiedzi na to postanowiliśmy uruchomić cykl artykułów, w których będziemy udzielali odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W przygotowaniu jest też przewodnik po ustawie, który także będzie cennym źródłem informacji dla każdego użytkownika działki w ROD. Czytaj więcej.

30.01.2014

Kolejna konferencja krajowa poświęcona wdrażaniu nowej ustawy działkowej.

W dniach 30-31 stycznia br. w Warszawie odbędzie się kolejna konferencja krajowa poświęcona wdrażaniu nowej ustawy o ROD. W konferencji wezmą udział instruktorzy ds.ogrodniczych, inspektorzy ds. terenowo-prawnych oraz inspektorzy inwestycyjni. W posiedzeniu weźmie także udział prezes PZD Eugeniusz Kondracki, mec. Tomasz Terlecki i mec. Bartłomiej Piech.W programie przewidziano omówienie m.in. takich tematów jak: system ogrodnictwa działkowego według nowej ustawy, stan prawny ROD, likwidacje i roszczenia w świetle nowej ustawy, walne zebrania sprawozdawcze, przekształcenie PZD w stowarzyszenie ogrodowe, zamknięcie działalności PZD w obecnej formie prawnej. W podobnych konferencjach dotychczas wzięli udział prezesi i dyrektorzy biur OZ, a także przewodniczący Okręgowych Komisji Rewizyjnych i Główni Księgowi OZ.

29.01.2014

Co działkowcy myślą o nowej ustawie.

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny powrót działkowców do ogrodów po zimowej przerwie będzie przebiegał w o wiele lepszej i spokojniejszej atmosferze, niż było to rok temu. Gwarantem tego jest nowa ustawa działkowa, która weszła w życie dokładnie dziesięć dni temu. Rok temu, o tej samej porze, mało który działkowiec myślał o wypoczynku. Wszyscy mobilizowali siły w celu obrony ustawy gwarantującej dalsze istnienie ogrodów. Na szczęście działania działkowców nie poszły na marne i walka o projekt obywatelki znalazła pozytywny finał. Z żalem można oceniać tylko postawę garstki osób, która jak się okazuje nie zamierza składać broni i chce nadal walczyć z działkowcami. Czytaj więcej.

28.01.2014

Kolejna Konferencja Krajowa poświęcona wdrażaniu nowej ustawy działkowej .

Polski Związek Działkowców od długiego czasu przygotowuje się do wprowadzenia nowej ustawy działkowej w życie. Temu m.in. będzie poświęcona Konferencja Przewodniczących Okręgowych Komisji Rewizyjnych i Głównych Księgowych OZ PZD, która odbędzie się 28 i 29 stycznia br. w Warszawie. W posiedzeniu weźmie także udział prezes PZD Eugeniusz Kondracki, przewodnicząca Komisji rewizyjnej Maria Fojt, a także mec. Tomasz Terlecki i mec. Bartłomiej Piech. Czytaj więcej.

27.01.2014

Jarząbek winny.

Dnia 21 stycznia 2014r. przed Sądem Rejonowym Poznań Nowe - Miasto i Wilda w Poznaniu odbyła się rozprawa karna przeciwko znanemu „bojownikowi o wolność ogrodów” Ireneuszowi Jarząbkowi. Oskarżony o pobicie dwóch osób został uznany za winnego zarzucanych mu czynów. Czytaj więcej.

24.01.2014

Co dla polskich działkowców oznacza nowa ustawa o ROD z 13 grudnia 2013 r.?

Z dniem 19 stycznia 2014r. prawem powszechnie obowiązującym stała się ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, pierwsza w historii będąca owocem obywatelskiego projektu. Jej ostateczny kształt jest wynikiem kompromisu i stara się godzić, często sprzeczne, interesy przeróżnych środowisk. Najważniejsza jest jednak ona z pewnością dla samych działkowców. Co oznacza wejście w życie nowych przepisów właśnie dla nich, bezpośrednich adresatów? Jak teraz, pod rządami nowej ustawy wyglądać będzie ogrodowa codzienność? Czytaj więcej.

24.01.2014

Jakie korzyści finansowe dla ROD i działkowców wynikają z nowej ustawy o ROD.

Dokładnie w niedzielę (19 stycznia 2014 r.) zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Wprowadza ona wiele zmian w funkcjonowaniu ogrodów działkowych, ale i zachowuje wiele dotychczasowych praw i przywilejów, które wpłyną pozytywnie na finanse ogrodów i „kieszeń” działkowców. Czytaj więcej.

24.01.2014

Znaczenie nowej ustawy dla ogrodów działkowych w Warszawie.

19 stycznia 2014r. weszła w życie nowa Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Ustawa ma duże znaczenie przede wszystkim dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych znajdujących się na terenie Warszawy. To właśnie w Warszawie najwięcej ROD, spośród znajdujących się na terenie Mazowsza, ma nieuregulowany stan prawny tj. w stosunku tylko do jednego ROD PZD przysługuje prawo użytkowania wieczystego, a ponad 98% ogrodów nie jest ujętych w planach zagospodarowania przestrzennego miasta Warszawy. Czytaj więcej.

23.01.2014

List uczestników Krajowej Konferencji poświęconej wdrażaniu nowej ustawy o ROD do Prezydenta RP.

