Wieści z ROD 2018


Kurczę, ale super rajd...! Czarnków 12 maja 2018 roku

Tak w rozmowie z rówieśnikiem o trzecim etapie Rodzinnych Rajdów Rowerowych "Soboty na dwóch kółkach" powiedział jeden z uczniów czarnkowskiej "Jedynki". A rzeczywiście wyjazd w drugą sobotę maja miał nietypowy przebieg, a patronował mu czarnkowski Rodzinny Ogród Działkowy im. Stanisława Staszica.
Po pierwsze trasa wycieczki była wyjątkowo krótka, gdyż liczyła nieco ponad 20 kilometrów. Po drugie zwyczajowy półmetek był niemal na finiszu. Po trzecie turystów odwiedzili niespodziewani goście. A po czwarte do wygrania były niecodzienne nagrody. Na starcie, tradycyjnie przed Czarnkowskim Domem Kultury, stanęło dokładnie 99 rowerzystów, w tym 51 ze Szkoły Podstawowej nr 1, którzy najpierw ścieżką rowerową, a później leśnym duktem dotarli do Śmieszkowa, gdzie po wymagającym podjeździe urządzono pierwszy odpoczynek. Następnie, już szosą, grupa minęła Jędrzejewo i zatrzymała się w Prusinowie na kolejnym przystanku, tym razem w celu scalenia peletonu. Ostatni odcinek wiódł polnymi drogami w okolicach Sławienka i Dębego, a zakończył się na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Stanisława Staszica. Tam, na specjalnie przygotowanym terenie, rowerzystów powitał prezes Wojciech Urban, jednocześnie krótko charakteryzując specyfikę funkcjonowania popularnie zwanych "działek". Następnie głos zabrała radna Rady Powiatu Ewa Kozłowicz nie szczędząc pochwał członkom Rowerowej Sekcji Turystycznej za organizację rajdów i uczestnikom za chęć rekreacyjnej integracji. W tym samym tonie wypowiedział się również starosta czarnkowsko - trzcianecki Tadeusz Teterus. Niespodziewana i miła wizyta nie przeszkodziła standardowym czynnościom. W plenerowy biurze podbijano książeczki, a nad ogniskiem smażono kiełbasy, które wraz z bułką i oranżadą oraz nagrodami do "worka szczęścia" ufundowali gospodarze. Nie trudno się więc domyślić, że wśród upominków pojawiły się publikacje dotyczące ogrodnictwa i... kwiaty doniczkowe, które z pewnością znajdą godne miejsce na balkonie czy parapecie. Działkową biesiadę zakończyła wspólna fotografia, po której, niemal nie pedałując, rowerzyści zjechali do Czarnkowa.
Marcin Małecki

Rodzinny rajd rowerowy - Czarnków

Działkowcy Okręgu Pilskiego na obchodach 73. Rocznicy Dnia Zwycięstwa

8 maja 2018 r. obchodzimy w Polsce Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zakończenie II Wojny Światowej w Europie. W Pile uroczystości odbyły się na Pl. Zwycięstwa. Poczet sztandarowy reprezentowali: Genowefa Chomont z ROD „Gwda”, Ryszard Grzelak i Lesław Matuszczak z ROD „Malwa”. Wiązankę kwiatów złożyli Alicja Rozmus, Jerzy Semeniuk i Kazimierz Bagniewski z ROD 40 Lecia WP. Uroczystości w Chodzieży odbyły się pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność. Chodzieskich działkowców reprezentowali: Halina Laskowska z ROD 550 Lecia M. Chodzieży, Helena Frąckowiak z ROD im. Powstańców Wielkopolskich, Jan Grdeń z ROD „Zielony Zakątek” i Jan Stefańczyk z ROD „Kolejarz”.
AK

Święto Konstytucji 3 Maja w Rogoźnie z udziałem działkowców

3 maja 2018 r. w Rogoźnie odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji. W tym roku Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie zbiórką pocztów sztandarowych i delegacji przed siedzibą Urzędu Miejskiego. Stamtąd pochód, prowadzony przez flagi Rzeczypospolitej i Rogoźna udał się do kościoła św. Wita. Po mszy św. odbył się przemarsz przez miasto pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono wieńce i wiązanki. W uroczystościach tych brały udział delegacje Rogozińskich Ogrodów Działkowych: im. Przemysława, „Czerwony Mak”, im. K. Marcinkowskiego oraz im. J. Słowackiego. Na zakończenie ceremonii orkiestra odegrała „Rotę”, a po jej zakończeniu wyprowadzono sztandary.