„W imieniu działkowców i obywateli wspierających projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych pragniemy złożyć Panu Prezydentowi podziękowania za podpisanie w dniu 18 grudnia 2013 roku ustawy, która gwarantuje dalsze istnienie ogrodnictwa działkowego w Polsce i w pełni zabezpiecza najważniejsze prawa użytkowników działek w ROD” – czytamy w liście. Czytaj więcej.

22.01.2014

Konferencja Krajowa poświęcona wdrażaniu nowej ustawy o ROD.

Wejście nowej ustawy działkowej w życie nie powinno być dużym zaskoczeniem dla działkowców. Związek od długiego czasu przygotowuje się do wprowadzenia jej zapisów w życie. Temu także poświęcona była dwudniowa konferencja krajowa prezesów i dyrektorów biur OZ, która odbyła się 21 i 22 stycznia w Warszawie. Obradom przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

22.01.2014

Prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny wyjaśnił powody złożenia wniosku do Prezydenta RP.

Poznańscy działkowcy rozmawiali 21 stycznia br. z Prezydentem Poznania i Prezesem Związku Miast Polskich Ryszardem Grobelnym w sprawie bulwersującego działkowców wniosku Związku Miast Polskich do Prezydenta RP z 20 grudnia 2013r. Delegacja działkowców pod przewodnictwem prezesa OZ PZD Zdzisława Śliwy zwróciła się do Prezydenta z pytaniami o powody złożenia wniosku, wskazanie jego autorów oraz wyraziła swoje zaskoczenie, że pod wnioskiem widnieje podpis Ryszarda Grobelnego, którego dobre relacje z działkowcami poznańskimi były powszechnie znane. Czytaj więcej.

22.01.2014

"Dziennik Trybuna": Działkowcy mają nową ustawę.

„Po 18 miesiącach ciężkiej walki o nową ustawę działkowcy doczekali się dnia, w którym weszła ona w życie. Ustawa, która zaczęła obowiązywać 19 stycznia, zawiera zdecydowaną większość zapisów projektu obywatelskiego, dzięki czemu użytkownicy działek w ROD mogą być spokojni, że najważniejsze z ich praw zostały odpowiednio zabezpieczone. Zgodnie z założeniami projektu popartego przez blisko milion obywateli, ogrodów nie dotknie rewolucja” – czytamy w „Dzienniku Trybuna”. Czytaj więcej.

19.01.2014

Nowa ustawa działkowa wchodzi w życie.

Po osiemnastu miesiącach ciężkiej walki o nową ustawę, działkowcy doczekali się dnia w którym wchodzi ona w życie. Ustawa, która zaczyna obowiązywać dokładnie dziś (tj. 19 stycznia), zawiera zdecydowaną większość zapisów projektu obywatelskiego, dzięki czemu użytkownicy działek w ROD mogą być spokojni, że najważniejsze z ich praw zostały odpowiednio zabezpieczone. Czytaj więcej.

18.01.2014

Zwracamy się do Pana z apelem o odrzucenie żądań przedstawicieli Związku Miast Polskich.

Zwracamy sie do Pana z apelem o odrzucenie żądań przedstawicieli Związku Miast Polskich wyrażonych w piśmie z dnia 20 grudnia 2013 r. o skierowanie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych do Trybunału Konstytucyjnego. Liczymy na to, że przedstawiciele Związku Miast Polskich zaprzestaną dalszych nieprzyjaznych działań wobec działkowców i zgodnie z duchem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13 grudnia 2013 r. włączą się w proces dalszego rozwoju ogrodów w miastach i miasteczkach podobnie jak to czynią władze państwowe, lokalne i organizacje w innych krajach Europy. Czytamy w liście członków Prezydium Okręgowego Zarządu PZD skierownym do Prezydenta RP. Czytaj więcej. Z treścią listu ZMP skierowanego do Prezydenta RP można zapoznać się tutaj.

18.01.2014

O co rzeczywiście walczy Ireneusz Jarząbek.

Ireneusz Jarząbek to postać znana dużej części działkowców nie od dziś. Szkoda tylko, że chyba z tej najgorszej z możliwych stron. Kłamliwa kampania pseudodziałkowca, którego wstydzą się nawet sąsiedzi z ogrodu w którym mieszka łamiąc prawo, urasta do prawdziwego absurdu. Przykłady jego negatywnych zachowań można mnożyć. I niestety wszystko wskazuje na to, że pasmo jego porażek, nadużyć prawa, zdaje się nie mieć końca. Na światło dzienne wychodzą bowiem kolejne fakty, które potwierdzają jak brudna jest gra, którą prowadzi. Czytaj więcej.

18.01.2014

Najnowszy numer "Biuletynu Informacyjnego"

Do Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych został już wysłany "Biuletyn Informacyjny (1/2014)", w którym opublikowana została nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, zweryfikowany Statut PZD, dokumenty wdrożeniowe, a także wytyczne do przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczych w ROD (pobierz wersję elektoniczną Biuletynu). Do BI została także dołączona wkładka z wzorami dokumentów i druków na walne zebrania w ROD (dokumenty do pobrania). Czytaj więcej.

18.01.2014

Informator działkowca.