Andrzej Skomurski
ROD im. Przemysława


Walne zebranie sprawozdawcze w ROD im. K. Libelta w Gołańczy

W dniu 10 kwietnia 2018r. członkowie PZD ROD im. K. Libelta w Gołańczy spotkali się na spotkaniu walnym. Zebranie otworzył Prezes Zarządu ROD pan Ryszard Rykała, który powitał zaproszonych gości w osobach: pana Mariana Praczyka prezesa OZ PZD w Pile i pana Mieczysława Durskiego - Burmistrza MiG Gołańcz oraz zebranych członków.
Jednogłośnie wybrano przewodniczącego zebrania - pana Jacka Domagalskiego oraz sekretarza - panią Teresę Romel. Przewodniczący zebrania udzielił głosu prezesowi ROD, księgowej pani Marii Różnowskiej i przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej - panu Józefowi Kmiotek. To oni przedstawili sprawozdania z działalności za 2017r. oraz plan pracy i preliminarz finansowy na 2018r. W 2017 roku przyjęliśmy 5 członków. Zorganizowaliśmy spotkania z okazji Dnia Dziecka i Dnia Działkowca. Rok 2017 był szczególnym rokiem dla działkowców, iż obchodziliśmy 120-lecie ruchu działkowców w Polsce. Obchody z tej okazji odbyły się w Wągrowcu zorganizowane przez OZ PZD w Pile, w których uczestniczyli nasi członkowie. W zawodach wędkarskich stowarzyszeń z terenu naszej gminy grupa działkowców zwyciężyła otrzymując puchar za zajęcie I miejsca. Pan Marian Praczyk złożył podziękowania za wsparcie i współpracę Burmistrzowi. Prezes miał apel do Burmistrza, aby nauczyciele przyrody mogli prowadzić lekcje na wolnych działkach lub zorganizować spotkanie, ognisko np. z okazji rocznic, Dni Dziecka, zakończenia roku szkolnego itp. Prezes zwrócił się także do Burmistrza z prośbą o pomoc w założeniu sieci elektrycznej, która ułatwiłaby pracę działkowcom. Poinformował, że 9.12.2017 odbył się Nadzwyczajny Zjazd Krajowej Rady PZD, na którym uchwalono nowy statut, a został zatwierdzony 17.02.2018. Prezes omówił wprowadzone zmiany. Krajowe dożynki i prawdopodobnie okręgowe odbędą się w Chodzieży. Wspomniał 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Na koniec podziękował za współpracę i złożył życzenia radości i przyjemności z osiągnięć i pracy na działkach.
Burmistrz w swoim wystąpieniu wyraził zadowolenie i złożył podziękowanie za zaproszenie.
Podziękował za współpracę i pracę nie tylko na rzecz działkowców, ale również na rzecz integracji społeczeństwa. W odpowiedzi na propozycję prezesa p. Mariana Praczyka zaproponował, że przeprowadzi rozmowę z dyrektorem Szkoły Podstawowej. Poinformował o zagospodarowaniu miejsc w Gołańczy, gdzie obsadzono skwery kwiatami i krzewami. Obecnie jest oczyszczany staw "Żabiak", na którym zostanie zamontowana fontanna i uporządkowany teren wokół niego. Podkreślił, że ważna jest współpraca całej społeczności, ponieważ w zgodzie małe rzeczy rosą, a w niezgodzie duże upadają. Na koniec swojego wystąpienia złożył gratulacje z osiągnięć, pięknego ogrodu - pięknego zakątka Gołańczy oraz życzenia zdrowia i zadowolenia z upraw warzyw, kwiatów i owoców.
Zarząd ROD informuje:
- biuro jest czynne w pierwszy poniedziałek każdego miesiąca od 17:00 do 18:00
- informacje prawne można uzyskać w OZ PZD w Pile w każdy poniedziałek i środę od 11:00 do 13:00
- osoba rezygnująca z działki powinna złożyć oświadczenie na piśmie do końca października każdego roku
- prośbę o usunięcie drzew lub krzewów z działki w formie pisemnej należy złożyć do końca października.
- Dzień Dziecka planuje się na 4 czerwca 2018 roku
- Dzień Działkowca planowany jest 18 sierpnia 2018 roku
Po przegłosowaniu uchwał zebranie zostało zakończone gratulacjami i życzeniami.
Teresa Romel - sekretarz ROD

 

 

Pilscy działkowcy uczcili ofiary mordu katyńskiego

13 kwietnia 2018 roku w Pile odbyły się uroczystości związane z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku. Święto zostało ustanowione 14 listopada 2007 r. w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Wśród licznych delegacji, pod pomnikiem Ofiar Stalinizmu na placu Staszica kwiaty złożyła delegacja pilskich działkowców – Ryszard Grzelak z ROD „Malwa”, Józef Treściński z ROD im. Wł. Sikorskiego i Marian Nowiński z ROD „Pod Lipami”.

AK

Zarząd ROD im. T. Kościuszki w Łobżenicy kontynuuje elektryfikację ogrodu

9 kwietnia 2018r w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym w Łobżenicy rozpoczęto kolejny etap elektryfikacji. W tym roku planowane jest podłączenie działek wzdłuż 2 alei od działek szkolnych. Oba odcinki łącznie będą miały ponad 600 metrów długości! Na ten etap prac pozyskano 50% dofinansowania z gminy Łobżenica w kwocie 12.000 zł. Pozostałe 50% jest finansowane przez działkowców.

Wiosna zawitała do nas – 20 marca 2018 r.

Dzisiaj astronomiczna, jutro kalendarzowa. Działkowcy Okręgu Pilskiego z niecierpliwością oczekują na ocieplenie i przygotowują swoje działki do sezonu 2018. Poniżej wiersz naszego kolegi z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bratek” w Krzyżu Wlkp.

 

Wiosno!!! Wracaj, na Ciebie czekamy.

 

Zima chyba do cna zwariowała,
niż za niżem nam przygotowała.
Nic nie cieszy, choć tak chcemy,
to przez zimę, wszyscy to wiemy.
Kiedy zniknie to całe badziewie,
czy ktoś przypadkiem tego nie wie?
Rano za okno strach spoglądać,
bo jest zimno i jak ma wyglądać?
Wieczorem mróz wciąż zapowiadają,
w nocy opady śniegu, o tym gadają.
Niż wygodnie się tutaj usadowił,
nie odchodzi, chyba się zadomowił?
Opału już zaczyna nam brakować,
każdą drobinę węgla trzeba szanować.
Ciepło się ubierać codziennie musimy,
w innym wypadku kataru się nabawimy.
W zaciszu, słonko może i już grzeje,
ale ogólnie źle się coś z nim dzieje.
Przyroda pazury nam swe pokazała,
jak długo będzie jeszcze dokuczała?
Nic się nie chce, chyba zaklniemy,
to przez chandrę, o tym, dobrze wiemy.
Dajcie nam słońca, jego pożądamy,
zimy dość już serdecznie mamy.
Wiosno! Gdzie Ciebie do Anielki nosi,
Przychodź! Każdy o ciepło Cię prosi.
Niech kwiaty już się rozwijają,
One swym zapachem radość dają.
Trawy niech się już zielenią,
ten biały kolor na zielony zmienią.
Drzewa niech szumem nas budzą,
gwarantuję, te szumy mi się nie znudzą.
Te ciężkie ciuchy niech w szafie lądują,
zdrowia i nerwów już nam nie psują.
Ludzie! Może się razem sprężymy,
tą zimę precz, za morze wyrzucimy?
Uśmiech na twarzach wtedy się pojawi
a radość do życia sama się wnet zjawi.
Będzie radośnie, o tyle więc prosimy,
przyjdź Wiosno a my Cię już uczcimy.

Jan Łapiuk
ROD „ Bratek” Krzyż Wlkp.

Wyróżnienia „Trzcianecka Sarenka” dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Trzciance

3 marca 2018 r. w Trzciance obchodzono 287. rocznicę nadania Trzciance praw miejskich. Liczne delegacje, a wśród nich delegacja reprezentowana przez Mariana Praczyka Prezesa OZ PZD w Pile oraz Prezesów ROD w Trzciance złożyła kwiaty i wystawiła poczet sztandarowy pod Krzyżem upamiętniającym powrót Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy oraz pomnikiem upamiętniającym 250. rocznicę Nadania Trzciance Praw Miejskich i Budowniczych Trzcianki. Kolejnym elementem obchodów była uroczysta Msza Święta w intencji miasta i mieszkańców. Po zakończonej Mszy, wszyscy udali się do Hali Sportowo-Widowiskowej, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Podczas uroczystości wręczano wyróżnienia „Trzcianecka Sarenka” w różnych kategoriach. W kategorii lokalna społeczność wyróżnienia otrzymali - ROD „Relaks”, ROD „Malwa”, ROD „Słonecznik”, ROD „Spółdzielca”, ROD „Transportowiec, Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca w Trzciance (nagrody odebrali: pan Andrzej Bąkorowski, pan Andrzej Palczyński, pan Zygmunt Czarny, pan Sebastian Żdanowski, pan Paweł Kolendowicz, pan Krzysztof Grela). Pełną informację oraz galerię zdjęć zamieszczono na stronie facebook Gminy Trzcianka.