Do wszystkich Okręgowych Zarządów oraz rodzinnych ogrodów działkowych wysłany został najnowszy numer "Informatora działkowca". Można w nim znaleźć informacje na temat zmian w przepisach w PZD w związku z wejściem w życie nowej ustawy działkowej, informacje dotyczące przedłużenia kadencji Zarządów ROD a także wytyczne do zorganizowania i przeprowadzenia walnych zebrań w ROD. Zachęcamy do czytania! Czytaj więcej.

18.01.2014

Co nowego w ustawie działkowej?

 19 stycznia 2014 r. wejdzie w życie nowa ustawa działkowa. Zgodnie z założeniami projektu popartego przez blisko milion obywateli ogrodów nie dotknie rewolucja. Ustawa nie jest jednak pozbawiona zupełnie nowych rozwiązań. Czytaj więcej.

18.01.2014

Trwają prace nad Regulaminem ROD.

Wejście nowego prawa dla ogrodów nie powinno być dużym zaskoczeniem dla działkowców. Ustawa zapewnia bowiem ewolucyjne, a nie rewolucyjne przechodzenie do nowego prawa. Poza tym Związek od dawna pracuje nad dostosowaniem wszystkich niezbędnych dokumentów do codziennej działalności ogrodów. Obecnie w KR PZD trwają intensywne prace nad Regulaminem ROD. 16 stycznia odbyło się posiedzenie specjalnego zespołu powołanego przez Prezydium KR PZD, który pracował nad nowym Regulaminem ROD. Czytaj więcej.

10.01.2014

Ustawa działkowa opublikowana w Dzienniku Ustaw.

18 grudnia 2013r. prezydent Bronisław Komorowski podpisał obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a 9 stycznia br. opublikowany został w Dzienniku Ustaw. Tym samym kończą się wszystkie najważniejsze etapy, przez które musiała przejść nowa ustawa działkowa - czytaj więcej - treść ustawy do pobrania tutaj (http://dziennikustaw.gov.pl/).

10.01.2014

Związek przygotowuje się do wejścia w życie nowej ustawy.

Zapisy nowej ustawy o ROD zapewniają stosunkowo płynne przejście ogrodów i działkowców do nowej rzeczywistości prawnej. Tym niemniej zmiana ustawy powoduje, iż od jej wejścia w życie, to jest 19 stycznia, w ogrodach będą musiały zacząć funkcjonować nowe rozwiązania. Dlatego od dnia podpisania ustawy przez Prezydenta B. Komorowskiego w Krajowej Radzie PZD ruszyły prace nad dostosowywaniem prawa wewnątrz organizacyjnego do zapisów nowej ustawy. Temu także służyło czwartkowe (9 stycznia 2014r.) posiedzenie Krajowej Rady, podczas którego przyjęte zostały stosowne dokumenty wdrożeniowe. Obradom przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

10.01.2014

Związek Miast Polskich chce skierować nową ustawę działkową do Trybunału.

Przyjęcie dokumentów wdrożeniowych nie było jedynym tematem, nad którym musiała pochylić się - podczas swojego czwartkowego posiedzenia - Krajowa Rada PZD. Problemem, który ponownie powrócił w ostatnich dniach, są działania dobrze znanego wszystkim działkowcom Związku Miast Polskich, który, jak się okazuje, nie zamierza składać broni i kończyć walki jaką od dawna toczy z działkowcami. Potwierdzeniem tego jest list, który ZMP skierował do prezydenta Bronisława Komorowskiego, podważając konstytucyjność zapisów nowej ustawy działkowej i zwracając się z prośbą o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Czytaj więcej.

10.01.2014

Statut PZD zweryfikowany pod kątem ustawy z 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych

W związku z wejściem w życie w dniu 19 stycznia 2014r. ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, zgodnie z art. 65 ust 2 ustawy Statut Polskiego Związku Działkowców zachowuje moc obowiązującą, za wyjątkiem postanowień sprzecznych z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w szczególności nową ustawą o ROD. Z tego względu Krajowa Rada PZD uznała za konieczne przeprowadzić analizę zapisów Statutu PZD w kontekście ich zgodności z nową ustawą o ROD i wydanie, na podstawie kompetencji wynikającej z § 150 ust. 2 pkt 5 Statut PZD, interpretacji, która będzie wiążąca dla organów PZD do czasu uchwalenia nowego Statutu PZD. Czytaj więcej.

06.01.2014

Posiedzenie Krajowej Rady PZD.

W najbliższy czwartek (9 stycznia) odbędzie się posiedzenie Krajowej Rady PZD podczas którego głównym tematem będzie wdrożenie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która wejdzie w życie 19 stycznia br. Podczas posiedzenia zweryfikowany zostanie statut PZD, który będzie obowiązywał do czasu uchwalenia nowego dokumentu przez Krajowy Zjazd Delegatów. Czytaj więcej.

30.12.2013

Pilscy działkowcy uczcili pamięć ofiar i uczestników Powstania Wielkopolskiego.

W dniu 30 grudnia 2013 r. przy pomniku na ul. Bydgoskiej w Pile odbyła się uroczystość ku czci pamięci ofiar i uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 w 95 rocznicę jego wybuchu.

Wśród licznie przybyłych kwiaty złożyła delegacja pilskich działkowców – Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile, Czesław Wiśniewski z ROD im. „St. Sempołowskiej” i Jerzy Domagalski z ROD „Na Skarpie” w Pile.

20.12.2013

Podziękowania Prezesa PZD dla Prezydenta B. Komorowskiego.

"W imieniu polskich działkowców składam na ręce Pana Prezydenta serdeczne podziękowanie za podpisanie w dniu 18 grudnia 2013 roku nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Jest to z pewnością najlepszy prezent świąteczny, jaki mógł Pan Prezydent podarować milionowi obywateli, korzystających z działek rodzinnych w polskich ogrodach" - czytamy w podziękowaniach Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego. Czytaj więcej.

19.12.2013

Prezes PZD E. Kondracki komentuje podpisanie ustawy przez Prezydenta.

"Z radością i satysfakcją przyjęliśmy informację o podpisaniu przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Kończy to batalię PZD i wszystkich polskich działkowców o nową ustawę, a w praktyce o dalsze istnienie ogrodów działkowych i zachowanie praw działkowców. Jest to wielki sukces demokracji, ale także polskiego parlamentaryzmu i państwa. Ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest pierwszą, którą polski Parlament uchwalił w oparciu o projekt obywatelski. Jest to dobra droga dla tworzenia państwa obywatelskiego" - mówi Prezes PZD E. Kondracki. Czytaj więcej.

19.12.2013

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych.

W środę (18 grudnia) prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał obywatelski projekt ustawy o ROD, który trafił na jego biurko zaledwie trzy dni wcześniej, tj. 16 grudnia.To, że Prezydent zdecydował się na tak szybkie podpisanie ustawy, jest najlepszym potwierdzeniem tego, że po wielu miesiącach burzliwych prac sejmowych udało wypracować się dobry dokument, który z jednej strony w pełni zabezpiecza najważniejsze prawa działkowców, z drugiej natomiast realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2012r. Czytaj więcej.

19.12.2013

Apel Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.

"Zakończyły się prace parlamentarne nad obywatelskim projektem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Los ustawy zależy obecnie od decyzji Prezydenta RP. Warto, aby na tym ostatnim etapie prac nad ustawą dla ogrodów działkowych nasza społeczność, tak jak dotyc czas, dała świadectwo poparcia jej zapisów. Dlatego apelujemy do Was o kierowanie do Prezydenta Bronisława Komorowskiego wystąpień o podpisanie ustawy przesłanej przez Sejm" - czytamy w apelu. Czytaj więcej.

19.12.2013

List otwarty KR PZD do Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.

„W związku z przedłożeniem Panu Prezydentowi przez Marszałka Sejmu ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, Krajowa Rada PZD, jako statutowy reprezentant największej organizacji polskich działkowców, zwraca się do Pana Prezydenta z prośbą o podpisanie przedmiotowej ustawy” – czytamy w liście. Czytaj więcej.

19.12.2013

Podziękowania KR PZD dla Marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

"Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców, w imieniu miliona polskich działkowców, składa Pani Marszałek serdeczne podziękowanie za wsparcie procesu legislacyjnego obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Dziękujemy za spełnienie złożonych działkowcom obietnic i szybkie zakończenie procedowania ustawy działkowej w Parlamencie" - czytamy w liście KR PZD. Czytaj więcej.

18.12.2013

Wigilia w ROD im. „Powstańców Wlkp.” w Chodzieży.

W dniu 14 grudnia 2013 r. w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działowego im. „Powstańców Wlkp.” w Chodzieży po raz 39 odbyła się Wigilia Ekumeniczna, która zgromadziła 55 samotnych osób – emerytów i rencistów z rejonu miasta i gminy Chodzież. Wśród zaproszonych gości byli: Piotr Witkowski Zastępcza Burmistrza Chodzieży, Krzysztof Kuczer diakon Kościoła Zielonoświątkowego, siostra Sebastiana Wróblewska z kościoła p.w. św. Floriana, Hanna Gałązka Dyrektor Oddz. Banku Spółdzielczego w Chodzieży i Adam Daszkowski Prezes PDPS i ROD im. „Powstańców Wlkp.” w Chodzieży.

Wigilia rozpoczęła się odczytaniem przez siostrę Sebastianę ewangelii na temat narodzenia Jezusa, były życzenia przy opłatku, uściski i łzy wzruszenia. Na stołach nie brakowało kawy, makowca i pierników, był obiad, było wspólne śpiewanie kolęd przy choince. Atmosfera była ciepła, bardzo rodzinna, padło wiele ciepłych słów, były uśmiechy – takie prawdziwe od serca. Chyba nikt nie czuł się samotny, bo wiadomo – Wigilia to dzień magiczny.

Wigilia zorganizowana była przez Zarząd Miejski Polskiego Komitetu Domu Pomocy Społecznej i Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. „Powstańców Wlkp.” w Chodzieży. Uroczystość była dokumentowana przez przedstawicieli gazety lokalnej Nasz Tygodnik oraz TV Asta.

17.12.2013

Spotkanie z posłem Maksem Kraczkowskim.