Ostatnie pożegnanie Śp. Andrzeja Hellaka

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 25 lutego 2018 roku odszedł od nas na wieczny spoczynek Śp. Andrzej Hellak członek Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Pile, Prezes Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bratek”w Krzyżu Wlkp.
Przez wiele lat społecznie wykonywał swoje obowiązki dla dobra działkowców, ogrodów działkowych okręgu pilskiego oraz Związku.
Był członkiem Okręgowej Komisji Rozjemczej oraz Okręgowego Zarządu PZD. Od 2001 roku członek zarządu a od 2005 roku Prezes Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

 

Cześć Jego pamięci!
Prezes
Okręgowego Zarządu PZD w Pile
Członkowie Okręgowego Zarządu i Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Pile
Prezesi
Rodzinnych Ogrodów Działkowych Okręgu Pilskiego

 

Odszedłeś Andrzeju........
Ta wiadomość o chorobie, na rodzinę jak grom spadła, czy jest to prawda? Andrzeja okrutna choroba dopadła?
Na nic ukrywanie, ta podstępna choroba atakuje skrycie, to bardzo ciężka choroba, może odebrać jedyne życie.
Trafiłeś do szpitala, w chorobie tam kroki się kieruje, niezbędna pomoc lekarska, badania, może życie uratuje.
Zbadali wnikliwie, podali lekarstwa, na oddział przyjęli, z pełną troską i zaangażowaniem tutaj się Tobą zajęli.
Jednak wykryli, rak, tragedia, co robić , wszyscy wołamy, będziemy walczyć o Andrzeja, tak szybko się nie poddamy.
Choroba jest podstępna, rak kąsa i nadal Andrzeja toczy, na ustach mamy jeszcze pocieszenie a łza policzki moczy.
Trzymaj się Andrzej, wszystko co możliwe dla Ciebie zrobimy, takiego samotnego, smutnego, nigdy Ciebie nie zostawimy.
Choć starałeś się być mocny, przed litością się broniłeś, to jednak z naszych odwiedzin, wizyt, bardzo się cieszyłeś.
Jeszcze twój uśmiech, walka, wielką nadzieję w nas budziła, lecz choroba postępowała, nieubłagana na prośby była.
Widać było w Tobie wielką wolę życia, to ona jeszcze walczyła, niestety coraz słabszy ciałem już byłeś, już moc Cię opuściła.
Andrzej, sam widziałeś jak Cię wszyscy serdecznie kochamy, jak nam wszystkim było smutno gdy tak z Tobą rozmawiamy.

Andrzej, pamiętasz wszystko.....

I jak film w przyśpieszonym tempie przed oczami przelatuje, młodzieńcze plany i tak się jakoś samo to wszystko snuje...
Zawsze rodzinnie, w gronie przyjaciół życie mieć chciałeś, wiemy jak było, miałeś ich wszystkich i tak ich kochałeś.
Dlaczego? Dlaczego tak boleśnie z tym życiem tak się dzieje, jest nam dzisiaj bardzo smutno i nikt się teraz nie śmieje.

Odszedłeś Andrzeju….

Pogodzony z losem, pożegnałeś nas bo Bóg Cię już wzywa, już nie ma żadnego bólu, rwaniem w Tobie się nie odzywa.

Odszedłeś Andrzeju…..

Pamięć o Tobie w sercach na wieki zatrzymamy, Spoczywaj w spokoju, My tu obecni, pamiętamy.

 

Krzyż Wlkp.
25 luty 2018 r
Koleżanki i Koledzy z ROD „Bratek” i „Kolejarz”

Podtopienia w ROD „Kolejarz” w Pile

Po raz kolejny wraz ze zwiększoną ilością opadów zimowych rzeka Gwda dała się we znaki działkowcom z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Kolejarz” w Pile. Podniesiony poziom wody dosięgnął kilku działek rodzinnych czyniąc szkody. Pozalewane są rabatki, nasadzenia, podtopione altanki. Prognozy na najbliższy okres nie zapowiadają zmiany w tym stanie rzeczy, co może spowodować pogłębienie problemu i utrzymanie się go przez dłuższy okres czasu. Szkody w infrastrukturze ogrodowej będą do oszacowania po opadnięciu wody.
ID

Podtopienia w ROD "Kolejarz" w Pile