W dniu 16 grudnia 2013 r. delegacja pilskich działkowców spotkała się z posłem Maksem Kraczkowskim z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W spotkaniu uczestniczyli Marian Praczyk Prezes OZ, Andrzej Kierzkowski sekretarz OZ, Genowefa Chomont Prezes ROD „Gwda”, Czesław Wiśniewski Prezes ROD „Sempołowskiej” i Ryszard Grzelak Prezes ROD „Malwa”. Prezes OZ M. Praczyk w imieniu działkowców okręgu pilskiego na ręce posła złożył podziękowania dla posła Bartosza Kownackiego i wszystkich posłów klubu za aktywność podczas prac parlamentarnych i wsparcie w staraniach o uchwalenie dobrej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

17.12.2013

XI Zebranie Okręgowego Zarządu PZD w Pile.

W dniu 14 grudnia 2013 r. odbyło się posiedzenie Okręgowego Zarządu PZD w Pile z udziałem członków Okręgowej Komisji Rewizyjnej i Rozjemczej oraz Prezesów ROD okręgu pilskiego. Podczas obrad Maria Fojt Wiceprezes OZ przedstawiła ocenę podjętych działań przez działkowców oraz organy samorządu OZ PZD i ROD w sprawie projektu obywatelskiego ustawy o rodzinnych ogrodach działowych. Andrzej Kierzkowski Sekretarz OZ przedstawił informację w sprawie prac w Sejmie i Senacie nad ustawą o ROD.

W toku dyskusji uczestnicy przedstawiali swoje uwagi co do interpretacji niektórych przepisów w uchwalonej przez Sejm ustawie. Marian Praczyk Prezes OZ poinformował, że Krajowa Rada PZD powołała cztery zespoły, które do czasu uchwalenia nowego statutu określą jednolite zasady i tryb postępowania w świetle nowej ustawy.

Uczestnicy obrad wystosowali trzy listy: do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o jak najszybsze złożenie podpisu pod uchwaloną przez Sejm ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych (treść listu czytaj tutaj), do Premiera Rządu Donalda Tuska z podziękowaniami za osobiste zaangażowanie i wsparcie w staraniach o uchwalenie ustawy (treść listu czytaj tutaj) oraz do Prezesa Krajowej Rady PZD Eugeniusza Kondrackiego z podziękowaniami za ogromną determinację i zaangażowanie w walce o zachowanie ogrodów i praw działkowców w uchwalonej przez Sejm nowej ustawie o ROD (treść listu czytaj tutaj). Na zakończenie uczestnicy spotkania złożyli sobie życzenia świąteczne i połamali się opłatkiem.

13.12.2013

Drodzy Działkowcy i Wszyscy Przyjaciele Ogrodów!

Dzisiejsze głosowanie w Sejmie zakończyło prace parlamentarne nad obywatelskim projektem ustawy o ROD. Kolejny etap naszej wspólnej kampanii zakończył się sukcesem. Na gorąco pragniemy Wam „gorąco” podziękować za wsparcie, jakiego udzieliliście inicjatywie obywatelskiej. Czytaj więcej.

13.12.2013

Ustawa działkowa czeka już tylko na podpis Prezydenta.

21 dni od jutra (14.12 br.) – to czas, w którym Prezydent Bronisław Komorowski musi rozpatrzyć obywatelski projekt ustawy o ROD, który w dniu dzisiejszym (13.12.2013r.) zakończył swoją legislacyjną drogę przez parlament. Posłowie kolejny raz, tym razem już ostatni, zajmowali się dziś ustawą działkową. Czytaj więcej.

13.12.2013

Pilscy działkowcy uczcili pamięć ofiar stanu wojennego.

Pilscy działkowcy złożyli kwiaty i uczcili pamięć ofiar stanu wojennego w 32 rocznicę jego wprowadzenia. Uroczystość odbyła się w dniu 13 grudnia 2013 r. przy pomniku Ofiar Stalinizmu. Poczet sztandarowy był reprezentowany przez Elżbietę Falską, Andrzeja Wozińskiego i Leszka Nowaka z ROD „Jedność” w Pile. Kwiaty pod pomnikiem złożyli Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu PZD w Pile i Jan Ficerman Prezes ROD „Belferek” w Pile. Film z uroczystości można zobaczyć tutaj.

13.12.2013

Parlament zakończył prace nad ustawą.

Podczas piątkowego posiedzenia Sejmu posłowie niemal jednogłośnie przyjęli cztery poprawki, które do ustawy działkowej wniósł Senat. Posłowie głosowali kolejno nad każdą poprawką. W sumie za odrzuceniem poprawek Senatu głosowało zaledwie 13 posłów, pozostali jednomyśłnie przyjęli zmiany proponowane przez izbę wyższą. Czytaj więcej.

12.12.2013

Posłowie zagłosują ws. poprawek przyjętych przez Senat.

W piątek (13 grudnia) w Sejmie odbędzie się głosowanie w sprawie poprawek wniesionych do ustawy działkowej przez Senatorów. Z harmonogramu opublikowanego na stronie Sejmowej wynika, że o godz. 9.10 przedstawione zostanie sprawozdanie w tej sprawie. Zachęcamy do śledzenia relacji wideo za pośrednictwem strony internetowej Sejmu (ITVSejm).

12.12.2013

Senatorowie niemal jednomyślnie przyjęli nową ustawę działkową.

W dniu dzisiejszym (czwartek) senatorowie niemal jednogłośnie przyjęli ustawę działkową, wraz z czterema poprawkami, które zgłoszone zostały podczas środowej dyskusji nad ustawą. Za przyjęciem ustawy głosowało 71 senatorów. Jedynie senatorowie Andrzej Pająk (PiS, OKW Kraków) i Andrzej Matusiewicz (PiS, OKW Krosno) wstrzymali się od głosu. W Senacie obecny był Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, pełnomocnicy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD mec. Bartłomiej Piech i mec. Tomasz Terlecki, a także delegacja działkowców. Czytaj więcej.

12.12.2013

Senat zagłosował ws. ustawy działkowej.

Podczas głosowania nad ustawą działkową w Senacie, które odbyło się 12 grudnia, senatorowie przyjęli ustawę i 4 poprawki zgłoszone w czasie dyskusji nad tą ustawą, które zostały przyjęte przez komisje senackie Gospodarki Narodowej i Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Wprowadzenie poprawek przez Senat oznacza, że ustawa musi wrócić teraz na posiedzenie Sejmu. Już dziś o godz. 15:30 odbędzie się wspólne posiedzenie sejmowych komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

09.12.2013

List otwarty Prezesa ROD im. "40-lecia WP" w Pile w sprawie I. Jarząbka.

Nie wysłuchano Go w Sejmie, zignorowano rónież w Senacie. Nigdzie nie znalazł poklasku dla swoich cudownych pomysłów na pogrzebanie ruchu działkowego w Polsce. A więc rzutem na taśmę wytoczył ciężkie działa. Pan Ireneusz Jarząbek zakwestionował podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ROD i zgłosił sprawę do CBA. - cztamy w liście otwartm Tadeusza Daukszwicza Prezesa ROD im. "40-lecia WP" w Pile. Czytaj więcej.

08.12.2013

Senator Jan filip Libicki z PO spotkał się z przedstawicielami ROD miasta Rogoźna i Piły.

Spotkanie odbyło się w dniu 7 grudnia 2013 r. Obornikach. Tematem spotkania była ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych uchwalona przez Sejm w dniu 22 listopada 2013 roku. Po zapoznaniu senatora z zapisami ustawy a w szczególności z rozwiązaniami ustawowymi dotyczącymi uwłaszczenia działkowców, zasadami zrzeszania się działkowców w stowarzyszeniu ogrodowym poproszono Senatora o poparcie ustawy podczas głosowania w Senacie w dniu 11 grudnia 2013 roku. Senator stwierdził, że nie widzi powodów aby ustawy nie poparł. Z zadowoleniem przyjął zapisy ustawy dotyczące zrzeszania się działkowców. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze.

06.12.2013

Życiowa rola I. Jarząbka w Senacie RP.

Ireneusz Jarząbek był częstym uczestnikiem posiedzeń podkomisji oraz komisji sejmowych podczas prac nad ustawą o ogrodach działkowych. Wielokrotnie w swoich wypowiedziach mianował się on na „odnowiciela” ogrodnictwa działkowego oraz „wybawiciela” wszystkich polskich działkowców. Uznawał, iż on najlepiej wie jak powinna wyglądać nowa ustawa o ogrodach działkowych. Podczas prac w Sejmie cały czas starał się wskazywać, iż zapisy w projekcie obywatelskim nie są zgodne z Konstytucją i ustawa w takiej formie nie powinna być uchwalona. Czytaj więcej.

06.12.2013

Senatorowie zagłosują ws. nowej ustawy działkowej.

11  grudnia (środa) w Senacie odbędzie się głosowanie nad nową ustawą działkową. Jeżeli Senatorowie przyjmą projekt bez poprawek, to trafi on następnie na  biurko prezydenta, który ma maksymalnie 21 dni na jego podpisanie. Czytaj więcej.

06.12.2013

Ustawa działkowa skierowana pod obrady Senatu.

Komisje Senackie - Gospodarki Narodowej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej - przyjęły we wtorek (3.12.13) obywatelski projekt ustawy o ROD, odrzucając równocześnie wszystkie zgłoszone do niego poprawki. Teraz projekt trafi pod obrady Senatu, gdzie senatorem sprawozdawcą będzie senator Witold Gintowt-Dziewałtowski (PO). Czytaj więcej.

"altanka" I. Jarząbka
"altanka" I. Jarząbka
06.12.2013

Prawdziwe oblicze Ireneusza Jarząbka.

Prace nad nową ustawą dobiegają końca. Działkowcy liczą na szybką decyzję Senatu oraz podpis Prezydenta, aby przepisy weszły w życie już od nowego roku. Dzięki temu nie utracą praw do gruntów i majątku, a w efekcie – uchronią swoje ogrody przed likwidacją. Tymczasem im bliżej przyjęcia ustawy, tym zacieklejsze ataki ze strony grupki osób, które przedstawiają się jako przedstawiciele „niezależnych” działkowców. Czytaj więcej. Z listem działkowców ROD "Zielona Dolina" skierowanym do Marszałka Senatu można zapoznać się tutaj.

06.12.2013

Reakcja działkowiczki na wypowiedź Ireneusza Jarząbka

„Kiedy zaczęto zbierać podpisy pod Obywatelskim projektem ustawy o rod, bardzo chętnie podpis taki złożyłam - ja, moi znajomi i rodzina, dlatego ośmielam się odnieść do wypowiedzi z dnia wczorajszego, jakie padały na posiedzeniu Komisji z ust p. Jarząbka oraz jego pełnomocnika, że jakoby działkowcy bezmyślnie podpisywali "jakieś" listy. Nie jest to prawdą, każda z osób wykazująca chęć zapoznania się z treścią ustawy otrzymywała jej tekst”- pisze Justyna Sulikowska z Rzeszowa. Czytaj więcej.

06.12.2013

„Uważam, że to my powinniśmy powiadomić prokuraturę o oszczerstwach pana Jarząbka”.

„Teraz ten człowiek zarzuca nam przestępstwa i ubliża. Dziwię się tez jego prawnikowi, że podjął się pomocy prawnej i sam nie wstydzi się w sposób bezczelny zarzucać nam tego samego i straszyć nas prokuratura, CBA” – pisze Zygmunt Kacprzak z Radomia. Czytaj więcej.

05.12.2013

List Romualda Feczki z Wałbrzycha do Senatu.

 „Wymienione wyżej podmioty i osoby fizyczne, jak wynika z treści przekazanych opinii i poprawek, nie reprezentują ogółu działkowców, ani tym bardziej ich oczekiwań, które wyrazili w obywatelskim projekcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych” – pisze Romuald Feczko z Wałbrzycha. Czytaj więcej.

05.12.2013

Reakcja OZ PZD w Zielonej Górze na bezpodstawne oskarżenia wobec PZD.

„Okręgowy Zarząd PZD w Zielonej Górze zapoznał się z pismem pana Romualda Pierzyńskego, które zostało opublikowane na stronie internetowej Senatu jako jedna z uwag obywatelskich dotyczących rozpatrzenia przez komisje senackie w dniu 03.11.2013r. ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych W nawiązaniu do tego pisma uprzejmie informujemy, że oskarżenia zawarte w liście pana Pierzyńskiego są niezgodne z prawdą” – czytamy w liście. Czytaj więcej.

05.12.2013

OZPZD w Olsztynie reaguje na pismo Stowarzyszenia Inicjatyw Demokratycznych w Ogrodach Działkowych

„Stwierdzenia zawarte w piśmie mijają się z prawdą, co świadczy o braku znajomości proponowanej ustawy i wyroku Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w liście OZ skierowanym do Marszałka Senatu. Czytaj więcej.

03.12.2013

Komisje senackie skierowały ustawę działkową pod obrady Senatu.

Zakończyło się wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, na którym rozpatrywany był obywatelski projekt ustawy o ROD i wnoszone do niego uwagi. Posłowie biorąc pod uwagę czas, jaki pozostał do wejścia w życie ustawy zaakceptowali ją w całości i odrzucili proponowane zmiany. Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu. Sprawozdawcą na posiedzeniue Senatu będzie senator Witold Józef Gintowt-Dziewałtowski (PO). Szczegółowa relacja ukaże się stronie www.pzd.pl w dniu 4.12 br. Posiedzenie Senatu na którym odbędzie się głosowanie nad ustawą o ROD przewidziane jest w dniu 11 grudnia br - porządek 45 posiedzenie Senatu czytaj tutaj.
 

02.12.2013

Senat rozpocznie prace nad ustawą działkową.

3 grudnia (wtorek) odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, na którym rozpatrzony zostanie obywatelski projekt ustawy o ROD. Posiedzenie zaplanowano na godzinę 15.00. Zachęcamy do śledzenia relacji za pośrednictwem strony internetowej Senatu. Wystarczy kliknąć tutaj.

02.12.2013

Działkowcy okręgu pilskiego u Senatora RP Mieczysława Augustyna.

W dniu 29 listopada 2013 r. delegacja działkowców okręgu pilskiego spotkała się z Senatorem RP Mieczysławem Augustynem. Podczas spotkania Marian Praczyk Prezes Okręgowego Zarządu poinformował senatora, że przyjęta przez Sejm ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych jest akceptowana przez działkowców i poprosił o jej poparcie bez poprawek w Senacie. Senator stwierdził, że jest odpowiedzialnym senatorem, zna problemy ogrodów i będzie głosował za ustawą przyjętą w dniu 22 listopada 2013 r. przez Sejm. Dodał również, że Związek jest największą, najsilniejszą, znakomicie zorganizowaną i zarządzaną organizacją w naszym kraju. Uważa, że takie organizacje są siłą Polski, a działkowcy działają w obronie ustawy w sposób demokratyczny.

29.11.2013

List do Premiera Donalda Tuska przyjęty na posiedzeniu Prezydium KR PZD.

„W imieniu blisko milionowej społeczności polskich działkowców składamy Panu serdeczne podziękowanie za dotrzymanie danego słowa, że ogrody działkowe nadal będą w naszym kraju istnieć. Kompromis, który dzięki Pańskiemu zaangażowaniu udało się wypracować, otwiera drogę do tego, by w styczniu 2014 r. polscy działkowcy otrzymali dobrą i racjonalną ustawę” – czytamy w liście tutaj.

28.11.2013

Stanowisko Prezydium w sprawie uchwalenia ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

"Prezydium Krajowej Rady PZD z ogromną satysfakcją przyjęło uchwalenie przez Sejm ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Po kilkunastu miesiącach niepewności i obaw o losy ogrodnictwa działkowego, polscy działkowcy mogą wreszcie z optymizmem spojrzeć na swoją przyszłość. Niemal jednogłośne przyjęcie ustawy pozwala mieć nadzieję, że zostanie ona również zaakceptowana przez Senat i podpisana przez Prezydenta, co zagwarantuje zachowanie praw miliona działkowców oraz istnienie tysięcy ogrodów działkowych" - czytamy w stanowisku Prezydium KR PZD przyjętym podczas posiedzenia w dniu 28 listopada br. Czytaj więcej.

28.11.2013

List otwarty Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców do Senatorów RP.

„Prezydium Krajowej Rady PZD, jako reprezentant milionowego środowiska polskich działkowców, zwraca się do wszystkich senatorów RP z apelem o pilne przyjęcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych uchwalonej przez Sejm RP w dniu 22 listopada 2013r.” – czytamy w liście otwartym KR PZD przyjętym podczas posiedzenia w dniu 28.11.2013r. Czytaj więcej.

28.11.2013

Oświadczenie Prezydium KR PZD w sprawie poprawek do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

"W związku z zamieszczeniem na stronie internetowej Komisji Gospodarki Narodowej Senatu RP propozycji poprawek zgłoszonych przez Dobiesława Wielińskiego do tekstu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, przyjętej przez Sejm RP w dniu 22 listopada 2013r., Prezydium KR PZD stwierdza, iż inicjatywa ta jest szkodliwa dla działkowców i ogrodów, a jej uzasadnienie oparto o informacje kłamliwe i szkalujące dobre imię organizacji polskich działkowców" - czytamy w Oświadczeniu Prezydium KR PZD przyjętym w dniu 28 listopada br. Czytaj więcej.

27.11.2013

Prezes PZD dziękuje wszystkim za wsparcie i gratulacje.

"Po przyjęciu przez Sejm projektu obywatelskiego do KR PZD spłynęły setki gratulacji wyrażonych drogą listową, mailową i telefoniczną. Czuję się zobowiązany, by wyrazić swoją głęboką wdzięczność za wszystkie wyrazy uznania kierowane zarówno pod moim adresem, jak i całego Prezydium oraz KR PZD, a także dla Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej i jego pełnomocników mec. Bartłomieja Piecha i mec. Tomasza Terleckiego" - napisał w podziękowaniu Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

27.11.2013

Apelujemy do Marszałka Senatu i senatorów ziemi pilskiej o poparcie ustawy o ROD.

„Wyrażamy jednak zaniepokojenie, czy uchwalona przez Sejm RP ustawa wejdzie w życie w wymaganym terminie bowiem granicznym datą jej publikacji w Dzienniku Ustaw jest 7 stycznia 2014 r. Po zapoznaniu się z porządkiem posiedzenia Senatu w dniach 4-5 grudnia 2013 r. stwierdzamy, że prace nad ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych nie zostały ujęte” – czytamy w liście Okręgowego Zarządu PZD. Czytaj więcej.

26.11.2013

Podziękowanie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej dla Premiera Donlada Tuska.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD skierował podziękowania do Premiera Donalda Tuska, za osobiste zaangażowanie i wsparcie milionowego środowiska działkowców w staraniach o uchwalenie dobrej ustawy. Czytaj więcej.

26.11.2013

Podziękowanie Prezesa PZD E. Kondrackiego dla posłów, którzy zagłosowali za ustawą działkową.

"Jesteśmy wdzięczni za podjęcie słusznej decyzji przy głosowaniu nad tym projektem. Odbieramy to jako dowód uznania ze strony parlamentarzystów dla zwykłych obywateli, dla działkowców, którzy potrafili się zorganizować i przedłożyć Wysokiej Izbie dokument zasługujący na jej akceptację" - napisał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki w listach do klubów parlamentarnych PO, PiS, PSL, SLD, RP, SP i koła poselskiego ID. Czytaj więcej.

26.11.2013

Podziękowanie Komitetu dla posłów, którzy poparli projekt obywatelski.

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Projektu Ustawy o ROD złożył podziękowania wszystkim posłom, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Dzięki temu milionowe środowisko działkowców, które przygotowało, wsparło i przedłożyło projekt obywatelski, może z przekonaniem stwierdzić, że parlamentarzyści wsłuchali się w głos obywateli i spełnili oczekiwania społeczne. Czytaj więcej.

26.11.2013

Podziękowanie Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego dla działkowców.

Składam serdeczne podziękowania tym wszystkim, którzy przez ostatni rok wspierali działania i zabiegi Polskiego Związku Działkowców oraz Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej mające na celu uchwalenie nowej, dobrej ustawy dla działkowców i ich ogrodów - napisał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Czytaj więcej.

25.11.2013

„Gratulujemy uporu i skuteczności w działaniach”.

„Zawsze była w Panu wiara i przekonanie, że racja jest po stronie działkowców Gratulujemy uporu i skuteczności w działaniach, które doprowadziły do uchwalenia nowej ustawy o ROD opartej na projekcie obywatelskim” – czytamy w liście Okręgowego Zarządu PZD w Pile skierowanym do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego i pełnomocników Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Czytaj więcej.

23.11.2013

Komentarz Prezesa PZD po przyjęciu ustawy działkowej przez Sejm.